Pozitif Düşünce: Olumlama Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılmalıdır? - 1 Olumlama Örneği


olumlama-ile-pozitif-dusun

 

Olumlama Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılmalıdır?

Dünya üzerinde var olan hemen hemen her şey zıddı ile yaşamımızda yer alır. Biz fark etmesek de çoğu zaman yaşadıklarımızın karşıtı bir duygu ya da düşünceyle sık sık karşılaşırız. Güldüğümüzde ağladığımızda mutlu olduğumuzda mutsuzluğa kapıldığımızda yaşadığımız örnekler bunlardan yalnızca birkaçıdır. Olumlama Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılmalıdır? Soruları hepimizin yanıtlarını merak edebileceği konular arasında yer alır.

Zıt düşüncelere ya da fikirlere verilebilecek örnekler daha da arttırılabilir. Yaşadığımız hayatı şekillendiren duygu, düşünce ve davranışlarımızdır. Duygularımızı ifade etmek üzere kullandığımız kelimeler yaşam akışımızdaki olayları yönlendirme etkisine sahip olurken bunları olumlu yönde kullanmak da aslında yine bizim elimizdedir.

Çoğumuz yaşamımızın bizi mutlu edecek şekilde sürmesini isteriz. Bunu gerçekleştirebilmek içinse yapabileceklerimiz hakkında fikir sahibi olmamız işimizi kolaylaştırır. İşte tüm bu nedenlere bağlı olarak da olumlamanın ne olduğunu ve yaşamımıza nasıl güzellik katabileceğini bildiğimizde her şey eskisinden daha kolay hale gelir.

Olumlama sayesinde yaşamımızda nelerin değişebileceğini bilseydik eminim hepimiz bu konuda öğrenmemiz gereken çok şey olduğunun da farkına varırdık. Pozitif düşünmek yaşamın tüm güzelliklerini fark etmek için bize gerekli olan tek şey olurken aslında yaşadığımız hayatın değerini de anlamamıza yarayacak pek çok sırrı içinde barındırır.

Günlük yaşamda herkesin genellikle yaptığı hatalardan biri de başarısız olduğunda ya da işler iyi gitmediğinde karamsarlığa kapılmak ve şanssız olduğuna inanmaktır. Oysa olayların olumlu yanlarını görmek, pozitif bir yaklaşıma sahip olmak sanıldığı kadar da zor olmayan bir davranış modelidir.

Davranışlarımızı pozitif bir bakış açısıyla yönlendirmek, yaşadıklarımız karşısında umutsuzluğa kapılmamak sadece bizim kontrolümüzdedir ve unutmamız gereken tek şey hayatımızın tek yöneticisinin kendimiz olduğudur. Bunu bildiğimizde ve gücümüzün farkına vardığımızda her şeyin kontrol edilebilir olduğunu görmemiz mümkündür.

olumlama-evde-yapilir-mi

 

Olumlama Nedir?

Olumlama olarak tarif ettiğimiz şey aslında pozitif bir bakış açısına sahip olmak, olayların iyi taraflarını görmeye çalışmak ve tüm olumsuzlukları karşımıza almaktır. Bunu yaptığımızda aslında sandığımız kadar her şeyin kötü gitmediğini, yaşamımızda çok güzel olayların gerçekleşebileceğini fark ederiz.

Karşılaşabileceğimiz olumsuz durumların dahi pozitif bir bakış açısıyla nasıl düzeldiğini görmek bizi şaşırtacak ve bir o kadar da heyecanlandıracaktır. Tek yapmamız gerekense içimizdeki tüm negatif duyguları bizden uzağa göndermek olmalıdır.

Sürekli olumsuz düşünen kişilere baktığımızda ne kadar da mutsuz olduklarını fark etmemek neredeyse imkansızdır. Yaşamlarını karartan düşüncelerine bağlı olarak hep bir şeylerin kötü gittiğine inananlar aslında yalnızca kendilerine sıkıntı verirler. Bunun yanı sıra çevrelerindekileri de zaman zaman mutsuzluğa sürüklerler.

Kişinin sürekli bir şeylerin yanlış gittiğine kendini şartlaması gerçekten durumun böyle olduğuna kendisini inandırması için yeterlidir. Şanssız olduğunu düşünen birinin şans yüzüne gülse de buna inanması zaten zordur ve karşısına çıkan küçük şansları fark etmesine de engel olur.

Bu tür kişiler şanssız olduklarına baştan inanmışlardır ve küçük mutlulukların dahi insan yaşamını güzelleştirmeye katkısı olduğuna ihtimal vermezler. Oysa pozitif bir bakış açısı tüm olumsuzlukları ortadan kaldırmaya yetecek kadar güçlü bir araçtır.

İnsanın yaşam kalitesini arttıran, başlayan her yeni güne farklı bir gözle bakmaya yarayan pozitif bakış açısı tüm yaraları da iyileştirmek için kullanılabilecek en etkili reçetelerden biridir. İnsanın kendisini olumlu olmak yönünde şartlaması bu davranış yöntemini geliştirmenin ilk aşaması olurken her şeyin değişmesinde işe yarayacak bir başlangıçtır.

olumlama-etkili-olur-mu

 

Olumlama Ne İşe Yarar?

Yaşamımız boyunca birçok olayla karşılaşırız. Çalışırken, evde sevdiklerimizleyken, sosyal yaşama dahil olduğumuzda sürekli bir akışın içinde yol alırız. Zamanın içinde sürekli hareket halinde yol alan insan hem geçmişin bir parçasıdır hem de geleceğin içinde var olmaya adaydır. Olumlama Ne İşe Yarar? Merak edilenler arasında yer alır ve olumlamanın nasıl yapılacağını bilmek de oldukça önemlidir.

Geçmiş yaşantılarımız bize hayata dair ders çıkarmak için birçok malzeme sunar ve orada yaşadığımız olumsuzlukların bize verdiği mutsuzlukları gözden geçirmemize yarar. Pozitif bir bakış açısının ne olduğunu tam olarak anladığımızda ise geçmiş mutsuzluklarımızı geleceğe taşımamayı öğreniriz.

Şansızlığımızı sürekli dert etmek yerine aslında yaşamın bize tanınmış bir şans olduğunu ve bundan dolayı ne kadar da şanslı olduğumuzu düşündüğümüzde olumlama yapmaya başlamış oluruz. Yaşamda gerçekleştirebileceğimiz her güzel davranışın başka birine mutluluk verebileceğini veya yarar sağlayabileceğinin düşünmek aslında pozitif düşüncenin ilk adımlarından biridir.

Olumlama yapmak kişinin her şeyden önce mutlu olmanın yollarını bulmasına yarar. Yaşamındaki olumsuzlukları bir kenara bırakan insanın çevresiyle ve kendisi ile olan iletişimi daha sağlıklı hale gelir. Pozitif bakan insanın insani ilişkileri güçlenir ve yaşam kalitesi artar.

Olumlama Nasıl Yapılır?

Pozitif bakmak ve olayların iyi yönlerini görmek yaşamımıza yeni bir soluk kazandırmaya yararken tüm olumsuzluklardan uzaklaştığımızda mutlu olduğumuzu da fark ederiz. Mutluluğu yakalamanın önemli sırlarından biri olan olumlama yöntemini kullanmak için bilmemiz gerekenlerden biri de Olumlama Nasıl Yapılır? Sorusunun yanıtlarıdır.

Pozitif bakmak ya da olumlama yapmak sanıldığı kadar zor olmayan bir davranış modelidir ve gayret gösteren herkesin bu tür bir bakış açısına sahip olması mümkündür. Olumlama yapmaya başlayacak olan kişinin her şeyden önce bu tür bir duyguyu içselleştirmesi gerekir. Ne istediğinden emin olan kişinin bunu başarmaması imkansızdır.

Pozitif duyguları aklımıza getirdiğimizde mesela mutlu olmak konusunda olumlama yapacağımız zaman bu duygunun zıddı olan mutsuzluk kavramını kendimizden uzaklaştırmalıyız. Mutlu olduğumuza kendimizi inandırmak için yapmamız gereken tek şey mutsuzluğun bizden uzak olduğunu düşünmektir.

Olumlama davranışı kısa sürede kazanılacak bir alışkanlık değildir. Sistematik olarak bu davranışın günlük yaşama uyarlanması gerekir. Her olumsuz durumda aklımıza getirmemiz gereken tek şey aslında bizim ne kadar güçlü olduğumuz ve olumlu bir yaklaşımla zorlukları aşabileceğimizdir.

Bunu bir davranış haline dönüştürdüğümüzde mutsuz fikirleri otomatik olarak kendimizden uzaklaştırmaya başlarız. Bir süre sonra fark ederiz ki olumsuzluklar artık bizi etkilememeye başlamıştır. Yaşamımızın yönetiminde kontrolü elimize aldığımızda aslında ne kadar da güçlü olduğumuzu anlarız.

Mutluluk kavramı üzerinden yol alan ve olumlama yapmak isteyen kişilerin başarılı olması için yapması gerekenler aslında oldukça basittir. Sabahları kalktığımızda ya da akşam yatarken mutlu olduğumuzu kendimize tekrar etmek, gün içinde mutlu olduğumuza dair düşüncelerimizi sürekli taze tutmak olumlama yaparken kullanmamız gereken yöntemlerden biridir.

Bunun yanı sıra mutluluk kavramı ile ilişkili birçok davranışı hem düşünmeli hem de uygulamalıyız. Mesela gülmek için kendimize nedenler yaratmalı eğlenceli vakit geçirmenin ruhumuza ne kadar iyi gelebileceğinin farkına varmalıyız. Bunun için de bazen sevdiklerimizle bazen çevremizdekilerle bazen de kendimizle eğlenceli zamanlar geçirmeliyiz.

Neşeli vakit geçirebilmek için gün içinde kendimize ayıracağımız zaman dilimleri kısa ya da uzun olabilir bunun çok da önemi olmaz bu konuda dikkate alınması gereken tek şey kaliteli zaman geçirebilmektir. Güldüğümüz neşelendiğimiz şey bir karikatür de olabilir bir sinema filmi de kısa bir şaka da önemli olan bunun niteliğidir ve bizi neşelendirmesi yeterlidir.

Neşelendiğimizde aslında ruhumuzun buna ne kadar ihtiyacı olduğunu fark ederiz. Ruhumuzu tedavi etmenin onu daha sağlıklı bir işleyişe kavuşturmanın yolarından biridir neşe. Gülmek, sevmek, sevilmek gibi duygular bizi yaşamın akışında yol alırken motive edebilecek duygulardır.

İnsanları sevmek, doğayı sevmek, canlıları sevmek bizim elimizdedir. Bunu başardığımızda karşılığında sevildiğimizi de görmemiz kaçınılmazdır. Verdiğimiz her tepkinin mutlaka geri dönen bir etkisi vardır. Bu kural hem bilimseldir hem de yaşamsal bir anlam taşır.

İnsanın içindeki pozitif duyguları sesli olarak kendisine dile getirmesi de olumlama yaparken onun işine yarayacak yöntemlerden biridir. Kişi mutlu olduğunu yüksek sesle kendine tekrar ettiğinde ya da yaşamı sevdiğini söylediğinde bu duygu onunla bütünleşir.

Bir süre sonra olumlu duyguların tesirinde hareket etmek kaçınılmaz olur. Olumlama yaparken sistematik olarak ilerlemek ve planlı davranmak gerekir. Tüm duyguları aynı anda kendimize yüklemeye çalışmak hem bizi yorar hem de karmaşaya neden olur. Bundan dolayı da belirli bir sıra gözetmeli ve aşama aşama ilerlenmelidir.

Öncelikle mutlu olmaya odaklanan kişi bu duyguyu içselleştirdiğinde bununla bağlantılı olan diğer duygulara da yavaş yavaş aklında ve kalbinde yer açmalıdır. 

olumlama-ise-yarar-mı

 

Olumlama Yaparken Kullanılan Yöntemler

Kişinin olumlama yaparken kullanabileceği yöntemleri bilmesi onun bu işin altından daha kolay kalkmasına ve istediği başarıyı yakalamasına yardım eder. Önemli olan bir bütün olarak akılla ve kalple bu yöntemlerden yararlanabilmektir. Öncelikle bu duyguların içselleştirilmesi gerekirken başaracağımıza olan inancımızın da korunması oldukça önemlidir. İnanmak başarmanın yarısıdır sözü boşuna söylenmemiş olsa gerek. Olumlama Yaparken Kullanılan Yöntemler birden fazladır ve bu yöntemlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

·         Geçmişle Barışmak ve Onu Geride Bırakmak

·         Yapacaklarını Koşula Bağlamamak

·         Olumlama Yapmaya Hazır Olduğuna İnanmak

·         Ne İstediğini Bilmek

·         Yaşamımızı Yönlendirecek Kelimeleri Doğru Tercih Etmek

·         Kendimizi ve Çevremizdekileri Sevmek

·         Öfkemizi Kontrol etmek

·         Başaracağına İnanmak

Geçmişle Barışmak ve Onu Geride Bırakmak

Olumlama yapmak istediğimizde öncelikle geçmişteki hatalarımız, mutsuzluklarımız ya da bize üzüntü veren her şeyi kafamızdan silmeliyiz. Onlarla barışmalı ve geride bırakmalıyız. Bunu yaparken de hatalarımızdan ders çıkarmalı ve onların bize fayda sağlayacak yönlerini de göz ardı etmemeliyiz.

Kötü duyguları ve olumsuzlukları kafamızdan sildiğimizde olumlama yapmak için bizi engelleyebilecek bir duygu ile karşılaşmayız bundan dolayı da geçmişi bir kenara bırakmak ve bugün neler öğrendiğimize bakmak gerekir. Bugün öğrendiklerimiz bize nasıl bir yarar sağlar ve nasıl daha mutlu olabiliriz sorularına yanıt aramak olumlama yapmak için bizi teşvik edecektir.

Yapacaklarını Koşula Bağlamamak

Bugün yaşadığımız anda ne yaptığımız önemlidir. Geleceği bir koşula bağlayarak şekillendirmek bizi mutsuz eder ve gelecekte beklentilerimizi karşılayamayan durumlar karşısında mutsuz oluruz. Mesela piyangodan para çıkarsa iyi bir yaşam sürmeyi düşünmek yerine sahip olduklarımla mutluyum ve daha iyisini yapabilirim demek her zaman bizi olumlu yönde motive edecektir.

Paranın çıkmasını beklemek daha iyi bir yaşam sürmenin koşulu olarak görülmemeli ve hayatımızı güzelleştirecek birçok şeyin olduğunun farkına varılmalıdır. Bunu yaptığımızda yaşamdan keyif almaya da başlamış oluruz.

Hayatımıza değer katmanın birçok yolu olduğunu fark ettiğimizde koşullara bağlı olmadan yaşamanın da oldukça kolay olduğunu fark ederiz. Bu sayede anı yaşamaktan keyif alırken yarına da umutla bakabilme becerisini geliştiririz.

Olumlama Yapmaya Hazır Olduğuna İnanmak

Bir şeye inandığımızda onu gerçekleştirmek için kendimizde ihtiyaç duyacağımız gücü bulmuş oluruz. İnanmanın başarmanın yarısı olduğundan yola çıktığımız zaman her şey daha kolay hale gelir. Bunun için işe kendimize inanmakla başlamalı ve yapabileceklerimizin farkına varmalıyız.

Kendi gücümüzü fark ettiğimizde ise daha hızlı yol almamız mümkün olur. Olumlama yapmanın yaşamımızı olumlu yönde değiştireceğine olan inancımızı korurken bu yönde de çaba sarf etmeliyiz.

Ne İstediğini Bilmek

Hayattan ne istediğimizi bildiğimizde her şeyin daha kolay hale geldiğini de fark ederiz. Yaşamımıza yön verirken, bu anı yaşarken isteklerimizin ve beklentilerimizin ne olduğu konusunda kararlı olduğumuzda arada kalmayız.

Hayata karşı net olduğumuzda karar vermemiz kolaylaşır ve tercihlerimizi kendi isteklerimize uygun yaparız. Bu durumun ruh halimiz üzerinde yaratacağı pozitif etki yaşam kalitemizi arttıracağı gibi yaşamdan ne istediğimizi belirleme konusunda da bize yardım eder.

Yaşamımızı Yönlendirecek Kelimeleri Doğru Tercih Etmek

Olumlama yaparken dikkat etmemiz gereken önemli konulardan biri de kelime seçimlerimizi doğru yapmaktır. Korktuğumuzu düşündüğümüzde korkarız, mutsuz olduğumuzu düşündüğümüzde mutlu olmak için sebep bulamayız.

Bundan dolayı olumsuz kelimeleri yaşamımızdan mümkün olduğunca çıkarmalıyız. Korkmamalı ve mutsuz olduğumuzu düşünmemeliyiz. Hiçbir şeyden korkmadığımıza kendimizi ikna ettiğimizde aslında ne kadar cesur olabileceğimizi de fark etmiş oluruz.

Bunun için korkularımızı bir kenara bırakarak yol almamız gerektiğini, mutlu olmak için birçok nedenimiz olduğunu kendimize tekrar etmeliyiz. Korkularımızdan sıyrılmak için güvende olduğumuzu kendimize telkin ederken mutsuzluktan uzaklaşmak için mutsuz olmadığımıza kendimizi inandırmalıyız.

Kendimizi ve Çevremizdekileri Sevmek

İnsan ruhunun en büyük beslenme kaynaklarından biri sevgidir. Canlılar hayatta kalabilmek için beslenmek zorundadır. Ruhumuzun da yaşamını sürdürmek için tek ihtiyacı olan şey sevgidir. Sevgi canlı ya da cansız her şeye karşı duyulabilecek bir histir.

Bundan dolayı da insan doğayı sever, hayvanları, çiçekleri sever. Sevgi herş eye karşı beslenebilecek bir duygu olduğundan okuduğumuz bir kitabı severiz, bir film izleriz severiz, beğeniriz. Bu duygulara ihtiyacımız vardır.

Sevgiyi yaşamından çıkaran insanın olumlama yapması mümkün değildir. Bundan dolayı da olumlama konusunda başarı elde etmek istiyorsak önce sevmeyi bilmek zorundayız. Sevmeye kendimizden başladığımızda yol almış sayılırız.

Kendimizi, huylarımızı, fiziğimizi olduğu gibi kabul etmek ve sevmek aslında kendimizle barışık olmamızın bir gereğidir. Kusurlarımızla kendimizi tanımak, her zaman daha iyisini gerçekleştirmeye çalışmak, hatalarımızdan ders almak yapmamız gereken en önemli davranışlar arasındadır ve doğru bir olumlama yönteminde bu konular bir bütün olarak karşımıza çıkar.

Öfkemizi Kontrol etmek

Öfke bize en çok zarar veren duygulardan biridir. Yaşantımızı olumsuz yönde etkilerken mutsuz olmamız için gereken tüm şartlar öfkenin içinde gizlidir. Bundan dolayı da olumlamadan etkili bir sonuç almak istiyorsak öncelikle öfke kontrolümüzü sağlamalıyız.

Öfkemizi kontrol ettiğimizde aslında sevgiye de ne denli yakın olduğumuzu fark ederiz. Bu fark ediş bizi doğruya yönlendirme konusunda teşvik edici olurken olumlamanın etkisinde de artışa yol açacaktır. Bundan dolayı da öfkemizi ortadan kaldıracak yöntemler konusunda da bilgi sahibi olmamız gerekir.

Öfkeliyken kontrolün bizde olduğunu kendimize telkin etmek ve bunu aşabileceğimize kendimizi inandırmak öfke kontrolünde önemli aşamalardan biridir. Bunu başarabildiğimizde öfkemizden daha güçlü olanın biz olduğunu anlarız.

Başaracağına İnanmak

Kişinin yaptığı işi başaracağına inanması, kendisine karşı güven duyması ve özgüveninin yüksek olması ona başarıyı getirecek durumlar arasındadır. Bundan dolayı da olumlama yapılacağı zaman en önemli aşamalardan biri de başaracağına inanmaktır.

Kişinin bu konudaki kararlılığı onun başarı elde etmesinde en önemli yardımcısı olacaktır. Olumlama Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılmalıdır? Gibi birçok soru insanların merak edeceği konular arasında yer alırken pozitif bir bakış açısı ile hareket eden herkes olumlamaya bir yerden başlamış demektir. İnsanın başarmak için kendisine inanması ve bazı metotları kullanması bu konuda elde edeceği başarıda ona yol gösterici olacaktır.

Bir Olumlama Örneği 

İçinde bulunduğumuz dönemde hepimizin olumlama ile öğrenilecek pozitif düşüncelere çok ihtiyacı var. Evde uygulayabileceğiniz bir olumlama örneği ekliyorum. Son derece rahatlatıcı ve pozitif enerji veriyor. Bu konuda you tube'da birçok video bulabilir ve vaktiniz oldukça dinleyebilirsiniz. Ben yeterince çaba gösteren herkesin düşünce yönünü değiştirebileceğine ve pozitif düşünceler kazanabileceğine inanıyorum. Yeter ki isteyin. Herkese mutlu günler dilerim...


Sırça Köşkün Sakinleri: Introvert- İçe Dönük Kişilik Nedir?

Mutluluğun Kadın Güzelliği Üzerindeki Etkisi 

Hipnoz ve Hipnoterapi Hakkında Bilmemiz Gerekenler 

Body Positivity: Vücudunuzla Barışık Yaşamak 

Pozitif Düşüncenin Gücü 

Nefes Koçluğu Nedir? 

Kriz Dönemlerinde Depresyon Riski 

Beyinde Serotonin Oluşumunu Sağlamanın 4 Yolu

4 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

Daha yeni Daha eski

Ads

Ads