Asthanga Yoga Nedir? Detaylı Bilgiler Ve Bir Örnek Çalışma

asthanga yoga


Asthanga yoga, da hatha yoga metotlarından biridir. Patanjali sisteminde bulunan 8 basamaktan 3. basamağı oluşturur. Yani asanayı temsil eder. Asthanga yoga da asanalar belli düzende oluşturulan sırayla seri halde yapılır. Bu aşamada yapılan her poz, nefesin kontrol altına alınması, bakışlar tek bir noktaya yönelir. nefes almakla hareketler birbiriyle uyumlu ve tam bir senkronizasyon içindedir. Nerede nefes alınacağı ve nerede nefes verileceği belirlenmiştir. Hareketlerin bir kısmında nefes alınır ve diğer kısmında ise nefes verilir. Nefes hareketlerinden biri olan asthangada alt karın kilidi uygulanır. Asthanga aşamasında uygulanan kilit yaşam enerjisinin vücutta kalmasını sağlar. Asthanga yoga yapılırken kan dolaşımı hızlanır ve vücudun içsel ısısı oluşturulmaya çalışılır. Asthanga yoga pratiği süresince bu ısı vücutta kalması sağlanarak korunur. Yalnızca yüzeydeki kaslar çalıştırılarak iç kaslar ve iç organlara yavaş yavaş ulaşır. Bütün vücudun esnetilmesi ve güçlendirilmesi olanağı sağlanmış olur. Pratik sırasında ısı arttığı için terleme gerçekleşir ve bu terleme vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar. Buna detoks hareketi de denilebilir.

 

Yoganın Tarihsel Süreci Ve Basamakları

 

Yoga 5000 yıllık bir tarihi sürece sahiptir. Bronz çağ döneminde ortaya çıkan yoga Asya Kıtası’nın güneyinde ortaya çıkmıştır. Yapılan arkeolojik kazılarda 5000 yıllık tarihi geçmiş hakkında somut bilgiler verir. Yoganın biçimlenmeye başlaması ile Budizm’in yükselmesi paralellik gösterir. Çıkış biçimi ve Vedik kültüründeki kurbanlara alternatif olması ve tepki vermesi düşünülerek ortaya çıkmıştır. Kurban şiddet olarak algılandığında yoga ise tam tersi şiddetsiz, yani bir karşı çıkış biçiminde doğmuştur. Yoga nedir diye sorduğumuzda bedende var olan zihin dalgalarını kişinin kontrol etmesi anlamına gelir. Yoga sekiz kol, yani sekiz basamaktan oluşur. Bu sekiz basamak kişinin ruhsal ve fiziksel durumunun bilinç aşamalarını ifade eder. Bu sekiz aşama şunlardır;

 

l Yama

l Niyama

l Asana

l Pranayama

l Pratyahara

l Dharana

l Dhyana

l Samadhi

Yama

 

Yamanın çok geniş bir anlamı vardır. İçerdiği kavramlar insana özgüdür. Bu kavramlar zarar vermemek, dürüst olmak, çalmamak, fiziksel zevklerin kontrol altına alınması gibi evrensel disiplinlerden oluşur.

 

Niyama

 

İkinci basamağı teşkil eden Niyama yoganın gözlem kısmıdır. Bu aşamada yine insani özellikler yer alır. Saf olmak, bulduğu ile yetinmek, şükretmek, disiplin, kendini eğitmek gibi insanın genellikle yaşadığı dünyayı ile ilgili etkileri barındırır.

 

Asana

 

Asana yoganın uygulama biçimlerini oluşturan pozisyonlarıdır. Bu pozisyonlar farklı yoga duruşları ile birbirinden ayrılır.

 

Pranayama

 

Bu aşaması hayata bağlılık ve yaşam enerjisi olarak bilinir. Zihnin ve bedenin Kontrol edilmesidir.

 

asthanga yoga

Pratyahara

 

Pratyahara duyguların kontrol edilmesidir. Var olan enerjinin duygulardan çekilmesi ve tekrar duyarlı hale getirilmesidir. Kısaca duyguların kontrol edilmesi biçimidir.

 

Dharana

 

Dharana yoganın 6. basamağını oluşturur. Bu aşama konsantrasyon aşamasıdır. Yogada en zor adım olarak bilinir. Hocalar yoga öğrencilerine bu aşamada nefesi nasıl kullanmaları gerektiğini ve Yoga yaparken konsantrasyonu nasıl sağlanmaları gerektiğini öğretirler.

 

Dhyana

 

7. basamak olan Dhyana zihnin eğitimidir. Yani yoganın meditasyon kısmıdır

 

Samadhi

 

Samadhi yogada en son aşamadır. Bu basamak artık yoga yapan kişinin tamamen yaptığı işe kendini vermesi ve tam bir konsantrasyon aşamasıdır. Bu aşama kişinin tamamen hareketsiz kaldığı, ancak zihnin ve aklın uyanık aldığı aşamadır. Akıl ve zihin tetiktedir ancak beden hareketsizdir.

 

Modern Yoga

 

Yoga 5000 yıllık tarihi bir sürece sahip olduğunu söylemiştik. Ancak 19. Yüzyılın sonlarında yoga felsefesi batıya doğru yayılmaya başlamış ve Batı ülkeleri doğudan gelen bu spiritüel özelliği bulunan kişilerden faydalanmak istemiştir. 19. Yüzyılın başlarında Hindu keşiş Swami tarafından konferanslarla diğer bütün ülkelere tanıtılmıştır.

Asthanga Yoga Örnek Çalışma


Bunlar da ilginizi çekebilir:


 

 Yıllar içinde geniş bir yoga makale ve video kolleksiyonum oluştu. Tüm yazı ve videoları görmek isterseniz tıklayınız.

 

5 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Yaklaşık 1 senedir yoga yapıyorum. Yin yogayı sevdim. Bahsettiğini de incelemek gerek. Sanırım benim yaptıklarım içinde de ortak hareketleri var. Yaşasın hareket :)

  YanıtlaSil
 2. Oh wow. This was so informative! Thank you so much for sharing this!

  YanıtlaSil
 3. Ah bir alışabilseydim yogaya. Hâlâ umut ediyorum:)
  Teşekkürler Derya...

  YanıtlaSil
 4. Ben de instagramda denk geldiğim bir kişiden yogaya başladım ama bu ayrıntıları hiç bilmiyorum. İncelemek lazım sanırım .

  YanıtlaSil
 5. Tam da yogaya yeni başlayan biri için harika bilgiler 🙂

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads