Mide Operasyonları İle İlgili Tüm Bilgiler - Cerrahi Yöntemlerle Obezite Tedavisi

Obeziteyi tedavi etmek için cerrahi

Mide Operasyonları İle İlgili Tüm Bilgiler - Cerrahi Yöntemlerle Obezite Tedavisi

 Obezite çağımızın problemi. Hem de dünyada hatırı sayılır sayıda kişiyi meşgul eden bir problem. Cerrahi müdahalelerle obezite tedavisi yoluna gitmek, önemli ölçüde kilo kaybına neden olabilir ve sağlığı iyileştirebilir. Bununla birlikte, bazen ciddi komplikasyon riskleri de vardır. İşlemden sonra sindirim problemlerinden ve yetersizlik belirtilerinden kaçınmak için günlük hayatınızda çok fazla değişiklik yapmanız gerekir. Bu nedenle operasyon sonrası iyi bakım önemlidir.

Şiddetli obezite veya diyabet gibi komorbiditeleri olan kişiler için ameliyat, kısa bir süre içinde çok fazla kilo vermek için bir seçenek olabilir - örneğin, mide küçültme. Bu tür müdahalelere bariatrik operasyonlar ("baros" dan Yunanca: kilo) veya obezite ameliyatları denir. Vücut yağının emilmesi, kalori alımı ve tüketimi üzerinde çok az etkisi olduğu ve risklerle ilişkili olduğu için obezite için bir tedavi seçeneği değildir. Ek olarak, sağlığı iyileştirdiği de gösterilmemiştir. Ancak siz bundan sonraki hayatınızı sağlıklı yaşamaya kararlıysanız mide ameliyatları size bu konuda yardımcı olur.

Tıp derneklerinin güncel bilgilerine göre, eğer


BMI 40'ın üzerinde (obezite derecesi 3) veya
BMI 35 ila 40 (obezite derecesi 2) arasında ise ve ayrıca diyabet, kalp hastalığı veya uyku apnesi gibi başka hastalıklar da varsa obeziteden bahsedilebilir.
Bununla birlikte, kural olarak, bir müdahale yalnızca diğer kilo verme girişimleri başarısız olursa, örneğin, beslenme tavsiyesi ve egzersiz ile birlikte bir kilo verme programı yeterli kilo kaybına neden olmazsa, dikkate alınır. Bazı insanlar için, bir operasyon, önceden kilo verme girişimleri olmadan bile anlamlı olabilir, örneğin BMI 50'nin üzerindeyse veya ciddi eşlik eden hastalıklar varsa.

Bir müdahale lehine veya aleyhine karar verirken, artılarını ve eksilerini dikkatlice tartmak önemlidir. Obezite ameliyatları önemli ölçüde kilo kaybına neden olabilir, sağlığı ve yaşam kalitesini iyileştirebilir. Özellikle diyabet, uyku apnesi ve yüksek tansiyon gibi komorbiditeler üzerinde de faydalı etkileri vardır. Ancak çeşitli komplikasyonlara da yol açabilirler ve ömür boyu etkileri devam edebilir. Ayrıca çok hızlı kilo verirseniz safra kesesi taşlarının oluşmasını beklemelisiniz.

İşlemin ardından diyet gibi uzun vadeli yaşam tarzı değişiklikleri ve düzenli kontroller gereklidir. Birçok insan obezite ameliyatı geçirdikten birkaç yıl sonra kolayca kilo alır.

Mide Operasyonları İle İlgili Tüm Bilgiler - Cerrahi Yöntemlerle Obezite Tedavisi

Ameliyatlar obeziteye nasıl yardımcı olabilir?

Obeziteyi tedavi etmek için ameliyatsız veya ameliyatlı çeşitli mide operasyonları uygulanabilir. En sık kullanılan prosedürler şunlardır:

Mide bandı: 

Mide elastik bir bantla bağlanır, böylece artık fazla yiyecek ememez ve daha hızlı doyarsınz.

Tüp mide ameliyatı (mide küçültme): 

Kapasitesini azaltmak için mide ameliyatla küçültülür.

Gastrik baypas: 

Mideyi küçültmenin yanı sıra, sindirim yolu kısalır, böylece vücut gıdalardan daha az besin ve kalori emebilir.
Gastrik bypass ve tüp mide ameliyatı da iştahı azaltan ve metabolizmayı etkileyen hormonal değişikliklere neden olur ki bu da şeker hastalığı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Kilo kaybı ile birçok kişi ameliyattan sonra fiziksel olarak zinde hisseder. Egzersiz ve spor artık daha kolay ve daha eğlenceli hale gelir. Operasyondan sonra birçok kişi etrafındakilerden olumlu ve faydalı geri bildirimler alır. Bazı insanlar, ameliyatlarından bu yana kendilerini daha dirençli ve iş yerinde daha başarılı, cinsel olarak da tatmin olmuş hissettiklerini de bildiriyorlar.

Mide Operasyonları İle İlgili Tüm Bilgiler - Cerrahi Yöntemlerle Obezite Tedavisi

Mide Balonu

Gastrik balon, yumuşak, gerilebilir bir balon, bir sokma tüpü ve bir doktorun bu kilo verme yardımını ağızdan yerleştirip tekrar çıkarabileceği bir dolum sisteminden oluşur. Boş balon midede iken steril salin solüsyonu ile doldurulur. Balon doldurulduğunda bağırsaklara giremeyecek kadar büyüktür ve artık midede serbestçe yüzer.

Balon mideyi kalıcı olarak doldurur. Mideyi önceden doldurarak tokluk hissine ulaşıncaya kadar hasta daha az yemek tüketir.

Mide Botoksu

Mide botoksunda enjeksiyon midede önemli bir siniri bloke eder. Bu sinir, açlık ve tokluk duygularını kontrol eder. Mide botoksu ile sinir tedavi edilirse açlık hissi azalacak ve hasta daha az kalori tüketecektir.

Mide bandının avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Mide bandı mideyi sıkıştırarak yapay olarak küçültür. Silikondan yapılmış olup mide girişinin etrafına halka şeklinde yerleştirilir. Bu, artık çok fazla yiyecek alamayan küçük bir ön mide yaratır, böylece daha hızlı tok hissedersiniz.

Mide bandı bir salin solüsyonu ile doldurulur ve bu nedenle operasyondan sonra sıkılaştırılabilir veya genişletilebilir: sıvı boşaltılabilir veya bir şırıngalı bir tüp aracılığıyla eklenebilir. Erişim noktası (bağlantı noktası) deri altına tutturulmuştur ve yaklaşık bir madeni para büyüklüğündedir. Örneğin mide bandı çok sıkı olduğu için kusarsanız, bunu sürdürebilirsiniz.

Mide bandı, en az müdahaleci cerrahi prosedürdür. Mide ve sindirim sistemi başka türlü değişmediğinden, besinleri emmede daha az sorun vardır. Mide bandını çıkarmak ve böylece prosedürü tersine çevirmek de mümkündür. Bu nedenle, özellikle çocuk sahibi olmak isteyen genç kadınlar için mantıklı bir alternatiftir. Ancak yapışıklıklar bazen mide bandının çıkarılmasını zorlaştırabilir.

Tipik olarak, mide bandı takıldıktan sonraki ilk yılda vücut ağırlığı yaklaşık% 10 ila 25 oranında azalır. 1.80 metre boyunda 130 kilogram olan bir erkek 10 ila 30 kilo verebilir. İşlemden sonraki ikinci ve üçüncü yılda kilo yine biraz azalabilir.

Karşılaştırmalı çalışmalarda, mide bandı, tüp mide ameliyatından veya mide baypas ameliyatından daha az etkilidir. Bazen kilo vermek yeterli olmaz. Daha sonra mide bandı çıkarılabilir ve mide küçültme ameliyatı düşünülebilir.

Bir mide bandının olası yan etkileri arasında mide ekşimesi ve kusma bulunur, örneğin mide bandı çok sıkı ise. Mide bandı da kayabilir, büyüyebilir veya yırtılabilir. Bazen sonuç olarak değiştirilmesi veya çıkarılması gerekir. Yapılan çalışmalarda mide bandı ameliyatı geçiren 100 kişiden yaklaşık 8'inde bir komplikasyon geliştiği görülmüştür. 100 kişiden 45'i bir noktada yeniden ameliyat olacaktır - örneğin yeterince kilo vermedikleri için veya mide bandında bir sorun meydana geldiği için.

Mide Operasyonları İle İlgili Tüm Bilgiler - Cerrahi Yöntemlerle Obezite Tedavisi

Tüp mide ameliyatının avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Mide küçültme ile midenin yaklaşık dörtte üçü cerrahi olarak ayrılır ve çıkarılır. Midenin şekli bir tüpe benzediğinden bu işleme bazen tüp mide ameliyatı da denmektedir.

Mide küçültme işleminden sonra, obez kişiler tipik olarak ilk yıl kilolarının yaklaşık% 15 ila 25'ini kaybeder. 1,80 metre boyunda ve 130 kilo ağırlığındaki bir erkek için bu, ameliyattan sonra 20 ila 30 kilo arasında iyi bir kilo kaybı bekleyebileceği anlamına gelir.

Mide küçültmenin çeşitli yan etkileri olabilir: Çok fazla yemek yerseniz, mide ekşimesi veya kusma yaşayabilirsiniz. Ameliyat sırasında veya sonrasında komplikasyonlar ortaya çıkabilir: Örneğin mide üzerindeki cerrahi dikişler sızdırabilir ve daha fazla ameliyat gerektirebilir. Çalışmalarda, 100 kişiden yaklaşık 9'unda ameliyat sırasında veya sonrasında bir komplikasyon görülmüştür; 100 kişiden 3'ü yeniden çalıştırılmak zorunda kaldı. 100 kişiden 1'inden azı ameliyat veya komplikasyonlardan yaşamını yitirmiştir.

Mide küçültme geri döndürülemez. Tüp mide ameliyatından sonra obez bir kişi yeterince kilo vermemişse, daha sonra gastrik bypass gibi ek bir müdahale mümkündür.

Gastrik Bypassın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Gastrik baypas, mide bandı veya tüp mide ameliyatından daha fazla zaman alır ve karmaşıktır. Adı, İngilizce "baypas" teriminden türetilmiştir, çünkü yiyecek artık tüm mide ve ince bağırsakta dolaşmaz, ancak çoğunlukla onları geçerek yönlendirilir.

Operasyon sırasında midenin küçük bir kısmı (yaklaşık 20 mililitre) kesilir. Bu daha sonra ince bağırsağa bağlı bir cep oluşturur. Midenin geri kalanı dikilir ve artık yemek borusuna bağlı değildir. Yiyecek daha sonra oluşan mide kesesinden doğrudan ince bağırsağa geçer.

Safra kesesi, pankreas ve kalan mideden gelen sindirim sıvılarının bağırsağa girmeye devam edebilmesi için üst ince bağırsak mide çıkışında farklı bir noktada ince bağırsağa bağlanır.

Mide küçültme işlemine benzer şekilde, araştırmalar obezite hastalarının mide baypas ameliyatından sonraki ilk yılda kilolarının yaklaşık% 15 ila 25'ini kaybettiğini göstermektedir. Bu nispeten hızlı gerçekleşir. Ağırlık genellikle işlemden bir ila iki yıl sonra dengelenir.

Mevcut bilgilere göre gastrik bypass, uzun vadede diğer prosedürlere göre daha fazla kilo kaybına yol açmaktadır. Gastrik baypas, özellikle diyabet gibi komorbiditeler için faydalıdır.

Yan etkiler ve operasyonel riskler

Gastrik baypasın iki yaygın uzun vadeli sonucu erken ve geç damping sendromlarıdır. Erken damping sendromunda, büyük miktarda sindirilmemiş gıda hızlı bir şekilde ince bağırsağa girer. Vücut, alışılmadık miktarda besin maddesini "sulandırmaya" çalışır ve aniden kan damarlarından ince bağırsağa çok miktarda su akar. Bu sıvı daha sonra kan dolaşımından kaybolur ve kan basıncı düşer. Bu uyuşukluğa, mide bulantısına, mide ağrısına ve terlemeye neden olabilir. Erken damping sendromu, özellikle çok şekerli yiyecekleri yedikten sonra, genellikle 30 dakika içinde ortaya çıkar.

Daha nadir görülen geç boşaltma sendromunda vücuttan çok fazla insülin salınır ve bu da baş dönmesi, halsizlik ve terleme gibi tipik semptomlarla birlikte hipoglisemiye yol açabilir. Özellikle yüksek karbonhidratlı yiyecekleri tükettikten sonra yemekten bir ila üç saat sonra ortaya çıkabilir.

Cerrahi riskler arasında ince bağırsakta yara izi, iç fıtıklar ve mide ile bağırsaklar arasındaki yeni eklemlerde sızdıran sütürler yer alır. Tüm bu komplikasyonlar daha fazla ameliyat gerektirebilir.

Hayatı tehdit eden komplikasyonlar nadiren ameliyat sırasında veya sonraki ilk birkaç hafta içinde ortaya çıkar. Örneğin yeni bağlantı noktalarından biri sızıntı yaparsa ve mide içeriği karın içine girerse kan zehirlenmesi meydana gelebilir.

Operasyon nasıl hazırlanır?

Ameliyattan önceki haftalarda, genellikle diyet veya ilaçla kilo vermeniz önerilir. Bu, diğer şeylerin yanı sıra, karaciğeri bir miktar küçülttüğü ve yemek borusu ile mide arasındaki bağlantı noktasında çalışmayı kolaylaştırdığı için operasyonu basitleştirmelidir.

Ameliyattan önce tıbbi bir sebep olmadığından emin olmak için çeşitli testler yapılacaktır. Buna çeşitli laboratuar testleri, gastroskopi ve karın ultrasonu dahildir. Psikolojik bir muayene de yararlı olabilir - örneğin, psikolojik nedenleri olabilecek bir yeme bozukluğu varsa.


Benim için hangi ameliyat uygundur ve nasıl çalışır?

Hangi ameliyatın dikkate alınacağı, kendi beklentilerinize ve diğer şeylerin yanı sıra sağlık durumu, kilo ve olası eşlik eden hastalıklara ilişkin avantajları ve dezavantajları kişisel değerlendirmenize bağlıdır. Mesleki faaliyet de kararda rol oynayabilir. Kullanılan yöntemde tecrübeli doktorlardan bilgi almak mantıklıdır.

Obezite ameliyatları artık endoskopik olarak (minimal invaziv) yapılmaktadır. Minimal invaziv bir prosedürde, birkaç küçük kesiden (laparoskopi) karın boşluğuna yerleştirilen özel endoskoplar yardımıyla ameliyat gerçekleştirilir. Açık ameliyatlar artık yaygın değildir.

Minimal invaziv cerrahi için genellikle birkaç gün hastanede kalmanız gerekir.

Operasyondan sonra hayatımı nasıl değiştirmeliyim?

Ameliyattan sonra birkaç hafta katı yiyeceklerden uzak durmanız gerekebilir. Prosedüre bağlı olarak, başlangıçta sadece sıvı (örneğin su ve et suyu) ve ardından yumuşak yiyecekler (örneğin yoğurt, püre, patates püresi) yersiniz. Birkaç hafta sonra, mideyi ve bağırsakları yavaş yavaş tekrar alıştırmak için katı yiyecekler yavaş yavaş verilir.

Ameliyattan sonra mide ekşimesi, karın ağrısı, bulantı ve kusma gibi sindirim sorunlarından kaçınmak için beslenme tavsiyesi önemlidir. Şunlara dikkat edebilirsiniz:


 • Küçük porsiyonlar yemek
 • Yavaş yemek ve iyi çiğnemek,
 • Midenin her ikisi için yeterli kapasitesi olmadığından aynı anda içip yememek. Yemekten önce ve sonra 30 dakika içilmemesi tavsiye edilir.
 • Sindirim sorunlarına yol açabileceğinden yüksek yağlı ve şekerli gıdalardan kaçının. Özellikle mide baypasından sonra, şeker oranı yüksek yiyecekler, damping sendromu nedeniyle ciddi yan etkilere neden olabilir. Bunlar, örneğin tatlılar, meyve suları, kola ve dondurmayı içerir.
 • Vücut onu çok daha hızlı emebileceğinden alkolü ölçülü tüketin. Bu özellikle gastrik baypas ameliyatından sonra geçerlidir.

Operasyon sonrası besin alımı

Obezite ameliyatı, özellikle mide baypas ameliyatı sonrasında, sindirim sistemi artık vitamin ve besinleri de ememez. Eksiklik belirtilerini önlemek için ömür boyu besin takviyesi almak gerekir. Bunlar, örneğin, kemikleri korumak ve onu osteoporozdan korumak için kalsiyum ve D vitaminini içerir - aynı zamanda diğer şeylerin yanı sıra kan oluşumu ve bağışıklık sistemi için gerekli olan B12 vitamini, folik asit, demir, selenyum ve çinko da alınmalıdır.

Eksiklik semptomlarından korunmak için, başlangıçta altı ay sonra ve daha sonra yılda bir kez olmak üzere düzenli kan testleri de önerilir.

Ayrıca vücudun yağa ek olarak kas kütlesini de kaybetme riski vardır. Bunu önlemek için ameliyat sonrası yüksek proteinli diyet yemeniz ve düzenli egzersiz yapmanız önerilir.

Mide Operasyonlarının Kozmetik Sonuçları

Ciddi kilo kaybı sıklıkla ciltte sarkmalara neden olur. Deri kıvrımları ve sarkık deri kanatları birçok kişi tarafından hoş olmayan görüntüler olarak algılanır. Örneğin, büyük deri kıvrımları enfeksiyonlara veya kızarıklıklara neden olabilir. Bu nedenle iyi cilt bakımı önemlidir. Cildi sıkılaştırmak için yapılan bir operasyonun masraflarını karşılamak için ayrı bir uygulama yapılmalıdır.


Karar vermeden önce kiminle konuşabilirim?

Obezite cerrahisi, yaşamda ve günlük yaşamda uzun süreli değişiklikler gerektiren önemli bir işlemdir. Bu yüzden yapmaya karar vermeden önce, sonuçları hakkında biraz araştırma yapmak mantıklı. Danışmanlık seanslarına hazırlanmanıza yardımcı olabilecek bir soru listesi olabilir.

En iyisi, çeşitli cerrahi işlemlerin avantajlarını ve dezavantajlarını ve ameliyat sonrası değişiklikleri, tedavide tecrübeli uzmanlarla tartışmaktır. Bunlara deneyimli beslenme uzmanları  , psikoterapistler ve obezite cerrahisinde klinikler dahildir. Kendi kendine yardım grupları, örneğin, sağlık sigortası şirketine başvuruda bulunmakla ilgili soruları yanıtlamak için yardımcı olabilir.

Mide Operasyonları İle İlgili Sık Sorulan Sorular • Benim için bir operasyon bir seçenek mi ve öyleyse hangisi?
 • Riskler ve yan etkiler nelerdir ve ne kadar yaygındır?
 • Başarı şansı ne kadar yüksek? Ne sıklıkla yeniden ameliyat etmeniz gerekiyor?
 • İşlemden sonra ne kadar kilo vermeyi bekleyebilirim?
 • Hangi Sağlık Faydalarını Bekleyebilirim?
 • Operasyondan sonra diyetimi nasıl değiştirmeliyim?
 • Ameliyattan sonra artık hangi yiyecekleri tolere edemeyebilirim?
 • Operasyon sonrası beslenme gereksinimlerimi karşılamak için hangi gıda takviyesine ihtiyacım var?
 • Operasyondan sonra ne sıklıkla kontroller gereklidir?
 • Operasyondan sonra bana kim bakacak?

Kişiler her zaman bir ameliyattan önce ve sonra ihtiyaç duydukları destek ve tavsiyeleri almazlar. Bu, yanlış beklentilere ve ardından günlük yaşamda sorunlara yol açabilir. Kendi kendine yardım kuruluşları, destek seçeneklerini bulmanıza yardımcı olabilir.

Mide Operasyonları İle İlgili Tüm Bilgiler - Cerrahi Yöntemlerle Obezite Tedavisi

Çocuk sahibi olmaya çalışırken nelere dikkat edilmelidir?

Temelde obezite ameliyatı sonrasında bir kadın hamile kalabilir ve sağlıklı bir çocuk sahibi olabilir. Bununla birlikte, çocuk sahibi olmak istiyorsanız, olası riskler hakkında doktorunuzla konuşmanız önemlidir - örneğin, olası eksiklik belirtilerini önlemek için ek muayenelerin veya besin takviyelerinin gerekli olup olmadığı. Bu süre zarfında vücut çok fazla kilo verdiğinden ve doğmamış bebek yeterli besin alamayacağından, genellikle ameliyattan sonraki ilk on iki ayda hamilelik tavsiye edilmez.


Sağlık sigortası şirketim mide ameliyatı için ödeme yapacak mı?

Prensip olarak, yasal sağlık sigortası şirketleri bir obezite ameliyatının masraflarını karşılayabilir. Bunu yapmak için, önce doktorla birlikte bir sağlık raporu da dahil olmak üzere bir başvuru yapılmalıdır. İşlemin onaylanabilmesi için belirli gereksinimlerin karşılanması gerekir:

Ameliyat tıbbi olarak gereklidir ve diğer tedavi seçenekleri yeterli başarı sağlanmadan denenmiştir.
Şiddetli obeziteye neden olan tedavi edilebilir hastalıklar oluşmuştur. Bu, örneğin yetersiz çalışan bir tiroid veya aşırı aktif bir adrenal korteks için geçerlidir.
Buna karşı önemli tıbbi nedenler olmamalıdır. Bunlar arasında, örneğin, ameliyatı çok riskli hale getiren sağlık sorunları; hamilelik; uyuşturucu veya alkol bağımlılığı ve ameliyattan sonra yaşam tarzı ayarlamalarını zorlaştırabilecek ciddi akıl hastalığı.
Ayrıca ameliyat sonrası yeterince egzersiz yapma ve sağlıklı beslenmeye istekli olmayı göstermelisiniz. Bunu yapmak için, genellikle geri ödeme başvurusuna bir motivasyon mektubu ve çeşitli belgeler eklersiniz. Bu, örneğin, kilo verme programlarına katılım sertifikalarını veya beslenme tavsiyelerini, bir yemek günlüğünü ve spor kurslarına katılım sertifikalarını içerir.
Genelde sigortalar sadece tüp mide ameliyatını karşılar diğer uygulamalar özel ödeme kapsamındadır. Ancak özel bir sağlık sigortanız varsa bu konuda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Faydalanılan kaynaklar: https://www.adipositas-zentrum-muenchen.eu/, gesundheitsinformation.de/, net.doktor.de, ndr.de .


 • Yazıda geçenler tıbbi kaynaklardan yapılan araştırmalarla oluşturulmuş bilgiler olup, tedavi yerine geçmemektedir. Herhangi bir tedavi veya operasyona karar vermeden önce doktorunuza danışınız.
İlginizi çekebilecek diğer sağlık makaleleri:

3 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Thank you very much for the useful post!

  YanıtlaSil
 2. Şu anda uygulamada; endokrin ve pskiyatri uzmanlarınca ortak görüşte mide botoksu ve diğer uygulamalar yapılmaktadır. En azından Türkiye'de gördüğüm tedavi protokolu böyle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türkiye'de tüm mide operasyonları uygulanıyor. Hatta bu alanda önemli bir sağlık turizmi var ☺️

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads