Kışa Girerken Beslenmemizde Hangi Noktalara Dikkat EdelimKış Aylarında Beslenme

Kış aylarının yaklaştığı şu günlerde birçok kişi için doğru bir beslenme yönteminin ne olduğu da merak ediliyor. Kışa Girerken Beslenmemizde Hangi Noktalara Dikkat Edelim? Sorusu da bu açıdan önem taşıyor. Sağlıklı ve dengeli beslenme sayesinde kişinin yaşamını konforlu bir şekilde sürdürebilmesi kolaylaşır. Bu nedenle de güne mutlaka sağlıklı bir öğünle başlamak önemlidir. Günün en önemli öğünü olan kahvaltının her zaman özenilerek hazırlanması gerekir.

Kışa girerken nasıl beslenmek gerektiği konusunda uzmanların çeşitli görüşleri olurken ortak noktaları sağlıklı ve dengeli beslenmede birleşir. Öncelikle evde düzenli bir yemek alışkanlığının olması ve öğünlerin de atlanmaması önemlidir.

Bunun yanı sıra her öğünün yeterli miktarda olmasına dikkat edilmeli ve vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineraller yönünden zengin besinlerin tüketilmesine gayret edilmelidir. Mevsim değişiklikleri vücudumuz üzerinde çeşitli etkilere yol açarken sonbahar aylarında iştah değişikliğinin yaşanması doğaldır.

Sonbahar mevsiminin psikolojik etkilerinin yanı sıra kışın yaklaşmasının yarattığı enerji ihtiyacı da gereksinim duyulan gıdalar konusunda çeşitlenmeye yol açar. Bu nedenle her mevsimin kendine özgü yanlarına bağlı olarak beslenme uygulamalarında değişim yaşanabilir.Sağlıklı Bir Kış Mevsimi İçin Yapılması Gerekenler

Kış aylarının yaklaşması ile birlikte havadaki değişimlerin de önemi ortaya çıkar. Sağlıklı Bir Kış Mevsimi İçin Yapılması Gerekenler de bu nedenle merak edilir. Metabolizmada oluşan azalmaya bağlı olarak kışın kilo almak daha kolaydır.

Bunda etkili olan diğer unsurlar ise hareketsizlik, kısa günlerin yol açtığı azalan fiziksel aktiviteler, çalışma yaşamının getirdiği gereksinimlerdir. Kış aylarında yüksek kalorili besinlerin tüketilmemesine dikkat edilmesi bu açıdan önem taşır.

Kış mevsimini sağlıklı geçirmek için mümkün olduğunca hareket etmeye çalışmak, düşük kalorili besinleri tercih etmek bunun yanı sıra öğünleri atlamamak ve her öğünde yeterli miktarda besin tüketmek önemlidir. Sağlıklı bir insanın ihtiyaç duyacağı vitamin, mineral, protein içerikli gıdaların yeterli oranda alınması kış aylarında iyi bir beslenme için gerekir.

Kahvaltının sağlıklı gıdalardan oluşması güne iyi bir başlangıç için önem taşır. Bu sayede kan şekeri de dengede tutulabilir. Metabolizmanın istenilen koşullarda çalışabilmesi doğru bir kahvaltı ile mümkündür. Bu nedenle domates, salatalık, kapya biberi, peynir, zeytin, ceviz ve yumurtadan oluşan yeterli miktardaki bir kahvaltı vücut için ihtiyaç duyulanları karşılamak açısından gerekir.

Öğlen ve akşam yemeklerinde salata tüketilmesi, yoğurt ve ayran gibi gıdalarla bu öğünlerin desteklenmesi önerilir. Bunun yanı sıra et, tavuk, balık ya da kuru baklagil yemekleri, sebze içerikli yemekler dengeli bir biçimde tüketilmelidir.

Bağışıklık sistemini güçlü tutulması kış aylarında karşılaşılabilecek hastalıkları önlemek açısından da önem taşır. Vitamin ve mineral takviyeleri vücuda yapıldığında bağışıklık sisteminin güçlenmesi sağlanır.Kışa Girerken Beslenmemizde Dikkat Edilecek Noktalar

Kışa Girerken Beslenmemizde Dikkat Edilecek Noktalar sayesinde sağlıklı bir süreç yaşamak kolaylaşır. Bunun içinse yeterli ve dengeli beslenme önemlidir. Doğru bir beslenmenin en temel koşulu öğün atlamamaktan geçer. Bunun yanı sıra öğünlerin çeşidi, miktarı ve bol sıvı tüketimi de dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alır.

Günümüzde gıda tüketiminde yaşanan artış ve alınan gıdaların bileşimindeki değişimler modern beslenme yöntemlerinin olumsuzluklarındandır. Obezitenin her geçen gün daha da yaygınlaştığı modern toplumlarda fizyolojik aktivitelerin azalması, yanlış beslenme alışkanlıkları bu sağlık sorununu daha da önemli hale getirmektedir.

Sağlıklı bir yaşam sürmenin ön koşulu dengeli ve düzenli beslenmedir. Bu nedenle de hangi mevsim olursa olsun beslenme alışkanlıklarının gözden geçirilmesi gerekir. Mevsimsel değişimlerin dikkate alındığı beslenme yöntemlerinde ise yaşam konforunun artması da kolaylaşır. Kış mevsiminde dikkate alınması gereken bazı püf noktaları ise aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

1.       Öğünler vaktinde alınmalıdır.

2.       Öğün çeşitleri zengin olmalıdır.

3.       Öğünlerde yemek olarak et, tavuk, balık ve kuru baklagillerin yer almasına dikkat edilmelidir.

4.       Yağ tüketimi en aza indirilmelidir.

5.       Vücudun ihtiyaç duyacağı yağın kuru yemişlerden sağlanması ve yeterli miktarda ceviz, badem gibi ürünlerin tüketilmesine dikkat edilmesi gerekir.

6.       Bol su tüketimi ihmal edilmemelidir.

7.       Salatalar öğünlerde ihmal edilmemelidir.

8.       Hazır gıdalardan uzak durulmalıdır.

9.       İşlenmiş ürünler yenmemelidir.

10.    Sigara ve alkol tüketimi azaltılmalıdır.

11.    Günlük egzersiz ihtiyacının karşılanmasına önem verilmelidir.

12.    Bağışıklık sistemini güçlendiren A ve C vitamini yönünden zengin besinlerin tüketilmesi gerekir.

13.    E vitamini yönünden zengin besinler bağışıklık sistemini destekler.

14.    D vitamini kışın vücutta azalır. Bu sebeple D vitamini takviyesi de kış aylarında önemli olur. Balık tüketimi bu nedenle önerilir.

15.    Lifli besinlerin tüketilmesine gayret edilmelidir.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Brüksel Lahanasının Faydaları- Brüksel Lahanalı Tarifler

2 Sağlıklı ve Lezzetli Lahana Salatası Tarifi

Kale Nedir? Faydaları Nelerdir?

5 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Kış, bilinmez virüsler, ekonomi....zor geçecek bu kış bakalım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dün aşıya gittik hemşire yeni varyasyonlar geliyormuş dedi ☹️☹️☹️

   Sil
 2. Well, these are all good advices, winter is a difficult season and we should help our body by eating healthy.

  YanıtlaSil
 3. İşlenmiş ürünleri azaltmaya gayret ediyorum ben de.İlk kez ev turşusu yaptım.

  YanıtlaSil
 4. Paketli gıda pişmanlıktır. Ama sağlıklı beslenmek ne kadar uygulanabilir o da tartışılır. Emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads