Haşimoto Hastalığı Nedir? Belirti ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Haşimotoda Nasıl Beslenmeliyiz?Hashimoto Nedir?
Aslında Hashimoto Tiroit adı verilen Hashimoto'nun (Türkçe yayınlarda sıklıkla Haşimato diye geçiyor) arkasında otoimmün (bağışıklık sistemi) bir tiroid hastalığı gizleniyor. İmmün hücreler vücudun kendi tiroid dokusuna saldırır. Hastalık ne kadar uzun sürerse, tiroid bezi o kadar fazla parçalanır ve onarılamaz şekilde tahrip olur.

Hashimoto Hakaru kimdir?
Hakaru Hashimoto, 1900'de yayınlanan ve 1912'de yayınlanan bir tıbbi çalışmada Hashimoto tiroiditi hastalığını tanımlayan bir Japon doktordu. Bu nedenle, tiroid hastalığı Hashimoto Tiroiditi'nin isim babasıdır.

Tiroidit ne demektir?
"Tiroidit" tiroidin kronik bir iltihabını tarif ederken, Hashimoto bundan böyle bir hipotiroidizm ile ilişkili olan tiroid bezinin otoimmün hastalığı ile eşanlamlıdır.

Otoimmün hastalık nedir?
Otoimmün hastalıklar, bağışıklık sisteminin düzensizliğidir. İmmün hücreler artık patojenlere, ölü hücrelere ve toksinlere saldırmak istedikleri gibi saldırmazlar, fakat vücudun kendi sağlıklı hücrelerine saldırıya geçerler. Sizi bir düşman olarak tanırlar, saldırırlar, dokunun büyük bir iltihabını tetikler ve etkilenen dokuyu yok ederler.


Hashimoto Nedir?
Hashimoto otoimmün bir tiroid hastalığıdır. Tiroid, tiroid hormonlarının üretiminde önemli bir endokrin organdır. Hashimoto tiroidin hipofonksiyonuna neden olur, dolayısıyla vücut önemli tiroid hormonlarından yoksundur. Aynı zamanda kronik bir iltihaplanma ve tiroidin bağışıklık hücreleri tarafından tahrip olması söz konusudur.

Tiroid nedir?

Hashimoto'yu anlamak için tiroid bezinin çalışmalarını bilmek önemlidir: tiroid bezi ağırlıkça yaklaşık 30 g, iki ceviz kadar büyük ve larinksin hemen altındadır. Trakeayı çevreler ve kelebek şeklindedir. Her ne kadar tiroid bezi çok küçük olsa da, fT4, fT3 ve kalsitonin metabolik olarak aktif hormonların üretiminde önemli rol oynar. Tiroid problemleri - bu hormonların çok az veya çok azının üretilmesi - metabolizmanızı etkileyecektir. Tiroid hayati önem taşır,  sağlık ve yaşam kalitesi açısından bu hormonların vücudunuz üzerinde önemli bir etkisi vardır. Hashimoto hastalığında bozulan immun hücreler tiroit bezlerinde iltihaplanmaya neden olur. Tiroid yıkımı aynı zamanda daha az tiroid hormonunun oluştuğu anlamına geldiğinden, ağırlıklı olarak hiperfonksiyonun aralıklı semptomları  olan hipotiroidi semptomları vardır. Sıklıkla hipotiroidi, hashimoto ile karıştırılmaktadır. Çünkü bazen küçük tiroid bezinin parçalanmasından dolayı, bu parçalarda depolanan tiroid hormonları daha sonra aniden kana salınır ve  bir hipertiroidi semptomu sağlar. Bu, değişen hiperfonksiyon ve hipofonksiyon semptomlarını açıklar. Otoimmün hastalıklar tedavi edilemez olarak kabul edilse de bu tam olarak doğru değildir. Ayrıca tedavi edilebilecekleri de tam olarak doğru değil. Etkilenen dokudaki otoimmün reaksiyonun neden olduğu hasar her zaman tamamen tamir edilemez ancak zaman zaman alternatif yöntemlere başvurulup hastanın kendini daha sağlıklı hissettiği durumlar olmuştur. İyileşme, hasarın% 100 çözüldüğü ve etkilenen dokunun tamamen başlangıç ​​durumuna getirildiği zaman gerçekleşir. Hashimoto tiroiditi ile durum böyle değil. İyileşmek yerine, remisyondan, semptomların tamamen remisyonundan ve tiroid bezinin kısmi rejenerasyonundan söz edebiliriz.

Hashimoto Ne Kadar Tehlikeli Bir Hastalıktır?

Hashimoto kronik bir iltihap ve otoimmün tiroid hastalığıdır diye yazının başında da belirttik. Ancak tiroid oldukça küçüktür bir organdır. Bu kadar küçük bir organ ne kadar hayati önem taşıyabilir? Aslında, insanlar bir tiroid bezi olmadan yaşayabilirler. Hashimoto ile, nihayetinde tiroid dokusu o kadar kötü bir şekilde etkilenebilir ki tiroid cerrahi olarak çıkarılmalıdır. O zaman hasta yaşam için tiroid özleri ve yapay tiroid hormonları almalıdır. Bu çok hoş değilse de, hayatı tehdit edici durumlarda başvurulabilir.


Hashimoto Semptomları Nelerdir?

Tiroid bezi ile ilgili sorunlarınız varsa ve tiroid hormon metabolizması ile ilgili problemleriniz varsa, vücutta aşağıdaki problemler olabilir:


 • Ani kilo alımı, kilo verememe
 • Artan kan lipit seviyeleri
 • Artan kan şekeri seviyeleri
 • Sızdıran Bağırsak Sendromu
 • Kas atrofisi
 • Düşük konsantrasyonlar ve günlük yaşamda ve işte odaklanma zorluğu
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması
 • Sık sık üşüme ve titreme
 • Artan kolesterol seviyesi
 • Kabızlık
Elbette bunlar hayatı tehdit edici veya tehlikeli şeyler değildir, ancak sağlığı ve yaşam kalitesini önemli ölçüde etkiler. Bu nedenle, tiroid bezine de dikkat etmek ve burada sorun olduğunda tepki vermek önemlidir. Görüyorsunuz, obezite ve sayısız uygarlık hastalığı gibi yaşam ve beslenme şekline bağlıdır. Bununla birlikte, Hashimoto'nun tiroiditi, yalnızca otoimmün işlem diğer organlara yayıldığında tehlikelidir. Diğer otoimmün hastalıklarda bile, bu olabilir ve birçok kez gözlemlenmiştir. Hashimoto uzun vadede sizin için tehlikeli olabilecek bir hastalık olduğundan, hemen önlem almak gerekir.

Neden Hashimoto'm var? Neden ben? Neden şimdi ? Ve neden tiroid?

Hashimoto sebepsiz doğmaz. Şansla ya da şanssızlıkla ilgisi yok, ama Hashimoto'nun oluşmasını tetikleyen belli başlı nedenler var. Bir virüsün hastalığa neden olduğu virüs enfeksiyonları gibi değil. Hashimoto'da ayrı ayrı bir araya gelen ve hastalığın başlangıcına yol açan birçok neden olabilir. Aşağıda size en yaygın ve bilinen Hashimoto nedenlerini tanıtacağız. Göreviniz, hangi nedenlerin sizin için geçerli olabileceğini bulmaktır. Hashimoto'nun tedavi edilemez ve yaşam boyu olduğu söylenir. Bu doğru değil. Bir hastalığın nedenleri ve nedenleri ortadan kaldırılabildiğinde, Hashimoto semptomlarını ve yaşam kalitenizi iyileştirir. Hedefimiz bu. Bazı hastalıklarla iyi geçinmeyi öğrendiğinizde, birlikte yaşamanız kolaylaşır.

Hashimoto  nedenleri

Bu faktörler, Hashimoto'nun ortaya çıkmasını şiddetle tetikler:

 • Glüten
 •   Uyku problemleri
 •       Kronik stres
 •       Sağlıksız beslenme
 •       Besin eksiklikleri (D vitamini eksikliği gibi)
 •       Zayıf karaciğer detoksifikasyon
 •       Genetik yatkınlık
 •       Cinsiyet hormonlarının dengesizliği
 •       Enfeksiyonlar
 •       Ağır metal kirliliği


Hashimoto nedenlerinin ortadan kaldırılmasıyla hastalığınızın kontrol altına alınması için iyi bir şansınız var. Bu hastalıkta hasta da, en az doktor kadar görev almalıdır.

Hashimoto'da yutkunma güçlüğü

Hashimoto'da neden yutmakta zorluk çekiyorsunuz?

Hashimoto otoimmün bir tiroid hastalığıdır. Tiroid larinksin altına oturur ve trakea ve yemek borusunu çevreler. Hastalıkta, tiroid bezi kronik olarak iltihaplanır ve hipotiroidizm nedeniyle sıklıkla genişler. Enflamasyon ve genişleme ile tiroid trakea ve özefagusa baskı yapar. Bu nedenle orada yatan, yutma refleksini uygulayan kaslar bu nedenle tahriş olur ve yutmada zorluklar vardır. Ne yazık ki bu benim de sıklıkla yaşadığım bir problem. Bazen suyu bile yutmakta zorlanıyorum.

Hashimoto Hastaları Neden Kilo Alır?

Hipotiroidizmde, tiroid bezi yeteri kadar tiroid hormonu üretmez. Problem: Aktif tiroid fT3 hormonu vücutta gaz pedalı işlevi görür. Metabolizmayı hızlandırır, enerji tüketimini, yağ yakımını, kolesterol atılımını, ısı oluşumunu kontrol eder. Tiroid hormonlarının eksikliği vücudun enerji tüketimini azaltır. Diyet aynı kalır ancak önemli ölçüde daha az enerji tüketirse, çoğu insan vücut yağında kademeli bir artış yaşayacaktır.
Tiroid hormonu ve enerji eksikliği olduğunda , depresyon, kronik yorgunluk, halsizlik ve sürekli uyku hali riski de vardır. Bunlar aynı zamanda obezite için başlıca risk faktörleridir, çünkü genellikle günlük yaşamdaki aktivitedeki bir azalma ile ilişkilidir. Bu nedenle, tiroid problemleri olan birçok hasta da artmaktadır.
Teşhisten sonra mümkün olan en kısa sürede tedaviye başlamanız ve tedavi önerilerini takip etmeniz önerilir.  Ayrıca, Hashimoto'da uyarlanmış bir diyet, yaşam kalitenizi arttırması için şiddetle tavsiye edilir.

Hashimoto'da neden saç dökülmesi görülür?

Hashimoto otoimmün hastalıklardan biridir. Otoimmün hastalıklar, bağışıklık sisteminin bozulmasına neden olur. Bu durumda vücutta oluşabilecek anomalilerden biri de saç dökülmesidir.

Cinsiyet hormonlarının dengesizliği Hashimoto'da saç dökülmesine mi neden olur?

Cinsiyet hormonları, testosteron, DHEA, pregnenolon, progesteron, östrojen gibi hormonları kapsar. Bu seks hormonları sadece vücudun cinsel fonksiyonlarını kontrol etmekle kalmaz, aynı zamanda bağışıklık sistemi ve iltihabi reaksiyonların ve büyüme süreçlerinin gücünü dengeler.
Bu cinsiyet hormonları, kadın ve erkekte belli bir oranda olması gerekir, böylece vücuttaki her şeyin kendi düzeni vardır ve her şey dengede olur. Özellikle burada bağışıklık hücrelerinin dengesi önemlidir. Modern, doğal ve kitlesel olarak sanayileşmiş çevremiz sayesinde, cinsiyet hormonları  dengesizleşiyor. Kadınlar hassas görünüyor bu konuda ve diğerleri arasında, östrojen, progesteron ve DHEA'nın üç hormonu hızla dengesini kaybediyor. Onlarla bağışıklık sistemindeki denge de alt üst oluyor.
Bu, otoimmün hastalıkların arkasındaki ana nedenlerden biridir. Bu denge bozulursa otoimmün hastalık riski artar.
Modern zamanlarda daha yaygın olan masif progesteron eksikliği saç dökülmesi ile ilişkilidir. Çünkü progesteron saç hücreleri ve saç kökleri için önemli bir büyüme hormonudur. Büyüme uyarıcısı eksikse, saç kökleri yapışmasını kaybeder ve saç dökülür.
Hashimoto tiroiditi, otoimmün hastalıklar ve saç dökülmesi arasındaki ilişki budur. Her kadın veya hasta bundan muzdarip değildir, çünkü Hashimoto'nun sebepleri bireyseldir. Her hastada tüm semptomların görülmesi şart değildir.
Fakat eğer saç dökülmesinden ve Hashimoto'nun tiroiditinden muzdaripseniz, bunun arkasındaki muhtemel sebep seks hormonlarının büyük bir dengesizliğidir. Cinsiyet hormonları için  test yapın. Östrojen progesteron oranına özellikle dikkat edilmelidir.


Hashimoto nasıl teşhis edilir?

Dikkatle izlemeniz ve belgelemeniz gereken Hashimoto belirtilerine dayanarak, bir doktorla randevu alın. İdeal olarak, bir semptom günlüğü tutmanız iyi olur.
Gidebileceğiniz uzmanlar ideal olarak stajyer, fonksiyonel bir hekim, ortomoleküler bir hekim veya endokrinologdur. Bu doktorlar genellikle Hashimoto'yu tanımak ve teşhis etmek için en fazla bilgi ve metoda sahiptir.

Hashimoto teşhisi üç aşamada gerçekleşir:


 •       Klasik doktor hasta görüşmesi
 •       Kan testi ve
 •      Görüntüleme prosedürleri

İşte üç aşamaya kısa bir genel bakış.

Anamnez: hasta doktor konuşması. Klasik  doktor-hasta görüşmesidir. Bu önemlidir ve küçümsememelisiniz. Randevu sırasında, doktorunuz belirtilerinizi dinlemek ve sizi muayene etmek için bazı sorular sorar. Şüphelendiğiniz tüm semptomları önceden not alıp doktorunuza iletmelisiniz.

Kan testi ve antikorlar - immünolojik inceleme

Kural olarak, doktorunuz kan alır ve tiroid parametrelerini inceler. Burada doktorunuzun sadece TSH'yi değil aynı zamanda tüm önemli tiroid hormonlarını da ölçmesi önemlidir. Bu, tiroid bezinin sağlığına ve tiroid bezinin olası otoimmün hastalıklarına genel bir bakış elde etmenin tek yoludur.Antikorlar da ölçülmelidir.
 Bu noktaya kadar, doktor Hashimoto tiroiditinin olup olmadığını% 90'ın üzerinde bir olasılıkla söyleyebilir.

Görüntüleme yöntemleri

Ultrason / Sonogram: Ultrason, tiroid muayenesi arasında klasiktir. Ultrasonik ışınlar tiroid dokusuna yönlendirilir ve doku yoğunluğu analiz edilir. Bunlar eşit ve yüksek olmalı. Hashimoto'nun tiroiditinde, tiroid hipoekoiktir, farklı yoğunluklara sahiptir ve tiroid dokusundaki birçok delik tespit edilebilir.

İnce İğne Biyopsisi: Doktor, doku örneği alabilir ve laboratuarda muayene ettirebilir. Burada, bağışıklık hücreleri tespit edilebilir ve tiroid bezinde bir bağışıklık krizi olup olmadığı görülür.

Sintigrafi: Sintigrafi sırasında hastaya, içmesi için radyoaktif iyot (tehlikeli değil) içeren bir solüsyon verilir. Bu iyot tiroid bezinde birikir. Tiroidin ne kadar aktif olduğuna bağlı olarak bu belirtilir. Ayrıca, sıcak ve soğuk düğümlerin yanı sıra tümörler de tespit edilebilir. Bunlar değişmiş metabolik aktiviteye sahip bölgelerdir.
İkinci ve üçüncü aşamada belirtilen yöntemlerle Hashimoto teşhisi mükemmel şekilde mümkündür. Olguların% 90'ında tiroid kan testleri (yüksek antikor seviyeleri, yüksek TSH, düşük fT4 ve fT3) yeterlidir. Ultrason muayenesi, sintigrafi veya ince iğne biyopsisi şüpheleri ortadan kaldırır.

Hashimoto'da neden D vitamini eksikliği oluşur?D vitamini eksikliği Hashimoto'nun bir sonucu değil, bir nedendir  İlk önce D vitamini eksikliği olur, sonra (ve diğer sebeplerden dolayı) sıra Hashimoto'ya gelir. D vitamini fonksiyonel bir bağırsakta ve iltihaplanmaya daha az eğilimli olgun bir bağışıklık sistemi için önemli olduğundan, D vitamini eksikliği, sadece Hashimoto için değil, otoimmün hastalıklar için genel bir risktir.  Bu nedenle otoimmün hastalıkların daha yaygın hale gelmesi şaşırtıcı değildir. Bu yazıda öğrenebileceğiniz gibi tiroid otoimmün hastalıklara daha yatkın görünmektedir  D vitamini, otoimmün hastalıklar ve otoimmün hastalıkların önlenmesi ile çakışan önemli fonksiyonlara sahiptir:
D vitamini bağırsak hücreleri için önemli bir büyüme faktörüdür. Bağırsak hücrelerinin sürekli büyümesi ve kendilerini, bağırsaktaki toksinler, patojenler ve besin proteinlerinin bombardımanına maruz kalması nedeniyle yenilemeleri gerekir. Önemli büyüme faktörü D vitamini eksikse, hücrelerin öldükleri kadar hızlı bir şekilde büyümesi muhtemel değildir. Bu, bağırsakta deliklere neden olabilir. İrritable bağırsak sendromu bunun bir sonucudur ve otoimmün hastalıkların bir nedeni olarak tanımlanmıştır.

Anti Enflamatuar

D vitamini bağırsakta önemli bir anti-enflamatuar fonksiyona sahiptir. Anlamı: D vitamini ne kadar fazlaysa, bağırsakta o kadar az iltihaplanır. Çünkü D vitamini, bağırsak hücrelerini birbirleriyle ve bağırsak florasıyla iletişim kurmak için gereklidir. D Vitamini eksikliği, aynı zamanda, bağırsakta omega-3 yağ asitlerinin (balık, deniz ürünleri, organik et, organik yumurtalar  çok az bulunması), enflamasyonun daha kolay olduğu anlamına gelir . Tüm bağışıklık hücrelerinin çoğu bağırsakta bulunduğundan, otoimmün hastalıklar da  kronik iltihaplı bağırsak durumunda artmaktadır - çünkü kronik iltihap otoimmün hastalıkların merkezi bir nedenidir. 

Bağışıklık hücreleri için sinyal cihazı

Çok farklı bağışıklık hücreleri vardır. Bunlar doğal bir dengeye tabi olmalıdır. Enflamasyonu tetikleyen ve ayrıca aktif olarak saldırmayı seven (örneğin, M1 makrofajları, sitotoksik T hücreleri) bağışıklık hücreleri vardır. Ve iltihabı baskılayan bağışıklık hücreleri vardır (düzenleyici T hücreleri, M2 makrofajlar) ve ayrıca otoimmün hastalıkları da önledikleri bilinmektedir. İkincisi olgunlaşması için D vitaminine ihtiyaç duyar ve böylece aktif hale gelir. D vitamini eksikliği durumunda, çok az sayıda düzenleyici T hücresi mevcut olabilir. D vitamini eksikliğinin giderilmesi, Hashimoto tedavisinin önemli bir bileşenidir.

Hashimoto'da İyot - Problemli Bir DostlukHashimoto'da tiroid bezi kronik olarak iltihaplıdır. Bu, fazladan strese karşı çok savunmasız olduğu anlamına gelir. Hashimoto, iyot eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, iyotun tiroid bezine emilmesi, ayrıca tiroid bezini tahriş edebilecek az miktarda oksidatif strese neden olur. Hashimoto'da iyot konusu bir ikilem: Tiroidin iyot ihtiyacı var. Ancak, iyot absorbe etmesi gerektiğinde tiroid bezi için stres oluşturur. Çözüm nedir?

İyot ve Hashimoto

Tiroidinizi yenilemek istiyorsanız , ilk adım otoimmün süreçleri ve tiroid iltihabını asgariye indirmek olmalıdır. Doğru Hashimoto diyetine devam etmek ve nedenlerin ortadan kaldırılması ana hususlardır. İltihaplanma ve otoimmün süreçler azaldıktan ve tiroid bezinin antioksidanlar ve besinlerle şarj edilmesinden sonra, yavaş yavaş iyoda başlamanın zamanı gelmiştir. Tiroidinizi besleyici maddelerle doldurduğunuz ve iltihaplanmayı azalttığınız dönemde, iyottan tamamen kaçınmanız önerilir. Bu, diyete tekrar iyot vermeye başlamadan önce yaklaşık iki ay boyunca yapılmalıdır.
Asıl soruya gelelim: Hashimoto Hastalarının Ne Kadar İyota İhtiyacı Vardır?
İki aylık iyot yoksunluğundan sonra, Hashimoto'nun ortadan kaldırılması ve antioksidanların verilmesinden sonra, az miktarda iyodun tekrar yerleştirilmesi ve yavaşça miktarının arttırılması zamanı gelmiştir.
Balık veya deniz ürünleri şeklinde günlük 100 g iyot dozu veya yarım kapsül potasyum iyodürle (200 μg, eczanede bulunabilir) başlanabilir.
İyileşme sürecinizi ve tiroid bezinizi nasıl etkilediğini izleyin. Şu ana kadar her şeyi doğru yaptıysanız, tiroidinizin olumlu yanıt vermesi daha olası.
Daha sonra dozu, diyet takviyesi şeklinde veya her hafta 100 g arttırabilirsiniz. Tabii ki buna doktorunuzla karar vermeniz daha doğru olur.

Hashimoto nasıl tedavi edilebilir?

Acı gerçekler: Hashimoto ömür boyu ve tedavi edilemez olarak kabul edilir. En azından resmi olarak. Hashimoto tedavi edilemez değil. Ancak her zaman tedavi edilebilir değildir. Bununla ne demek istiyoruz? Bir hastalığın tamamen üstesinden gelindiğinde ve hasarlı dokuların% 100'ü yenilendiğinde iyileşmeden söz ediyoruz. Yani tamamen tedavi olmasından. Hashimoto tiroiditi boyunca, tiroid infiltre edilir, hasar görür ve immün hücreler tarafından kısmen deforme olur. Tiroid bezinin% 100 yenilenmesi her zaman mümkün değildir. Bu nedenle, şifadan değil remisyondan söz ediyoruz, tüm Hashimoto semptomlarının tamamen çözülmesi ve tiroid bezinin kısmi yenilenmesi. Hedefimiz şudur: semptomları geleneksel tıbbi tedavi (Hashimoto tedavisi) yoluyla bastırmak, Hashimoto'nun nedenleriyle savaşmak ve uyarlanmış bir Hashimoto diyeti. Unutmayalım ki hayatımızın dizginleri kendi elimizde.  Vücudunuza, neyin girip neyin gelmeyeceğine, ne tür bir terapiye girdiğinize ve yalnızca geleneksel tıbbi tedaviye ne kadar güvendiğinize ancak siz karar verirsiniz. Ben kendi adıma hem tıbbi tedaviden faydalanıyorum, hem de doğal yollarla, beslenmemi düzenleyerek ve aktif kalarak hastalığımla mücadele ediyorum.

Hashimoto'da Uygulanan Tıbbi ve Alternatif Yöntemler

Geleneksel tıbbı yönlemler

Hashimoto tiroiditi için klasik tıbbi tedavi endokrinologa gitmekle başlar. Ardından kan tahlilleri, ultrason ve gerekirse yukarıda bahsettiğim diğer tetkikler yapılır.

Homeopatik Tedavi Yöntemi

Homeopati son yıllarda hashimoto ilaçları da üretse, bu hastalığa iyi geldiği yönünde kanıtlanmış bilimsel araştırmalar yoktur. Bu yüzden Hashimoto'daki homeopati yöntemi başarılıdır veya değildir diyemeyiz. Bu yöntemi seçip homeopatik ilaç kullanmak hastanın kişisel tercihidir. Klasik konvansiyonel tıbbi tedavi veya sağlıklı bir yaşam tarzıyla (her ikisinde de en iyi durumda), homeopati konusunda ikna olmuşsanız, homeopati ek olarak kullanabilirsiniz. Tek başına tam bir tedavi için yeterli olacağı kanıtlanana kadar en uygunu bu olacaktır.

Naturopati ve Fonksiyonel Tıp

Bu iki alan, semptomlarda değil, nedenlerde, Hashimoto gibi kronik bir hastalıkla mücadele eder. Bu yöntemler genellikle bilimsel olarak  yılların deneyimiyle kanıtlanmıştır. Geleneksel tıbbi tedaviler için ideal bir tamamlayıcıdır.
Benim önerim: geleneksel tıp artı naturopati / fonksiyonel tıp ikisinin kullanımının faydasını gördüm ama tabii benim önerim kesinlikle doktor tavsiyesi yerine geçmez bunu da belirteyim.
Geleneksel tıp, hastalığı izlemek ve semptomları hafifletmek için çok uygundur. Naturopati ve Fonksiyonel Tıp, hastalığın nedenlerini ele almak, bağışıklığı güçlendirmek ve böylece hastalığı remisyona göndermek için çok uygundur. Sadece semptomların ele alınması gerekli değildir, aynı zamanda hastalığın nedeni de belirlenmelidir. Ancak o zaman bir remisyon ve yaşam kalitesinde önemli bir artış elde edilebilir. Konvansiyonel tıp  kronik hastalıklara gelince kısa sürede sınırlarına ulaşır. Otoimmün hastalıklar buna en iyi örnektir. Geleneksel tıp, hastalığın semptomlarını baskılama yöntemlerini bilir. Bununla birlikte, bir tedavi veya remisyona yönelik değildir. Çoğu durumda, otoimmün süreç devam ederken sadece semptomlar baskılanır. Bununla birlikte, geleneksel tıp belirtileri bastırmak için doğru teşhis ve doğru yöntemleri bilir. Bazı otoimmün hastalıklarda, bu hayat kurtarıcı olabilir. Hashimoto yaygın olarak yüksek TSH seviyeleri, fT3 seviyelerinin azalması ve tiroid bezinin antikorları ile ilişkilidir. Ayrıca şiddetli bir iltihap ve immün hücreler tarafından tiroid infiltrasyonu vardır.

Hashimoto'daki klasik tedavi şöyle olur:

L-tiroksin

Doktor önce L-tiroksin reçete eder. L-tiroksin yapay olan, yani tiroid hormonlarından biri olan fT4'ün sentetik çeşididir.
Hastanın ağırlığına ve hastalığın ciddiyetine bağlı olarak 50 ila 150 μg arasındaki dozlar kullanılır. Sabah aç karnına su ile tablet şeklinde yutulur.
L-tiroksin kullanımının iki nedeni vardır:
Tiroid bezi hastalık nedeniyle yeterli miktarda hormon üretmez. Böylece yapay hormon yardımcı olmak için eklenir. Öte yandan, tiroid bezinin daha az çalışması ve iltihaplanmanın önlenmesi gerekir. Sonuç olarak, L-tiroksin verildiğinde iltihaplanma seviyeleri hafifçe düşme eğilimindedir. Bu nedenle, öngörülen takviyenizi alın ve 200 eng selenyum (selenometiyonin) ve 20 mg çinko (çinko glukonat veya çinko sitrat) ile takviye edin; L-tiroksin, aynı zamanda selenyum ve çinko kullanmazsanız, yardımcı olmaz.  Hashimoto hastalarının çoğunda yapılan tahlillerde bu iki maddenin eksik olduğu görülmüştür.

L-tiroksin aldıktan sonra ne olur?

Değerlerin izlenmesi

Doktorunuz, tiroid seviyenizi yakından takip edecektir (hormonlar, enflamatuar seviyeler, antikorlar). Yani, her dört ila altı haftada bir kontrol yapılmalı. İltihaplanma sürecinin olup olmadığı, tiroid bezinin tekrar daha iyi çalışıp çalışmadığı ve otoimmün süreç  kontrol edilmelidir. Daha sonra kontrollerin arası açılıp, hastalığın seyrine göre yılda bire kadar düşer.

Tiroid bezinin cerrahi olarak alınması

Bu, vücutta ve otoimmün süreçte iltihaplanma, tiroidin giderek daha fazla büyümesini ve yok edilmesini sürdürdüğü zaman gerekli olabilir. Bir noktada, herhangi bir tahribat derecesinde ve otoimmün sürecin diğer organlara yayılmasını önlemek için ameliyat yapılabilir.
Tiroid bezi tamamen çıkarıldığında, yapay tiroid hormonlarının veya bir tiroid özütünün  yaşam boyu kullanımı kaçınılmaz olur. Tiroid bezi zaten çok fazla tahrip olmuşsa, bu adım gerekli olabilir.
Ancak panik yapmayın: Hormonlar veya tiroid ekstreleri alınmışsa, vücut tiroid bezi olmadan yaşayabilir. Ancak hedefimiz, bunun gerçekleşmemesidir. Bu nedenle, lütfen doktor tarafından verilen ilaçları düzenli kullanmaya ve sağlıklı yaşam tarzına uymaya dikkat edin.

Hashimoto tedavisinin yan etkileri var mı?

Klasik Hashimoto tedavisi, romatoid artrit gibi diğer otoimmün hastalıklara kıyasla sadece birkaç ilaca dayanmaktadır. Çoğu durumda, sadece L-tiroksin veya bir tiroid özü reçete edilir. Ortaya çıkabilecek tek yan etki, tiroid sağlığında bir iyileşmedir. Bu nedenle hipotiroidi belirtileri daha az olmalı, tekrar daha enerjik ve neşeli hissetmelisiniz. Sindiriminiz daha iyi çalışmalı ve ayrıca kondisyonunuzda da artma olmalıdır.

Hashimoto tedavisine rağmen rahatsızlık

Hashimoto tedavisi sırasında ortaya çıkabilecek şikayetler genellikle ilaçlarla ilgili değildir. Bu, ilacın başarısız olmasından ziyade sizin hayatınızda yapmanız gereken köklü değişimlere uymamanızdan kaynaklanıyor olabilir. Belirtiler kötüye gittiğinde  iltihabı kontrol altına almak için hemen harekete geçilmelidir. Bu durumda, tiroid için uygun besinler alınmalıdır. Ek olarak, iyot bakımından zengin besinler (balık, deniz ürünleri) büyük oranda azaltılmalıdır.

Hashimoto tedavisi ile kilo vermek mümkün mü?

Tiroid problemi olan çoğu hasta (hipofonksiyon veya Hashimoto) kilo alımı ve dolayısıyla şişmanlıktan muzdarip olduğu için kilo kaybı çoğu zaman ilk amaçtır. Sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı ile tiroid için doğru besinler sayesinde kilo vermeniz olasıdır. Konvansiyonel tıbbi tedavi ayrıca kullanılırsa, bunun da yardımı olabilir. Elbette ve tabii ki kilo verilir, çünkü tiroid hormonlarının artmasıyla vücudunuz daha fazla enerji tüketir. Ve bu konuda fazladan bir şey yapmak zorunda kalmadan. Bununla birlikte, tiroidin rejenerasyon sürecini tamamen  desteklemek için, spor, sağlıklı beslenme ve stresten uzak bir yaşam şarttır. Tiroid iyileşir iyileşmez kilo vermek çok daha kolay olacaktır. Semptomların tamamen yokolması mümkündür.

Hashimoto'da glutensiz diyetTip 1 diyabetin yanı sıra, Hashimoto tiroiditi, lupus eritematozus ve romatoid artrit, glütene bağlı otoimmün hastalıklardır. Hashimoto hastalarının  glüten intoleransından muzdarip olmaları veya glütene karşı duyarlı olmaları daha olasıdır. Moleküler taklit olarak, glüten tiroid bezine bağlanır ve bağışıklık sistemi glüteni tiroid beziyle karıştırır. Böylece tiroid bezine otoimmün reaksiyon ortaya çıkabilir. Glütenin Hashimoto'yu artıracağı açıktır. Hashimoto'nun nedenlerinden biri olarak kabul edilir. Glutensiz bir diyetin Haşimoto'da vücudun yenilenmesini ne ölçüde iyileştirdiği görülüyor. Ancak, Hashimoto gibi bir otoimmün hastalığı başarılı bir şekilde tedavi etmek için tüm nedenlerin ele alınması ve ortadan kaldırılması gerekir.

Ø  Bakınız: Gluten İçeren Gıdalar

Neden Hashimoto Hastaları Soya Tüketmemeli?

Otoimmün hastalıklarda yaşam kalitesi, sadece nedenlerle aktif olarak mücadele edilerek sürdürülebilir bir şekilde iyileştirilebilir.  Amaç, iltihabı mümkün olduğunca azaltmaktır.
Soya, üç nedenden dolayı tiroid bezini tahriş edicidir ve bundan kaçınılmalıdır.
      Soya proteininin sindirimi zordur.
Birçok otoimmün hastalık, bağırsak sorunları ve sindirim enzimlerinin eksikliği ile ilişkilidir. Soya, ince bağırsakta protein parçalayıcı enzimleri engelleyen maddeler (tripsin inhibitörleri) içerir. Ek olarak, soya proteini, sindirimi zor olduğu için, bağırsak problemlerini arttırır. Otoimmün hastaların çoğu, bağırsakta sızdıran bağırsak sendromu denilen problemi yaşar. Soya proteini gibi proteinler sindirilmemiş kan dolaşımına girerek immün reaksiyona (iltihaplanma) neden olabilir.
 Moleküler taklit

Kendilerini kanda aniden bulan bazı proteinler (glüten ve kazein dahil) vücudun kendi proteinlerine benzer.  Bununla birlikte, bu yanlış yönlendirilmiş proteinlerden biri bir tiroid proteinine benzerse, bağışıklık hücreleri hem soya proteinine hem de tiroid bezine cevap veren antikorlar üretebilir.

  İzoflavonlar

Doğada tiroid bezinin çalışmasını engelleyen ve olduğu gibi yapay bir hipotiroidizme neden olan maddeler vardır. Bu maddelere guatrojen denir. Soya, bu tür guitrojenleri, izoflavonları içerir. Soya gıdalarında bulunurlar, tiroid bezine bağlanırlar, iyotun tiroid içine emilimini önlerler ve böylece tiroid çıktısını azaltırlar. Bu, tiroid bezini tahriş eder ve Hashimoto'nun tiroiditinin neden olduğu iltihabı arttırır. Tiroidin tamamen iyileşmesi için vücutta otoimmün süreçleri ve iltihaplanmayı azaltır.Tiroid bezini tahriş eden maddelerin önlenmesi alınacak en önemli önlemlerden biridir. Guatrojenler, soyada olduğu gibi kaçınılması gerekenler arasındadır. Aynı etkiye sahip diğer tipik guatrojen içeren gıdalar lahana, acı badem, yeşil çay, kaju fıstığı ve keten tohumu vardır.

Hashimoto'da doğru diyet nasıl olmalıdır?

Soyadan uzak durmaya ek olarak, tiroidin yenilenmesinde ve Hashimoto tedavisinde önemli olan başka besin faktörleri de vardır. Hashimoto'daki diyetin neyle ilgili olduğunu ve Hashimoto diyetinin, besin terapisinin ve sağlıklı tiroid yaşam tarzının size en iyi şansı nasıl sağladığını öğrenin.Neden Hashimoto'da süt ürünleri tüketilmemelidir?Süt proteinlerinin sindirimi zordur. Neredeyse tüm otoimmün hastalarının bağırsakta problemleri vardır. Süt ürünleri özellikleri nedeniyle ek strese neden olabilir.
Birçok kişi laktoz intoleransı içerdiğinden veya süt proteini kazeinine optimal olarak tolerans göstermediğinden habersizdir. Süt proteininin sindirimi zordur. Bir protein ne kadar zor sindirilirse alerji geliştirme olasılığı da o kadar fazladır. Bir alerji, örneğin vücudun bağışıklık reaksiyonu, örneğin bağırsakta lokal bir iltihaplanmadır.
Yarı sindirilmiş halde kan dolaşımına karışır. Vücut, kandaki süt proteinine karşı reaksiyona girer ve antikorlar oluşturur.
Alerjiler, iltihaplanma ve immün reaksiyonlar süt ürünleri tüketiminden kaynaklanabilir. Bu nedenle, süt ürünleri mümkünse uzak durulması gerekenlerdendir.
Sızdıran bağırsak sendromu (bağırsaktaki delikler) otoimmün hastalarda da yaygındır. Sendrom, merkezi Hashimoto nedenlerinden biridir ve rahatlama sağlamak için her durumda ortadan kaldırılması gerekir. Süt ürünleri Leaky Gut Sendromuna da neden olabilir. Sonuç olarak, süt ürünlerinden kaçınmak durumunuzu önemli ölçüde iyileştirebilir.

Kronik inflamasyon

Bağırsak iyi hissetmiyorsa, bağışıklık sistemi iyi çalışmıyor demektir - çünkü bildiğiniz gibi bağışıklık sisteminin çoğu bağırsakta lokalize olmuş durumda. Bağırsak iltihaplanırsa, örneğin süt tüketiminin bir sonucu olarak, o zaman tüm vücuda zarar verir. Süt proteinleri ve bağırsaktaki diğer tahriş edici maddeler kronik iltihaplanmaya neden olduğu sürece, rejenerasyonun elde edilmesi zorlaşır.
Otoimmün hastalıkların tedavisinde, vücuttaki iltihabı mümkün olduğunca azaltmak önemlidir, böylece tiroid bezi iyileşebilir ve otoimmün işlemler durur.
Bu nedenle, tiroid bezinin yenilenmesini engellememek için Hashimoto tedavisinde süt ürünlerinden vazgeçilmesi önerilir. Glüten, soya, lahana, şeker, alkol, endüstriyel yemeklik yağlar ve hatta süt ürünleri gibi diğer tahriş edici maddelerden kaçınmak, aktif olarak uygulayacaklarınız arasındadır.
Hangi süt ürünleri kastedilmektedir?
Teorik olarak, hepsi - burada genel süt ürünlerinin bir listesi:

süt
lor
peynir
krem peynir
yoğurt
Tereyağı
Peynir altı suyu proteini / kazein
Kefir
ayran

Hashimoto diyetinde yer alması gereken gıdalarla ilgili aşağıdaki yazılar ilginizi çekebilir:

Ayrıca kendi deneyim ve araştırmalarımı içeren yazılara da buradan ulaşabilirsiniz:

Kaynak: Autoimmunportal.de

31 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. İlk defa duydum bu tabiri ama annem tıroidi vardı aldırdı bırkaç sene önce, baya etkili birşey aldırmak sanırsam.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hashimoto tiroit normal tiroit değil canım bir bağışıklık sistemi hastalığı. Sıklıkla karıitırılıyor belirtileri aynı diye. Bana da yıllar önce normal tiroit teşhisi konmultu oysa hashimoto hastasıydım ve yıllarca bilmeden semptomlarla mücadele ettim. Aldırmak ameliyat tabii son çare. Doğal yollarla ve ilaçla sonuç alınmıyorsa doktor ameliyata karar verebiliyor. Annene geçmiş olsun :)

   Sil
 2. İki senedir başımın yeni derdi.zaten tansiyonla yıllar boyudur uğraşıyordum bu da bonus gibi oldu.Faydalı bir paylaşım olmuş.Beslenme bu hastalıkta gerçekten önemli,doktorlar biraz burun kıvırsa da yediklerimize dikkat etmek fayda sağlayabilir.Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben beslenme ve sporun işe yaradığını birebir yaşamış biriyim. Hastalıkla zaten ömür boyu yaşayacağız. Ama nedenlerini bulup mücadele edersek barışık yaşıyoruz. Hayat kalitemiz artıyor:)

   Sil
 3. Derya hanım facebookta takipteyim sizi orda gördüm yazınızı da. Ben de 5 yıldır haşimoto hastasıyım. Benim sorum bu lahana, ıspanak gibi gıdaları hiç mi yememeliyiz? Bu konuda bilginiz var mı? Teşekkürler yazıyı da çok beğendim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu konuyu ben de merak edip araştırmıştım. SOnuçta ıspanak, brokoli benim de sevdiğim sebzeler. Mesela haftada bir bir tabak ıspanak yediniz. Veya bir tabak lahana. Bu bizi öldürmüyor tabii. Ama örneğin Karadeniz gibi her gün yoğunlukla yenen bölgelerde tiroit problemleri sıkça görülüyormuş. Arada ben de yiyorum, ıspanapı bir iki yaprak salatama, omletime de koyarım ama her gün değil. Dengede tutmak en iyisi. Geçmiş olsun size de. Çağımızın hastalıklarından. Bu konu en çok soru aldığım konuların başında geliyor.

   Sil
  2. Anladım teşekkür ederim . Yok her gün yemiyorum ama korkudan hiç yememeye başlamıştım. Size de geçmiş olsun. Bizim bütün ailede var maalesef.

   Sil
 4. Etrafımda çok insanda var bu hastalık. Sana da geçmiş olsun canım. Detaylı bilgilendirme için çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef çağımızın hastalıklarından biri.

   Sil
 5. Canim ne kadar detayli bir inceleme yapmissin biliyorsun benimde otoimmun rahatsizligim var bence hastaliklarinin cogunun nedeni stres icimize ata ata dusune dusune bazi hastaliklar geliyor bizi buluyor beslenme ve spor tabiki hastaligin gecmesi icin onemli fakat kafa rahat olmali birinci planda oda imkansiz gibi.Gecmis olsun canim umarim senin gibi rahatsizligi olan insanlara bir faydasi olur sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sana da geçmiş olsun canım. Stres ve huzursuzluk birçok hastalığın tetikçisi. Rahatlamak her zaman çok kolay olmuyor. Günlük hayatta karşımıza hep bir takım stres unsurları çıkıyor. Olduğu kadar yaşayacağız artık hastalıklarımızla :)

   Sil
 6. Hashimoto hastalığını bilmiyordum. Ne kadar detaylıca her yönüne değinmişsin. Çok geçmiş olsun canım . Herşeyin başı sağlık düzenli ve sağlıklı beslenme ile ayrıca spor ise tüm hastalıkların yenilmesede yavaşlatılmasına en büyük yardımcı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler canım. Biz de sağlıklı yaşayarak tedavi süreçlerimize katkı sağlayabiliriz.

   Sil
 7. çok güzel ayrıntılı bir yazı olmuş. bu hastalığa sahip birisiyle karşılaşmıştım. çok üzgündü. kilo verememekten yakınıyordu. hastalığın tanısını da geç koymuşlardı. çok kötü bir durum. Allah yardımcıları olsun..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kilo vermek çok zor oluyor. Kararlı devam edilirse veriliyor ama hep geri dönğşler ve ödem sorunu olabiliyor.

   Sil
 8. Hashimato kuzenimde var, yazını ona da gönderecegim, çok detaylı ve bilgilendiren bir yazı olmuş canım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler canım. Kuzenine de geçmiş olsun :)

   Sil
 9. üzücü şeyler bunlaaar yaaa off yaaa :)

  YanıtlaSil
 10. ben de tiroid hastalığı geçirdiğim için hepsini incelemiştim o zaman..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçmiş olsun canım bilinçli olmak çok önemli ☺️

   Sil
 11. Hashimoto Hastalığının belirtileri, nedenleri, ve tedavi yöntemini içeren bu bilgilere sayende ulaştım canım. Ellerine sağlık. Ayrıca Çok geçmiş olsun .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sevindim canım. Teşekkürler yorum için 😊

   Sil
 12. Hashimato hastası biri olarak çok güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş canım teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 13. Derya hanım bana doktor 25mg ilaç verdi acaba dozajı az mıdır?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ilaç dozajınızı doktorunuz ihtiyacınıza göre ayarlamıştır. Bir sonraki kontrole kadar iyileşme görülmezse arttırabilir. Ben de düşük dozajla başladım ve ultrason kontrolleri sonucu yükseltildi. Son birkaç yıldır 100mg kullaniyorum. En doğru kararı doktorlar verir bu konuda. Sağlıklı günler dilerim 😊

   Sil
 14. Yazılarınızı okuduktan sonra doktoruma ultrason için ısrar ettim ve haşimoto olduğumu öğrendim. Size ne kadar teşekkür etsem azdır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok geçmiş olsun. Bir faydam dokunduysa ne mutlu bana. Sorularınız olursa her zaman bilgim dahilinde yanıtlarım. Sağlıklı günler dilerim 😊

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads