Hipotiroit Hastaları Kilo Veremez Mi?


Daha önce ben bir hashimoto tiroit hastasıyım yazımda hipotiroit hakkında ve kendi yaşadıklarım hakkında detaylı bahsetmiştim. Bu yazımda da kilo verme hikayemi okuyabilirsiniz. Birkaç yorum aldım tiroit olan kilo veremez yönünde, o yüzden bu konuyu tekrar ele almak istedim. Hipotiroit hastası iseniz kabul etmeniz gereken bir gerçek var ki, normal insanlara göre kilo verme ve kiloyu koruma işi daha zor oluyor. Hayatınızı hastalığınıza göre programlamanız ve bilinçli yaşamanız lazım. Dikkatli olmazsanız bir anda nasıl olduğunu anlamadan onlarca kilo alabilirsiniz. Ama bu gerçeğe rağmen kilo verilmez diye bir şey yok. Sporu ve dengeli beslenmeyi hayat biçimi haline getirirseniz hipotiroit hastalığınızla da barış içinde yaşarsınız.


Kontrollere gittiğimde doktorumla da hep bu konudan bahsediyoruz. Ne kadar hareketli olursam tiroitimin normal çalışmasına o kadar çok katkımın olduğunu söylüyor. Özellikle yürüyüş (ki artık birçok hastalıkta tavsiye ediliyor) ve yüzme, dans, koşu gibi kardiovasküler aktiviteler,  metabolizmayı harekete geçirip tiroit hormonunun düzenli çalışmasında çok etkili. İlk tedaviye başladığım zamanlar adeta ayaklarımı sürüyerek ve bebeğimin arabasını ittirerek yürüdüm ama vazgeçmedim. Tedavi öncesi bir anda 10 kilo almaktan ve balon gibi şiş yaşamaktan gözüm yeterince korkmuştu. Tekrar aynı hale dönme korkusu bana güç verdi. Sporu düzenli yapmak sadece kiloma değil, hipotiroit hastalarının çok yakından bildiği yorgunluk ve sinirlilik hallerine de iyi geldi.
Hipotiroid hastaları ancak ben hastayım zaten bahanesinin arkasına sığınıp hastalıklarını yenmek için mücadele etmezse kilo veremez. Tabii ki kabul ediyorum her gün kendini motive edip spor yapmak, hele de çalışan bir insansanız buna zaman ayırmak kolay değil. Ama başınıza bir hastalık geldiğinde iki seçim sansınız var. Hastalığı kabullenip kaderinize razı olmak, ya da hastalığı kabul edip sağlıklı olmak için mücadele etmek. Unutmayın ki aileniz, yakınlarınız için de mücadele yolunu seçmeniz en doğru karar olacaktır.

Nasıl Kilo Verdim? Siz De Bu Kolay Yöntemle Fazla Kilolarınızdan Kurtulabilirsiniz

29 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Spor çok faydalı gerçekten.Ve artık hipotiroit üzerindeki etkisini de öğrenmiş oldum sayenizde. Çok teşekkürler.. Sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim. Evet hreketli bir yaşam birçok hastalığı önlüyor. Sevgiler.

   Sil
 2. Ben de hipotroid hastasıyım. Hastalığımı, 10 kilo aldığımda ve kilo alışımı durduramadığımı farkettiğimde öğrendim. Bugün 50 kiloyum, aldığım tüm kiloları, doktor kontrolünde, beslenmemi düzenleyerek ve mümkün olduğunca hareket ederek, sabırla verdim. Örneğin, asansör ve yürüyen merdiveni hayatımdan çıkardım. Arada ipin ucu kaçıyor ama az bir dikkat ve kararlılıkla üstesinden gelinmeyecek bir sorun değil.
  Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Çok haklısınız genel anlamda hareketli bir yaşam çok önemli.

   Sil
 3. Ben de hipo değilse de troid rahatsızlığına sahibim ve bu günler de ciddi ciddi diyetisyen yardımını düşünüyorum .İnş elime bir kağıt tutuşturup bunları yap ve yürü diyen değil de ilgili birine denk gelirim.2013 başlarından diyetle 10 kilo verdim ve 1,5 yıl korudum meşhur protein ağırlıklı olan ama gram üste çıkamadığım gibi sonrasın da tekrar eski kiloma döndüm .Bu gün arkadaşımla sohbet ederken önerilerinizi ve geçen gün yayınladığınız hareketleri konuştuk ve kendime hııııı deme zamanını geçirmemeye karar verdim:)))
  sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet Hatice hanım sağlık herşeyden önemli. Boşa harcadığımız ne çok zaman oluyor aslında günde 1 saati spora ayırmak sağlığa yapılmış en iyi yatırım.

   Sil
 4. Tiroit sorunu bende de var malesef. Cidden hayatı zorlaştırıyor. Özellikle sinirlilik çok fena.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sinsi bir hastalık yıllarca birlikte yaşamaya alıştım artk. Sinir olayı çok kötü unutkanlık da öyle.

   Sil
 5. ben de spora başladığımda kilo vermiştim tiroidim alınmadan ama hipotiroidi gerçekten zor bir hastalık..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet sevgili Audrey eskiden duyardım da hiç önemsemezdim. İnsan başına glince anlıyor ancak.

   Sil
 6. Ne iyi yapmışsınız. Spor yaparak zayıflamak hem sağlıklı, hepimiz içinde geçerli, darısı başıma diyorum...))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında profesyoneller gibi çalışmak da gerekmiyor biraz yürüyüş bile insanın hayatında çok olumlu değişikliklere yol açabiliyor.

   Sil
 7. Hipotiroit hastalarını kilo verme açısından motive edecek bir yazı hazırlamışsınız. Yazınızdan da anlaşılıyor ki hastalığın arkasına sığınmak yerine uygun şekilde spor yaparak kilo verilebilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Kader hanım. Hayatta çaba göstermeden bir şey elde edilmiyor maalesef.

   Sil
 8. elinize sağlık... emek olmadan yemek olmaz herseyde geçerli bi kez daha gördük :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında alışınca bırakamıyor insan hareketi. Yorum için teşekürler.

   Sil
 9. Triod fonksiyonları bozulan ne çok arkadaşımız var. Hepsine de buradan geçmiş olsun diyorum... Hareket etmek şart!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef çok yaygınlaştı. Teşekkürler güzel dileklerin için.

   Sil
 10. geçmiş olsun, azminiz herkese örnek olsun

  YanıtlaSil
 11. Geçmiş olsun umarım hickimse hasta olmaz :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim ben de aynı şeyi dilerim. Ben rahatsızlığımla barış içinde yaşamaya alıştım.

   Sil
 12. Size geçmiş olsun diliyorum. Canım annemde de var bu hastalık yazık ki... Spor aslında o kadar şart ki ama ne kadar hayatımıza dahil edebiliyoruz kendi adıma enazından edemiyorum :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beyni bir kere de ben yapacağım stiyorum diye programlamaya çalışın. Pozitif düşünme gücü çok işe yarıyor.

   Sil
 13. Çok faydalı bilgiler, bilinçli olmak lazım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet şüphe durumunda hemen doktora başvurmak gerekli.

   Sil
 14. Ben de troid hastasıyım.Diyetisyen yardımı ile 10 kilo verdim.Bol bol yürüyüş de çok faydalı.Yazınız için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tebrik ederim. Bizlerin ne kadar zor kilo verdiğini çok iyi bilirim. Geçmiş olsun.

   Sil
 15. Aynı rahatsızlık bendede var aslında kilolu değilim ama sürekli dikkat etmek zorunda kalıyorum 6 ayde bir test yaptırıyorum değişmiyor değerler :) son bir haftadır sporada başladım tartıda 55 ten 54 e düştüm hergün 1 saat hızlı tempo yürüyorum umarım hedeflediğim kiloya ulaşırım :) bloğunuz bu konuda bana çok yardımcı olucak takibe aldim sizi bende bloğuma beklerim :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads