Fertility Yoga - Hormon Yogası Nedir?

 

doğurganlık yogası

Diğer bir adı hormon yogası olan fertility yoga genel anlamda hormonlar üzerinde oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra stresin etkisini azaltmak, doğurganlık sağlamak hormon yogasının etkilerinden biridir. Hamile kalmakta sıkıntı yaşayan kadınlara tedavi niteliği taşıyan hormon yogası özellikle hamilelik öncesi stresten arınmak ve doğurganlığı arttırmak için sıklıkla önerilir.

 

Fertility Yoganın Doğurganlık Üzerindeki Etkisi

 

Günümüzde ağır çalışma koşulları, büyük kentlerdeki yoğun trafik, zor yaşamlar insanlarda aşırı derecede stresi tetikler. Stres insan sağlığını etkileyen en olumsuz faktörlerden biridir. Dolayısıyla doğurganlığın etkilenmesi de bunlardan biridir. Doğurganlık yogası veya hormon yogası da denilen fertility yoga hamilelik öncesi kadınları rahatlatır ve destekler. Vücudun gevşemesini ve stresten arınmasını sağlayan fertility yoga özellikle kan dolaşımını hızlandırır ve pelvik bölgede bulunan organların kan dolaşımını arttırır. Hormon yogasının temel hedefi kişinin stresle başa çıkmasını sağlamasıdır. Özellikle stresten olumsuz etkilenen gebelik dönemi hormon yogası hareketleriyle rahatlar. Ayrıca hamilelik döneminde hamileler için yapılan yoga hareketleri hem rahat doğum yapılmasını sağlar hem de anne ve bebeğin sağlıklı bir süreç geçirmelerini destekler.

 


Yoga İle Hamile Kalınır Mı?

 

Fertility yoga yani hormon yogası hamile kalmayı belirlemesinden ziyade önemli ölçüde etkileme özelliğine sahiptir. Birçok üniversitede yapılan araştırmalar özellikle hamile kalma konusunda sorun yaşayan kadınlarda, yapılan yoga hareketlerinden sonra gebe kalma oranın arttığını gözlemlemiştir. Yoga terapileri gerek erkekler gerekse kadınlardaki hormonlar üzerinde de oldukça etkilidir.

 

Doğurganlık Yogasının Önemi

 

Özellikle yoğun iş temposu içinde çalışan kişiler yoga yaparak hem vücudun belli noktalarının uyarılmasını, hem de vücut kaslarının aktif olarak gevşemesini sağlar. Bunun yanı sıra hamile kalmaya çalışan kadınlarda sıklıkla görülen stres, beslenme bozukluğu, mide bulantıları doğurganlık yogası ile büyük ölçüde önlenir. Özellikle hamilelik döneminde de önerilen hamile yogası ile rahat bir hamilelik süreci geçirmeleri sağlanır. Kadınların normal doğum yapmayı tercih etmeleri durumunda hamilelik yogası rahat doğum yapmalarına da olanak tanır.

 

Fertility Hormon Yogasının Vücuda Sağladığı Yararlar

 

l Etkilidir ve kas yapısını güçlendirir

l Rahimde yumurtalıklara kan akışı sağlayan damarlarda dolaşımı hızlandırır

l Vücutta var olan enfeksiyonu azaltır

l Stres egzersizleri ile hasta çok daha rahat nefes alır

l Vücudun esnekliğini arttırarak hantallığı ortadan kaldırır

l Metabolizma üzerinde çok etkilidir. Cinsel isteği arttırır stres ile başa çıkmayı öğretir

l Kişinin kendini kontrol etmesi konusunda çok başarılıdırDoğurganlık Üzerinde Etkili Olan Yoga Türü Hangisidir?

 

Yoga çeşitli hareketleri içeren ve farklı yoğunluk seviyelerine sahip olan spordur. Hamilelik yogası adı verilen yoga rahim kalça ve yumurtalık üzerinde etkilidir. Elastikiyet sağlar, kan dolaşımını hızlandırır ve özellikle karın rahim ve yumurtalık bölgesindeki kan dolaşımını hızlandırır. Meditasyon teknikleri ile uygulanan yoga psikolojik olarak zihni rahatlatır ve özellikle hafızaya etki ederek hafızayı geliştirir.

 

Yoga Türleri Nelerdir?

 

Yoga günümüzde birçok kişinin tercih ettiği rahatlama yöntemi ve terapisi olarak kullanılan meditasyondur. Oldukça geniş çeşitliliğe sahiptir. Yoga yapmak isteyen kişi kendisi ile ilgili faydalı olacağını düşündüğü terapi yöntemlerinden birini veya birkaçını tercih eder. Yoganın bilinen ve en fazla tercih edilen belli başlı türleri şunlardır;

 

l Hatha yoga

l Asthanga yoga

l Vinyasa yoga

l Yin yoga

l Kundalini yoga

l Restoratif yoga

l Bikramyoga (Hot yoga)

Yoga İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

 

Yoga terapi yerde düz bir zeminde rahat hareket alanı sağlaması açısından bir mat üzerinde yapılır. Yoga için spor mağazalarında satılan matlar uygundur. Ne çok ince ne de kalın olmalıdır. Kaymamak için çıplak ayakla yapılması tercih edilir. Yoga yaparken hafif giysiler giyilmesi rahat hareket edilmesini sağlar. Ayrıca yoga hareketleri ter atmayı sağladığı için mutlaka yedek bir giysi yanınızda bulundurulmalıdır.

Hormon yogasına örnek bir çalışma da eklemek istiyorum.
Bunlar da ilginizi çekebilir: 

 

 

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. Hormon Yogası'nı ilk kez duydum. İlgiyle okudum. Teşekkürler Derya.

    YanıtlaSil
  2. This is the first time I hear about the concept of hormonal yoga but since it is wide known that stress can affect fertility, it is easy to comprehend that yoga can help with it.

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads