Nefes Koçluğu Nedir, Nefes Koçluğu Bize Neler Öğretir?

nefes koçluğu

Nefes almak, bizi hayatta tutan; her gün var olduğumuzu ve yaşadığımızı hatırlatan belki de en önemli fonksiyonumuz. Blogumda da sık sık doğru nefes alıp vermenin öneminden bahsediyorum. Hem sağlık için, hem rahatlamak için, hem de beynimizin düzgün çalışabilmesi için bu çok önemli.
Bugün nefes konusunu ele alacak bir konuğu ağırlamaktan dolayı çok mutluyum. İletişim, kariyer ve nefes koçu Sarp Ertekin, deryanın spor günlüğü okurlarına nefes koçluğu ile ilgili bilgi verecek.

Nefes Koçluğu Nedir?

Nefes alma alışkanlıkları her insanda parmak izi gibi farklıdır. Yaşadığımız olaylar karşısında çeşitli duygulara gireriz ve duygular nefes alma verme şeklimizi etkiler. Zamanla bu duygular yoğunlaştkça, gündelik yaşamımızda stresli gergin, kaygılı ve endişeli oldukça nefes alıp verme şeklimiz yeme içme alışkanlığı gibi bir nefes alışkanlığına dönüşür. Bu da hayatımızı negatif yönde etkiler. Genelde hatalı nefes alma alışkanlığını 2 yaşından sonra bilincimiz gelişmeye başladıkça edinmeye başlarız. Doğru nefes almak bizi rahatlatıp hayat kalitemizi arttırırken, hatalı nefes alımı bedende bazı tıkanıklıklara yol açarak; sağlığımızdan mesleki başarımıza kadar pek çok alanı kötü etkiler.

Bir Nefes Koçu Nasıl Çalışır?

nefes koçu nasıl çalışır

Nefes Koçu'nun danışanlarına yardımcı olabilmek için uyguladığı bazı yöntemler ve aşamalar vardır.

İhtiyaçların belirlenmesi

Nefes Koçu, öncelikle bir ilk görüşme yaparak, danışanın hayatında yoluna gitmeyen noktaları bulmaya çalışır ve buna göre koçluk yöntemini belirler. Bu alanda yaşam koçluğundan da destek alınması daha iyi sonuçlar verir.

Danışanın nefesinin analiz edilmesi

Danışan kişinin nefes alış verişi analiz edilerek, nerede hata olduğu ve tıkanıklık yaşanan noktalar tespit edilir ve buna göre nasıl çalışılacağı belirlenir. Doğru nefes alınıp veriliyor mu, örneğin karından mı alınıyor, diyafram kullanılıyor mu bunlar dikkatle gözlemlenir.


Doğru ve bağlantılı nefes tekniği geliştirme

Nefes koçluğunu en sağlıklı uygulama yöntemi, birebir yapılacak çalışma yöntemidir. Danışanın yakınında olmak, ona doğru şekilde nefes aldırabilmek açısından çok önemlidir. Çalışma esnasında bir mata uzanan danışana, ara vermeden bağlantılı nefes alıp verdirilerek, vücutta nefesin ulaşmadığı noktalara ulaşması sağlanır. Uzaktan bunları tam olarak danışana öğretmek ve doğru yapılıp yapılmadığını kontrol etmek oldukça zordur.

Gerekli noktalara baskı uygulayarak tıkanıklıkları açmak

Nefes seansı esnasında nefes koçu elleriyle danışanın bedeninde bazı noktalara dokunarak, vücutta oluşan tıkanıklıkların açılmasına yardımcı olur. Kişinin fiziksel, duygusal ve ruhsal olarak yaşadığı sorunları çözmesine destek verir.

Nefes Koçluğunun Faydaları

Doğru nefes alıp vermeyi öğrenmenin bize sağladığı en önemli faydalar:

 • Duygusal rahatlama
 • Fiziksel Rahatlama
 • Ruhsal rahatlama
 • Yaşam kalitesinin artması
 • Vücuda giren oksijenin artması
 • Stres ve anksiyeteyi gidermek
 • Dinginleşmek ve huzurlu olmak
 • Vücuttaki negatifliklerden kurtulmak
 • Odaklanmayı ve konsantrasyonu arttırmak
 • Yaşamdan keyif almayı sağlamak


Yazar Hakkında

nefes koçu sarp ertekin

Sarp Ertekin yurtdışında tanıştığı yaşam koçluğu eğitimini Türkiye' de de devam ettirmiş ve eğitimlerini tamamlayıp sertifikalarını aldıktan sonra çeşitli alanlarda koçluk hizmeti vermeye başlamış. İç Sesini Aç isimli bir kitabı bulunan Sarp Ertekin, insanların daha mutlu, daha huzurlu ve daha başarılı bir yaşam sürmesi için çalışmalarını severek sürdürüyor.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

İntrovert Kişilik Nedir?
Kriz Dönemlerinde Depresyon Riski

10 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Doğru nefes,daha kaliteli yaşam...

  YanıtlaSil

 2. Bunu öğrenmeyi çok istiyorum gerçekten, inşallah başarırım😊🤚

  YanıtlaSil
 3. Derya hanım her işin bir koçluğu var :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazı konuları uzmanından öğrenmek en iyisi 😊

   Sil
 4. nefes çok önemli gerçekten, teşekkür ederiz:)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads