Kundalini Yoga Nedir? Kundalini Yoga'nın Uygulanışı Ve Faydaları

 


Kundalini yoga 5000 yıllık tarihi geçmişe sahiptir. Çıkış yeri Hindistan’dır. Hindistan’dan Amerika'ya 1969 yılında geldi. Meditasyon tekniği olan Kundalini yoga birkaç setten oluşur. Diğer yoga türlerinde olduğu gibi zihin ve beden arasındaki geçişleri sağlar ve herkesin yapabileceği bir yoga tekniğidir. Özellikle sinir sistemi ve salgı bezleri üzerinde olumlu etkisi vardır. Enerji kanallarını açması ve hayata evrensel bakma bilinci sağlaması ile bilinir. Bilinçaltı kalıplarına etki eder ve yeni bilinç oluşturur.

 

Kundalini Yoga Tekniği

 

Kundalini yoga da nefesin kontrol edilmesi hareketlerle sağlanır. Sağlık enerjisi bedendeki hareketleri kontrol eder. Kundalini yoga ateş nefesi ve diğer nefes tekniklerinden oluşur. Kundalini yaşamsal enerjinin saf halidir. Omurganın alt kısmında yer alır. Sözlük anlamı farkındalıktır. Vücudun bloke olmuş ve tıkanan organlarını açar ve vücut doğal sağlığına kavuşur. Herkeste bulunan ancak atıl durumda olan enerjiyi omurga kanalından tepeye çıkarır. Diğer yoga türlerine göre en hızlı zihin ve beden transformasyonu gerçekleştiren yoga türüdür. Kundalini yoga seanslarında her seans farklı işlenir. Bir seansta bağışıklık sinir sistemi, böbrek karaciğer, üreme organları çalıştırılırken diğer bir seansta spiritüel olarak bu organlara bağlı duygular işlenir. Kundalini yoga derin bilinçaltı yoga çalışmasıdır. Travmatik bastırılmış, duygulara direk etki eder. Bilinçaltında farkında olmadığımız sıkışan tüm duyguları açığa çıkarır. Kundalini yoga, tam anlamı ile arınma seansları içerir.

 

Kundalini Yoga Seansları

 

Kundalini yoga vücudun özellikle bağışıklık sistemini düzenler, sindirim ve üreme organları üzerinde çok etkilidir. Bunun yanında kan dolaşımı, kas yapısı, solunum yolu ve omurga üzerinde de etkisi oldukça yoğundur. Lenf bezlerinin salgısını ve düzenli çalışmasını sağlar. Kundalini yoga hiçbir değişime uğramadan günümüze kadar gelmiş yoga türüdür. Nefes ve fiziksel olarak muhteşem bir iletişim ilişkisi vardır. Bedeni canlandırır özellikle çocukluk çağında oluşan travmalar üzerinde olumlu etkisi bulunur. Duygu durumunu dengeler coşkuyu sağlar ve mutluluk verir.

 

Kundalini Yoganın Araçlarla Birlikte Yapılması

 

Kundalini yoga seansları 90 dakika ile 120 dakikalık seanslardır. Kundalini yoganın diğer yogalardan farklı olan özelliği bilinen tüm kadim araçlarla birlikte bir arada kullanılmasıdır. Kundalini yoga seansları Yaklaşık olarak 2,5 saat sürer. Kundalini yoga seanslarında kullanılan araçlar şunlardır;

 

 • Mantralar
 • Postuler /asanalar
 • Mısralar
 • Bandalar


 

Kundalini Yoganın Faydaları

 

Kundalini yoga çok yönlü ve birçok organa ve duyuya ulaşabilen yoga türlerinden biridir. Faydaları şunlardır;

 


 • Farkındalık oluşturur
 • Omurgayı esnetir
 • Akciğerin daha iyi çalışmasını sağlar ve kapasitesini arttırır
 •  Kan basıncını dengeler
 •  Stres üzerinde olumlu etkisi vardır sakinleştirir
 •  Enerji seviyesini kontrol altına alır ve yükseltir
 •  Bedeni fiziksel olarak güçlendirir
 • Duygusal denge sağlar

Kundalini Yoga Ne Zaman Yapılır?

 

Kundalini yoganın tam anlamıyla etkili olabilmesi için gün batımında yapılması önerilir. Seansları birbirinden farklıdır. Seanslar yaklaşık olarak 90 dakika ile 120 dakika arasında değişiklik gösterir. Seanslarda kadim araçların tamamı kullanılır.

 

Kundalini Yoganın Enerjisi Nasıl Uyandırılır

 

Kundalini yaşam enerjisi anlamına gelir. Amacı ise var olan enerjiyi açığa çıkarmaktır. Hiçbir zaman dışarıdan gelen bir enerjiye ihtiyaç duymaz. Var olan enerjinin açığa çıkarmasını sağlar. Bedenin var olan potansiyeli Kundalini yoga ile açığa çıkar. Korkular, endişeler, kırılamayan kalıplarla yüzleşme Kundalini yoga sayesinde yapılır. farkındalık oluşur ve insanlar şifalanır. Seans bitişlerinde kişiler kendini özgür hisseder.

 

Kundalini Yoganın Fiziksel Ve Zihinsel Faydaları

 

Zihni ve bedeni yeniden yapılandırarak var olan enerji potansiyelini açığa çıkarır. Özgüveni geliştirir ve dikkat dağınıklığına iyi gelir. Düşüncelerde farkındalık yaratır, kişi yaşadığı her anın keyfini çıkarır. Kişiye anda yaşamak gibi bir anlam kazandırır.

 

 


 Yin Yoga Nedir, Faydaları Nelerdir?

Vinyasa Yoga Nedir, Nasıl Uygulanır? 

Cultivating Presence Nedir, Nasıl Uygulanır? 

Asthanga Yoga Nedir? 

Hormon Yogası Nedir?

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. ben bunu yaparım artık :D çok güzel bir yazı tebrikler

  YanıtlaSil
 2. Yoga olayını sevdim ben. Düzenli yapıyorum bu aralar.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads