Beyninizi Alzheimer'dan Korumak İçin 10 Etkili Öneri

alzheimera karşı önlemler
Günün birinde her insan yaşlanacak. Bunun önüne geçecek formül henüz bulunmadı. Ama sağlıklı yaşlanmak için yapabileceğimiz bazı şeyler var. Hepinizin bildiği gibi, Alzheimer yaşlılıkta büyük bir sorun. Hem hayat kalitenizi olumsuz etkiliyor, hem de sizi tehlike altında bırakabiliyor. Sağlıklı ve aktif bir hayat, biraz olsun bu tatsız durumla başa çıkmamıza yardımcı olabilir. Ne dersiniz, mutlu bir yaşlılık dönemi geçirmek için değmez mi? İşte size beyni Alzheimer' dan korumakta yardımcı olabilecek 10 öneri:

1-Beyni aktif tutun

Zihinsel olarak formda kalmak için, beyni eğitmek önemlidir. Akşamları okuyun, kart oyunları veya satrançla oynayın veya yeni bir dil öğrenin. Bulmaca çözmek de çok yararlıdır. Beyni sürekli tutan her şey iyidir.

2- Diş sağlığınıza özen gösterin

İyi ağız hijyeni Alzheimer'a karşı da korur. Güney Carolina Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, periodontal hastalığın, Alzheimer hastalığının olasılığını, sonraki yıllarda 35 yaşın altındaki insanlarda dört kez arttırdığını göstermiştir. Uzmanlar, ağız iltihabının beyne yayılabileceğini gösteriyor.

alzheimer


3-Maksimum iki bardak alkol

Kadınlar günde birden fazla, erkekler iki bardaktan fazla alkol içmemelidir. Arada bir bir kadeh kırmızı şarap faydalı kabul edilse de, aşırı alkol beyin hücrelerini öldürür.

4-Köri tüketin

Çok fazla şeker Alzheimer riskini arttırır. Diğer yandan zerdeçal, köri gibi baharatların düzenli alımı demansı önler.5-Doymuş yağ asitlerini hayatınızdan çıkarın

Yüksek yağlı bir diyet gri hücrelere zarar verir. Mümkünse, kızartmalardaki gibi trans yağlardan kaçının. Aksine, doymamış yağ asitleri sağlıklıdır. Fındıkta olduğu kadar zeytin veya kolza yağında da bulunurlar.

6-Tarçınla dost olun

İnsülin seviyeleri ayrıca gri hücrelerin performansını da etkiler. Araştırmalar tarçın tüketenlerin insülin seviyelerinin sabit kaldığını ve bunun da Alzheimer'ı önleyebileceğini göstermiştir.


7-Elma suyu içmek

Elma suyu tüketimi, nörotransmiter asetilkolinin üretimini arttırır. Araştırmalar, elma suyu içen farelerin, sadece içme suyu içenlere göre daha iyi şeyler hatırlayabildiğini göstermektedir.8-Kahve içmek

Her gün üç ila beş fincan  kahve içerseniz, Alzheimer riskinizi yüzde 65 oranında şaşırtıcı bir şekilde azaltırsınız.


9-Güneş ışıklarından faydalanın

Alzheimer hastalığı, D vitamini eksikliği olan kişilerde dört kat daha sık görülür.  Çoğu insan yetersiz D vitamini alır. Vitamin güneş ışınları cilde ulaştığında oluşur. Bu yüzden dışarı çıkıp temiz havada bir şeyler yapmak önemlidir.

10-İnternette sörf yapın

Günde bir saatliğine googling yapmak Alzheimer riskini azaltabilir. Bunu Los Angeles Üniversitesi'ndeki (UCLA) araştırmacıları buldu. Özellikle yaşlılarda bu aktivite hafızayı keskinleştirebilir. Sadece bir hafta sonra (bir saatlik günlük sörf ile), bu hobinin beynin sargıları üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu göstermiş.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Menopoz Sıkıntılarına Karşı Yoga Hareketleri
Menopoz Öncesi Ve Sonrasında Kilo Almayalım
Menopoz Nedir? Belirtileri Nelerdir? Erken Menopoz Neden Olur?
Hareket Et Beynin Müteşekkir Kalsın8 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. İnternette sörf yapmanın alzheimerdan korumasına çok sevdindim şu sıralar en çok yaptığım internete takılmak çünkü:))

  YanıtlaSil
 2. Kahveyi duymamıştım. Teşekkürler, emeğinize sağlık...

  YanıtlaSil
 3. It is so important to challenge the brain with various activities! Thank you for sharing this.

  YanıtlaSil
 4. 8. ve 10. maddeler tam benlikmiş. :))
  Diğerlerini de uygulamaya çalışacağım, faydalı bilgiler için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 5. Diş sağlığı çok enteresan geldi. Bilmiyordum.
  Teşekkürler. Sağlıkla kal Derya!

  YanıtlaSil
 6. Kahve tüketiminin olumlu katkı yaptığına dair olan madde iyiymiş ;)

  YanıtlaSil
 7. Körü tüketmiyordum,tüketmeye başlayayım öyleyse...

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads