Ozon Terapisi Nedir? Nasıl ve Hangi Hastalıklara Uygulanır?

 

ozon-terapisi

Ozon terapisi günümüzde birçok hastalığa alternatif yaratan yeni nesil tedavi olarak bilinir. Oksijen kaynaklı bir tedavi olması açısından oksijen terapisi de denir. Ozon tedavisi günümüzde birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Ayrıca sonuçları bakımından değerlendirildiğinde son derece başarılı tedavilerden biridir. Bu nedenle hekimler ve hastalar tarafından tercih edilir.

 

Ozon Tedavisi Nedir?

 

Ozon terapisi tıp biliminde uzun yıllardır bilinen ve kullanılan tedavilerden biridir. Ayrıca uzun bir tedavi geçmişi vardır. Ancak geçmişte kullanılan ozon tedavisi bugün kullanıldığı kadar sıklıkta değil, sınırlı hastalıklarda kullanılırdı. Günümüzde çok daha geniş bir tedavi alanı vardır. Oksijen havada doğal olarak %21 oranında bulunur. Özellikle akciğer hastalıklarında ve KOAH hastalığında çok başarılı sonuçları olan bir tedavidir. Bunun dışında kullanılan oksijen tedavisi, yüksek basınçla %100 oksijen kullanılarak uygulanır. Ozon terapisi ise oksijen ile birlikte yüksek basınç uygulanarak gerçekleştirilir. Oksijen yüksek basınçta uygulandığında dokuların onarılmasını ve onarılan dokuların diğer dokuları etkileyerek onarımın yayılmasını sağlar.

 

Ozon Tedavisi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

 

Ozon tedavisi öncelikle akciğer hastalıklarında sıklıkla kullanılan ve genellikle başarılı sonuçlar alınan bir tedavidir. Bunların başında dolaşım bozukluğu hastalıkları, kanser, göz hastalıkları ve mantar enfeksiyonlarında sıklıkla kullanılır.

 

Ozon Tedavisinin Dolaşım Bozukluklarına Olan Etkisi

 

Diğer birçok hastalıklarda kullanılan ozon tedavisi dolaşım bozukluğu hastalıklarında da oldukça başarılıdır. Diyabet hastalarında gelişen uyuşmalar, üşüme ve ağrıya neden olan sıkıntılarda yani, genel anlamda dolaşım bozukluklarının bütün tedavilerinde kullanılır. Özellikle belli bölgelere verilen hiperbarik oksijen, dolaşım bozukluğunda başarılı sonuçlar verir. Bunun yanı sıra kanser hastalarında da sıklıkla kullanılır. Bağışıklık sistemini güçlendiren ozon terapisi bu nedenle kanserden koruması açısından önlem olarak da kullanılır. Ozon tedavisi sonunda vücut direnci güçlenir ve hasta kendini çok daha iyi hisseder.

 

Göz Hastalıkları

 

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak göz sinirlerinde ve retina da oluşan deformasyonlar da ozon terapisi oldukça başarılı sonuçlar verir. Gözde deformasyona bağlı olarak birçok göz hastalığı oluşur. Böyle durumlarda ozon tedavisi o bölgedeki dolaşımı hızlandırarak gözde oluşan hastalıkları tedavi eder ve terapi sonucunda göz hastalıkları büyük ölçüde önlenmiş ve tedavi edilmiş olur.

 

Bakteri Ve Mantar Enfeksiyonlarının Ozon İle Tedavisi

 

Mantar enfeksiyonları bilinen en inatçı enfeksiyonlardan biridir. Özellikle inatçı enfeksiyonlar sınıfına giren bakteri ve enfeksiyon hastalıklarında ozon tedavisi başarılı bir tedavi yöntemidir. Bunun dışında romatizma, romatoid artrit gibi eklem hastalıklarının tedavisinde de başarılı sonuçlar elde edilir. Oksijenin hayati önem taşıdığı düşünüldüğünde tedavi sonucu da aynı oranda başarı gösterir. Bunun yanı sıra ozon yaşlanma geciktiren etkisi ile de estetik uygulamalarda kullanılan bir gazdır.

 

Estetik Uygulamalarda Ozon Terapisi

 

Ozan terapisi aynı zamanda anti-aging özellik taşır. Buna bağlı olarak özellikle estetik sektöründe, yaygın olarak da saç dökülmelerinde çok başarılı sonuçlar elde edilir. Saç dökülmesinde dökülmenin yoğun olduğu bölgeye veya tamamen saç kayıplarında deride kan dolaşımı sağlayarak tekrar saçların çıkmasına olanak tanır. Uygulanan bölge canlanır ve böylelikle saç üretimi artar.

 

Ozon Terapisi Nasıl Yapılır?

 

Ozon terapisinin son derece pratik bir uygulama yöntemi vardır. Estetik uygulamalarda hastadan 150cc ölçüsünde kan alınır. Hastanın kanına ozon karıştırılarak tekrar hastaya enjekte edilir. Tekrar enjekte edilmesi sonucunda kırmızı ve beyaz kan küreleri reaksiyona girer. Bu durum hastanın metabolizmasında hareketlilik sağlar. Yaklaşık olarak 20 dakika gibi bir sürede gerçekleştirilen ozon tedavisi haftada bir kez tek seans biçiminde uygulanır. Daha sonra belli aralıklarla yapılarak tedavinin uzun süreli etkili olması sağlanır.

 

Ozon Terapisi Hastaya Ne Tür Faydalar Sağlar?

 

Ozon terapisi kombine bir tedavi olarak bilinir. Özellikle günlük yoğun iş temposunda yaşanan yorgunluk ve stresin atılması ozon tedavisi ile sağlanır. Hasta tedavi sonunda dinç ve zinde hisseder. Özellikle 40 yaş sonrası erkeklerde oluşan ereksiyon ve performans sorunu ozon tedavisi ile ciddi anlamda tedavi edilir. Kadınlarda ise hormonal rahatsızlıklarda hormonları dengeye sokarak özellikle menopoz döneminin rahat geçirilmesini sağlar. Aynı zamanda kan sulandırıcı etkiye sebep olması nedeniyle özellikle ilerleyen yaştaki hastalarda kalp krizi riskini belli oranda önler. Diyabet hastalığında yaraların iyileşmesini sağlarken, bunun yanında metabolizmayı hızlandırdığı için kilo verme konusunda da oldukça başarılıdır.

 


Ozon Tedavisi Herkese Uygulanabilir mi?

 

Ozon tedavisi uygulanacak olan hastaların alerjik hassasiyete sahip olmaması ve geçmiş hikâyesinde enfarktüs geçirmemiş olması gerekir. Bunun dışında yapılan uygulamalarda hiçbir risk oluşmaz. Ancak her şeye rağmen ozon tedavisi doktor tarafından ve doktor kontrolünde yapılması gerekir. İlk muayene de doktor hastanın ozon tedavisi için uygun olup olmadığına karar vererek uygulanacaksa ne kadar ozon verileceğine karar verir. Daha sonra ise uzman doktorlar tarafından tedavi uygulanır.

 

Ozon Tedavisi İle Cilt Bakımı

 

Ozonun oksijeni tetikleyen bir gaz olması tedavinin başarı oranını yükseltir. Ozon gazı doğada dezenfeksiyon maddesi olarak da kullanılır.

 

Ozon Gazı Kullanılarak Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

 

Ozon gazı genel olarak canlı organizma üzerinde son derece olumlu etkisi bulunan bir gazdır. Böylece cilt üzerinde de çok önemli etkisi vardır. Cildin kendini yenilemesini sağlar ve ciltte kan dolaşımını hızlandırır. Böylelikle cilt kolajen ve elastin maddeleri üretmeye başlar. Oluşan oksijen diğer hücrelere de yayılır. Bu da cildin genç kalmasını, esnek parlak ve taze görünmesini sağlar.

 

Ozon Terapinin Yaşlanma Üzerindeki Etkisi

 

Ozon tedavisi ile cilt bakımı yaptıran hastalar tedavi sonunda ciltte önemli ölçüde elastikiyet gençleşme ve rahatlama hisseder. Tedavi başladığı andan itibaren her gün hücre yenilenmesi oluşacağından bu canlı olarak ciltte fark edilir. Aynı zamanda ozon terapinin anti oksidan etkisi olması sebebiyle vücuttaki enzimleri aktive eder. Bu aktivasyon dolayısıyla vücudun kendini yenilemesine yardımcı olur.

 

Ozon Terapi Yöntemleri Nelerdir?

 

Ozon terapisi günümüzde 6 farklı yöntemle yapılır. Bunlar;

 

l Majör otohemoterapi

l Minör otohemoterapi

l Kas ve eklem içi uygulaması

l Rektal veya vajinal insüflasyon

l Transdermal ozon terapi

l Torbalama yöntemi ile yapılan ozon terapi

Ozon Terapinin Cilt Üzerindeki Olumlu Etkileri

 

Ozon terapisi medikal koşullarda yapılır. Oldukça geniş tedavi alanı bulunur. Bunlardan en önemlileri bakteri yok edici etkisidir. Mantar enfeksiyonu üzerinde virüsleri yok edici etkisi virüslerin çoğalmasını engeller. Bunun yanı sıra yaraların dezenfekte edilmesi, dolaşım bozukluğu gibi tedavilerde de kullanılır. Ozon terapisi yapılan hastalarda oksijenin vücudun tamamına yayılması sağlanır. Bu da cilt üzerinde olumlu etki yapar. Cildi gençleştirmesi açısından özellikle 40 yaş üstündeki hastalarda büyük avantaj sağlar.

 

Majör Ozon Terapi Yöntemi

 

Majör yöntem ozon terapide kullanılan en yaygın yöntemlerden biridir. Bu yöntemde hastadan 200 ml kan alınır ve ozon karıştırılarak tekrar hastaya damar yolu ile verilir.

 

Minör Ozon Terapi Yöntemi

 

Minör terapi yönteminde ise hastadan 5 ml kan alınır ve bu kan ozon ile karıştırılır aynı şekilde tekrar hastaya kas içine enjekte edilerek verilir. Bunun yanı sıra vücudun belli boşluklarına da ozon verilebilir. Ozon yalnızca damar ve kas içine uygulanarak değil, aynı zamanda rektal, vajinal ve kulaktan da verilir. Kas-iskelet sistemi hastalıklarında ise eklem içine enjekte edilerek ozon terapisi uygulanır. Dolaşım bozukluklarında önemli etkisi bulunan ozon tedavisinin kronik yorgunluk, nörolojik hastalıklar, jinekolojik hastalıklar ve cinsel sorunları önlediği ve tedavi ettiği bilinir. Bunun yanı sıra herpes, kas ve eklem romatizması, mide-bağırsak hastalıkları, gastrointestinal hastalıklar, selülitlerin giderilmesi, diş ve dişeti hastalıklarında da yaygın olarak kullanılır.

 

 Bunlar da ilginizi çekebilir:

Sigarayı Bırakmanıza Yardımcı Olacak 12 İpucu

Pap Smear Testi Yaptırmanın Faydaları

Antikor Testi Nedir? Antikor Testi Kimlere Yapılır?

 

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. benim de yaptırmam lazım aslında hem cildim hem de eklemlerim için..

    YanıtlaSil
  2. Ozon terapisinin bu kadar faydalı olduğunu bilmiyordum. Ben sadece güzellik için kullanılıyor sanıyordum

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads