11 Ekim Dünya Obezite Günü-Obezite Nedir?Obeziteden Korunma Yolları Nelerdir?


11 Ekim Dünya Obezite Günü. Uzun zamandır bu konuda yazmak istiyordum, hazır günü gelmişken eklemek istedim yazımı. Öncelikle şunu belirteyim. Hiç bir zaman insanların belirli kalıplara sokulmasına, dış görünüşü ile kategorize edilip aşağılanmasına taraftar değilim. Beni kategorize etme yazımda da bu konudan bahsetmiştim. Ancak obezitenin dış görünüşten çok sağlığımızla ve içinde bulunduğumuz çağda da yetişen çocuklarımızın sağlığı ile yakından ilgisi var. Birçok hastalığın tetikleyicisi. Diabet, bağışıklık sistemi hastalıkları, damar tıkanıklıkları gibi.


Obezite Nedir?


Obezite, yani gerekenden veya vücut yapınızın gerektirdiğinden aşırı kilolu olmak; günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biri.
Bilimsel çalışmalar, "iç karın yağının" (karın içindeki yağ, ayrıca iç yağın) doğrudan kardiyovasküler hastalıklarla ilişkili olduğunu göstermiştir. Bel çevresinin ölçülmesi, karın içindeki yağ miktarını belirlemenin en kolay yoludur. Karın çevresi kadınlarda 88 cm'den, erkeklerde 102 cm'den fazla ise kardiyovasküler hastalık riskinde artış olduğunu gösterir.
Obezite, insanların aktif olmadıkları ve yiyeceklerin bol olduğu gelişmiş ülkelerde daha yaygındır ve modern zayıflama idealinden dolayı estetik olmadığı düşünülmektedir. Görünüm olarak insanları sınıflandırmak veya dışlamak doğru olmasa da, obezitenin ciddi bir sağlık sorunu olduğunu da kabul etmek gerekir. Beni sınıflandırmayın derken, bu bahanenin arkasına sığınıp kendimizi zehirlememizin de bir anlamı yok tabii ki. 
BMI yani vücut kitle indeksi %25/30 arası ve daha yüksekse obezite tehlikesi altındasınız demektir.
Adipozitliliğin bir sağlık riski olduğuna dair net kanıtlar var.2016'da bugüne kadar yayınlanan en kapsamlı çalışma değerlendirmesine  göre, 25'in üzerindeki BMI ile bile, koroner kalp hastalığı, felç, solunum hastalıkları ve kanser risklerinin arttığı ve her ilave kilo ile artmaya devam ettiği sonucuna varıldı.
Sadece fazla kilonun boyutunun değil, aynı zamanda yağ dokusunun dağılımının (bel kalça oranı) kardiyovasküler hastalık riskini de etkilediği bilinmektedir. Örneğin, 2005 yılında, Uluslararası Diyabet Federasyonu, metabolik sendromun teşhisi için bir kriter olarak yüksek bir karın çevresini baz aldı.

Fazla Kilonun Neden Olduğu Sağlık Problemleri:
 • Kardiyovasküler hastalıklar
 • Tip 2 diabetes mellitus
 • tümör hastalıkları
 • Metabolik sendrom
 • Alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı
 • Hormonal bozukluklar
 • Intertrigo, Stria
 • kalp yetmezliğinin olumsuz seyri
 • reaktif depresyon ve sosyal problemler
 • Dişeti iltihabı ve periodontitis
Buna ek olarak,


 • Mekanik gerilmenin artması nedeniyle eklem hasarı (özellikle diz eklemi)
 • Omurganın erken aşınması (osteokondroz intervertebralis)
 • doğurganlığın azalması. 9 kg kilo alımı, kısırlık olasılığını% 10 arttırır. Obezite yalnızca psikolojik olabileceği gibi psikososyal nedenlerden de olabilir. Ayrıca sonuç olarak toplumdan kaçma, içine kapanmaya da neden olabilir. Çoğu durumda, hastalar kendilerini dışlanmış hissederler. Kısır döngüdür: örneğin, yüzme havuzlarında rahatsız edici bakışlardan kaçınmak için buralara uğramama veya spor salonunda alaycı bakışlardan kaçınmak için gitmeme gibi sonuçlar doğurabilir.

Bireysel ve kitlesel olarak obezite ile mücadele

Tıp ve beslenme biliminden gelen görüşler

Sayısız kitap, dergi, TV şovu ve web sitesi, en verimli şekilde nasıl aşırı kilo almaktan kaçınacağımız konusunu ele almaktadır. Sık tavsiye, yoğun egzersiz ve diyetin uygulanmasıdır. Bununla birlikte, hangi diyetin doğru olduğu görüşü farklılık gösterir. Eleştirmenler, özellikle Atkins diyeti gibi lüks diyetlerde ve çiğ gıda - tıbbi gözetimi olmayan bir diyetin sağlık riski taşıdığında hemfikirler.

 • Şiddetli obezite vakalarında temel olarak ilaç bazlı iştah bastırıcılar veya ilaçlar (örneğin orlistat) veya sindirim sistemindeki yağ bağlayıcı, örneğin L112 gibi, invaziv olmayan yardımcı maddeler veya yağ alımını azalttığı düşünülen veya cerrahi prosedürler tedavi yöntemleri arasında yer alır. mide küçültmek (rezeksiyon, şant ile) veya mide hacmi küçültmek (balon veya halka ile). Tedavi yöntemlerine mutlaka doktorunuzla konuşarak karar veriniz. Her insan için tedavi yöntemleri farklılık gösterebilir.
 • Aşırı kilo, hastalıklı bir yeme davranışından kaynaklanıyorsa yalnızca bir belirti kontrolü olarak şişmanlığa karşı tıbbi önlemler, aynı zamanda olmasa da, yeme bozukluğunun psikolojik yollarla tedavi edilmesinin çok az bir anlamı vardır. Olası bir yardım, kendi kendine yardım gruplarıdır.
 • Özellikle, karbonhidratların azaltılması, tüm kardiyo-vasküler risk faktörlerinin iyileşmesine katkıda bulunur, özellikle yüksek yağ içeriği ve düşük karbonhidrat içeriği (düşük karbonhidratlı yüksek yağlı diyetler) olarak adlandırılan diyetler, uzun süreli kilo kaybı için etkili görünmektedir. Tabii ki burada sözü geçen sağlıklı yağlardır.  
 • Amerikan Klinik Beslenme Dergisi 2013'ten bir meta-analiz, düşük karbonhidrat, akdeniz, vegan, vejeteryan, düşük glisemik indeks, lif ve protein diyetlerini kontrol diyetleriyle karşılaştırır. Yazarlar düşük karbonhidrat, Akdeniz, düşük glisemik indeks yönünden zengin ve yüksek proteinli diyetlerin kardiyovasküler risk faktörlerini iyileştirmede etkili olduğu sonucuna varmışlardır.

Çocukları obeziteden korumak için neler yapmalıyız?


 • Meyve, sebze, lifle birlikte düzenli yemekler (rafine yağsız, beyaz un ve şekersiz)
 • Egzersiz ve spor
 • Bol su
 • Şekerli içeceklerden kaçınmak
Evinizde uygulayabileceğiniz en basit yöntemlerdir. Çocuğunuzun sebepsiz yere kilo aldığına inanıyorsanız mutlaka bir doktor kontrolünden geçirin. Sebebi farklı bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir.
Her tombul ya da şişman çocuk aynı zamanda şişman bir yetişkin değildir. Ancak yetişkin çağda da sağlıklı bireyler olmaları için, çocuklarımızı erken yaşlarda sağlıklı yaşam ilkeleriyle tanıştırmalıyız.

İlginizi Çekebilir: Yemek Arkamızdan Ağlamaz

Kilolu 25 vücut kitle indeksi (BMI) olarak adlandırılır, BMI kendi vücut ağırlığınızı değerlendirmek için en yaygın ölçüm yöntemidir.
Ek olarak, vücut yağ dağılımı aynı zamanda kardiyovasküler hastalıklar, hipertansiyon ve diyabet gibi olası risk faktörlerini de belirler -  vücuttaki fazla yağı azaltan kişi hastalık riskini azaltır. Sağlık açısından bakıldığında, göbek yağı kalça yağından daha tehlikelidir. Yetersiz beslenme ve egzersiz eksikliği, söz konusu aşırı kilolu ve morbid obezitenin (obezite) en yaygın nedenleridir. Bol miktarda egzersiz ve sağlıklı, lif açısından zengin bir diyet, kilo vermenize ve yo-yo etkisini önlemenize yardımcı olur.
Kadınlar erkeklere göre biraz daha az enerji harcarlar. Bunun nedeni, farklı vücut yağlarının bileşimidir.

Aşırı kilo nasıl ölçülür?

Vücut kitle indeksi (BMI) kişinin kendi vücut ağırlığını ölçmenin en yaygın yöntemidir. Kilogram cinsinden vücut ağırlığının metre kareye göre boyuna bölünmesiyle oluşur.
Somut formül şöyledir:

BMI (kg / m2) =
Vücut ağırlığı (kg)
Gövde ölçüsü2 (m2)
Örneğin: 170 cm boyunda olduğunu ve 80 kilogram olduğunu varsayalım.
80: (1,7 x 1,7) = 27,68
Hesaplamalara göre, BMI'nız bu nedenle fazla kilolu.

Ne zaman obeziteden söz edebiliriz?

Obezite, 25 kg / m2 vücut kitle indeksinde (BKİ) başlar. BMI’den 30 kg / m2’den biri şişmanlıktan bahseder.
 Neden BMI sadece bir rehber?
BMI sadece kaba yönlendirme içindir. Belirli koşullar altında, ölçülen bir değer olarak sadece kısmen uygundur. BMI baz alınması bazı durumlarda anlamsız olur. Örneğin:


 • Yaşlılıkta: VKİ yaşla birlikte artar. Bu nedenle tabloda gösterilen ölçülen değerler sadece 18 ila 65 yaş arasındaki kişilere uygulanır.
 • Çok küçük veya çok uzun boylu insanlar için
 • Rekabetçi sporcularda: Eğitimli kas kütlesi yağdan daha ağırdır, bu nedenle BMI sporcularda genellikle daha yüksektir. Ancak bu durumda, hastalık değeri yoktur.
Vücut kompozisyonu açısından: BMI vücut ağırlığının dağılımı hakkında bilgi vermez. Bu bakımdan, risk faktörlerinin değerlendirilmesinde güvenilir bir gösterge değildir.

Vücudumuzda Yağlanan Bölgeler Neden Önemlidir?

Vücut yağı farklı yerlerde birikebilir. Bazı insanların kalça ve uyluk kısmının yağlanması daha muhtemeldir, diğerleri midede yağ biriktirme eğilimindedir. Sağlık açısından, vücut yağının lokalize olduğu  yer önemlidir.
Göbek yağı mı kalça yağı mı ?
 Karın çevresi yüksek olan kişiler (visseral veya abdominal yağ dağılımı) hipertansiyon, kardiyovasküler hastalıklar ve diabetes mellitus tip 2 riskini önemli derecede arttırır. ,
 Bel kalça oranı
 Bel-kalça oranı, bireysel vücut yağ dağılımı riski hakkında bilgi sağlar. Bu değer aynı zamanda bel-kalça oranı (WHR) olarak da adlandırılır. Erkeklerde bel oranı 1'de, kadınlarda 0,85'in üzerinde ise hastalık riski artmaktadır.

BEL KALÇA-ORANI
 Bel-kalça oranının hesaplanması (WHR)
Bel çevresi (cm olarak): kalça çevresi (cm olarak)

Obezitenin nedenleri ve sonuçları nelerdir?

Obezite her zaman vücuda tükettiğinden daha fazla enerji verildiğinde gerçekleşir. Olumsuz yaşam tarzı faktörlerine ek olarak, başka nedenler de vardır:

 • Kötü beslenme alışkanlıkları: Çok fazla porsiyon, çok fazla şeker, çok fazla yağ vs.
 • Egzersiz eksikliği
 • İlaçlar: ör. bazı antidepresanlar, kortizon, hap vb.
 • Genetik faktörler: Her ne kadar genler vücut ağırlığını etkilese de, obezitenin tek nedeni değildirler.
 • Metabolik bozukluklar (örneğin diyabet, hipotiroidizm)
 • Hormonal nedenler (örneğin menopoz, hamilelik)

Fazla kilolu olmanın sonuçları nelerdir?

Obezite, birçok sağlık riski ile ilişkilidir. Özellikle, bu morbid fazla kilolu (obezite) insanlar için geçerlidir - yani 30 BMI'den. Olası ikincil hastalıklar:


 • Metabolik sendrom
 • Kardiyovasküler hastalıklar
 • Yüksek tansiyon
 • diyabet
 • Lipid metabolizması bozuklukları (artan kolesterol, artan trigliseritler)
 • Tümörler ve kanser
 • Ortopedik problemler (eklem problemleri, spinal problemler) yağlı karaciğer hastalığı
 • safra kesesi taşları
 • Ruhsal hastalıklar (örneğin, depresyon, vb.)

Aşırı kilo nasıl önlenir?

Vücut ağırlığını sabit tutmak için, yeterli egzersiz ve dengeli bir diyet ile sağlıklı bir yaşam tarzı önerilir.

Aktivite:

 Egzersiz, fazla kiloyu çeşitli şekillerde önler:

 • Avantaj 1: Fiziksel aktivite kalori tüketimini artırır.
 • Avantaj 2: Spor yeni kas lifleri oluşturur. Kaslar, aynı miktarda yağ dokusundan daha istirahat ettikleri zaman bile daha fazla enerji tüketen "metabolik aktif yapılar" dır.
 • Avantaj 3: Egzersiz leptin üretimini arttırır. Bu hormon obezite için bir "mucize tedavi" olarak kabul edilir. Yiyecek isteklerine karşı koyar.
İlginizi Çekebilir: Let's Move Hareketi

Beslenme: 


 • Bol meyve, sebze ve kepekli tahıllar
 İçerdiği lif nedeniyle, bu gıdalar tokluğu arttırır. Ek artı: Birçok önemli vitamin, mineral ve eser elementler içerir.

 • Orta derecede yağ tüketimi
 Diyetteki yağların tamamen yasaklanması tavsiye edilmez. Bazıları temel  besin değerleri içerir (esansiyel) yağ asitleri ve metabolizmada esansiyel işlevleri yerine getirir. Ancak, yüksek kalitede yağ kullanılması önemlidir. Bunlar çoğunlukla soğuk preslenmiş bitkisel yağlar ve fındıklardır. Hayvansal yağlar, tabakta çok ender yer almalıdır. Dikkat: Yağ her zaman görünmez. Pek çok tatlıda, hamur işinde, peynirde, ette ve sosiste gizli halde bulunur.

 • Yeterli hidrasyon
 Günde en az 1,5 litre sıvı alımı, sorunsuz bir metabolizma sağlar. Uygun içecekler, su, maden suyu ve şekersiz meyve ve bitki çaylarıdır. Öte yandan, gazlı içecekler ve alkolsüz içecekler konusunda ekonomik olmalısınız.  Genellikle bol miktarda şeker içerirler ve şişmanlığa neden olurlar.

 • Keyif aldığınız gıdaları ölçülü tüketin
 Bazı yiyeceklerden kaçınmak, artan yiyecek isteklerine neden olabilir. Tatlılar ve atıştırmalıklar gibi uyaranları bilinçli bir şekilde diyete dahil etmek ve onları egzersizle telafi etmek daha iyidir. Hepimiz insanız. Mutlaka sevdiğimiz özel yiyecekler vardır. Bunları kendimize tamamen yasaklamak yerine, ölçülü ve kontrollü tüketmek ve terazinin ağır gelen tarafına sağlıklı yiyecekleri yerleştirmek obeziteden korunmamız açısından çok önemlidir. Ben %80-%20 oranını kullanmaya çalışıyorum. %80 sağlıklı beslenmeye dikkat ederken; yaklaşık %20‘ lik bir kaçamak payı bırakıyor ve bol bol hareket ediyorum. Sizler obeziteden korunmak ve sağlıklı kalmak için neler yapıyorsunuz?

Egzersize yeni başlayacaksanız hafif yüyürüşler en kolay ve zararsız yöntemdir. Evde hareket edeyim diyorsanız çeşitli yürüyüş ve egzersiz videolarından beginner, başlangıç seviyesini seçmelisiniz. Bugün aşırı kilolu olup egzersiz yapmak isteyen okurlarım için son derece basit egzersizlerden oluşan bir video ekliyorum.6 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Obezite dünyada da birincil sorun haline gelmeye başladı.ulke yönetimleri gerekli adımları atmaya başladı.Insallh ülkemizde de her yaşta bu sorun için adımlar atılır..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aileler ve devlet yönetimleri bu konuda el ele çalışmalı.

   Sil
 2. Altın kurallar, nefis bilgiler. Keşke daha çok uyabilsek...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocuklarımız için elimizden geldiğince uymalıyız.

   Sil
 3. Obeziteye doğru ilerlediğimi düşünmeye başlamıştım ama sana söylemeyi unuttum bak 5 kilo vermişim:))

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads