Panik Atak ve Depresyonun Hashimoto Tiroit İle İlişkisiArabanın direksiyonuna her oturduğumda ter içinde kalıyorum, çarpıntı başlıyor kalbim göğsümden fırlayacakmış gibi çarpıyor. Mide bulantısı, baş dönmesi ardından gözüm kararıyor ve trafiği bulanık bir film şeridi gibi görmeye başlıyorum. O anda kaslarımı kontrol altında tutmam mümkün olmuyor.
Birisi fazla üzerime gelip ısrarcı davrandığında da çarpıntı tutuyor, ter boşalıyor, bayılacakmış gibi oluyorum.
Bunlar, benim hashimotonun yol açtığı panik ataklarımda hissetiklerim... Özellikle araba, bisiklet gibi taşıt araçları kullanmaya çalışırken; veya stresli bir durumda oluyor. En son arabanın içinde yaşadığımda neredeyse ormanda uçuruma yuvarlanıyorduk ve o gün bu gündür direksyona elimi sürmedim.
Panik atak, çeşitli nedenlere dayanabiliyor. Ancak hashimoto ile yakından ilişkili olduğu da bir gerçek. Okuduğum birçok forumda insanlar benzer problemleri yaşamışlar. Bloguma gelen soruların içinde de çok sayıda konu ile ilgili sorun yaşayanlar, yardım isteyenler oluyor. Ben hem kendim için bu konuları araştırırken, hem sizlere yardımcı olabilecek bilgilere ulaşmaya çalışıyorum. Tabii ki ciddi oranda problem yaşıyorsanız bir uzmana danışmanızı mutlaka öneririm.


Biliyorsunuz benim de başımda olan Hashimoto konusunda sürekli yenilikleri araştırıyorum. Alman Bağışıklık Sistemi hastalıkları derneğinin bu konuda çok detaylı çalışmaları var. Ben de zaman zaman oradan aldığım bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.
Depresyon ve anksiyete bozuklukları dünya çapında en yaygın sinirsel hastalıklar arasındadır. Sadece Almanya'da, yaklaşık dört milyon insan depresyondan muzdarip. Alman araştırmacılar şimdi Hashimoto ile iki hastalık arasında güçlü bir bağlantı gösterebildi. Yeni bulgular birçok hastaya yardım edebilir.


Neden Hashimoto?

Dr. Bamberg'de bir psikolog olan ve Friedrich Alexander Üniversitesi Erlangen-Nuremberg'deki Psikiyatri ve Psikoterapi Bölümünde öğretim görevlisi olan Teja Wolfgang Grömer, 2015'in sonunda bir şey fark ettiğinde, birkaç yüz hastayı tedavi etmişti: Depresyon ve endişe arasında güçlü bir bağlantı var. Özellikle Haşimoto hastalığınız varsa.  "Her iki kaygı ve depresyon vakasından birden fazlasında araştırma çalışması yapmayı planladım - ve sadece bu durumlarda, diğer hastalıklar için değil - pozitif antikor tespiti için." diyor Teja Wolfgang Grömer.

O ve araştırma ekibi daha sonra mevcut araştırma durumunun sistematik bir incelemesini yaptı. Araştırmacılar için araştırmacılar 36.000'den fazla katılımcıyla 21 bağımsız çalışmayı analiz ettiler. Bunlardan yaklaşık 35.000'i depresyon, 34.000'i kaygı bozukluğu yaşadı. Çalışmanın sonuçları  Grömers şüphesini de onaylamış oldu. Hashimoto hastalarında 3,5 kat artmış depresyon riski ve 2,3 kat artmış anksiyete bozukluğu riski vardı. Bu ilk başta pek büyük bir oran değil gibi görünebilir. Ancak sayılar depresyon hastalarının yaklaşık yüzde 40'ının ve anksiyete bozukluğu olan hastaların yüzde 30'unun da Hashimoto'dan muzdarip olduğu anlamına geliyor.

Bu keşif, akıl hastalığından etkilenen birçok hastaya yardımcı olabilir. Dr. Grömer, depresyon ve anksiyete bulunan tüm hastalar için Hashimoto antikor taramasını önerir. Dr, "Hastaların çoğu tanı pozisyonundan kurtuldu" diyor. Grömer, "çünkü daha önce hastalıklarıyla ilgili açıklamaları yoktu." Daha fazla araştırma yapılıp, bugünkü bulgulara daha fazla ışık tutmalıdır. (Kaynak autoimmunportal.de)

Her ne kadar bu bulgular henüz araştırma safhasında da olsa, buradan edindiğim bilgiler, forumlarda okuduklarım ve kendi yaşadıklarım örtüşüyor. Hashimoto hastası iseniz ve buna benzer sorunlarla karşılaşıyorsanız yorumlarda benimle paylaşırsanız sevinirim.


34 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. panik atak değil ama hshımotodan sonra acayip endişeli oldum.Olmadık şeylerden bunalıma girecek kadar evhama kapılıyorum.En kötü senaryolar peşi sıra aklıma diziliyor. Aynı zamanda tansiyon ilaçları kullandığım için çarpıntılarım fazla olmuyor ama stres ve moral düşüklüğü sık karşılaştığım sorun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zaten hashimotodaki panik ataklar birebir benzerlik göstermiyor psikolojik rahatsizliktaki ile ama evham, kaygilar, konsantrasyon bozuklugu, carpinti, göz kararmasi bas dönmesi, bulanti oluyor özellikle stresli anlarda.

   Sil
 2. dermansız dert yoktur umarım aşılır kısa zamanda

  YanıtlaSil
 3. Öncelikle sana tekrardan geçmiş olsun Derya’cım. Panik atak sorunu bende yaşıyorum. Sürekli telkinlerle kendimi frenlemeye çalışsamda çok mümkün olmuyor yenmem. İlaç kullanımını uzun süre önce bıraktım. İlaçlara bağımlı olmaktan nefret ediyorum. Mümkün olduğunca kendi çabalarımla ve eşimin yardımıyla ataklara engel olmaya gayret gösteriyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Panik atak icin ilac kullanmadim hic zaten hashimoto icin ilac aliyorum ama meditasyon rahatlamak icin basvurdugum yöntem, bir digeri doga yürüyüsleri. Sana da gecmis olsun canim 😍

   Sil
 4. Depresyon tüm vücut sistemini etkiliyor..Olmayan hastalıkları da tetikliyor ne yazık ki..

  YanıtlaSil
 5. Evham ve endişe bende de çok miktarda var kontrol edilsem olacak sanırım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cesitli nedenleri olabilir Esracim. Bir uzmana danismakta fayda var.

   Sil
 6. Vücut mekanizmamız o kadar karmaşık ki bir taraf bozuldu mu çorap söküğü gibi geliyor. Herkese sağlıklı günler diliyorum :)

  YanıtlaSil
 7. Güzel ve kapsamlı bir yazı olmuş çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
 8. Ben de haşimotoyum. Depresyon ya da panik atak türünde bir şey yok ben de başka tür şeyler var.. Bedenimin her yerinde bazı dönemlerde inanılmaz kaşıntı oluyor, deride hassasiyet, saç dökülmesi. Tüm bunlar için beslenme tarzı öneriyordu benim üye olduğum bir grup. Hatta o beslenme tarzıyla iyileşen bile vardı. Bizler artık bilinçlenip doktorlara bile karşı çıkabiliyoruz. Muayene edip, kan tahliline bakıp reçete yazıp göndermeye çalışan doktorlara kafa tutuyoruz. Elbette iyi olanlar var ama genel böyle maalesef. Kendi kendimizin doktoru olacağız. Sağlıklı günler dilerim hepimize ve sana Deryacığım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kasinti ve sac dökülmesi bende de var, asiri cilt kurulugu, terleyememe oo saymakla bitmez 😄. Beslenme cok farkediyor daha önce bahsetmistim ben de beslenmemi düzenleyerek cok yol aldim bu konuda 😊

   Sil
 9. Evham olayımı benim aşmam lazım.Herseyi dert edip büyüterek kendimize zarar veriyoruz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belirli bir ölcüde evham her insanda oluyor canim ama rahatsiz edici boyutta olursa bir uzmana danismak en iyisi 😊

   Sil
 10. Hashimoto varmı bende aaba merak ettim panik atak hastasıyım gayet rahat bir hayat yaşamama rağmen çok ufak sorunları kendine dert edinen saçma sapan huylarım var.Nasıl vazgeçebileceğim bilmiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kontrol ettirebilirsin sadece hashimoto degil, hipotiroit de benzer belirtiler gösterebiliyor 😉

   Sil
 11. 16 yasımdan beri Panik Atak ve Anksiyete bozuklugu problemi yaşıyorum.Aynı zamanda seninde bildigin üzere Hashimoto troidi hastasıyım Derya abla.💆🏻‍♀️
  Bazen yoruyor insanı bu lanet iki rahatsızlık.
  Kısır bir döngü oluşuyor sanki istediklerim ve yapamadıklarım arasında.Anksiyete özellikle şu son 1 senedir fazlasıyla arttı birde bende.Hakkımda hayırlısı artık ya🤷🏻‍♀️

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Busracim nefes egzersizleri, meditasyon ve acik hava yürüyüslerini aksatma canim. Tamamen yokolmasa da cok rahatlatiyor 😍

   Sil
 12. Vücutta herşey birbiri ile bağlantılı. Bir arıza olunca sistemi kökten etkiliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef öyle. Zincirleme gidiyor herşey 😊

   Sil
 13. Ben de çok evhamlı bir insanım maalesef en ufak sorunlarda bile sık sık anksiyete ile karşılaşabiliyorum :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Normal boyurtlarda herkeste olabiliyor. Rahatsiz edici düzeyde olursa bir uzmana danismak en iyisi ☺️

   Sil
 14. Bende hashimoto hastasıyım ve panik atağın ilk seviyesindeyim. Sağlıklı beslenme ve spor ile birazda olsa düzeldim. Yazının devamını bekliyor olacağım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçmiş olsun canım. Mutlaka yazacağım konuyla ilgili 😊

   Sil
 15. Vücut ve zihin ne kadar birbiriyle bağlantılı. Bu rahatsızlığın panikle bir ilgisi olduğunu ilk defa duydum. Yeni bilgiler öğreniyoruz sayende. Küçük bir eleştirim olacak panik atak, depresyon akıl hastalığı değilde bir bozukluk olarak tanımlanıyor.
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Burada akil ve sinir hastaliklari icin tek bir deyim kullanılıyor almancada ama ben sinir hastaliklari olarak degistirdim. Teşekkürler canim 😘

   Sil
 16. Gerçekten zor bir hastalık ve bu konuda bilinçli olmak Hashimoto ile başa çıkmak için çok önemli. Bloğunda sıklıkla bu konuya yer vermen, deneyimlerini ve araştırma sonuçlarını paylaşman kesinlikle farkındalığa büyük katkı sağlıyor. Paylaşım için çok teşekkürler. Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Insan kendi yasayinca konuya farkli bir hassasiyetle yaklaşıyor sanirim. Bircok Bircok faydalanmasini umuyorum☺️

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads