Sağlıklı Adımlar için Spor Ayakkabı Seçimini Doğru Yap!


 Spor, hiç kuşkusuz sağlıklı yaşamın ayrılmaz bir parçasıdır. Gündelik hayatınızın bir parçası haline getireceğiniz spor ancak doğru seçilmiş bir spor ayakkabı ile üst seviyede fayda sağlar. Doğru spor aktiviteleri yapabilmek ve oluşabilecek sakatlıkların önüne geçmek için en kritik nokta sporunuza uygun ayakkabı seçimidir. Yani bir spor ayakkabıyı, yapılabilecek bütün spor çeşitleri için kullanmanız mümkün değildir. Yapmak istediğiniz aktiviteye uygun şekilde ayakkabı seçimi sağlığınız için büyük önem taşımaktadır. Peki, doğru spor ayakkabısını nasıl seçebilirsiniz? Öncelikle iyi bir spor ayakkabısında olması gereken özellikleri bilmelisiniz. Ardından yapacağınız spor dalına uygun özellikte spor ayakkabı seçimi yapmalısınız. Tüm bunların yanında ayağınızda yapısal sorunlar varsa bunları da göz önüne alarak ayakkabı tercihinizi tamamlamalısınız.

 

İyi Bir Spor Ayakkabının Özellikleri Nelerdir?

 

Sağlıklı Adımlar için Spor Ayakkabı Seçimini Doğru Yap!

İyi bir spor ayakkabı, spor aktiviteleri esnasında oluşacak basıncı absorbe edebilmelidir. Bu da ayakkabı tabanının ayağı kavramasıyla ve ayak eğimlerini desteklemesi ile doğru orantılıdır. Ayağınızı doğru şekilde kavrayan spor ayakkabı, ayağın çeşitli yönlere kayışını engelleyerek burkulmaların önüne geçecek ve sizi oluşabilecek sakatlıklardan koruyacaktır. Seçilen spor ayakkabı, ayağa binen yükleri dengeli şekilde dağıtabilmelidir. Spor yapımı esnasında seçilen ayakkabı, zemin ile beden arasında kuvvet dağılımını etkileyen önemli bir faktördür. Ayrıca; ayak bileği, diz, kalça eklemi, bacak kaslarına ve bağlarına gücün nasıl dağılacağını da büyük ölçüde ayakkabınız belirler. Bu sebeple iyi bir spor ayakkabısında ilk dikkat edilecek şey seçilen ayakkabının ayağı iyi sarmasıdır. İyi sarmaktan kasıt ayakkabının ayağı sımsıkı sarması değildir. İyi bir spor ayakkabı ayağınıza ne bol ne de dar olmalıdır. Ayakkabının burun kısmının genişliğine de dikkat edilmesi gereklidir. Bu genişliğin ideal boyutu; ayakkabının parmak ucu ile başparmak arası mesafenin yaklaşık 1 cm. olması şeklinde kabul edilmektedir.

 

Hangi Spor İçin Hangi Spor Ayakkabı Seçilmeli?

 

Sağlıklı Adımlar için Spor Ayakkabı Seçimini Doğru Yap!

Öncelikle yürüyüş ve koşu ayakkabısı arasındaki ayrımın farkına varılmalıdır. Çünkü yürüyüş ve koşu esnasında ayakta gerçekleşen hareketler birbirinden oldukça farklıdır. Bu nedenle koşu ve yürüyüş esnasında aynı ayakkabının kullanılması sağlık açısından uygun değildir. Koşu esnasında ayağın yerle teması sürekli kesilir ve ayak sürekli şiddetli darbeler yaşar. Bu nedenle koşu ayakkabılarının darbe emici özelliği yürüyüş ayakkabılarından daha fazladır. Yürüyüş yapımı sırasında ayak zeminle daha çok temas halindedir ve ayak üzerinde, koşudaki kadar aşırı stres oluşmaz. Bu sebeple yürüyüş ayakkabıları daha esnek seçilirken koşu ayakkabıları ise darbe absorbe edici özellikte seçilmelidir. Diğer spor aktivitelerine bakacak olursak tenis gibi parmak ucu etkileşimi fazla yaşanan sporlarda ayak yan bölümünde, basketbol gibi sıçrama sporlarında ise topuk ve ayak tabanında desteklerin olması aktivite performansını arttıracaktır. Ayrıca basketbolda ayak bileğini saran konçlu tarz ayakkabılar ayak bileğinizi destekleyerek burkulmalardan ayağınızı korur. Futbolda ise tabanı sert, ayağı çarpma ve vurmalara karşı koruyan, çim sahada gömülmeleri engelleyen tarzda bir ayakkabı seçilmesi daha uygun olacaktır.

 

Ayakkabı Seçiminde Ayak Yapısının Önemi

 

Sağlıklı Adımlar için Spor Ayakkabı Seçimini Doğru Yap!

Spor ayakkabı seçerken dikkat edilmesi gereken kritik noktalardan biri de ayak yapınızdır. Bu nedenle ayak tipinizi de göz önünde bulundurarak ayakkabınızı seçmeye özen göstermelisiniz. Eğer ayağınızda düztabanlık, taban çökmesi, dışa dönen başparmak gibi yapısal sağlık sorunları bulunuyorsa doktorunuzun tavsiyelerini de ayakkabı seçimi yaparken göz önünde bulundurmanız oldukça yararlı olacaktır. Böylece nasır ya da tırnak batması gibi sorunların da önüne geçmiş olacaksınız. Aradığınız standartlara uygun, birbirinden şık ve konforlu spor ayakkabı çeşitlerine, güvenli alışveriş seçeneğiyle ulaşmak için Sportive’i ziyaret edebilirsiniz.


Bunlar da ilginizi çekebilir:


Erkek Günlük Spor Ayakkabı Tavsiyesi

2020 Spor Ayakkabı Trendleri

Bir Ayakkabıyla Birden Çok Tarzı Yakalayın

Yollardaki En Büyük Yardımcınızla Tanışın

Sonbahar/Kış Spor Ayakkabı Ve Bot Modası

12 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Spor ayakkabı deyip geçmeyelim. Kısa bir maceramı anlatayım konuyla ilgili geçmiş gün halı sahada maç yapacağız. İş yerinden çıktık arabada normal yürürken kullandığım spor ayakkabılarım var şununla dedim maçı bitiririm. 10 dakika ayak burkulması soluğu hastanede aldım spor ayakkabı deyip geçmeyelim. Yürüme için ayrı, koşu için ayrı hangi sporu yapıyorsanız muhakkak onunla ilgili spor ayakkabıyı tercih edin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok doğru bir noktaya değindiniz. Her durum için farklı ve doğru spor ayakkabıyı secmek çok önemli. Geçmiş olsun bu arada ☺️

   Sil
 2. It is so important to put thought into your shoes. I recently bought a new pair of running shoes and it took me a while to find one that was right for my needs!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Shoes are very important. I never save money whenvit comes to shoes.

   Sil
 3. Hakkında pek bir bilgimiz yoktur spor ayakkabıların ama çok önemli aslında. Teşekkürler güzel bilgiler için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayak sağlığımız için çok önemli doğru spor ayakkabıyı seçmek 😊

   Sil
 4. Sağol, eline sağlık Deryacığım, benim ayaklarım taraklı ve 38.5 numara çok zor:( kışın kalın çorapla giyeceğim için bazen 39 numara bot filan alıyorum. Yazlık ayakkabı eğer böyle espadril gibi esnek, yumuşacıksa 38 yetiyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Bir de sandalet hariç asla çorapsız giymem ayakkabıyı. Bazısı çorapsız ayakkabı giyiyor nasıl yapıyorlar hayret ediyorum. Topuklu ise mümkün değil çok özel günlerde iki kez hayatımda giydim ikisinde de eve taksiyle dönmek zorunda kaldım:( mahvoldum acıdan....:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de çorapsız giyemem, topuklu da çok nadir giyerim ☺️

   Sil
 5. Yanıtlar
  1. Sketcher konforlu ayakkabılar uretiyor 😊

   Sil
 6. Ayakkabı cidden önemli. Biz de de en çok alınan şey spor ayakkabı sanırım. Klasik giyinen yok, 4 kişi olunca....ama Türkiye'de iyi markaların fiyatları da uçtu bu ara.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Az ama kaliteli almak önemli. Maalesef iyi markalar pahalı.

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads