Mutluluğun Kadın Güzelliği Üzerindeki Etkisi


KADINLAR NEDEN MUTLUYKEN GÜZEL ?


Pek çoğumuz yaşamımız boyunca şahit olmuşuzdur, etrafımızdaki kadınlara dikkatli baktığımızda bazı zamanlar bambaşka bir enerjiyle görürüz onları. Adeta gözleriyle, gülüşleriyle ışık saçarlar ve bu pozitif enerjiyi bizede bulaştırırlar. Çok güzel bir makyaj mı yapmıştı? Yoksa kuaföründen yeni mi çıkmıştı? Çoğu zaman bunların hiçbirisi değil ! Peki, kadınlar neden mutluyken güzel, hep birlikte bakalım mı?

kadınlar neden mutluyken güzel


Yapılan araştırmalara göre ruh halimiz beynimizdeki pek çok maddeye, onun eksikliğine ve fazlalığına göre değişiyor. Mutluluk hormonları aktif olan kişiler içinde yaşadığı coşkuyu tıpkı bir ayna gibi karşısındaki insanlarada yansıtıyor. Bundandır ki böyle insanlar bir ortama girdiklerinde tüm ilgiyi üzerlerine çekip, hoş kahkahalarla akılları baştan alabiliyor ( bazen de kıskanılıyor).

Kadınlar neden mutluyken güzel, sorusunun cevabı da işte tam burada gizli! Beynimizi yöneten kimyasallar. Peki nedir bunlar ve o gün nasıl görüneceğimizden, kime nasıl davranacağımıza kadar bizi yönetiyorlar? Seratonin, dopamin, oksitoksin ve endorfinler... Mutluluğumuzu yada melankolik hallerimizi işte bu dörtlü yönetiyor. Seratonin terimine aşinalığımız son zamanlarda çok fazla, antideprasanların çoğunda bulunmaları dolayısıyla ( ki bu yüzden onları mutluluk hapı olarak nitelendiriyoruz) , kimi zamanlar bastıramadığımız aşırı çikolata veya tatlı isteği, anlam veremediğimiz karbonhidrat yatkınlığı, uyku ve kaygı bozuklukları ve en kötü haliyle depresyon belirtileri göstermemizin altında işte bu hormon yatıyor. Eksikliği halinde bu durumların yaşanması fazlasıyla mümkün. Öyleyse hemen küçük mutluluk haplarına sarılmadan önce neler yapabiliriz? Mesela, düzenli egzersiz...

mutluluk


Seratonin; bir diğer adıyla mutluluk  hormonunun sporla olan  ilişkisinden pek çok bilimsel ve akademik makalede bahsedilmiştir.  Bunlardan birisi Psikiyatri ve Sinirbilim dergisi; nedeni ise çok açık bir şekilde egzersiz yapmanın beyinde seratonin hormonları üreten hücreleri tetikleyip, onların üremesini sağlamasıdır. Duygu durumumuzu böylesine ele geçirmiş olan bu hormonumuzla biraz daha ilgilenmeliyiz öyleyse.

Bir diğer açıklama olan İngiltere Ulusal Sağlık ve Klinik Mükemmellik Enstitüsünün araştırmasına göre ise egzersiz beyindeki seratonin işlevini arttırmaktadır. Kesin mekanizma açıkça anlaşılamamıştır. Bununla birlikte, aerobik egzersizin artan beyin seratonin düzeyleriyle ruh halini iyileştirdiği açıktır (Turcetto M, t.y.).

Beden, ruhun bir yansıması olduğuna göre ruhu tam bir doygunluğa ulaşmış, negatif enerjilerden arınmış bir beden elbetteki içindeki huzuru dışarıya yansıtarak çok daha güzel görülecektir. Kadınlar neden mutluyken daha güzel? İşte bu sorunun cevabı bu bilgilerde gizli.

mutlu kadın güzeldir
Yazan: Özlem Ertem

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Pozitif Düşüncenin Gücü
Beni Kategorize Etme !!!
Ruh Sağlığınızı Korumak Adına 'Sana Ne' Diyebilmek
Body Positivity-Vücudunuzla Barışık Yaşamak
Kriz Dönemlerinde Depresyon Riski

6 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. mutluyken insan kendini gerçekten iyi güzel muhteşem hissediyor :)

  YanıtlaSil
 2. Cool post and lovely photos!

  YanıtlaSil
 3. Evet çok doğru bu. Ama mutlu olmak her daim ne kadar da zor

  YanıtlaSil
 4. Gülme sayımız çocukken fazla iken yetişkinlikte azalıyor.Gülmek ve mutluluk bağışıklık sistemine de çok iyi geliyor.Bo korona günlerinde bolca gülmeye gayret edelim diye bir hatırlatma yapayım istedim ben de...

  YanıtlaSil
 5. Özlem hanım ne kadar güzel yazmış her kadın mutluyken çok güzeldir.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads