free web stats
Saç Ekimi Kimlere Yapılır? Saç Ekimi Nasıl Hangi Yöntemlerle Yapılır? Saç Ekimi Sonrası Bakım

Saç Ekimi Kimlere Yapılır? Saç Ekimi Nasıl Hangi Yöntemlerle Yapılır? Saç Ekimi Sonrası Bakım


Günümüzde erkekler kadar kadınlar da saç dökülmesinden muzdarip. Maruz kaldığımız kimyasallar, hastalıklar, doğumlar, menopoz gibi nedenlerden birçok kadın saçlarını kaybediyor. 
Erkek tipi kellik 30 yaşın altındaki erkeklerin yaklaşık üçte birini etkiler. 70 yaşın üzerindeki erkeklerde bu oran %80’e kadar yükselir. Ayrıca beyaz tenli erkeklerde siyahi erkeklere kıyasla daha yaygındır. Son yıllarda saç kaybı o kadar çok artmış durumda ki 2014’ten bu yana saç ekimi işlemlerinde de %60 artış görüldü. Bu yöntem saç kaybının önüne geçebilecek en kalıcı çözüm gibi görünse de aynı zamanda da masraflıdır. Ayrıca birçok erkeğin hayali tekrar saçlarına kavuşmak olmasına rağmen işlemin acı verici olmasından ötürü endişe duyar. Artık hem kadınlar, hem de erkekler bu radikal çözümü seçebildiğinden, bugün  saç ekimi yöntemleri hakkında bilgi vermek istedim.Saç Ekimi İşlemi
Saç ekimi prosedürü, saçları donör alan olarak bilinen, saç dökülmesinden etkilenmeyen bir alandan almakla başlar. Alınan saçlar saçın inceldiği veya tamamen kel kalmış bir bölgeye aktarılır. Yani bu işlemin yapılabilmesi için kafada az da olsa saç bulunması şarttır. Başı tamamen kelleşmiş kişiler maalesef ki saç ektiremezler. İşleme uygun olanlar için saç ekimi yapılabilecek iki farklı yöntem vardır: foliküler ünite ekstraksiyonu (FUE) ve foliküler ünite transplantasyonu (FUT).

Foliküler Ünite Transplantasyonu Yöntemi
FUT için, doktor donör alanından doku şeritlerini çıkardıktan sonra bu şeritleri ayrı foliküler birimlere keser. Daha sonra, foliküler ünite greftlerinin dikkatlice yerleştirilmesi için kafa derisinde küçük kesikler oluşturulur. Bu kesikler daha sonra bir miktar iz bırakabilir.Foliküler Ünite Ekstraksiyonu Yöntemi
FUE, saç ekimi yöntemi için modern bir yaklaşımdır. Genellikle kişiler tarafından daha çok tercih edilir, çünkü daha az belirgin yara izi bırakır. FUE için, bireysel saç folikülleri doğrudan hastanın boynunun arkası olan donör alandan çıkarılır. Daha sonra bir mikro cerrahi uzmanı iğne kullanarak folikülleri saç ekimi bölgesine aktarır.

İşlem yapılırken yüzüstü uzanmanız istenir. Başınızın arka tarafından yaklaşık 3000 adet saç kökü alınır. Bu sürecin öncesinde tabii kafa bölgesine sedasyon uygulanır. Yine de bir miktar acı hissedilmesi mümkündür. İşlem aşağı yukarı 2 saat sürmektedir. İşlemin bitişinde ayağa kalktığınızda yüzünüzün şiştiğini görebilirsiniz. Ancak bu hemen herkeste meydana gelen bir etkidir. Kaç adet kıl kökü çıkarılmışsa ekstraksiyon esnasında o kadar kesik atılacak demektir. Bu aşamada kesilme sesini duymamak ve acıyı daha az hissetmek için kulaklık takabilirsiniz.

Hangi yöntemi seçerseniz seçin, nakledilen saçlar genellikle işlemden 2 ila 3 hafta sonra dökülecektir. Bu yüzden bir süre kel olarak dolaşmak zorundasınız. Birkaç ay içinde ekim yapılmış bölgede yeni kıl kökleri büyümeye başladığını fark edebilirsiniz. Çoğu kişi 6 ila 9 ay içinde saçlarının %60’ının çıktığını görmektedir.Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedeni Nedir?
Saç ekimi ne yazık ki ağrısız ve acısız bir işlem değildir. Peki, bu kellik neden erkeklerde daha yaygın olarak görülüyor? Veya daha da doğru bir soru neden kadınlarda da erkek tipi saç dökülmesi görülüyor? Erkek tipi saç dökülmesi, dönüşmüş bir testosteron formu olan dihidrotestosteron (DHT) saç derisindeki saç foliküllerine saldırdığı için ortaya çıkar. Etkilenen foliküllerin ürettiği kılların çapı giderek küçülür, uzunluğu kısalır ve rengi daha açık hale gelir. Zamanla kıllar tamamen küçülür ve büyümeyi bırakır.

Kimler Saç Ekimi Yaptırabilir?
Bütün insanlar DHT'ye yenik düşmezler. Bazı insanların genleri DHT'ye direnmek üzere kodlanmıştır. Bu da muhtemelen yaşlanıncaya kadar kellik sorunu ile karşı karşıya kalmayacakları anlamına gelmektedir. Genellikle, erkeğin kafasının arkasındaki ve kenarlarındaki foliküller DHT'yi savuşturmak için özel olarak kodlanır. Kafalarının ön tarafının açılmaya başlaması ve yanlarda saç kalması bu yüzdendir.

Kalıtsal saç dökülmesi ile birlikte diğer faktörler de saç ekimi yaptırmanızı sağlayabilir. Saçkıran gibi tıbbi durumlar, küçük bölgelerdeki saçlarınızı veya tüm saçınızı kaybetmenize neden olabilir. Ancak ne yazık ki saç ekimi bu koşulları düzeltemez. Saç dökülmesine, kanser, artrit, depresyon, kalp problemleri, gut ve yüksek tansiyon için kullanılan bazı ilaçlar veya stres de neden olabilir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesini Yavaşlatmak
Saç dökülmesini yavaşlatmak ve saç ekimi işlemine mecbur kalmamak istiyorsanız, dökülmenin temel nedenini anlamanız gerekir. Örneğin, saç dökülmeniz işle ilgili stresin bir sonucuysa, iş değişikliği saçınızın yeniden çıkmasını sağlayabilir. Her saç tipi için farklı yollar ve tedavi seçenekleri olduğu için öncelikle saç dökülmesi tipi teşhis edilmelidir.

Yediğiniz yiyecekler ve kullandığınız şampuan da saçlarınızı etkileyebilir. Sağlıklı saçlar için yeterli miktarda protein, demir, çinko ve B12'ye ihtiyacınız vardır. Şampuanlar söz konusu olduğunda, foliküllerinizi tıkayan kirleri temizlemek için tasarlanmış ürünler aramalısınız. Mesela silikonlu şampuanlar kullanarak folikülleri daha fazla tıkamaktan kaçınmalısınız. Bunun yerine silikon, paraben ve renklendirici içermeyen daha az kimyasal ürünleri tercih edebilirsiniz.

Saç Ekimi Olası Yan Etkileri
Saç ekiminden sonraki ilk birkaç gün boyunca, aşağıdakilerden mustarip olabilirsiniz:

l Ağrıyan ve şişmiş bir kafa derisi
l Geçici kaşıntı
l Uyku güçlüğü
Kafa bölgesinde kan dolaşımı hızlandığı için bu tip yan etkiler görülebilir. Bu yüzden başınızı yastığa koyduğunuzda da ağrı ve acı hissedebilirsiniz. Saç ekimi sonrası bakım aşamasında çok dikkatli olunmalıdır. İlk üç gün geçtikten sonra saçlarınız dökülmeye başladığında bir nebze daha rahat edebilirsiniz. Bu süreçte elbette spora devam da edebilirsiniz. Ancak başınızı bir yere yaslamanızı ya da uzanmanızı gerektiren hareketlerden uzak durmak da yarar vardır. Onun yerine ayakta ya da oturarak yapabileceğiniz spor çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrasında Bakım
Herhangi bir operasyonda olduğu gibi, saç ekimi de küçük bir aşırı kanama veya enfeksiyon riski taşır. Alerjik reaksiyon görülebilir, ancak cerrahınız böyle bir durumda size yol gösterecektir. Saç foliküllerinin vücudunuz tarafından reddedilmesi gibi küçük bir risk de bulunur. Ancak bu oldukça nadir görülür. Saçlarınızın yeniden çıkmasını beklerken kafanıza olabildiğince az kimyasal uygulamak önemlidir. Bunun dışında doktorunuzun yönlendirmesiyle çeşitli iyileştirici ve adaptasyonu artırıcı ilaçlar kullanabilirsiniz. Saç derisinin sağlığı açısından beslenmenize dikkat etmeyi ve doğal şampuanlar kullanmayı da atlamamalısınız.


Bunlar da ilginizi çekebilir:
2/Yorum Gönder/Yorum

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. Saç ekimi yaptırmak için araştırma yaparken yazınızı gördüm. Faydalı bilgiler için teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz :)

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

Daha yeni Daha eski