Hashimoto Tiroit Hastaları Bu Spor Hatalarını Sakın Yapmayın !!!

thyroid

Dünyadaki Hashimoto Tiroit veya düşük tiroit hastalarının hemen hemen %99' unun hatalı spor yaptığını biliyormuydunuz? Bir süre öncesine kadar bu yüzdeye ben de dahildim ancak farkında olmadan doğru yolu bulmuşum :)
thyroid

Deli gibi spor yaptığım zamanlarda, spor sonrası günlük işlerimi yapacak halim kalmadığı gibi; ertesi gün spor yapacak halim de kalmıyordu. Pek bir faydasını da görmüyordum açıkçası. Tam tersi şişkinlik sorunu yaşıyordum. Zaten o şişkinlik ve ödem durumunu ancak benim gibi hashimoto hastası olanlar anlayabilir. Bir an yüzünüz veya vücudunuz balon gibiyken, birkaç saat sonra normale dönebiliyor. Bazen birkaç gün de sürebiliyor. Tabii hemen meraklanıp konuyu araştırmaya başladım. Bulduğum bilgiler beni hayrete düşürdü. Tiroit hastalığında egzersizin önemi büyük, bunu her zaman bloğumda da vurguladım. Ancak sadece belirli bir şekilde, yani doğru şekilde egzersiz yapınca faydasını görüyorsunuz. Aksi takdirde yarar görmediğimiz gibi, tiroit hormonumuzu negatif yönde etkileyebilip bir kısır döngü içine giriyoruz. Nasıl mı?
thyroid

Yağ yakmamızı sağlayan yüksek şiddette egzersizler, kaslarımızı strese sokuyor. Daha sonra rejenerasyon dönemi dediğimiz bir dinlenme dönemine ihtiyaç duyuyorlar gelişebilmek ve tekrar spor yapabilmek için. Oysa ki hashimoto tiroit hastaları bu rejenerasyon evresini ya hiç yaşayamıyor, veya çok az yaşayabiliyor. Ertesi gün hiç spor yapamayacak kadar yorgun hissetmemizin en önemli nedeni bu.
Hatalı olan egzersiz tipleri
Vücudu strese sokan, aşırı interval içeren kardiolar, kaslara gereğinden fazla stres yükleyen fitness egzersizleri ve yapmaktan keyif almadığımız, yaparken bir an önce bitse de kurtulsam diyebileceğimiz her egzersiz. Yukarıda da belirttiğim gibi, hashimoto hastaları vücutta oluşan bu stres durumunu atamıyor. Ve en kötüsü T3 hormonu savunmaya geçerek üretimi durduruyor. Bizler için bundan daha kötü bir durum düşünemiyorum.
Kardiovasküler egzersizler sağlığımıza yararlı oldukları kadar, bu tür hastalık durumlarında aşırısı faydadan çok zarar sağlıyor. Ayrıca da kaslar rejenerasyon yapamadığı için sürekli kas kaybına uğratıyor. Limitlerimizi zorlayan kardio çalışmalarından kaçınmamız biz tiroit hastaları için altın kural.
Yapılması gereken egzersiz tipleri
Siz de bir hashimoto hastası iseniz, az olanı doğru şekilde yapmak en iyi seçim olacaktır. En faydalı olarak tanımlanan egzersizler


Nefes


En başta nefes egzersizi geliyor. Yok canım nefes alıp vermek de egzersiz mi olur diyen çok okurum oldu. Ancak bunu alışkanlık haline getirdiklerinde doğru nefes alıp vermenin hayatlarına kattığı konforu görüp ikna oldular. Üstelik günde 5 dakika bile oturduğunuz veya yattığınız yerde yapabileceğiniz, en tembelim diyen insanlara dahi uygun bir egzersiz türü. Bu hastalıkta vücuttaki stresi azaltmak en önemli noktalardan biri olduğu için nefes egzersizlerinin ilk sırada yer almasına şaşırmamak gerekir.
Tai Chi
Uzak doğu sporları tam bizlere göre. Bu sakin fakat etkili hareketler, vücuttaki stres oranını düzende tutabiliyor. Ancak tabii bu tarz sporları öncelikle uzman birinden öğrenmek en sağlıklısı. Ben kısa bir örnek ekliyorum buraya fikir olması açısından.
Qigong
Qigond da hipotiroit hastalığı için çok faydalı egzersiz türlerinden biri. Hareketlerin özü doğal olaylardan esinlenerek hazırlandığı için vücudu strese sokmuyorlar.Yoga
Ve tabii ki, birçok rahatsızlığın en iyi doğal ilaçlarından biri olan yogayı es geçemeyiz. Stresten arınmanın en güzel yollarından biri. Ancak burada bir noktaya da açıklık getirmek istiyorum. Yoganın her türü tiroit hastaları için uygun değil. Nefes ve esneklik arttıran hareketler en uygun olanlar. Burada da bir uzmandan yardım almakta fayda var diye düşünüyorum. Kısa bir örnek ekleyeceğim. Diğer konuyla ilgili bulduğum videoları you tube kanalımda listeliyorum. Zaman zaman bloğa da ekleyebilirim.


Bunun dışında bizi strese sokmayacak, keyif alarak yaptığımız için stres düzeyimizi de dengeleyecek her egzersiz yapılabilir. Bunlara birkaç örnek vermem gerekirse; açık havada yürüyüş, yüzme gibi sporlar da rahatlıkla yapılabilir. Bu bir araştırma yazısı olup, herhangi bir doktor tavsiyesi veya tedavi yerini tutmamaktadır. Her tür sağlık sorununuz için önce doktora danışınız. Herkese fit ve sağlıklı günler dilerim.
yoga- thyroid25 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Nefes egzersizlerini ben de sık sık uygularım :) Çok bilgilendirici bir yazı olmuş.Bu hastalığı olan herkese de geçmiş olsun :)

  YanıtlaSil
 2. Mis gibi yazı olmuş, Facebook sayfama şeref vermeli o halde. Hemen verdiriyorum. = )

  YanıtlaSil
 3. O zaman trambolinde zıplama bize uygun değil:(

  YanıtlaSil
 4. Ahh adaşım haşimatodaşım :) evet gerçekten vücudu strese sokmak daha immun sistemimizi hepten yoracaktır. Teşekkürler canım bilgilendirme için.

  YanıtlaSil
 5. Çok faydalı bir yazı olmuş canım.Bitsede kurtulsam dediğim egzersiz hiç faydalı olmuyor gerçekten:(

  YanıtlaSil
 6. Ne kadar faydalı bir yazı olmuş hemen halamla paylaşacağım. Halam Haşimeto hastası mutlaka faydası olacaktır yazının.

  YanıtlaSil
 7. Great post dear. I m following you too :)

  Leyraa Blog

  YanıtlaSil
 8. Emeğine sağlık çok faydalı bir yazı olmuş yine <3 Annemde bu sorun var onada okutacağım <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok tesekkürler canim. Annene de gecmis olsun 😊

   Sil
 9. Maksimal egzersiz yaptırılıp tiroit seviyesi artan denek grupları var. Bakın interval demiyorum. İntervalin de üstü. :) Bilim söylediğinizin tam zıttını söylüyor. Üstelik yazınızda kaynakça yok. Spor bilimciyim bana ulaşın tartışalım.(umutdolu1907@gmail.com) Kaynağım savaş çakmakçının 2013 yılında yazdığı yüksek lisans tezi. Aşağıya linki bırakıyorum. Sporla kalın. :)

  http://acikerisim.selcuk.edu.tr:8080/xmlui/bitstream/handle/123456789/1082/359776.pdf?sequence=1

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz icin tesekkür ederim. Ilgilenen okurlar verdiginiz linkten faydalanacaktir. Saglikli günler dilerim

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads