Brüksel Lahanasının Faydaları - Brüksel Lahanalı Tarifler

Brüksel Lahanasının Faydaları - Brüksel Lahanalı Tarifler

 

Brüksel lahanası - iyileştirici güçlere sahip kış sebzesi

Brüksel lahanası çok besleyici ve vitamin açısından zengin kış sebzelerinden biridir ve soğuk mevsimde çok daha sık yenmelidir. Yüksek hayati maddeler içeriği sayesinde bizi soğuk algınlığından ve grip benzeri enfeksiyonlardan uzak tutar, iyi bir bitkisel protein kaynağıdır ve bizi kanserojen maddelerden korur. Brüksel lahanası ayrıca artrit, astım ve hatta otizme yardımcı olabilecek fitokimyasallar içerir. 

Brüksel lahanası - sağlıklı kış sebzesi

Brüksel lahanası (Brassica oleracea türü Gemmifera), diğer tüm lahana türleri gibi, yabani lahanadan gelir ve bu nedenle büyük turpgiller familyasına aittir. Ama örneğin brokoli veya beyaz lahana tek bir kafadan oluşur, bir Brüksel lahanası bitkisi yaklaşık 70 cm yüksekliğindeki gövdenin yaprak dallarından filizler gibi büyüyen 40 ceviz büyüklüğünde tomurcuk (çiçek) taşır. Bu nedenle mini lahanalar lahana filizi  olarak da bilinir.

Brüksel lahanası, kökenini gösteren Brüksel lahanası olarak da adlandırılır. Yetiştiriciliğin ilk kanıtı, bizi şimdi Belçika olan 1587 yılına geri götürüyor. 19. yüzyılın başında Brüksel lahanası nihayet Fransa'ya, oradan da İngiltere ve Kuzey Amerika'ya ulaştı. Bugün Hollanda, Fransa ve İngiltere, Brüksel lahanası için ana yetiştirme alanları olarak kabul edilmektedir.

Lahana filizleri, dışı yeşil, içi sarımsı beyaz olan çok sayıda küçük, istiflenmiş yapraktan oluşur. Parlak mor bir renk ve tatlı bir nota ile karakterize edilen Brüksel lahanası türleri de  vardır.

Brüksel lahanası: Tercihen ilk dondan sonra

Brüksel lahanası, Kasım ayından Ocak ayına kadar ana mevsimi olan tipik bir kış sebzesidir, ancak birçok yerde yaz sonu ve ilkbahara kadar satın alınabilir. Çiçeklerin tadı yalnızca ilk dondan sonra özellikle güzeldir, çünkü daha az ekşi ve dolayısıyla daha narindir. Diğer sebze bitkilerinin çoğu uzun süre "kış uykusuna" girdiğinde, narin lahanalar rüzgar ve hava şartlarına meydan okur ve bizi zengin bir besin kokteyli ile şımartır, böylece biz de soğuk mevsimden daha iyi korunabiliriz.

Brüksel Lahanasının Faydaları - Brüksel Lahanalı Tarifler


Brüksel lahanasının besin değerleri:

Brüksel lahanası vitaminler ve besinler açısından çok zengindir - ortalama 100 g şunları içerir:

Enerji 36 kcal / 150 kJ

Protein 4.45 g

Diyet lifi 4.4 g

Karbonhidratlar 3.29 g

Yağ 0.34 g

Vitaminler

Brüksel lahanasındaki vitaminler aşağıdadır:


100 gr Brüksel lahanası başına Vitamin Vitaminleri

C vitamini (askorbik asit) 112 mg

Vitamin B3 (niasin eşdeğeri) 1503 μg

B3 vitamini (niasin, nikotinik asit) 670 μg

E Vitamini 560 μg

A vitamini (beta-karoten) 473 μg

B6 vitamini (piridoksin) 350 μg

B2 vitamini (riboflavin) 134 µg

B1 vitamini (tiamin) 126 μg

Folik asit 101 µg

A vitamini (retinol eşdeğeri) 79 μg

Mineraller

Brüksel lahanasındaki mineraller aşağıdadır:

 100 g Brüksel lahanası :

Potasyum 471 mg

Kükürt 93 mg

Fosfor 84 mg

Kalsiyum 35 mg

Klorür 25 mg

Magnezyum 22 mg

Sodyum 9 mg

Brüksel lahanası, tüm besin maddelerine ve hayati maddelerine ek olarak, olağanüstü iyileştirme potansiyeline sahip yüksek kaliteli ikincil bitki maddeleri sağlar.


Brüksel lahanası kansere neden olan maddelere karşı korur

Viyana Tıp Üniversitesi,  Çek Cumhuriyeti Bilimler Akademisi ve Belgrad Üniversitesi'nden araştırmacılar 8 katılımcıyla bir çalışma gerçekleştirdi. Denekler 6 gün boyunca günde 300 gram pişmiş Brüksel lahanası yediler. Brüksel lahanası yemenin , örneğin et veya protein açısından çok zengin diğer yiyecekler kızartıldığında veya ızgara yapıldığında ortaya çıkan kanserojen maddelerin etkisini azalttığı gözlemlendi.


Brüksel lahanası: Antioksidan ve antienflamatuvar

Bir dizi çalışma, lahana sebzelerinde ve dolayısıyla Brüksel lahanasında bulunan aktif bileşenlerin birçok kronik hastalığı önleyebildiğini ve iyileştirebileceğini de göstermiştir. Bu aynı zamanda tümörleri önleyebilen ve hatta kanser hücrelerini yok edebilen sülforafan adı verilen bir antioksidanı da içerir.

Ek olarak, sülforafanın büyük bir anti-enflamatuar etkisi vardır, böylece astım ve artrit gibi kronik iltihaplı eklem hastalıkları için de kullanılabilir. Son olarak, lahana sebzelerinden elde edilen sülforafanın otizm semptomlarını hafifletebileceğini gösteren bir klinik çalışma bile var.

Brüksel lahanası hormonal dengeyi düzenler

Ayrıca Brüksel lahanası tükettiğinizde lahana sebzeleri ve diğer turpgillerden sebzelerin sindirimi sırasında vücutta oluşan bir madde olan diindolilmetanın (DIM) tadını çıkarabilirsiniz.

Her şeyden önce DIM, serbest radikalleri ortadan kaldıran ve hücre üzerindeki oksidatif stresi azaltan güçlü bir antioksidandır. Ek olarak, DIM, tümörlerin ve metastazların gelişiminde rol oynayan iki proteini inhibe eder. Bu madde aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir, böylece DIM aynı anda birkaç cephede kansere karşı koyar.

DIM, östrojen seviyesini de düzenleyebildiğinden, östrojen baskınlığı (progesteron veya testosteron seviyesi ile ilişkili olarak aşırı yüksek östrojen seviyesi) ile ilişkili olabilecek birçok sağlık şikayetini hafifletir, örneğin:  Premenstrüel Sendrom (PMS), hormona bağlı meme kanseri, menopoz semptomları ve erkeklerde prostatta patolojik değişiklikler.

Brüksel lahanası bağışıklık sistemini harekete geçirir

Hem sülforafan hem de DIM, yalnızca insan vücudundaki Brüksel lahanasının sindirimi ve metabolizması sırasında üretilir. Başlangıç ​​maddeleri, sözde glukozinolatlardır (hardal yağı glikozitleri). Bu arada, tüm lahana türleri arasında, Brüksel lahanası en fazla miktarda glukozinolat içerir ve bu da ona biraz acı tadı verir. Ek olarak, glukozinolatların bağırsaklar ve bağışıklık sistemi üzerinde çok faydalı bir etkiye sahip olduğu görülüyor .

Profesör Andreas Diefenbach liderliğindeki Freiburg araştırmacıları tarafından Almanya'da yapılan çalışma, glukozinolatların bağırsak ortamını iyileştirerek ve yeni lenf foliküllerinin oluşumunu uyararak insan bağışıklık sistemini aktive ettiğini gösterdi. Bağırsağın lenf foliküllerinde (Peyer plakları) beyaz kan hücreleri (vücut polisi) eğitilir. Bağırsak sağlığı ne kadar iyi olursa bağışıklık sistemi o kadar güçlüdür.

Brüksel Lahanasının Faydaları - Brüksel Lahanalı Tarifler


Brüksel lahanası: tiroide zarar verebilir mi?

Tiroidle bağlantılı olarak lahana sebzelerine karşı tekrar tekrar uyarılar yapılır, çünkü turpgil bitkilerinin guatrojenik bir etkiye sahip olması gerekir, bu da tiroid fonksiyonu üzerinde inhibe edici ve guitik bir etkiye sahip oldukları anlamına gelir.

Ancak, bu teori bir çalışmada reddedildi. Çalışma katılımcıları, dört hafta boyunca günde 150 gram Brüksel lahanası yediler - tiroid sağlığı üzerinde herhangi bir etkiye dair hiçbir kanıt olmadı. Sadece Brüksel lahanası yerseniz ve her gün kilolarca tüketirseniz sorun olabilir.( Aynı bilgiyi bana bağışıklık sistemi hastalıkları konusunda katıldığım bir forumda da verdiler)

Brüksel lahanasından neden sık sık kaçınılır?

Brüksel lahanasını herkes sevmez ve özellikle çocuklar sürekli olarak onları reddeder. Bunun nedeni, Brüksel lahanasının çocukların özellikle yoğun tepki verdiği acı maddeler içermesidir. Bu nedenle tüketimin zorlanmaması şiddetle tavsiye edilir, aksi takdirde isteksizlik ömür boyu sürebilir. Çoğu insan lahana sevgisini yalnızca yetişkinlikte keşfeder.

Mutfakta Brüksel lahanası - hazırlık aşamaları

Brüksel lahanası tipik bir garnitürdür ve yardımcı bir aktör olarak genellikle et yemeklerine eşlik eder. Bununla birlikte, lezzetli çiçeklerinin de ana rolü oynayabileceği unutulmamalıdır. Güveçte ve çorbalarda ana bileşen olarak veya mantarı,  patates veya kestane ile kombine edilmiş olsun, lahana mükemmel bir yemek olarak hazırlanabilir.

Pişirme türünden bağımsız olarak, hazırlık sırasında aşağıdakilere dikkat edilmelidir:


İlk önce sapları kısaltın.

Dıştaki küçük yaprakları çıkarın.

Çiçekleri iyice yıkayın.

Pişirme işleminin eşit olmasını sağlamak istiyorsanız, sapı bir mutfak bıçağıyla x şeklinde kesebilirsiniz.

Çiğ gıda olarak Brüksel lahanası

Pek çok kaynak, Brüksel lahanasının midede ağır olduğu ve aynı zamanda tadı güzel olmadığı için çiğ yenmemesi gerektiğini belirtir. Gerçekte, Brüksel lahanası, diğer lahana sebzeleri gibi, çiğ sebze olarak yenmeye çok uygundur - ör.  salatalarda. Çiçekleri ince dilimler halinde kesebilir veya rendeleyip yukarıda tavsiye edilen sosla servis edebilirsiniz . Çiğ yiyecekler - ister lahana ister başka bir şey olsun yeterince çiğnenmezse midede ağırlık yapabilir.

Ek olarak, Brüksel lahanasının sindirilebilirliği belirli baharatlar veya şifalı bitkiler eklenerek artırılabilir - örn.  biber, kimyon, kişniş veya ardıç meyvesi. Tabii ki, buharda da pişirilebilir veya haşlanabilir.

Brüksel lahanasını haşlayın

Haşlarken, suyun iyice kaynaması, çiçekleri daldırıldığında sadece kısa bir süre kaynatıp suyun dökülmesi  ve ardından yeniden kaynar su ile hızla tekrar kaynamaya devam etmesi gereklidir.  Tencere 5 litre hacme sahipse, bir defada 500 gramdan fazla Brüksel lahanası konmamalıdır.Kaynama suyuna deniz veya kaya tuzu ekleyebilirsiniz.

Çiçekler 3 dakika kaynar suda kalır ve ardından aynı anda buzlu suda hemen soğutulur. Bununla birlikte, çiçeklerin eşit şekilde soğuması için kase çok küçük olmamalıdır.

Brüksel lahanasını çok uzun süre kaynatmamalı veya buharda pişirmemelisiniz çünkü bunlar hem tatlarını hem de rengini ve yaşamsal maddelerini kaybedecektir. Pişirme testi keskin bir bıçakla yapılabilir. Brüksel lahanası tamamen piştiyse ve tencerede hala su varsa, atılmamalı, bir takım hayati maddeler içerdiğinden sos için kullanılmalıdır.

Çorbada Brüksel lahanası

Brüksel lahanası çorbalarda özellikle iyi gider. Bu Brüksel lahanası çorbası, sayısız değerli içeriği sayesinde özellikle soğuk kış günlerinde bağışıklık sistemini ısıtmak ve güçlendirmek için ideal bir öğündür.


Malzemeler (4-6 kişilik):

400 g Brüksel lahanası

2  patates

3 yemek kaşığı yağ (ör. Tereyağı veya zeytinyağı)

1 küçük kırmızı soğan

1 diş sarımsak

1 tatlı kaşığı zerdeçal

2 lt sebze suyu

2 yemek kaşığı hindistan cevizi sütü

1 yemek kaşığı frenk maydanozu

1 yemek kaşığı maydanoz

Hazırlık:

Soğanı ve sarımsağı ayrı ayrı ince doğrayın, çiçekleri uzunlamasına ikiye bölün ve patatesleri küçük küpler halinde kesin.

Yağda soğanı kısaca bir tencerede soteleyin, çiçekleri ekleyin ve biraz renk almasına izin verin.

Şimdi patates, sarımsak ve zerdeçal ekleyebilir, iyice karıştırabilir ve ardından sebze suyunu ekleyebilirsiniz.

Çorbanın kaynamasını bekleyin, ardından yaklaşık 15 dakika yavaşça kaynamaya bırakın.

Hindistan cevizi sütünü karıştırın ve otları ekleyin.

İpucu: Brüksel lahanası çorbasını servis yapmadan önce püre haline getirebilirsiniz.


Brüksel lahanasını kızartın

Brüksel lahanası tavada hazırlanmak için idealdir. Lahanayı uzunlamasına yarıya kesin, bir tavada biraz yağ (örneğin zeytinyağı) ısıtın ve mini lahanayı kesik yüzeyi aşağı bakacak şekilde yerleştirin. Altın kahverengi olana kadar her iki tarafını yaklaşık 5 dakika kızartın. Daha sonra çiçekleri biraz beyaz şarap veya su ile parlatabilirsiniz. Sıvı sadece tavanın altını örtmelidir. Brüksel lahanası su buharlaşana kadar pişirilir. Sonunda tuz ve karabiberle tatlandırın ve limon suyu gezdirin.

Fırında Brüksel lahanası

Brüksel lahanası fırında pişirilirse çok aromalı olur. Çiçekleri ikiye bölün ve zeytinyağı, tuz ve karabiberle marine edin. Brüksel lahanasını, kesik yüzeyi aşağı bakacak şekilde bir fırın tepsisine yayın. Kış sebzeleri 200 derece civarında 25-30 dakika pişirilir. 15 dakika sonra Brüksel lahanasını çevirebilirsiniz. Çiçekler kahverengimsi bir renge döndüklerinde hazırdır. Pişmiş Brüksel lahanasının özelliği, dışı gevrek ve içi yumuşak olmasıdır. Alternatif olarak çiçekleri ızgara da yapabilirsiniz.

Brüksel lahanası ızgara

İlkbaharda veya sonbaharın sonunda ızgara yapmayı seviyorsanız, gelecekte Brüksel lahanasını da ızgara planınıza dahil edebilirsiniz.

Malzemeler:

500 gr beyazlatılmış Brüksel lahanası

3 yemek kaşığı zeytinyağı

3 yemek kaşığı hardal

Deniz tuzu

Yeşil biber

2 dal kekik

Soyulmamış diş sarımsak (istenilen sayıda)

Misket limonu suyu

Hazırlık:

Hardal, yağ ve baharatlardan bir marine hazırlayın.

Beyazlatılmış çiçek ve sarımsak dişlerini buzdolabında bir saat kadar  bekletin.

Orta ateşte yaklaşık 7 dakika ızgara yapın.

Son olarak, çiçekleri limon suyuyla rafine edebilirsiniz.


Brüksel lahanası: Satın alırken ve saklarken nelere dikkat etmelisiniz?

Brüksel lahanasının değerli bileşenlerinden tam olarak yararlanıp yararlanamayacağınız da satın alma ve depolamaya bağlıdır. 

Haftalık pazarda Brüksel lahanası genellikle gevşek ürünler olarak satılırken, süpermarkette ağlara veya streç filmle paketlenip dondurulmuş sebze olarak satılır. Taze Brüksel lahanası açıktan koyu yeşil renge sahiptir, yapraklar sıkıca kapalıdır. Ayrıca çiçeklerin gevrek ve kompakt olduğundan ve bastığınızda neredeyse hiç pes etmediklerinden emin olmalısınız. Kesilen yüzey ne kadar pürüzsüz ve hafif olursa Brüksel lahanası o kadar taze olur. Tersine, elbette ki bu, rafta sarımsı kahverengi dış yaprakları olan gevşek görünümlü lahanaları almamalısınız.

Brüksel lahanası saklamak

Brüksel lahanası mutfağınıza girdikten sonra, raf ömürlerinin sınırlı olduğunu unutmayın. Ancak plastik bir poşete koyarsanız, sebze çekmecesinde dört güne kadar kolayca saklanacaktır. Ayrıca Brüksel lahanasının özellikle etilene duyarlı olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle Brüksel lahanasını meyve veya meyve sebzelerle (domates) birlikte saklamamalısınız.

Brüksel lahanasını dondurun

Brüksel lahanasını dondurursanız, tüm yıl boyunca tadını çıkarabilirsiniz. Çiçekleri donmadan önce beyazlatmanız ve ardından iyice süzülmesine izin vermeniz önemlidir. Donma sırasında kristal oluşma olasılığını ortadan kaldırmak istiyorsanız, Brüksel lahanasını süzüldükten sonra bir tabak mutfak havlusu üzerine hafifçe vurarak kurutabilirsiniz. Ancak lahanalara çok fazla baskı uygulamamalısınız aksi takdirde ezilecek veya zarar görecektir. Brüksel lahanası dondurucuda yaklaşık bir yıl dayanır. Eritilmiş Brüksel lahanasının tek dezavantajı, artık taze hazırlanmış lahana sebzeleri kadar güzel ve gevrek olmamalarıdır. Brüksel lahanası yağda muhafaza edilebilir.

Brüksel Lahanasının Faydaları - Brüksel Lahanalı Tarifler


Zeytinyağlı Brüksel Salata Tarifi

Malzemeler

·         500 gram kadar Brüksel lahanası

·         1 adet büyük boy kuru soğan

·         1 havuç

·         1 patates

·         4 diş sarımsak

·         1 çorba kaşığı kadar salça

·         Zeytinyağı

·         Tuz

·         İri çekilmiş karabiber taneleri

·         1 su bardağı sıcak su

Yapılışı

Brüksel lahanalarının zarar görmüş dış yapraklarını temizleyerek temizlenmesi için beyaz sirkeli su da bekletiyoruz. Bu esnada soğanları yarım ay ya da jülyen şekilde keserek zeytinyağında sararana kadar soteliyoruz. Arkasından jülyen doğranmış havuçları ve patatesleri ekleyip, 5 dakika kadar daha kavuracağız. Kavurma işlemini yaparken ocağın yüksek ateşte olmasına dikkat edelim bu sayede sebzeler rengini kaybetmiyor ve suyunu salmıyor. Karışımın içerisine 1 yemek kaşığı salçayı, ardından tuz ve karabiberi ekleyip içerisine yarım su bardağı kadar su ekliyoruz. Kısık ateşte lahanalar yumuşayana kadar pişiriyoruz. Lahanaların yumuşaması için yarım saatlik bir pişirme süresi yeterli olacaktır. Brüksel lahanalarını kontrol ederken, havuç ve patatesi de kontrol etmeyi unutmayın. Pişirme işleminin ardından ocaktan alıp soğumaya bırakıyoruz.

 İsteğe göre maydanoz ve ya nane ile süsleyerek servis edebilirsiniz.

Afiyet Olsun..


Bunlar da ilginizi çekebilir:

8 Maddede Bademin Faydaları

Zeytinyağlı Sebze Yemekleri

Home Office'de Sağlıklı Beslenmek İçin 3 İpucu

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin 10 Önemli Gıda

10 Maddede Avokadonun Faydaları Ve Sağlıklı Bir Tarif

Kale Nedir? Faydaları Nelerdir?

Limonun Başlıca 10 Faydası

 

 

8 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. I haven't tried brussel sprouts in so many years. Maybe I will have to give them another chance!

  YanıtlaSil
 2. Bürüksel lahanasını çok seviyorum mevsimi geldiğinde de bol bol yemeye çalışıyorum

  YanıtlaSil
 3. özellikle zeytinyağlısını çok seviyorum. şimdi canım çekti yine, bu kadar güzel bir sebze olduğunu da hiç bilmiyordum

  YanıtlaSil
 4. Lahanayı severim ama bunu hiç sevemedim ben.

  YanıtlaSil
 5. Brüksel lahanası pek sevmem ama ızgarada güzel olabilir. Faydalarını okuduktan sonra yemeye karar verdim :)

  YanıtlaSil
 6. Her şeyin miniğine bayılıyorum. Lahananın miniği de çok minnos görünüyor :)

  YanıtlaSil
 7. Pek fazla sevmiyorum lahanayı ama sağlık için tüketmek gerek.Yavaş yavaş yemeye çalışıyorum bu tür sebzeleri :)

  YanıtlaSil
 8. Gerçekten çok faydalı ama burda hiç bir yerde yok satılmıyor brüksel lahanası.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads