Restoratif Yoga Nedir? Restoratif Yoganın Faydaları Ve Duruşları


 

 

Restoratif yoga seansları boyunca çok fazla gevşeme oluşur. 10-15 dakikalık duruşlarla yapılır. Duruşlarda kişi hareketin içine girer ve kendini teslim eder. Bazı durumlarda yoga seanslarında battaniye yastık veya göz bandı kullanılır. Özellikle zihin üzerinde çok olumlu etkisi vardır ve zihni sakinleştirerek sinir sistemini dengeler. Restoratif Yoga yaparken kullanılan araçlar vücudun tamamen gevşemesini sağlar ve bu pozlar içinde kişi uzun süre kalarak dinlenir. Restoratif yoga duruşlarında nefes çalışmaları da aynı anda yapılır. Aynı zamanda bir tür meditasyon pratiğidir. Daha çok, kişinin zihinsel ve ruhsal rahatlamasını sağlar. Özellikle stresle baş etme konusunda oldukça başarılı yoga türüdür.

 

Restoratif Yoga Faydaları

 

Restoratif yoga bedenle ruhun yan yana gelmesidir. Buna bir tür hizalanma adı verilir. Pozlar sırasında bedenin sağ ve sol tarafı aynı şekilde hizalanır. Gerginlikler atılır ve beden serbest bırakılır. Özellikle dolaşım, sindirim ve sinir sistemi üzerinde etkilidir ve seans sonunda güçlü bir rahatlık hissedilir. Uzun süren pozlarda beden zihinle birlikte rahatlar. Bedendeki gevşemeyle birlikte sinir sistemi üzerinde oluşan etki, kişide özgüven ve kendisinin güvende olduğu duygusunu geliştirir. Bütün iç organlar aynı şekilde olumlu olarak etkilenir. Yaşam ve çalışma enerjisi depolanır. Seans sonlarında kişide farkındalık durumu oluşur ve esneme ile birlikte fiziksel güç kazanılır. Bilinen en belirgin faydaları;

 

 •  Vücudu dengeler uykuya geçişi kolaylaştırır
 •  Düzenli olarak yapıldığında özellikle kas ve eklem ağrılarını giderir. Fibromiyalji Restoratif yoga ile tedavi edilir
 • Restoratif yoganın temelinde kendini bırakma ve teslimiyet vardır. Özellikle büyük şehirlerde yoğun iş temposunda çalışan insanların stresten arınmak, bedensel ve zihinsel yorgunluğu atma anlamında yapabilecekleri en ideal yoga türüdür.

Restoratif yoga sonunda sinir sistemi rahatlar fiziksel bir dinlenme sağlanır. Birtakım yardımcı malzemeler kullanılarak yapılır ve bunlarla vücudun derin gevşemesi sağlanır. Pratik yaparken kaslar ve fiziksel güç kullanılmaz. Yatarak veya oturarak yapılan yoga türüdür.


Restoratif Duruşlar

 

Restoratif yoga pratiklerinde bedenin enerjisi artar ve bu duruşlar yumuşak nefes ve derin gevşeme ile sağlanır. Birtakım malzemeler kullanılarak yapılan Restoratif yoga bu desteklerle birlikte en derin gevşemeyi sağlar. Kullanılan yastık, battaniye, göz yastığı gibi araçlar bedenin içindeki dokuları rahatlatır. Aynı zamanda sinir sisteminin sakinleşmesini sağlar. Stres üzerinde çok olumlu etkisi vardır. Özellikle hastalıklar konusundaki gerginlik ve endişe duygusu Restoratif yoga yaparak atılır. Negatif enerji, üzüntü, kaygı, endişe, Restoratif yoga pratikleri sonunda tamamen ortadan kalkar. Özellikle stresli olarak yapıldığında gevşeme ve rahatlık fark edilir.

 

Restoratif Yoganın En Önemli Faydaları

 

 • Zihindeki huzursuzluğu yatıştırır
 • Psikosomatik iyileşme sağlar
 •  Duygusal şifalanma sağlar.
 •  Zihin tamamen yatışır, bütün olumsuz duygular ortadan kalkar. bazı yoga seanslarında kişilerin duygusal anlar yaşayarak ağladığı da görülür.

Yoganın Bilimsel Olarak Yarattığı Faydaları Nelerdir?

 

Genel anlamda yoga hem beden hem de zihne etki eden meditasyon biçimidir. Yoganın bilimsel araştırmalar sonunda somut olarak 8 faydası tespit edilmiştir. Bunlar;

 

 •  Esnekliğin ve dengenin arttırılması
 • Fiziksel gücün ve performansın artması
 •  Kalp sağlığı üzerinde olumlu etkisi
 •  Özellikle miyalji ve Fibromiyalji gibi kronik ağrıların tedavisi
 •  Stres ve anksiyeteyi azaltması
 •  Uyku kalitesini yükseltmesi
 •  Nefes alışını düzenlemesi
 •  Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırması

Yoga yalnızca fiziksel esnekliği sağlaması anlamında değil vücudun ihtiyacı olan gerek fiziksel gerekse zihinsel dengenin sağlanması konusunda çok etkilidir. Kas kütlesini arttırma konusundaki etkisi nedeniyle düzenli egzersiz yapan kişilerde fiziksel esneklik ve denge dikkati çeker. Bilimsel olarak da kanıtlanmış olan yoga pozları yaklaşık olarak 15 dakika ile 30 dakika arasında değişir ve bu kadar kısa sürede yapılan egzersizler vücudun esnekliğini ve dengesini sağlar.

Yin ve restoratif yoga karışımından oluşan, yorucu bir günün ardından sizi çok rahatlatacak bir örnek çalışma da ekliyorum:


 

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Asthanga Yoga

Cultivating Presence Nedir, Nasıl Uygulanır? 

Hormon Yogası Nedir? 

Vinyasa Yoga Nedir, Nasıl Uygulanır? 

Yin Yoga Nedir Faydaları Nelerdir? 

Kundalini Yoga Nedir? Uygulanışı ve Faydaları

 

 

3 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Bu yoganın baha hitap eden bir sınıfı değil gibi. Ben daha aktif olanları seviyorum. Aslında yapabilsem belki rahatlayacağım ya şu sonlardakki 3-4 dakikalık sakin sırtüstü yatışlarda bile sıkılıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında yoganın iyi tarafı herkese uygun bir yoga çeşidi olması. Ünlü yoga eğitmeni Mandy Ingbers yoganın faydası da kişiye özel oluyor diyordu.

   Sil
 2. This sounds so beneficial for so many different reasons! I would love to try it for myself!

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads