Koronavirüs - D Vitamini Covid-19 Seyrini Etkiliyor

 

Koronavirüs - D Vitamini Covid-19 Seyrini Etkiliyor

Akciğer hastalığı olan hastanedeki hastaların yüzde 80'inde D vitamini eksikliği görülüyor

D vitamini kemiklerin sertleşmesine yardımcı olur. Vitaminler arasında özel bir konuma sahiptir çünkü güneş ışığına maruz kalmakla vücudun kendisi tarafından üretilebilir. Kışın, kuzey enlemlerdeki nüfusun yaklaşık yarısı, uzun vadede osteoporoza yol açabilen ve iltihaplanmaya yatkınlığı artırabilen D vitamini eksikliğinden muzdariptir.

Giderek daha fazla çalışma, D vitamini eksikliğinin daha şiddetli bir Covid-19 seyri ile ilişkili olabileceğini doğrulamaktadır. Örneğin, Journal of Medical Virology'deki bir ABD ekibi, yaklaşık 1400 hasta üzerinde yapılan çalışmaları değerlendirdi. Akciğer hastalığı için risk altındaki kişiler, risksiz olanlardan önemli ölçüde daha düşük D vitamini seviyelerine sahipti. Ancak araştırmacılar, obezite veya diyabet gibi diğer risk faktörlerinin de kandaki düşük D vitamini seviyeleri ile ilişkili olduğunu vurguluyor. Yaşlı insanlar da genellikle çok düşük değerlere sahiptir.

İspanyol Córdoba Üniversitesi, D vitamini seviyeleri ile Covid-19 arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu göstermiştir. Hastanede tedavi gören 76 Covid hastasından oluşan 50 kişilik rastgele seçilen 50 kişiye, standart tedaviye ek olarak ilk hafta ve ardından haftada bir kez vücutta aktif bir vitamine dönüştürülen D vitamini metaboliti kalsifediolün iki dozu verildi. Ne hastalar ne de tedavi eden doktorlar kimin hangi gruba ait olduğunu bilmiyordu.

Koronavirüs - D Vitamini Covid-19 Seyrini Etkiliyor


Calcifediol ile tedavi edilen kişilerden yalnızca biri yoğun bakım ünitesine gitmek zorunda kaldı; daha sonra serbest bırakıldı. Diğer grupta ikisi öldü, 13 hasta yoğun bir şekilde tedavi edilmek zorunda kaldı.

Araştırmacılar, bu istatistiksel olarak önemli sonuçtan, kalsifediolün Covid-19 hastalığının şiddetini azaltabileceği sonucuna vardılar. Ancak, "Journal of Steroid Biochemistry and Molecular Biology" de bunun daha büyük çalışmalarda doğrulanması gerektiğini vurguladılar. Harvard Tıp Fakültesi'nde 2.700 kişiyle benzer bir çalışma planlanıyor.


Enflamasyon belirtilerinde artış

Santander'deki Cantabria Üniversitesi'nden bir ekip, "Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma Dergisi" nde İspanya'daki bir hastanede tedavi edilen 200 Covid-19 hastasından 80'den fazlasında D vitamini eksikliği olduğunu bildirdi. Böbreklerde kendi kendine üretilen vitamin, bağışıklık sistemini de etkiliyr. Araştırmadaki test kişilerinden, erkekler kadınlara göre eksiklikten daha fazla etkilendi, ancak her ikisinde de iltihap belirteçleri yükseldi. Araştırma ekibinden Jose Hernandez, "D vitamini uygulamasının hastalığın seyri üzerinde olumlu bir etkisi olabilir" diyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

D Vitamininin Öyküsü

C Vitamini Corona Virüsü Önlemede Yardımcı Olur Mu?

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin 10 Önemli Gıda

Chlorella Nedir? Faydaları Nelerdir?

Limonun Başlıca 10 Faydası

6 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Corona başladığından beri C, D, Omega3 ve Magnezyumu sürekli kullanıyorum Deryacığım. D vitamini de cidden çok önemli insanlar için. Normalde de dikkat etmeli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben haşimoto için birkaç vitamin alıyordum. Son zamanlarda da amway'in one a day vitaminine başladık eşimle. Sanki kendimi daha enerjik hissettim. Belki de arada bir değiştirmek de işe yarıyordur. D vitamini zaten yıllardır kışın kullanırım Avusturya'da kışın güneş pek olmadığı için.

   Sil
 2. Ve maalesef Türk insanda D vitamini eksikliği var. Kış mevsimine de giriyoruz, dikkat etmek lâzım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında güneşin bol olduğu bir ülkede olması garip değil mi?

   Sil
 3. kesinlikle d vitamini çok önemli. Bu yüzden korona olanlara bile günde en az yarım saat güneşlenmeleri öneriliyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mümkün olduğunca açık havaya çıkmak, güneşten faydalanmak çok önemli. Aslında her tür sağlık sorununa iyi gelen şeyler:)

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads