Günde Rahatlıkla 10.000 Adım Yürümenin Yolları

Günde Rahatlıkla 10.000 Adım Yürümenin Yolları

Yürüyün: Dünya Sağlık Örgütü, WHO tavsiyesine göre günde 10.000 adım atmalısınız. Ancak ortalama bir kişi işten sonra kanepeye uzandığında, günün sonundaki sayı genellikle çok daha düşüktür. Her adımda kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak fit kalma sırrını uygulamanın pratik yollarından bahsetmek istiyorum.

Biz insanlar hareket için yaratılmışız. İdeal olarak, günde yaklaşık 10.000 adım olduğu söylenir, bu da 6,3 ila 7,3 kilometre mesafeye karşılık gelir. Ve çoğu kişi her gün bu hedefe ulaşmayı planlar ancak her gün bu kadar yürümek zor olabilir.

Günde kaç adım atıyorsunuz?

İşe otobüsle mi gidiyorsunuz yoksa yürüyor musunuz? Çocuğunuz var mı? Veya bir köpek? Ve evde her hafta kaç saat çalışıyorsunuz? Örneğin, bir postacı günde yaklaşık 18.000 adım yürür. Ancak her meslek yürüyerek halledilmez. Oturarak çalışan bir insan günde ortalama 1500 kadar adım atar. Akşam kanepede rahat ederseniz, sadece vücudunuza değil zihninize de zarar vermiş olursunuz. Günlük hareketinizin biraz daha fazlasını yapmalısınız.

Günlük hayatta daha fazla egzersiz yapmak için 5 ipucuGünde 7558 adım bir yılda 1857 km demektir. Bu adımları günlük hayatınıza uyarlamak için:

 • Asansöre binmek yerine merdiven çıkın .
 •  İster öğle yemeği molasında, ister akşam olsun, TV izlemek yerine kısa bir yürüyüş yapın. 
 • Alışverişe yürüyerek gidin.
 • Ofiste iş arkadaşlarınızı aramak yerine masalarında ziyaret edin.
 • Dans pistini güvensiz yapın. Bu aynı zamanda ruh halinizi yükseltir, sizi zinde tutar ve bazı fitness programlarından daha etkilidir.

Temel mesaj, spor salonunu ziyaret etmek için büyük motivasyonu beklemek değil, egzersizi günlük yaşama dahil etmek gibi görünüyor. En azından hareketsizlikten kaynaklanan birçok hastalığı önlemek için minimum miktarda egzersiz sağlanmalıdır. Günde 30 dakika bile yeterli olacaktır.

Yürümek sağlığı iyileştirir

Araştırmalar, bu kadar basit alışkanlıkların ne kadar güçlü etkileri olabileceğini gösteriyor. İyileşmiş kan değerleri, eklem ve kemik yoğunluğunun yanı sıra dayanıklılık ve kardiyovasküler sistemi güçlendirir. Hepimiz egzersizin yaşam kalitesini artırdığını ve zihni güçlendirdiğini biliyoruz. 

Hemen harekete başlamak isteyenlere 15 dakikalık çok basit bir yürüyüş videosu ekliyorum. Sağlıklı ve fit kalın.
14 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Derya hanım günde 10 bin adım yürümeye çalışıyorum. Videoda işe yarar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dışarıda yürüyemeyenler için evde de olanak var. Sonuçta önemli olan günlük hareketi yapmak. Eskiden çocuklu kadınlar için zor olurdu dışarıya düzenli çıkmak, şimdi de pandemi dolayısıyla çıkamayan çok.

   Sil
 2. 10.000 adım ve ben asla birarada değiliz:) Gençken ,çalışırken belki olmuştur o zaman da saymıyorduk ki.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında eskiden bu sayıya çok takılırdım. Şimdi önemsediğim düzenli yapmak. Bir gün 5bin olur bir gün 6 bir gün 10. Sayı çok önemli değil. Hareketin düzenli olması bence daha faydalı.

   Sil
 3. Genelde biraz uzağımdaki büyük parka gidiyorum ancak geçen gün yağmur var diye yakındaki küçük parka gittim. Bir tur attım, saydım. 350 adım:) 10.000'i bulmak için aşağı yukarı 30 kere dönmek lâzım diye hesapladım. 30 kere dönülür mü? :) Tabii gün içinde evde ya da alışverişte attığım adımlar buna dahil değil. Kısacası en güzeli, büyük parklar, yürüyüş yolları:) O da her yerde yok:) İstanbul sıkıntılı bu konuda.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir önceki yorumda yazdığım gibi yapılabildiği kadar ve düzenli yapılması sayı miktarından daha önemli. Tabii ki herkesin büyük yürüyüş alanı olmayabilir. Ancak buna da önerim örneğin yarım saat dışarıda zaman geçirip biraz da evde yürüyüş ve başka egzersizler yapmak. Bunların aynı saatte arka arkaya olması da önemli değil. Leslie Sansone güne de bölebilirsiniz diyor.

   Sil
 4. Günde 10bin adım yürüyemesemde yaklaşmaya çalışıyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olabildiğince fazla adım atmak en iyisi canım :)

   Sil
 5. Sanırım yürüme konusunda hiç sıkıntı çekmeyenlerdenim. corona öncesinde bile acelem yoksa 1 saate kadar mesafeleri yürüyerek giderdim. Ama nedense onlar yürüyüştenmiş gibi gelmiyor bana. Yani ışık, kalabalık insanın temposunu bozuyor. Düzenli sabah egzersizi daha tatmin ediyor beni.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de çok severim ama soğukta yürümeyi sevmiyorum. O zaman da evde yapıyorum:)

   Sil
 6. Eskiden iş yerime 20 dakika yürürdüm ve hiç kilo problemim yoktu şimdi çok yakında ve yürümeyi unuttum kilo probleminize aşamıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Düzenli yapmak aslında miktardan da önemli.

   Sil
 7. Her gün yürüyüş insanı gerçekten zinde tutuyor. Havalar böyle güzel giderse yürüyüşe devam :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Açık havada imkan varsa yürüyüş en sağlıklısı:)

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads