Pozitif Düşüncenin Gücü !!!
Okulların açılmasıyla özellikle beni takip eden öğrenci arkadaşların aşırı yorgunluk, stres sorunları yaşadiğını gözlemliyorum. Ağırlıklı olarak genç kızlar hem okulda başarılı olmak, hem fit ve güzel olmak, ders, spor, diet yapmak baskısı altında eziliyorlar. Tabii bu sadece öğrencilere has bir durum değil, hayatın her alanında insan yaşadığı günlük zorluklarla boğuşurken olumsuz düşüncelere kapılabilir. Yapamıyorum, herşeye yetişemiyorum, yorgunum, olmuyor gibi şeyler geçirir aklından.
Bu olumsuzlukları olumluya çevirmemiz mümkün mü? Çok şükür ki evet! Artık dünyanın her yerinde psikologlarca kanıtlanmış bir gerçek var ne düşünüyorsanız onu yaşıyorsunuz. Beyninize ne sinyal gönderirseniz beyin onu benimseyip kendini ona göre programlıyor. Sürekli yorgunum, mutsuzum, çirkinim, vaktim yok, yapamam edemem derseniz beyin de aa ben böyle biriyim der bu durumu kabullenir.

İlginizi Çekebilir : Leslie Sansone İle Zayıflama Hikayeleri

Oysa ki düşünce yönünüzü değiştirip olumlu sinyaller gönderirseniz mutluyum, ben olduğum gibi güzelim, vaktimi programlarsam herşeyi başarırım gibi , beynimiz de durumu pozitif algılar. Yani beyin eğitilebilen bir organdır.  Biliyorum yaşadığımız stresli ve hareketli hayatın içinde bu her zaman kolay olmayan bir durum ama aksini sürdürmek de bize çok yarar sağlamayacaktır.


İnanın ki pozitif düşünmek beden ve ruh sağlığımız, işteki ve okuldaki başarımız ve insan ilişkilerimizi olumlu yönde etkileyecektir.
Tam tersi sürekli negatif düşünen bir insan kendini değersiz, hiç bir şeyi başaramayan, hastalıklara açık, ruh sağlığı bozuk biri haline getirecektir.
Olumlu düşünüp herşeyin iyi olacağına inandığı için hastalıklarından kurtulan insan sayısı hiç de az değildir. 
En kısa sürede olumlu düşünmeyi öğrenelim. Bunu kendi kendimize yapamıyorsak konu hakkında kitaplar okuyabilir ve seminerlere katılabiliriz.

19 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Çok güzel bir yazı, kesinlikle katılıyorum herşeyden önce olumlu düşünmek çok önemli...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok tesekkür ederim. Beynimizi programlamak bizim elimizde.

   Sil
 2. Şu ara benim de pozitif düşünmem gereken bir dönem. Dediğiniz gibi hayatın yoğunluğu bizi bunaltabilir ama güzellikleri görebilmek gerekir. Güzel yazın için teşekkürler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Faydasi olduysa çok sevinirim.

   Sil
 3. Etrafımızda hayata olumsuz bakan o kadar çok insan var ki. Her şeyin olumsuz yanını gören hatta bizi de o tarafa sürükleyen.. Ben her zaman, her fırsatta olumlu düşünen biriyim ve gerçekten bunun faydasını gördüğüme inanıyorum. Ama etrafımızda bu kadar olumsuz düşünceli insan varken kendimizi bu düşüncelerden nasıl koruruz işte onu hiç bilmiyorum 😞

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben biraz radikal bir kararla zaman içinde çevremdeki olumsuz insanlari uzaklastirdim. Çok ise yariyor.

   Sil
 4. Çok doğru. İnsan psikolojisi çok onemli. Kendimizi motive etmemiz ve pozitif düşünmemiz hayatımızı daha güzel hale getirir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii sevdicancim. Hersey bizim elimizde.

   Sil
 5. Beynin gücünü hiç de yabana atmamak gerek.. Her şey orada başlıyor ve bitiyor..Olumlu düşünce de insana hayat verir.. Tıpkı olumsuz düşüncenin insanı yiyip bitirdiği gibi..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklisiniz. Artik sürekli bahane yaratip herseyi kapkara gören insanlara tahammül edemiyorum. Negatifligi genelde insan kendi yaratiyor.

   Sil
 6. Buna yüzde yüz katılıyorum. Neyi çağıyorsan o geliyor...o yüzden olumsuz yorum yapan, gülümsemekten insanlardan uzak duruyorum. Benim de pozig e etkili alıyorlar. Bence nu çocukluktan öğretilen bir şey. Çocuklarımıza dünyaya karamsar değil, pozitif bakmayı öğretmeliyiz. Evrene olumlu mesaj gönder, sana olumlu geri dönsün

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet zor hedeflere bile inanarak ulaşılıyor.

   Sil
 7. Ne düşünürsen onu çekiyorsun kesinlikle doğru, faydalı bir yazı olmuş :)

  YanıtlaSil
 8. Son gunlerde bende olkumku dusunmeye calisiyirum elimden geldigi kadar yasadigimz saglik sorunlarinin da artik sadecxe negatif dusuncelerden kaynaklandığı ndan oldugu nu dusunmeye basladim maalesef yazi cok iyi geldi tesekkurler (:

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Ben de sağlığın çok etkilendiğini düşünüyorum.

   Sil
 9. Çalışma hayatının içindeyken bir arkadaşım vardı. Ayda bir gelir hesapları kapatır giderdi. İşini bitirdiğinde 'Ay ben harikayım, müthişim, süperim' ve bir dolu övgü sözü sıralayıp bizi de güldürüp öyle giderdi. 20 senelik bir anı... Zaman zaman yüksek sesle kendime sıralarım bu sözleri çok iyi gelir. Sizlerde yapın :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zulalcim tabii ki biz en güzel en süper en becerikliyiz ona hiç süphe yok :)

   Sil
 10. Hani atasözlerine, günlük uygulamalara da geçmiş ya, "Birine kırk gün deli dersen deli olur " diye. Pozitif düşünüp de "iyi olur" denilse iyi olur. Rotayı pozitife kırmak çok pozitif :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads