Yin Yoga Nedir? Yin Yoga'nın Uygulayanlara Faydaları Nelerdir?

 

yoga

 

Yin yoga Taoizm felsefesine dayanır. Taoist yoga öğretisine dayanılarak geliştirilmiştir. Yin yoga ve diğer yoga türleri hem uluslararası düzeyde hem de ülkemizde birçok eğitmen tarafından öğretilerek uygulanır. Yin yoga özellikle yeni başlayanlar için en fazla tercih edilen ve sevilen yoga türüdür. Kaslara ve derin dokulara nüfuz eder. Kişi aktivite sonunda oldukça rahatlar. Ayrıca 10 dakikalık meditasyon pozları içerir. Yin yoga sırasında vücut yorulmaz. Bağ dokusu ve eklemler özellikle etkilenir. Genellikle kaslar soğukken yapılması tercih edilir. Son derece eğlendirici ve şifa kaynağı yoga türlerinden biridir.

 

Yin Yoga Nedir

 

Yin yoganın diğer yoga türlerinden farkı bir pozdan diğerine geçiş yapabilmeyi sağlamasıdır. Aynı zamanda kasları güçlendiren özelliği vardır. Bunun yanı sıra vücuda esneklik kazandırır. Hatha yoganın da temelini oluşturur. Ancak hatha yogada bir pozdan diğerine geçilmez. Tam tersi bir pozda uzun süre kalınır. Hatha yoganın özelliği daha çok kasları güçlendirme biçimindedir. Eklem bağ dokusu ve vücudun genelinin esnemesini sağlar. Yin yoga diğer yoga türlerinde olduğu gibi Uzakdoğu felsefesinden etkilenmiş ve yoga tarihine katılmıştır. Diğer yoga türlerinde olduğu gibi yerde mat üzerinde yapılır. Pozlar arası geçişler yavaştır. Bir pozun üzerinde uzun süre kalınmaz. Aynı zamanda Yin yoga içinde Yang yoga türleri de bulunur. Yin yoga dişiyi temsil eder. Bu nedenle yumuşak enerjileri içerir. Aynı zamanda Yin yoga da enerji iki yönlü dengelenir.

 

Yin Yoganın Sağladığı Faydalar

 

Yin yoga bütün yoga türlerinde olduğu gibi aynı şekilde bedeni gevşetir, rahatlatır ve aynı zamanda zihni açar ve rahatlatır. Var olan enerjiyi tek bir noktada değil vücudun geneline yayarak dengeyi oluşturur. Eklemlerdeki gücü esneterek sağlar, dolayısıyla vücudun hareket kabiliyetini geliştirir. Son derece derin gevşeme sağlar. Bununla birlikte stres tamamen azalır. Vücut canlanır uzun vadeli yoga pratikleri sonrasında genel anlamda stres ve kaygı kişinin baş edebileceği noktada kontrollü olarak vücuttan uzaklaştırılır. Aynı zamanda vücudun dayanıklılığı artar ve denge sorunu ortadan kalkar. Bağ dokularını yeniler, meditasyon sırasında oturmayı pratik hale getirir. Vücudun genel anlamda esnemesine ve rahatlamasına yardımcı olur. Vücut dinç ve dayanıklı hale gelir. Zihnin ve bedenin dengede kalmasını ve uyumunu sağlar, enerji akışını dengeler. Yin yoga yaparken aynı zamanda vücut dinlenir, yoga pratiği sonrasında uzun süre uykuda kalmış ve dinlenmiş olarak uyanmış hissi yaratır.

 

yin yoga

 

Yin Yoga Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Özellikle yeni başlayanlar için mutlaka bir eğitmen gözetiminde birlikte yapılmalıdır. Temel hareketleri doğru öğrenmek yoganın uzun vadeli yapılması açısından oldukça önemlidir. Eğitimsiz olarak yapılan yoga hareketleri tehlikeli olabilir. Özellikle Yin yoga sırasında kişi farkında olmadan bedenine zarar verebilir. Bu nedenle yapılması gereken ilk iş Yin yoga eğitimlerine katılmak ve bu konuda deneyim kazanmaktır. Ancak daha sonra evde kendi kendinize pratik yapabilirsiniz. Eğer eğitmenden yardım alma imkanınız yoksa, internette olan videoların mutlaka başlangıç seviyesi için olanları ile başladığınızdan emin olun.

 

Yin Yoga Özellikleri Nelerdir?

 

Yin yoganın en önemli özelliklerinden biri yaş grubu ayırmaksızın her yaşta kişilerin yapabileceği seviyelerinin olmasıdır. Yin yoga pozlarında daha uzun kalınır. Kaslar özgür bırakılır. Yoga aktivitesi sonunda bedenin tamamına yayılan bir esneklik oluşur. Yin yoga zihnin ve bedenin başarısına ve başarma azmine odaklı özellikler taşır. Özellikle hiperaktif insanlarda yavaşlık sağlayarak kişinin kendini dinlenmesine ve gevşemesini sağlar. Zihinle beden arasında bağın yeniden oluşmasına ve insanın kendini tanımasına yardımcı olur. Bu nedenle Yin yoganın terapi özelliği fazladır. Kasların özellikle dinamik özelliğe sahip olanlarını güçlendirir. Fiziksel olarak vücudun dengelenmesini sağlar. Vücudun alt bölümünü oluşturan kalça bel ve leğen kemiği üzerinde oldukça etkilidir. Bu bölgedeki bağ dokularını esnetir ve rahatlatır.

Örnek Yin Yoga Videosu

Yin yoga başlangıç seviyesi için uygulanışını görmeniz ve denemeniz için bir de egzersiz videosu eklemek istedim.  Vinyasa Yoga Nedir, Nasıl Uygulanır?

Cultivating Presence Nedir, Nasıl Uygulanır? 

Asthanga Yoga Nedir, Detaylı Bilgiler Ve Bir Örnek 

Fertility Yoga-Hormon Yogası Nedir? 

Doğal Botox Yüz Yogası 

ve diğer Yoga yazıları...

 

 

1 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. Yoga arada sırada yapıyorum ama yin yogayı bilmiyordum video için teşekkürler canım.

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads