Kriz Dönemlerinde Depresyon Riski - Psikiyatri' nin Çalışma Alanları

Kriz Dönemlerinde Yaşanabilecek Psikolojik Problemler ve Çözüm Arayışı


Son günlerin gündem konusu Corona virüsü. Tüm insanlar panik halinde ve tam olarak da bilgilendirilmediklerini düşünüyorlar. Salgın dünyayı sarmış durumda ve ne zaman sona ereceği de ne yazık ki meçhul. Corona virüsü ile ilk kez tanışan insanlar ya panik halinde alışveriş yapıp bu şekilde en azından bir önlem alarak kendilerini rahatlatıyor, ya da tamamen içlerine kapanıyorlar.
Her gün yeni haberler ve uyarılarla karşı karşıyayız. Kalabalık yerlere gitmeyin, sinema, konser salonu, lokanta gibi yerlerden uzak durun deniyor, sosyal temasa dikkat edin deniyor ve bu uyarıların sonu gelmiyor. Komşumuzu, aile bireylerimizi potansiyel hastalık bulaştırıcılar olarak görmeye başlıyoruz elimizde olmadan. Korku, endişe, izole olma hali zamanla başa çıkamayacağımız bir hal alıyor. Yakınlarımız için duyduğumuz endişe de eklenince, bunalımımız artıyor. Tüm bunlar kısa sürede insanları anksiyete ve depresyona sürükleyebilecek baskılar yaratıyor. Böyle zamanlarda ruh ve beden sağlığımıza dikkat etmemiz önemli olsa da bunu her zaman başaramıyoruz. İlk düşüncemiz hayatta kalabilmek ve yakınlarımızı hayatta tutabilmek oluyor ve ruh sağlığı konusunu ikinci sıraya itmek zorunda kalıyoruz. Özellikle corona salgını gibi tüm toplumu, hatta tüm dünya ülkelerini etkisi altına alan kriz durumlarında gündemi görmezden gelmemiz imkansız hale geliyor. Kabul etmek gerekir ki savaş, salgın, doğal felaketler travmatik olaylar. Hepsi de insan ruhunda derin yaralar açıp, izler bırakabiliyor. Herkesin bu olaylar karşısında göstereceği direnç ve dayanma gücü farklı olabilir. Anksiyete ve depresyona yakalanan insanların sayısı önümüzdeki günlerde de artacak gibi görünüyor.
Peki depresyon ve anksiyete sorunumuz olduğunu nasıl tespit edeceğiz? Genelde depresyona girdiğini kişinin kendisi değil de yakınları farkeder. Örneğin eşler, birbirini çok iyi tanımaları dolayısı ile  bir diğerinin depresyona girmekte olduğunu hisseder. Depresyona girmiş bir insanı rahatsızlığına ikna etmek zor olabilir. İnkar ve tepki ile de karşılaşılabilir. Ancak çözüm yolu bulmak da mutlaka zorunludur.

Doç. Dr. Murat Erdem-Ankara Psikiatri

Bu durumda neler yapılabileceği konusunda Doç. Dr. Murat Erdem' in, Eşim Depresyona Giriyor, Ne Yapmalıyım yazısını okumanızı öneririm. Konuyu tüm detayları ile ele alan ve çözüm yolları öneren, yol gösterici bir yazı. Ayrıca depresyon ve diğer ruhsal sorunlar, kullanılan ilaçlar konularında değerli makaleleri var. Blog yazılarım için, ilgimi çeken sağlık konularında çok makale okumaya çalışıyorum. Sayın Murat Erdem de makalelerini severek okuduğum ve bilgilendiğim bir kaynak benim için.

Bazı şeyler için Allah korusun denir ve kendi başına gelmeyeceği düşünülür. Psikiyatrik hastalıklar da bu şekilde, toplumun hem korktuğu; hem de gizlemeye çalıştığı hastalıklardandır. Kişi ne kendisinin, ne de aile bireylerinden birinin psikiyatrik bir sorunu olduğunu kabul etmek istemez ama bu reddediş de hastalıkların somut gerçekliğini yoketmez. Diğer tüm hastalıklar gibi, psikiyatrik hastalıkların da utanılacak bir yanı yoktur. Hastalanan insanın bu konuda bir suçu da yoktur. Çekinmeden psikiyatri merkezlerine danışıp, uzmanlara güvenirseniz sağlığınıza kavuşursunuz. Depresyon durumlarında da bir psikiyatri merkezine başvurmak, yapılabilecek en iyi davranıştır.
Bunun dışında yapabileceklerimiz:


 • Kriz dönemlerinde ruh sağlığını korumak kolay olmasa da, elimizden geldiğince kendimize de sakin olmayı ve değişen koşullara göre esnek olabilmeyi telkin etmeliyiz.
 • Yaşadığımız günü en iyi şekilde değerlendirmeye çalışmalıyız
 • Kendimize kısa da olsa zaman ayırmalıyız
 • Açık havaya çıkma imkanımız varsa, yürüyüş yapıp beynimizi ve ruhumuzu dinlendirmeye çalışmalıyız


Anksiyete ve depresyon gibi rahatsızlıklar mutlaka tedavi edilmelidir. Terapi seansları, gerekli durumlarda ilaç tedavisi ile çok daha büyük ruhsal hastalıklara dönüşmesi önlenebilir. Hastanın kendisine veya başkalarına zarar vermeden önce önlem alınmalıdır.


Psikiyatri Nedir?


Psikiyatri kişinin zihinsel bir bozukluğu olup olmadığını tesbit eder ve uygun tedaviyi uygular. Tedavi yoluna gidilmeyen psikiyatrik bozukluklar tehlikeli sonuçlar doğurup, hastanın yaşamını da tehlikeye düşürebilir.

Toplumda çok önemli bir rol oynayan ve psikiyatrik hastalıkların tedavisini üstlenen Psikiyatri merkezlerinin çalışma alanları aslında daha geniştir. Zihinsel bozukluklar dışında birçok farklı sorunla ilgilenirler.

Psikiyatri Merkezlerinin Çalışma Alanları


Genel olarak Psikiyatri Merkezlerinin çoğunda çalışılan alanlar:


 • Şizofreni ve benzeri bozukluklar
 • Bipolar Bozukluk
 • Depresyon
 • Obsesif Kompulsif Bozukluk
 • Panik Bozukluk
 • Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu
 • Uyku Bozuklukları
 • Travma Sonrası Stres Bozukluğu
 • Yaygın Anksiyete Bozukluğu
 • Sosyal Fobi
 • Özgül Fobi
 • Cinsel İşlev Bozuklukları
 • Yeme Bozuklukları
 • Dürtü Kontrol Bozuklukları
 • Kişilik Bozuklukları
 • Aile ve Çift Terapisi
 • Ebeveyn Danışmanlığı
 • Boşanma Danışmanlığı
 • Analitik Çocuk Terapisi


Çeşitli terapi yöntemleri olan psikiyatri merkezleri, hastaya veya probleme odaklı terapilerle insanlara yardımcı olurlar ve yol gösterirler.


Psikiyatri Merkezi seçimi sırasında dikkat etmeniz gereken noktalar:


 • Uzman bir ekip
 • Danışan mahremiyetine verilen önem
 • Danışan ve doktor arasındaki iletişim ve uyum
 • Terapi yapılan yer ve doktorlar hakkında yeterince araştırma yapın ve terapi yapmaya yetkili olduklarından emin olun
 • Kafanıza takılan soruları sormaktan çekinmeyin
 • Durumunuzda bir düzelme olmazsa, terapistinizi değiştirmeyi ciddi anlamda düşünün. Söz konusu olan sizin sağlığınız ve bu konuda çekingen davranmanıza gerek yok
 • Psikiatristrin size ilaç yazma yetkisi vardır ancak psikologun yokturBu genel bilgileri verdikten sonra eklemek istediğim bazı önemli notlar var:


 • Depresyon ve anksiyete gibi hastalıklarınız olduğunu anlamak için belirli bir süre gözlem yapmalısınız. Yani bir gün iki gün korku yaşadınız, bu hemen bir hastalığınız var anlamına gelmez. Psikiyatri kliniğine başvurduğunuzda bu soru mutlaka size sorulacaktır, o yüzden tam olarak ne kadar zamandır kendinizde anormallikler gözlemlediğiniz sorusuna verebilecek bir cevabınız olmalı.
 • Psikiyatri kliniklerinin verdiği koruyucu hizmetlerden herkes faydalanabilir. Eğer bir şeylerin yolunda gitmediğini düşünüyorsanız, rutin olarak sorunlar yaşamaya başladıysanız ve ruhsal bir bozukluğunuz olduğundan endişe ediyorsanız bireysel olarak bir psikiyatri kliniğine başvurup teslerden geçebilirsiniz. Psikiatr doktorlar, psikologlarla işbirliği içinde çalışır. Hasta olduğunu düşünen kişişere testler uygulanır ve teşhis konur.
 • Uzmanlara danışmaktan asla utanç duymamalısınız. Dişimiz ağrıdığında nasıl ki hemen doktora koşuyorsak, beynimizin de hastalanması doğal olan bir organmız olduğunun bilincine varmalı ve önyargılarımızı yıkmalıyız.


Zaman zaman ruh sağlığını korumanın önemine değiniyor ve ufak tefek tavsiyelerde bulunuyorum. Toplumca zor günler yaşadığımız bu dönemde, bilinçlenmemiz ve kendimizi korumamız gerektiğine inandığım için de bu yazıyı yazdım. Bu bir bilgi yazısı olup, doktor ve ilaç tavsiyesi yerine geçmez. Sorununuz olduğuna inanıyorsanız mutlaka, ihmal etmeden bir uzmana danışın. Herkese sağlıklı günler dilerim.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Hipnoz Ve Hipnoterapi Hakkında Bilmemiz Gerekenler - Seyfettin Babat İle Röportaj
Panik Atak Ve Depresyonun Hashimoto Tiroit İle İlişkisi
Ruh Sağlığınızı Korumak Adına 'Sana Ne' Diyebilmek !!!


12 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Verdiğin değerli bilgiler için teşekkürler kriz dönemlerinde depresyon riski çokça yaşıyorum 😉

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef çok dikkatli olmakta fayda var. Ruh sağlığımızı korumak çok önemli.

   Sil
 2. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş, kriz dönemleri önemli. Önerdiğin makaleyi de okudum, teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uzmanlardan bu sözleri duymak çok güzel teşekkür ederim beğenmene sevindim :)

   Sil
 3. ben de girdim girecem depresyona hem de cypralex kullanıyorum aslında babamın hastalığından beri üstüne bu virüs üstüne kızımın lgs sınavları üstüne işlerdeki durgunluk neyse Allah beterinden korusun demeliyim

  YanıtlaSil
 4. Derya hanım çok korkuyoruz. Umarım herkesin ruh sağlığı bozulmaz. Sizin evde spor önerilerinize çok ihtiyacımız olacak. Hem evde bunalmayız hem zamanı değerlendirmiş oluruz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aliye hanım bu ara egzersiz önerileri konusunda çok istek alıyorum ve sık sık eklemeye çalışıyorum. Umarım faydası oluyordur :)

   Sil
 5. verdiğin değerli bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Kriz döneminde depresyon kaçınılmaz oluyor maalesef :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ruhsal olarak dengeyi korumaya çalışalım.

   Sil
 6. Bugünlerde ihtiyacımız olan önemli bir konuyu kaleme almışsınız teşekkürler, ruh sağlığımız zarar görmeden biran önce bugünleri atlatabiliriz inşaalah

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads