Hatha Yoga Nedir? Hatha Yoga Uygulanışı Ve Faydaları

 


Hatha yoga fiziksel ve ruhsal rahatlatmasının yanı sıra spiritüel bir yanı da vardır. Hatha güçlü olmak mücadele etmek zorlukları yenmek anlamında kullanılır. Güneş ve ay sözcükleri hatha anlamını tamamlar. Yoga beden için gerekli olan bütün olumlu olguları içinde barındıran kombine bir meditasyondur. Nefes alma tekniklerini uygulayarak, negatif enerjilerden arınmak stres ve depresyonu azaltmak uzun vadede sağlıklı kalmak, aynı zamanda fiziksel olarak vücudun esnekliğini arttırmak için yapılan hareket ve egzersizlerdir. Yoga ile insanın yaratıcılığı açığa çıkar. Ay ise dişiliği simgeler. Hafif havadar anlamlarını taşır. Yeniliklere açık yanını temsil eder. Genel anlamda bakıldığında hatha yoga bütünleşmek, farkındalık ve yaşadığımız dünya ile sağlıklı bir ilişki kurabilmemizi sağlar.

 

Hatha Yoganın Amacı Nedir?

 

Uzakdoğu kültürüne ait olan yoga ve hatha yoga üç farklı amaca hizmet eder. Bunlar;

 

  • Bedenin olumsuz ve negatif enerjiden arınması
  • Hem fiziksel hem de ruhsal enerji arasındaki dengenin sağlanması

Fiziksel egzersizler sayesinde kutsal bağların bilinçli bir biçimde uyanmasına hizmet eder. Hatha yoga insanın kendi bedeninin sahip olduğu potansiyeli anlamasını ve bunu açığa çıkarmasını sağlar. Yoga yapan insanlar, kendisi yaşadığı Dünya ve çevresiyle bağ kurar. Farkındalığı gelişir. Bu nedenle yogaya bir yolculuk anlamı yüklenir.

 

Hatha Yoga Ve Sağlıkla İlişkisi

 

Hatha yoga fiziksel hareketlerle yapılır. Birbirinden çok farklı yoga hareketleri vardır. Hatha yoga ve diğer yoga türlerinin en önemli özelliklerinden biri kaliteli bir yaşamın ne olduğu konusunda bilgi vermesidir. Bu kaliteli yaşamın nasıl yaşanması gerektiğini ve kalitesini gösterir ve hissettirir. Yoganın içerdiği asıl kavram kavuşmak, birleşmek, bir araya gelmektir. Yani parçalanmanın bölünmenin tersidir. Temelde birleştirme ve bütünleştirme olan bir kavramın ve aktivitelerin pozitif yanı ve iyileştirici özelliğinin olmasıdır. Bütünleşmek kendi içinde pozitif bir enerji barındırır. Dolayısıyla beyin gücünü kullanarak vücudun gerek fiziksel gerekse ruhsal dağılmış durumunu toparlanmasını sağlar.

 

Hatha Yoga Nedir?

 

Hatha yoga 5000 yıllık bir tarihi kültüre dayanır. Birinden farklı duruş ve pozisyonlardan oluşur. Temelini oluşturan özellik ise nefesle hareketi bir arada kullanmaktır. Hatha yoga, yoga yapmaya başlayan kişilerin tercih ettiği klasik yoga olarak da bilinen türüdür. Yeni başlayanlar açısından dengeleyici olması ve enerjileri barındırması açısından en uygun klasik yoga tekniklerini içeren bir türüdür. Bütün yoga türlerinde olduğu gibi spiritüel yanı enerji ve kütlenin doğru kullanılması, vücudun farkındalığı, zihin ve bedenin dengede kalmasını sağlamasıdır. Ona göre nefes teknikleri bulunan, kişiyi rahatlatan bir yoga türüdür. Bunun yanı sıra yoganın farklı türleri de vardır. Bunlar;

(başlıklar üzerine tıklayarak detaylı bilgi yazılarına ulaşabilirsiniz)

 


 

Asthanga Yoga

 

Asthanga yoganın en önemli özelliği akrobatik hareketler içermesidir. Vücudun bütün kaslarını gerer ve bunun sonucunda vücutta bir esneme olur. Kişi rahatladığını hisseder. Zor bir egzersizdir. Ancak uzun süre yapıldığında vücudu dilediğiniz gibi kullanabilir duruma getiren bir türdür. Başlangıçta zordur ancak belli bir süre sonra zor olan hareketleri rahat bir biçimde yapmanızı sağlar.

 

Vinyasa Yoga

 

Vinyasa yoga diğer yoga türlerinden biraz daha farklıdır. Yavaşça ve sindirerek hedefe ulaşma, adım adım yürüyerek hedefe varmayı temsil eder. Vinyasa yoga da her nefes alışta bir başka duruşa geçilebilir özellikler vardır. Bu nedenle Vinyasa yogaya akışkan yogada denir. Nefes beden ve Zihni bir arada kullanarak özellikle Zihni açmayı amaçlar. Günlük yorgunluk ve stresten uzaklaştırır. Kişinin kendisini rahat ve zinde hissetmesini sağlar.

 

Yin Yoga

 

Yin yoga, yoga yapanlar tarafından en fazla tercih edilen ve sevilen yoga türüdür. Özellikle hareketsiz eklemleri esnetme konusunda önemli özellik içerir. Yin yoga duygu değişimleri yaşatır. zihin üzerinde oldukça önemli etkisi vardır.

 

Kundalini Yoga

 

Kundalini yoga daha çok vücudun sağlık yanıyla ilgili olan yogadır. Özellikle sindirim sistemi kas sistemi bağışıklık sistemi üzerinde etkilidir. Sıkışmış enerjileri açığa çıkartarak bağımsız kalmasını sağlar. Diğer türlerde olduğu gibi nefes ile beden bir arada dengeli bir biçimde kullanılarak hareketler yapılır. Huzur ve mutluluk hissi Kundalini yoga dan sonra çok hissedilir.

 

Yoga Terapi

 

Yoga terapi daha çok eklem ve kas sistemi üzerinde etkilidir. Boyun ve bel fıtıklarında tedavi edici özelliği bulunur. İlerleyen yaşlarda sıklıkla görülen siyatik, skolyoz ve stresten uzaklaştıran bir yoga türüdür.

 

Restoratif Yoga

 

İsminden de anlaşılacağı gibi onarma ve yeniden kazandırma anlamına gelir. Restoratif yoganın da şifa özelliği vardır. Özellikle merkezi sinir sistemi üzerinde etkilidir ve bilincin dengelenmesini sağlar.

 

Bikram Yoga

 

Bikram yoga özellikle son yıllarda en fazla popüler olan yoga türlerinden biridir. Kasların esnemesini ve yoğun terleme ile vücudu toksinlerden arındırır. Bunun yanı sıra kilo vermek, vücudun yanlış kullanılması durumunda duruş bozukluklarının düzeltilmesi ve vücudun esnekliğini sağlar. Genel anlamda diğer yoga türlerinde olduğu gibi zihin ile fiziğin bir arada dengeli kullanılmasını sağlayan yoga türüdür.

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. kundalini yapanları gördüm en çok :)

    YanıtlaSil
  2. Hatha, karantinada stresin ve depresyonun üstesinden getirebilecek gibi :)

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads