Tibet' in Gençlik Pınarı - 5 Sihirli Hareket

5-tibet-hareketi

Tibet' in Gençlik Pınarı Nedir?

Bu 5 mucizevi Tibet hareketini yapan yaşlanmıyor!!! Tibet' in Gençlik Pınarı Nedir? Tibet'in 5 Sihirli Hareketi nedir? Tibet Yogası gerçekten bahsedildiği kadar mucizevi mi?Büyük bir hevesle spora başlayıp bu konudaki her bilgiyi araştırırken Kadınlar Kulübü forumunda Tibet'in Gençlik Pınarı başlığı ile tanıştım. Peter Kelder'in kitabında bahsettiği bu insana gençlik aşılayan 5 sihirli Tibet hareketi neydi? Konu ilgimi çekince hem internette araştırdım hem de arkadaşımın bana gönderdiği kitabı okudum ve bu mucizevi 5 Tibet hareketini uygulamaya başladım. 
Tibetli rahiplerin yüzlerce belki binlerce yıl önce yaptığı 5 hareket aslında bir ritüel. 5 yoga hareketinden oluşan bu ayinin  birçok faydası olduğuna inanılıyor. Her yapan farklı faydalar görüyor. Yoganın genelinde olduğu gibi Tibet yogasında da neye ihtiyacınız varsa onu alıyorsunuz. Yani zayıfsanız kilo alabiliyor, kiloluysanız veriyor, adet düzensizliği yaşıyorsanız adetleriniz düzene giriyor. En ilginç ve önemli özelliği ise gençleştirici özellik.
5 tibetans-5 tibetan rites-Tibetin gençlik pınarı nedir-5 tibet hareketi

Tibet'in gençlik pınarı ayini nedir ne ise yarar?İnsan bedeninde yedi enerji merkezi vardır. Hindulara göre çakralar, batılılara göre girdaplardır bu merkezler. Çakralar, güçlü elektrik alanlarıdır ve gözle görülmezler. Bu çakraların her biri bedenin salgıbezi sistemindeki kana hormon salgılyan bezlerin bir tanesi ile ilişki içindedir ve bu bezlerin hormon üretimini uyarırlar. Beden işlevlerini düzenleyen bu hormonların arasında,yaşlanma süreciyle ilgili hormonlar da vardır.

En alttaki ilk enerji girdabı üretken bezlerin üzerindedir. İkinci enerji girdabı mide bölgesindeki pankreas üzerindedir. Üçüncü merkez solarpleksüs bölgesinde, adrenalin bezi üzerindedir. Dördüncü merkez, göğüste ya da kalp bölgesinde timüs bezi üzerindedir. Beşinci merkez gırtlaktaki tiroit bezinin üzerindedir. Altıncı merkez beynin arka tabanında bulunan epifiz bezinin ve yedinci merkez de beynin ön tabanında bulunan hipofiz beznin üzerindedir.
Sağlıklı bir bedende bu girdaplardan her biri büyük bir hızla döner. Yaşam enerjisinin aynı zamanda 'prana' ya da 'eterik' enerji olarak adlandırılan enerjinin salgıbezi sisteminde yukarıya doğru akmasını sağlar.
Sağlıklı bir insanda hızla dönen bu girdaplar derinin altından üstüne doğru uzanır. Fakat yaşlı, zayıf, ya da hasta bir insanda ancak deri yüzeyine kadar ve büyük bir güçlükle ulaşır. Yeniden gençlik canlılık ve sağlık kazanmanın en hızlı yolu bu enerji girdaplarının normal dönüş hızlarına ulaşmasıdır. İste mucizevi 5 hareket girdapları hızlıca çalıştırııp zamanı geriye sarıyor ve bizi gençleştiriyor.

5 ayinin uygulanışı - Tibet' in 5 Sihirli Hareketi Nasıl Yapılır?


Her harekete 3 tekrar ile başlanıp alıştıkça, örneğin haftada bir ikişer tekrar arttırılıyor. 21 tekrara ulaşılması gerekiyor. Ancak kitapta her hareket yapılmasa ya da 21 tekrar yapılmasa bile fayda görüldüğü yazıyor. Ben de 21 tekrar fazla gelince her gün 10 tekrar yapıyordum yine de faydasını gördüm. En belirgin faydası adetlerimin düzene girmesi oldu.

Tibet Hareketleri-5 tibet hareketi-tibet yogası


Tibet'in Gençlik Pınarı - Birinci Ayin


Ayakta durup kollarımızı yere paralel olacak biçimde açıyoruz.Avuç içleri yere bakmalı. Saat yönünde, soldan sağa kendi çevremiz etrafında dönüyoruz. Bu hareket enerji girdaplarını harekete geçiriyor.

Tibet'in Gençlik Pınarı - İkinci Ayin


Sırtüstü yere yatıyoruz. Ellerimiz avuç içleri yere bakacak şekilde bedenimizin yanında dursun. Parmaklar birbirine birleşik olacak. Ardından başımızı yerden kaldırıp çenemizi göğsümüze dayıyoruz. Bu arada bacaklar da dizler kırılmadan yerden kalkıyor. Ardından başımızı ve bacaklarımızı yere indiriyoruz. Başımız ve bacaklarımız kalkarken derin bir soluk alıp inerken veriyoruz.
(Regl döneminin ilk 3 gününde bu hareketi çıkartabiliriz)

5 Tibet Hareketi-Tibet Yogası

Tibet'in Gençlik Pınarı - Üçüncü Ayin


Dizlerimizin üzerinde dik bir şekilde duruyoruz. Elleri bacakların arkasındaki kaslara dayıyoruz. Başımızı ve boynumuzu eğip çeneyi göğsümüze dayıyoruz. Ardından başımızı ve boynumuzu geriye yatırırken omurgayı da geriye doğru kavislendiriyoruz. Geriye yatarken derin nefes alıp kalkarken veriyoruz.

Tibet'in Gençlik Pınarı - Dördüncü Ayin


Ayaklarımızı öne uzatarak yere oturuyoruz. İki ayağımızın arasında 30 cm kadar aralık olsun. Bedenin üst kısmını dik tutarak avuçlarımızı kalçanın yanına yere koyuyoruz. Başımızı öne eğip çenemizi göğsümüze değdiriyoruz. Sonra başımızı geriye yatırıp dizler kırık kollar düz olarak bedenimizi yerden kaldırıyoruz. Kalça kaslarımızı sıkıyoruz. Bedeni kaldırırken soluk alıp indirirken veriyoruz.
(Regl döneminin ilk 3 gününde bu hareketi çıkartabiliriz) 

Tibet'in Gençlik Pınarı - Beşinci Ayin


Bu benim de en sevdiğim ve spor sonrası hep uyguladığım bir hareket. Yoga downward dog ve kobra hareketlerinin bir karışımı. Önce vücudumuzla düz bir v oluşturuyoruz sonra da tam tersini yapıyoruz. Bedeni kaldırırken soluk alıp alçaltırken veriyoruz.
Bir de örnek video ekliyorum Tibet' in Gençlik Pınarı' nın 5 hareketinin uygulanışını gösteren.

Bir de bu 5 hareketin dışında 6. bir hareket var ki, bunu yapmak için cinsellik yaşamamanız, yani dünyevi keyiflerden el etek çekmiş olmanız gerekiyor. O yüzden o hareketten burada bahsetmeyeceğim.

Önemli bazı noktalar, kendimizi asla zorlamamak hareketleri rahat bir şekilde yapmaya çalışmak. Her hareketten sonra ellerimizi bedenimize dayayıp birkac derin nefes alıp vermek. Ayinden sonra duş almak.

Bir de bu bilgilere ilave etmek istediğim birkaç şey daha var. 35 yıldan fazla dünyayı dolaşıp Tibet yogasını insanlara öğreten Chris Kilham'ın bize bazı ipuçları var. Tibet hareketlerinin, geleneksel Tibet yogasının bir parçası olduğunu söyleyen Kilham, hareketleri tam layığını vererek yapmayacaksak 21 tekrar yapmamızın bir anlamı olmadığını 7 veya 10 tekrarın da yeterli olduğunu belirtiyor. Kesinlikle acele yapılmaması gerekiyor hareketlerin. Burada amaç bir spor seansı değil, içimize dönüp, meditasyon yapabileceğimiz bir ritual uygulamak. Kilham, Tibet yogasında nefeslerin Hatha Yoga'nın ters yönünde işlediğini de ilave ediyor. Tüm hareketleri yapamasanız bile, en önemlisi olan ve çakraları çalıştırmaya başlayıp enerji veren 1. hareketi yapmanızı öneriyor. Ona göre you tube üzerinde olan birçok videoda Tibet yogası hatalı gösteriliyor. O yüzden ben size kendisinin Dr. Öz' ün programına katılıp uyguladığı videonun linkini ekliyorum. Bir de oradan izleyin.
Chris Kilham 70 yaşında ama yaşından çok çok genç gösteren bir bayanın ona kitabı hediye etmesiyle tanışmış. Önce kendisi hareketleri uygulamaya başlamış, daha sonra da derslerine katmış. Şu anda da dünyayı gezip bu hareketleri ve geleneksel Tibet Yogasını öğretiyor. Sizler Tibet' in Gençlik Pınarının 5 Hareketini Uyguladınız Mı? Gözlemledikleriniz neler? Tibet' in 5 Hareketi sizde mucizevi bir etki yarattı mı? Yorumlarda bahsederseniz sevinirim.

Diğer yoga yazılarını buradan okuyabilirsiniz.


Ayrıca konu ile ilgilenenlerin faydalı bilgiler bulacağı, Chris Killham'dan Medicine Hunter sayfasına da bir göz atmasını öneririm.


 • Resimler google aramalardan alınmıştır. 


94 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. bir ara yoga da yapıyordum ne güzel meditasyona bile başlamıştım ki hepsinden sıkıldım :-(((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu biraz sakin kafa ve hakkıyla yapılmayı gerektiriyor benim de uzun bir ara vwrmemin nedeni buydu. Ama o kadar olumlu faydalarını görmüştüm ki yeniden başladım bu hafta.

   Sil
 2. bende bu hareketleri kozmik bakımda okumuş bir süre yapmıştım, sabahları daha enerjik uyanıyordum ama, devamlı yapamayıp bıraktım, gerçekten çok işe yarıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu konuyu açıkçası çok önce ele almak istiyordum ama Kozmik bakım yayınladı diye teredütte kaldım. Ancak yaklaşık 3 yıldır bu ayinlerle içiçe olduğum için ben de kendi bakış açımdan ele aldım.

   Sil
 3. lohusayken cok merak salıp yapmıştım o donemde beni inanılmaz rahatlatmıştı şimdi işe yetişeceğim diye maalesef yapamıyorum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bırakmıştım ama yaptığım zaman çok iyi geliyordy bu hafta yeniden başladım. Az tekrarla da olsa yapacağım.

   Sil
 4. Bence esnemek ve stres atmak için harika...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onlar en basit faydaları. Bir süre yapıp da mucizeler yaşamayan yok sağlığında.

   Sil
 5. Merakla beklenen başlık gelmiş. :) Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Uzun zamandır ele almak istediğim konuydu biliyorsun. Mucizesine tanık olduğum için bloğumda yer vermek beni mutlu etti. Katkıların için de ayrıca teşekkür ederim. İlk başladığımda da senin bilgilerinden çok faydalandım.

   Sil
 6. Fazlasıyla işe yarayan hareketler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Faydalarını yaşamış olarak haklısınız diyorum.

   Sil
 7. Ben bu kitabı okuduğumda sanırım 20 yaşında yoktum.ilk olarak annem deneyimledi ve 2 ayda 10 kg kadar kilo kaynı oldu. Sadece bu hareketler ve karbonhidrat alımında sınırlama ile... Kendim ise hala devam ettirmeye çalışmaktayım ve bence kesinlikle etkisi var çünkü benden 6 yaş küçük insanların yanında iken gözle görülür bir yaş farkı olmadığını herkes söylüyor. Paylaşımın için teşekkür ederim. Sevgiler!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet faydaları tartışılmaz. Yoganın genel anlamda mucizevi yönü, her insanın ihtiyacına göre fayda sağlaması. Sırf bu yüzden bile yapmaya değer.

   Sil
  2. Mrb ben sürekli ishal oluyorum sindirim sistemini düzenler mi bu problemime de yardımcı olur mu?

   Sil
  3. Mrb ben sürekli ishal oluyorum böylelikle sindirim sistemini düzenler mi

   Sil
  4. Hatice hanim sindirim sistemine de iyi geldigi söyleniyor ancak size yine de bir doktora görünmenizi tavsiye ederim bir gida intoleransi veya mide bagirsak sorununuz olabilir. Geçmis olsun.

   Sil
 8. iyi ki bu paylaşımı yapmışın arkadaşım:) beklenen bir yazıymış galiba, yorumlardan ben onu anladım... sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazıyı hazırlarken gaza gelip ben de tekrar başladım. İnan daha 3 tekrardayım (bugün tüm hareketleri yaptım) enerjim yerine geldi. Zaten Chris Killham da dşyor yaptığınız diğer sporları da destekler diye. Senin sayende konuyu ele almış oldum. Sağol canım. Güzel bir işbirliği oldu.

   Sil
 9. yogayı ve meditasyonu çok seviyorum ve ciddi rahatlıyorum. Bu sene gidemedim ama yazın tekrar başlayacağım!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet Nilgün hanım yogayı ben de çok seviyorum. İnsan iç dengesini buluyor sadece spor olarak değil de terapi olarak bakmak lazım.

   Sil
 10. Enerjisizlikten yakınır dururum da hiç yeni yollar aramam. Denemek istiyorum bunları, umarım faydasını görürüm.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Enerji konusuna garanti verebilirim birçok kisiye faydasi oldu.

   Sil
 11. Bir süre önce bir grup arkadaşım bu hareketleri yapmaya başladılar ve çok faydasını gördüklerini söylediler. Henüz başlayamadım ben ama yakın zaman planlarım içerisinde bu hareketler. Paylaşım için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 12. Bu hareketleri yogadan bildigim için çok rahatlatıcı ve gülendirici buluyorum . paylaşım icin teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Evet saglik faydasinin yaninda esneklik de kazandiriyor.

   Sil
 13. Şu kazık gibi olan vücudumu esnetmem lazım. Acil başlamalıyım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O kadar iyi geliyor ki insana esnemek. Mutlaka denemelisin.

   Sil
 14. Yıllar önce azimle uygulayan bir arkadaşım vardı ona çok imrenirdim. Çok açıklayıcı olmuş canım teşekkür ederim. Bir de mimlendin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bugün mimini gördüm tesekkür ederim. Yapacagim en kisa sürede.

   Sil
 15. Bunları yaparken tüm düşüncelerden uzaklaşabilmek en önemlisi (:

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Birsz konsantre olmak gerekiyor beni hareketlerden ziyade bu kismi zorladi.

   Sil
 16. Yoga hakkında okuduğum ilk yazı olduğunu söyleyebilirim. Enerji merkezleri ve ne işe yaradıkları konusunda bilgi sahibi oldum. Çakraları duymuştum tabi ama bu şekilde bir açıklama okuduğumu hatırlamıyorum. Şu tekrar konusu 7 10 21 kafamı karıştırdı ama videoyu uygun bir zamanda izlersem, yazıyı sakin bir kafayla okursam çözerim sanıyorum. Teşekkürler paylaşım için :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslinda hiç karmasik degil. Her hareketi 3er tekrar yapiyorsun ertesi hafta 5 tekrar sonra 7, 9 taa ki 21e kadar. Ikiser sayi artiyor hareket basina.

   Sil
 17. eğitimi atlattım ve hayata döndüm. dün akşam eğitimden hemen sonra platese başladım. artık hem blog ve blogerlarlar hem de kendimle daha çok ilgileneblceğim... sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hem tebrik ederim hem geçmiş olsun. Pilates çok iyidir biraz da yürüyüş gibi kardiolarla dsteklenirse daha yararlı olur. Sevgiler.

   Sil
 18. stres atmak için süper spora başlasam iyi olur :)

  YanıtlaSil
 19. Bu hareketleri ben de deneyeceğim.

  YanıtlaSil
 20. bloğunuzu takibe aldım harika 70 yaşında olup genç görünmek ne kadar güzel geliyor kulağa

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim evet bu etkisi en güzeli san ırım. Ben sizi zaten takipteymişim :)

   Sil
 21. Denemesi gerekiyor, fırsat bulursam yapacağım :)

  YanıtlaSil
 22. Merhaba,
  Tibet egzersizleri ile adet kesilmesi yaşayanlar bu sorunu nasıl çözümledi acaba? Ben de 2,5 aydır adet olamıyorum ki hiç 28 günü geçmezdi, doktora gitmeme ve ilaç da kullanmama rağmen sorunum çözülmedi. Daha önce kesinti yaşayanlar ne kadar sürede geri dönüş aldılar ya da nasıl bir tedavi uygulandı. Teşekkür ederim.
  Not: (Regl döneminde falan uygulamadım, ilk başladığım andan beridir hiç adet göremedim)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Canan hanım . Adet kesilmesini Tibet'e bağlamak nekadar doğru bilemiyorum zira Tibet egzersizleri çakraları çalıştırıp hızlandırdığı için aslında tam tersinin yaşanması söz konusu. Ben de menopoz başlangıcında olduğum içinadet düzensizlikleri yaşıyorum Tibet egzersizleri yaptığımda adet kanamalarım düzene giriyor. Doktora gitmişsiniz zaten o size sağlk konusundaki bilgileri vermiştir. Eğer siz doğrudan Tibet yüzünden olduğunu düşünüyorsanız egzersilere ara verip sonucu gözlemlemenizi önerebilirim ancak. Tibet egzersileri ile yıllardır haşır neşirim yurtiçi ve yurtdışın da sayısız forum okudum bu konuda ama adet kesilmesi şikayetine hiç rastlamadım. Tam tersi benim gibi adeti düzene girenlerin yorumları vardı. Umarım sorununuz en kısa sürede çözülür. Sevgiler.

   Sil
  2. Mrb ben sürekli ishal oluyorum. Bu hareketler sayesinde sindirim problemi düzelir mi?

   Sil
  3. Hatice hanim sorunuzu daha önce yanitladim. Ilk sordugunuz yere bakar misiniz yorumlarda?

   Sil
 23. Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Sağlık konusunda regl olmaması için bir durum çıkmadı, yaptığım tek şey tibete başlamaktı. Tibet kaynaklı olabileceğine dair fikrimse hem kozmik bakım sayfasında hem de kadınlar kulübünde bu durumu yaşayanlar olduğu içindi. Egzersizlerde alternatif hareketleri yaptım ve sonunda bıraktım. Kullandığım onca söktürücü ilaca ve bilimum bitkilere rağmen neredeyse 3 aydır adet olamıyorum. Henüz menapoz yaşında değilim ve hayatımda ilk kez böyle bir gecikme yaşıyorum. Tibetle çok mutluydum ama inşallah bu durumum düzelebilir..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Ben adet kesilmesi ile ilgili bir bilgi okumadim ama Tibet kisiye özel tepkiler ortaya çikardigi için kisinin hep kendindeki etkileri gözlemlemesi ve ona göre karar vermesi daha dogru olur. Tekrar geçmis olsun.sevgiler.

   Sil
  2. Canan hanim siz adet sorunuzu nasil duzeltiniz bende ayni durumdayim adet olamihorum tibeti birakmak zorunda kaldim cok iyi gidiyordu 😔

   Sil
  3. Tibet her insanda farkli etkiler gösterebiliyor. Bende düzenleyici etkisi olmustu.

   Sil
  4. Bugun annemle birlikte basladik. Yorumlara bi bakayim dedim. Korktum simdi. Vegan bi kadinin yazisini okumustum. Ve regl olmadigini yazmisti. Onun gorusune gore regl olmak toksik etkiler yuzundenmis. Vucut arininca adet olunmuyormus. Yumurtlamanizda bi sıkıntı var mi peki. Dr bu konuda bisey dedi mi?

   Sil
  5. Ben menopozda oldugum için bu soruya bir sey diyemiyorum ancak önceden tibet yaptigimda adetlerimi düzene sokardi. Her insanda etkisi farkli oldugu için karsilastirma yapmak dogru olmaz. Arinmayla adetin bir ilgisi oldugunu düsünmüyorum. Arinma toksik maddeleri vücuttan atmak adet döngüsü ise farkli bir sey. Kestigini söyleyen de var daha cok adet gördügünü söyleyen de. Sevgiler.

   Sil
  6. Benim prolaktin hormonunun dolayi adet düzensizliğim var 3 gün uyguladım ve Kök bölge denilen bel kısmında ağrı oluştu bunun nasıl bir anlamı olabilir ?

   Sil
  7. Size doktor gibi teshis koymam dogru olmaz. Kas agrisi da olabilir hareketlere aliskin degilseniz farkli bir nedeni de olabilir. Hareketler bel ve karin bölgesini oldukça çalistiran hareketler. Sikayetiniz devam ederse doktorunuza danismanizda fayda var.saglikli günler dilerim.

   Sil
 24. Merhaba;
  Pilates için yazmışsınız, yanına yürüyüş desteği lazım diye
  Peki yoga tek başına götürür mü yoksa yanına başka bir şeyler de lazım mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii Hatice hanimcigim kardio yani yürüyüs kosu tarzi spor kilomuzu korumamizdan tutun birçok saglik konzsuna faydasi var. Yoga da yaninda yürüyüs katkisiyla çok fayda edecektir.

   Sil
  2. Çok teşekkür ederim yanıtınız için. Ben doğuştan epey ince bir insanım, daha da incelmek istemem ama yürüyüşü değerlendireceğim.

   Sil
 25. Merhaba, bu hareket sayısı konusunda aklıma takılan bir sorun oldu. Mesela ilk hafta 3 tekrar diyor yani bir hareket sadecr 3 defa mı yapılmalı mesela, yoksa günde 3 kez tekrarlanmalı mı? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her hareketi 3er kez tekrarlayacaksiniz ve her hafta hareket basina arttiracaksiniz. Sevgiler.

   Sil
 26. bunu da yapabilirim zannedersem ;) deryacım sende hiç panik atak oldu mu haşimotodan dolayı? bende bi ara olmuştu .

  YanıtlaSil
 27. Tibet yogasını 1aydır yapıyorum.Kalp çarpıntısı oldu bende panik atak sanıyorum.Bu normaimi? henüz belirgin bir faydasını görmedim .Yalnız akşamları yapıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende de çarpinti olmustu sonra geçti. Her zaman gözle görülür olmuyor yarari kisinin ihtiyacina göre yararli olur genel anlamda yoga. Sagliklar dilerim.

   Sil
 28. İYİ GÜNLER DERYA HANIM. BU HAREKETLERİ HER GÜN MÜ UYGULAMAMIZ GEREKİYOR YOKSA HAFTADA BİR GÜN YETERLİ Mİ? BİR DE HERHANGİ BİR UYGULAMA ZAMANI VAR MI ?(SABAH, ÖĞLE VS. )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her gün uygulanmasi gerekiyor. Sabahlari dahs uygun metabolizmayi hizlandirdigi için ama vaktiniz yoksa baska zaman da yapabilirsiniz.

   Sil
 29. Hem cevabınız hem de böylesine faydalı bilgiler paylaştığınız için çok teşekkür ederim çünkü gerçekten hayatıma olumlu etkileri oluyor :) bir de callanetics yazınızı okumuştum ama videolarına ulaşamadım araştırmama rağmen acaba Türkçe haliyle videolara ulaşmama yardımcı olur musunuz?

  YanıtlaSil
 30. Ben bu 6. hareketi merak ediyorum

  YanıtlaSil
 31. Merhabalar..bu hareketlere baslamamin ikinci haftasindayim.yani 5 er kez yapiyorum..kendimdeki etkilerini soylemek istiyorum.her gece degisik ruyalar gormeye basladim.ozellikle gecmiste tanidigim insanlarla ilgili..bi arada terlemeyle ilgili genelde artti diye yorumlar okumustum bende kesildi.lazer epilasyondan sonra daha cok terliyordum.o tamamen gitti.bogaz enfeksiyoni gibi bir sey geciriyorum su an birde ishal..acaba bu etkilerde tibetten mi?bir de inanmasi guc ama goguslerim buyudu gercekten.bu etkiyi yorumlardan okumustum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba. Rüya konusu gerçekten ilginç ilk kez duyuyorum. ama terleme,ishal,asiri idrar oluyor bunun da nedeni vücuda detox yaptirmasi. Gögüs konusunu ben kendimde de gözlemledim. Düzenli yapinca bir büyüme oluyor. Her insanda etkileri farkli oldugu için bire bir bilemiyoruz tabii.

   Sil
 32. Derya hanim mrb, bende tibet egzersizleri yapmaya başladım ve bende de bel düzeltmesi var. Açıkçası biraz korkuyorum biraz da ağrım var ama egzersizleri mi olup olmadığını bilemiyorum.bel fıtığı ya da düzeltmeye bi yararı ya da zararı var mı biliyor musunuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba. Hareketler bel sorunu olanlarda agri yapabilir. Bel fitigi konusunda bir bilgim yok tibbi bir konu. Doktorunuza danisip öyle devam etmenizi tavsiye ederim. Sevgiler 😊

   Sil
 33. Ben bu egzersizi yaklaşık 15 sene önce yaptım kendime göre uzunca bir süre 6/7 ay gb ve Vitiligo hastasıydım amaçım lekelerimin kapanmasıydı çünkü 2 kitabıda okumuş ve netde çok araştırma yapmıştım... eğer beyaz saçlar siyahlaşıyorsa pigment ölmesi canlanıyor demekti... sonuç vitiligoda ellere renk gelmesi imkansızdı ve ellerimin üstüne benekler gelmeye başlamıştı... artı gayet fit bir görüntüm olmuştu ayrıca sinüs problemi yaşayan biriydim ilk bir iki hafta sinüslerim akmış hatta tekrar koku almıştım... ve bu egzersizin bir mucize olduğunu biliyorum ve tekrar başlamanın vakti geldi çünkü çok kilo aldım ve bu egzersizle vereceğime inanıyorum������

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vitiligon iyilesti mi yani🤗 süper. Ben de de hafiften başladı vitiligo, hashimato tiroidi de var. Bakalım iyi gelecek mi egzersizler

   Sil
 34. Merhaba
  Tibet hareketlerini yapmaya calisiyorum fakat asiri mide bulantisi yapiyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vücuda detox etkisi yapip zehirlerden arindirdigi için ilk zaman bu tarz yakinmalar olabiliyor.

   Sil
 35. Boyun fitigi olanlar yapabilirmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O konuyu öncelikle doktorunuza danismanizi öneririm. Hareketleri yaparken boynunuzu incitebilirsiniz. Benim teshis koymam dogru olmaz. Saglikli günler dilerim.

   Sil
 36. Merhaba,bu egzersizleri severek yapıyorum, çoğu kişi kilo vermek amacıyla bu egzersizleri yaptığını soylüyor,benim kilo verme isteğim yok,çok iştahsız biriyim, Tibet egzersizleri bu durumu artırır mı yoksa iştah durumunu dengeler mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba. Tibet egzersizleri cakralari dengeler. Mutlaka zayiflanacak diye bir kural yok. Ihtiyaciniz varsa onu dengeye sokuyor. Herkeste etkilerinin farkli olmasi da bu yüzden. Ana amaci dengeyi saglamak. Saglikli günler dilerim.

   Sil
 37. Ben vertigomdan dolayi ilk hareketi yaptigimda cok fazla basim donmeye basladi isyerinde zorlandim oyuzden yapmamaya karar verdim ama diger hareketleri yapiyorum sizce dogru bir kararmi ne onerirsiniz derya hanim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutlaka hastaliginizla ilgili olmayabilir genelde ilk hareket bu etkiyi yapiyor. Alismak biraz zaman aliyor. Cakralaricalistiran ve hizlandiran bir harekettir. Ancak olumsuz etkileri günlük hayatinizi etkiliyorsa onu atlayabilirsiniz. Sevgiler.

   Sil
 38. Bahsettiginiz 6. Hareketi anlatmanizi ve varsa videosunu paylasmanizi rica ediyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba. Yazimda da belirttigim gibi 6. Hareketten blogda bahsetmeyecegim. Hatali uygulamalar ve tehlikeli sonuclara neden olmamak icin. Kitabin yazari bile uygulanmasini önermiyor. Bu isteginizi yerine getiremeyecegim icin üzgünüm. Saglikli günler dilerim.

   Sil
 39. merhaba bu egzersizlere regl doneminde başlamak mumkun mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ikinci ayin bölümünde regl döneminde o hareketi es gecebileceginizi anlattim. Bazi kisilerde kanamayi kesip bazilarinda arttirabiliyor. Ters bir sonucla karsilasiyorsaniz regl döneminde birkac gün ara verebilirsiniz. Sevgiler.

   Sil
 40. Merhaba bende yeni başladım hareketlere...başlama sebebim ise hipotirod hastası olmam.3 aydır ilaç kullanmaya başladım ve doktorum ömür boyu devam edeceksın dedi o an çok üzüldüm.Ama en azından tiroidimin daha da yavaşlamasjnı önlemem gerek.Ama 21 e kadar çıkabileceğimi sanmıyorum sayı illaki 21 mi olmalı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba gecmis olsun. Düzenli yaparsaniz onar tekrar da faydali oluyor ben de yaptigimda onar tekrar yapiyorum 😊

   Sil
  2. Tesekkürler Derya hn 21 e kadar cıkıp bırakmaktansa 10 lu yaparak sürekli olması daha iyi:))zaten sporuda hayatıma sokmak zorundaymısım onu nasıl becericem bilmiyorum.egzersizlerle spora hazırlanıyorum☺️☺️

   Sil
 41. Hocam blogunuzu okudukca farkli farkli faydali konular öğreniyorum tskler kolay gelsin

  YanıtlaSil
 42. Merhaba arkadaşlar ben yıllardır bazen ara vererek bu hareketleri yapıyorum. İnanın mucize bir hareket. Kişinin eksiği neyse onu tamamlıyor. Kiloluysaniz zayifliyorsunuz. Zayifsaniz kilo alıyorsunuz. En büyük etkisi kişiyi zinde tutuyor. İlk gunlerde bile vücudu diklestiriyor. Goguslerde büyüme sağlıyor ve genclestirip yüzünüzde canlılık ve parlaklık geliyor. Ben şuan 11. Tekrar dayım ara ara mide bulantım oluyor. Dediğiniz gibi detoks yapiyor sık sık idrara cikiyorum. Adetim düzene girdi. Adet sancılarım azaldı. Vücudum esneklik kazandi. Daha ne olsun. Usanmadan yılmadan yapın arkadaşlar inanın çok faydasını görürsünüz.

  YanıtlaSil
 43. Umarim duzenli olan reglimi bozmaz.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads