Menopozda Terleme Ve Sıcak Basmalarının Olası Farklı Nedenleri

sıcak basmalarının nedenleri

Sıcak basmaları ve terleme çoğu kadının menopoz döneminde yaşadığı sorunlardandır. Neredeyse tüm menopoz dönemindeki kadınlar istenmeyen ısı atakları yaşamaktadır. Bunlar en sık görülen beş menopoz semptomu arasındadır. Etkilenen insanlar günde birkaç kez sıcak hava dalgaları üzerine geliyormuş hissini duyar. Yüzde kızarıklık olur ve kalp daha hızlı atar. Aslında bunun tek neden menopoz değil. Menopozun yanı sıra sıcak basmaların arkasında başka neler olabileceğini ve bu konuda neler yapabileceğinizi yazmaya çalıştım.
Tanım: Genellikle menopoz sırasında, baş bölgesindeki basınç, rahatsızlık, çarpıntı ile birlikte genişleyen kan damarları ve artan kan akışı nedeniyle alevlenmeler, sıcak basması olarak isimlendirilir.
Nedenleri:  Menopoz sırasında hormonlardaki değişiklikler, kahve, çay veya alkol tüketimi, baharatlı, çok sıcak veya sindirimi zor yiyecekler, stres, obezite, bazı ilaçlar, hipertiroidizm, diyabet, alerji veya tümör gibi hastalıklar.

Doktora ne zaman gitmeli?

Sıcak basmalarınız dayanılmaz bir haldeyse ve menopoz dışındaki nedenlerden şüphelenilen durumlarda mutlaka doktora başvurmalısınız.
Doktor şu kontrolleri yapar:


 • Hasta görüşmesi (anamnez), 
 • Fizik muayene (örn. Menopozdan şüpheleniliyorsa jinekolojik muayene),
 • Şüpheye bağlı olarak daha fazla muayene ör. Tiroid hormonlarının belirlenmesi, alerji testleri, kolonoskopi vb.

Terapi: Nedene bağlı olarak; menopoz için örn. bitkisel preparatlar (karayılan otu, bayan mantosu vb.), fiziksel süreçler (örneğin çamur banyoları, akupunktur), hormon replasman tedavisi; diğer tetikleyiciler ve altta yatan durumu tedavi eder.

sıcak basmalarının nedenleri

Kendi kendine yardım:

Sıcak basmalarına karşı bizim de yapabileceğimiz bazı basit şeyler var tabii ki.  Örneğin:

 •  Havadar doğal lifli giysiler, 
 • Normal kiloyu korumak veya elde etmek, 
 • Kolayca sindirilebilir ve daha az baharatlı yiyecekler, 
 • Gevşeme egzersizleri, 
 • Serin uyku ortamı 

Sıcak basması menopozdaki kadınlar için nadir değildir. Tüm menopozdaki kadınların yüzde 90 kadarı hoş olmayan ısı atakları yaşar. Bununla birlikte, her kadın bu durumdan eşit sıklıkta, uzun ve yoğun bir şekilde etkilenmez. Bazı kadınlar daha fazla acı çeker, diğerleri daha az acı çeker.

Sıcak basmaları günde üç ila 20 kez oluşabilir. Birkaç dakika, bazen daha uzun sürerler. Genellikle kendilerini kafadaki baskı hissi veya yaygın bir rahatsızlık hissi ile duyururlar. Bunu, üst vücut, boyun ve yüze yansıyan, artan ve azalan ısı dalgaları takip eder.

Böyle bir ısı dalgası aniden sizi bunaltırsa, bunun nedeni kan damarlarının aniden genişlemesi ve vücudun dış (periferik) bölgelerinde kan dolaşımının artmasıdır. Sonuç olarak, cilt kırmızılaşır, cilt sıcaklığı artar ve kadınlar ter içinde kalır.  Terleme ve çekirdek vücut sıcaklığındaki düşüş nedeniyle, ilgili kadınlar genellikle sıcak basmasından sonra üşümeye başlar.

Sıcak basmalarına genellikle çarpıntı eşlik eder. Bununla birlikte, bu kalp hastalığının bir işareti değil, dolaşım sisteminin doğal bir reaksiyonudur. Kalp atışı genellikle çabucak sakinleşir. Sıcak basmaları  geceleri de ortaya çıkabilir ve kadınları uykudan mahrum edebilir. Menopoz başlangıcında, sıcak basması en yaygın zamanındadır, daha sonra tekrar yavaşça azalırlar. Bir veya iki yıl sonra, genellikle kendi başlarına yokolurlar.

Sıcak basmaları: nedenleri ve olası hastalıklar

Sıcak basması en sık menopoz ile ilişkilidir. Ancak yaşam tarzı faktörleri, ilaç ve bazı hastalıklar gibi başka olası tetikleyiciler de vardır.

Menopoz

Menopoz sırasında sıcak basmalarının nasıl gerçekleştiğinin kesin mekanizması hala belirsizdir. Ancak kesin olan şey, hormon değişiminin önemli bir rol oynadığıdır: uzmanlar, tetikleyicinin adrenalin gibi stres hormonlarının artan bir salınımı olduğundan şüpheleniyor. Ve bu da sonuçta menopozdaki östrojen seviyelerindeki düşüşe bağlı olabilir. Basitçe söylemek gerekirse, artan östrojen eksikliği beyindeki merkezi termoregülasyonun bozulmasına neden oluyor gibi görünüyor.

Yaşam tarzı

Hormonlara ek olarak, diğer faktörler sıcak basmaları teşvik edebilir. Daha çok yaşam tarzı ile ilgilidirler. Örnekler:


 • Kahve, siyah çay, alkol
 • Baharatlı yemekler
 • Sindirimi zor çok sıcak yiyecek ve içecekler
 • Aşırı kilo
 • Stres
 • Çok sıcak uyku ortamı
 • Yanlış kıyafetler (çok kalın, doğal liflerden yapılmamış giysiler)


İlaç tedavisi

Bazı ilaçlar da sıcak basmalarını tetikler: hormona duyarlı meme kanseri ilaçları kadınları menopoza sokar - genç kadınlar için bile bu ilaçlarla sıcak basmaları mümkündür.


 • Anti-östrojenler: Tamoksifen veya toremifen gibi ilaçlar, hala mevcut olabilecek herhangi bir kanser hücresi üzerinde östrojen için kenetlenme yerlerini bloke eder - böylece artık çoğalmazlar.
 • Aromataz inhibitörleri: Kas ve yağ hücrelerinde östrojen üretimini engellerler.
 • GnRH analogları: Dolaylı olarak yumurtalıkların daha az östrojen salgılamasına dikkat ederler.

Sıcak Basmalarına Neden Olabilecek Hastalıklar


Menopoza ek olarak, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli hastalıkların bir parçası olarak sıcak basması meydana gelebilir:


 • Aşırı aktif tiroid (hipertiroidizm): Eğer organ tiroksin (T4) ve triiyodotironin (T3) hormonlarından çok fazla üretirse, bu metabolik süreçleri hızlandırır ve a. sıcak basması, sıcaklığa duyarlılık, hızlı terleme, sıcak ve nemli cilt.
 • Diyabette hipoglisemi: terleme, düşük kan şekerinin bir belirtisidir.
 • Alerjiler: Alerjik reaksiyon sıcak basmalara neden olabilir.
 • Endokrin sistem tümörleri (karsinoidler): Burada hormon oluşturan hücrelerin kanseri çoğunlukla gastrointestinal sistemde oluşur. Bu tür tümörlere sıcak basmaları eşlik edebilir.


Sıcak basmaları: ne zaman doktora görünmelisiniz?

Menopoz genellikle hoş olmayan semptomlarla görülen bir dönemdir. Bunlar arasında uyku bozuklukları, depresif belirtiler, libido kaybı, kilo alımı ve hatta ısı atakları bulunur. Kural olarak, sıcak basmaları sadece orta derecede rahatsızlığa neden olur. Bununla birlikte, alevlenmeler (ve muhtemelen diğer menopoz semptomları) o kadar şiddetliyse, günlük yaşam ve yaşam kalitesi üzerinde belirleyici bir etkiye sahipse, doktorunuzdan tavsiye almalısınız.

Menopoz sıcak basmaların nedeni olmayabilir, bir doktora her durumda danışmakta fayda var. Az aktif tiroid, diyabet, alerji veya tümör gibi olası hastalıkları ekarte etmek önemlidir.


Sıcak basmaları: doktor ne yapar?

Sıcak basması olan kadınların öncelikle jinekologlarını görmeleri önerilir, çünkü çoğu durumda menopoz öngörülemeyen terlemenin sebebidir. Menopoz sıcak basmaların nedeni değilse, önce aile doktoruna gitmelisiniz. Gerekirse, onlar sizi bir uzmana yönlendirebilirler (örneğin, alerjiden şüpheleniliyorsa bir alerjist).

sıcak basmalarının nedenleri

Muayene ve teşhis

Doktor önce anamnez görüşmesinde ayrıntılı olarak tarif edilen semptomlara hakkında bilgi alır. Bir jinekolog ayrıca olası döngü bozuklukları hakkında da bilgi verir. Ek olarak, özellikle menopozun sıcak basmalarının nedeni olma ihtimali düşükse, yaşam tarzı, olası altta yatan hastalıklar ve ilaç almak hakkında bilgi de yardımcı olabilir.

Jinekologda, konuşmayı bir jinekolojik muayene takip eder. Aksi takdirde, rutin olarak bir fizik muayene yapılabilir (örn. Kan basıncı ölçümü ile).

Bir kan testi, sıcak basmalarının nedenine dair ipuçları da sağlayabilir. Kadın cinsiyet hormonlarının ölçümü, bir kadının menopozdan geçip geçmediğine dair sonuçların çıkarılmasına izin verir. Aşırı aktif bir tiroidden şüpheleniyorsanız, doktor tiroid hormonlarının ölçülen değerlerine özellikle dikkat edecektir.

Gastrointestinal sistemin muayeneleri (örn. Kolonoskopi, bilgisayarlı tomografi veya manyetik rezonans görüntüleme), sıcak basması nedeni olarak hormon oluşturan tümörleri tanımlayabilir.


Terapi

Birçok menopozal kadın sıcak basmalarını doğal yöntemlerle tedavi etmek ister. Bitkisel ilaç, örneğin, ideal olarak hazır preparatlar (tabletler) şeklinde karayılan otu (Cimicifuga racemosa) önerilir. Kırmızı yonca, soya, adaçayı, bayan mantosu ve civanperçemi gibi diğer bitkiler de menopoz sırasında sıcak basması ve terlemeye karşı sıklıkla kullanılır. Etkinlikleri kanıtlanmamıştır veya tartışmalıdır. Bununla birlikte, bazı kadınlar bu tür tıbbi bitkileri kullandıktan sonra semptomlarda bir iyileşme bildirmektedir.

Menopoz sırasında sıcak basması ile yardımcı olabilecek fizik tedavi yöntemleri, örneğin çamur banyoları ve ılık ayak banyoları uygulanabilir. . Alternatif soğuk ve ılık duşlar bazı kadınlar için rahatlama sağlar. Akupunkturun semptomları iyileştirdiği söylenir - ancak bu henüz bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Sıcak basması ve diğer menopoz semptomları günlük yaşamı aşırı derecede etkiliyorsa, doktorlar genellikle hormon replasman tedavisini (HRT) önerir. Düzenli hormon alımı dikkatle karar verilmesi gereken bir konudur, çünkü önemli hastalık riskleri ile ilişkilidir. Bunlar meme kanseri, kardiyovasküler hastalıklar ve trombozu içerir. Bu nedenle kadınlar kararı doktorlarıyla ayrıntılı olarak tartışmalı ve artıları ve eksileri dikkatlice tartmalıdır.

Sıcak basması nedeni olarak hipertiroidizm, kanser veya alerji durumunda, altta yatan hastalık tedavi edilmelidir.


Önemli araştırmalar

Bu incelemeler şikayetlerin nedenlerini bulmaya yardımcı olur:


 • Kan örneği alma
 • Kan testi
 • Sintigrafi


Bazı basit önlemler sıcak basmaları ve terlemeleri hafifletmeye yardımcı olabilir:


 • Giysilerinizi değişen sıcaklık durumlarına uyarlayın: Örneğin, gerekirse üst üste iki ince kıyafet giyin, böylece bunlardan birini çıkarabilirsiniz. 
 • Doğal elyaftan yapılmış kıyafetleri seçin. Saf plastik veya karışımlı kumaşlardan yapılmış tekstillerle daha fazla terlersiniz.
 • Bol meyve, sebze ve salata gibi kolay sindirilebilir yiyecekler yiyin.
 • Baharatlı yiyeceklerden kaçının - bu sizi daha da terletir.
 • Özellikle akşamları daha az kahve, siyah çay ve alkol için.
 • Yeterince egzersiz yapın: Bazen temiz havada yürümek yardımcı olur.
 • Kilonuza dikkat edin. En iyisi zayıf kalmak veya fazla kiloları vermeyi denemek. Obez insanlar daha çok terler.
 • Otojenik egzersiz, yoga veya kas gevşemesi gibi bir gevşeme egzersizi öğrenin. Bu, sıcak basmaları nın tetiklediği stresi de azaltır.

Serin odalarda uyuyun ve pamuklu çarşaf kullanın. Sıcak bir ortam, sıcak basma süresini uzatır. Serin bir ortam ise sıcak basmaları önleyebilir veya azaltabilir.


 • Sağlık yazıları bilgi amaçlı olup, tedavi önerisi yerine geçmemektedir. Her tür sağlık sorununuzda doktorunuza danışınız.


Bunlar da ilginizi çekebilir:

Menopoz Öncesi Ve Sırasında Kilo Almayalım
Menopoz Sıkıntılarına Karşı Yoga Hareketleri
Menopoz Nedir? Belirtileri Nelerdir? Erken Menopoz Neden Olur?

6 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. This is so informative. I know it will help a lot of people!

  YanıtlaSil
 2. A very useful post, not for me yet but I am glad there are persons like you that write about it.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. This is for all about us women. We have to inform us about our health .

   Sil
 3. Önemli sıkıntılı bir konu daha. Ben de o dönemlere adım atıyor gibiyim. Zaten terelelli biriydim iyice sıkıntılı oluyor bazı günler. Ve hala doktora gitmedim. Hiç sevmem bir de şu pandemi. bakalım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben yeni yeni rahatladım, oldukça zorlu bir süreç yaşadım. Beklemiyordum bu kadar zor olmasını ☺️

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads