Body Positivity - Vücudunuzla Barışık Yaşamak !!!


Vücudunu sevdiğin için egzersiz yap, nefret ettiğin için değil

Gururla söyleyebilirim ki, dünyada son zamanlarda oldukça yaygınlaşan body pozitivity akımının destekçisiyim. Zaman zaman bu konuda motivasyon yazıları da yazıyorum. Bugün bu konuyu sizlerle biraz daha derinlemesine incelemek istedim.

Body Pozitivity nedir?

Body positivity vücut tipimizi kabul etmemizi destekleyen bir sosyal akımdır. Dünyada yaygın olan ve güzel olarak kabul gören kalemle çizilmiş veya belirli beden ölçülerine uygun vücutların değil; her insanın vücudunun pozitif veya güzel olarak kabul edilmesini savunur. Vücudumuz belirli normlara uymuyor diye kendimizi değersiz hissetmemeliyiz. Aslında sıklıkla bu akım yanlış anlaşılıyor. Hatta sosyal medyada tanınmış birkaç ismin hesabında bu akımı şişmanlığı ve obeziteyi destekleyen bir hareket olarak suçladıklarını okuyup çok şaşırdım. East Anglia üniversitesi de bu yıl bir rapor yayınlayıp, bu akımın insanlara obezitenin olumlu olduğunu empoze ettiğini ve kilo vermekten vazgeçireceğini savundu. Oysa ki şişmansanız kendinizi sevin ve öyle kalın demek olmayan body pozitivity akımı, herhangi bir hastalıktan veya kazadan sonra kendini sevmeyi de içeriyor. Herkes sağlıklı yaşayıp spor yapabilir ama yine de vücut tipi kalıtımsal olarak, dünyada sosyal medyanın bize dayatmaya çalıştığı tipler gibi olmayabilir. Ayrıca herhangi bir ilaç kullanımı ve hastalıktan dolayı obez de olabilir; veya kilo veremiyor ya da istemiyor da olabilir. Tüm bunlar kendimizi sevmememiz için neden oluşturmuyor. Kendinden utananlar sadece aşırı kilolular değil, anorexia nervosa, bulimia nervosa, body dysmorphia gibi rahatsızlıkları olanlar da dünyaya küsebiliyor. Body Pozitivity akımı, tüm bu kendine olumsuz bakışa neden olan sebeplere karşı savaşıyor, yani kapsamı oldukça geniş. Ayrıca kendimizi sevdiğimiz için sağlıklı yaşamı seçmek ve spor yapmak en önemlisi, kendimizden nefret ettiğimiz için değil. Fit olmak kavramı da çok yanlış anlaşılıyor. Sadece zayıf olmanız fit olduğunuz anlamına gelmez. Zayıf olup, sıfır beden olup çok sağlıksız da olunabilir. Fit olmak demek, vücudunuzun kondisyonunun ve sağlığının iyi durumda olmasıdır. Spor yaparken iyi bir kondisyonda olmanızdır.

Body Positive akımının destekçilerinden ünlü model Ashley Graham

Neyse ki hareketi doğru algılayanlar da dünya çapında oldukça fazla. Hatta ünlüler bile paylaştıkları resim ve mesajlarla destek vermeye devam ediyorlar. AerieReal ve Dove gibi firmalar da kampanyalar düzenleyip destekçi oldular.
Şişmanlık veya zayıflığınızdan utanmanıza, bu nedenle depresyona girip kendinizi herkesten gizlemeye çalışmanıza hiç gerek yok. Vücut tipiniz ne olursa olsun, olduğunuz halinizle hayattan keyif alabilir, aşık olabilir, çalışabilir ve mutlu olabilirsiniz. Tabii ki oh şimdi her halim güzel deyip tembelliğe kapılıp, tüm gün yemek yiyip hiç hareket etmeden yaşar; veya ölümüne diyet ve spor yaparsanız zararın kendinize olacağını da bilmelisiniz. Bu dengeyi kurmak bizim elimizde. Çocuklarımıza da aradaki dengenin önemini anlatmalı ve sağlıklı bireyler yetiştimeye çalışmalıyız. Ancak kendilerini de sevmeyi ve ufak tefek görünüş kusurlarını kabullenmeyi de öğretmeliyiz.
Aslında bu akım daha da yayılıp, sosyal medyadaki robot insan dayatmasına bir son verecek boyuta gelirse çok sevineceğim. Sırf bu baskı yüzünden bunalıma giren, hatta intihar eden genç ve yetişkin sayısı o kadar çok ki... İnsanlar bu normlara uyabilmek için, ortada hiç bir sağlık problemi yokken bıçak altına yatıyorlar. Kafasına taktığı beden ölçüsüne inebilmek için her türlü sağlıksız yöntemi deneyenlere ne demeli? Kaç gram verdiğini kontrol etmek için tartıdan inmeyenleri her gün sosyal medyada takip ediyoruz.
Dove, reklam kampanyalarıyla body positive akımına destek vermeye ve her vücut tipinde kadının güzel olduğunu savunmaya devam ediyor

Ben her zaman sağlıklı yaşamak, sağlıklı beslenmek ve spor yapmayı savunuyorum. Ama bunları takıntı haline getirmek de bence ruhsal bir rahatsızlıktır. Siz zaten sağlıklı beslenip sporunuzu yapıyorsanız, sağlık probleminiz de yoksa; hastalıklarla mücadele eden milyonlarca kişiden biri olmadığınız için şükretmelisiniz. Fit olmak demek insanın sağlığının yerinde olması ve kendini iyi hissetmesidir. Tabii ki aşırı kilo veya aşırı zayıflık sağlıksızdır ama bu durumu düzeltmek için elinizden gelen çabayı göstermeyi, hayata küsmeye tercih etmelisiniz. Yine de kalemle çizilmiş gibi bir tipiniz yoksa bu da dünyanın sonu değildir. Saysanız dünyada kusursuz güzel diye kabul edilen kaç kişi vardır acaba?
Yazımın sonuna gelmişken yine üstünü önemle çizmek isterim ki, body pozitivity kesinlikle obeziteyi savunan veya destekleyen bir akım değildir. Obezite de en az kendimizi sevmememiz kadar; hatta ondan bile tehlikeli ve sonucunda ölüme kadar da götürebilen bir sağlık sorunudur. İlerleyen zamanlarda o konuya da değineceğim.
Son söz olarak söylemek istediğim nasıl görünürseniz görünün sağlıklı kalın, fit kalın, mutlu kalın...

44 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. bir ara ben de resmen gram sayıyordum kilo vermek için şimdi daha sağlıklı beslenip arada kaçamak yapıp olduğum gibi kabullenmeyi öğrendim sanırım :-))

  YanıtlaSil
 2. Slogan güzel, konu güzel, sen de ne güzel açıklamışsın. Merakla ve keyifle okudum, paylaşıcam, çok beğendim.

  YanıtlaSil
 3. Çok güzel, çok haklı ve çok doğru bir yazı kaleme almışsın canım. Teşekkürler :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarim bu pozitif mesajim dogru yerlere ulasir. Tesekkürler canim 😊

   Sil
 4. Lovely post dear! Have a great week! xx

  YanıtlaSil
 5. Tam benim konum Deryacığım. Yani kadınlara anlatmak istediğim şeyler. Kadınlar diyorum çünkü kadınların daha çok ihtiyacı var, kadın bedeni üzerinde daha fazla baskı yapılıyor. Birilerine estetik görünmek için kendini parçalamaya hiç gerek yok hatta kendinizi olduğunuz gibi sever kabul ederseniz kilo vermeniz daha kolay olur. Çünkü olumsuz düşünmek, her yediğinde suçluluk hissedip mutsuz olmak vücudumuzda kortizol üretmemize sebep olur ki bu da kilo alma sebebidir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Katkin icin tesekkürler canim. Ben de bu mesaji vermeye calisiyorum özellikle de genc okurlarima birkac kisiye bile ulassa kardir 😊

   Sil
 6. Çok yararlı olmuş.Kalemine yüreğine sağlık...

  YanıtlaSil
 7. The way we see our body influences a lot the way others see and accept us.
  Regards,
  Flo

  YanıtlaSil
 8. bu akım çok iyi olmuş :) spor yaparken kondisyonu iyi olmak çok önemli bence :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kondisyon önemli ama vücut alisinca arttirmak kolay oluyor 😊

   Sil
 9. Çok haklısın, ne olursa olsun barışık yaşamak şart.Sağlık için sağlıklı bir şekilde zayıfladığım dönem oldu tabiki ama hafif ayva göbeği gitmek bilmedi alıştım onada :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O bende de gitmiyor tamamen ama olsun obkadar artik 😂

   Sil
 10. Thank you for sharing
  Latest
  https://www.melodyjacob.com/2018/11/top-5-most-wanted-travel-bags.html

  YanıtlaSil
 11. harika bir yazı noktasına virgülüne kadar katılıyorum yazdıklarınıza...

  YanıtlaSil
 12. Ben de kapitalist sistemin ısrarla dayattığı 90-60-90 türündeki beden ölçülerine karşıyım.Hepimiz biriz ve tekiz.Kendi vücudumuzu tanıyıp,sevip o yüzden ideal kilomuzu bulabiliriz.Böylece de hayatla daha barışık yaşarız.Bu genellemeler,bizi doğal olmaktan soyutluyor :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kendimizle barisik olmak cok önemli. Maalesef kapitalist siszemin dayatmalari

   Sil
 13. Bir ara ben de çok rahatsızdım görüntümden. Sırf zayıflamak içindi yaptığım herşey. Epey bir zamandır akıllandım sanırım. Sağlık için spor yapıyorum, iyi görünmeye çalışsam da olduğu kadarı hayatıma soktum artık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de artik öyle düsünüyorum ama cok sorun ettigim zamanlar oldu.

   Sil
 14. Bu çok anlamlı bir yazı olmuş, defalarca okunmalık..
  Fit olmak, ölçülere uyum sağlamak ve güzellik kavramının ancak bu şekilde gerçekleşeceğine inanmak çağımızın sonu gelmeyen baskı mekanizmalarından bence en hassas olanı. Tüketim toplumu ne yazık ki insana önce insan olmanın değerini unutturup, daha sonra tek tipleşmiş şartlarla insan olmayı sunuyor. Ve bence de her şey bizim elimizde; beden bizim, ruh bizim, akıl bizim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cok haklisin canim. Bu sanal düsünceyi yikacak olanlar yine bizleriz.

   Sil
 15. Çok güzel bir konuya değinmişsin. Gerçekten gerek reklamlar gerek sosyal medya tek tip kadın profili ortaya çıkarmaya çalışıyor.
  Bu şekilde olamayınca bunalıma giriyoruz bu defa.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Buna karsi cikmak bizim elimizde kabul etmeyerek.

   Sil
 16. Istesemde istemesemde koca gobegim yanimda gitmiyoki kovsamda;)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her halimizle güzeliz ve sevilmeye degeriz 😊

   Sil
 17. bir gün abartılı yersem öbür gün az yiyerek denk getirmeye çalışıyorum :)

  YanıtlaSil
 18. Spor dünyada insan için en faydalı tek şey sanırım :) Spor blogundan faydalanacağım, sevgimle.

  YanıtlaSil
 19. süper bir yazı olmuş, çok önemli bir konuya değinmişsiniz, bu konuda farkındalık neyse ki artıyor, elinize sağlık:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Farkindalik arttirmaya calisanlardanim. Umarim bircok kisiye ulasir 😊

   Sil
 20. Valla bu konuda aşırı rahat olduğumu ve fazlasıyla kendimle barışık olduğumu söylemem mümkün.:) Yalnız bir ara 85 kilo olduğumda merdivenlerden zorlanarak çıkmaya başlamıştım. Korkunçtu! :) :) O zaman bir diyet uyguladım ve kısa sürede eski halime döndüm. Kendi sınırlarım var konu hakkında. Onları aşmayı da sağlık yönünden istemiyorum. Yoksa görüntü kısmıyla fazla takık değilim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Saglikli olmaya calismak cok güzel bence. Hatali olan sekilcilik.

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads