Dukan Diyeti' nin Karanlık Yüzü


dukan- diyet-kilovermek-zayıflamak

Dukan diyetini sanırım bilmeyen, duymayan kalmamıştır. Sistem diyeti adı verilen diyetlerin en ünlülerinden. Uzun zamandır bu diyet hakkında makaleler ve araştırma yazıları okuyorum. Bir ara birkaç kilo vermek üzere araştırmaya başladım ancak meraklı bir kişiliğim olduğu için pozitif deneyimlerin yanısıra negafitleri de araştırırım ve karşılaştığım negatif bilgiler hem diyeti uygulamaktan vazgeçirdi hem de blogda bu konuda bir yazı yazmaya karar verdim.


dukan-diet-kilovermek-zayıflamak


Bloğumu açtığımdan beri söylüyorum ben ne spor eğitmeni, ne de diyetisyenim. Tecrübe ve araştırmalarımı paylaşıyorum diye de hep belirtiyorum. Ömür boyu sürdürülebilecek sağlıklı bir beslenme düzeni ve düzenli hareketten yana oldum hep.
Beni takip edenlerden de Dukan diyeti konusunda yazışmalar yapanlar ve hatta diyet hakkındaki tehlikelerden bahsedince kızıp takipten çıkanlar oldu. Genelde insanlarda bir işin negatif taraflarını duymak bir savunma mekanizması oluşturuyor. Bana sunulan bahane hep aynıydı. ' Ama biz yaptık ve bir şey olmadı, kilo da verdik' veya ' Filanca tanıdığım yaptı bir şey olmadı'. Arkadaşlar bence bu bir bahane veya mazeret olamaz. Bu sanki ' Ben köprüden atladım bir şey olmadı' demekle eşdeğer benim gözümde. Size bir şey olmamış olması yaptığınız işin tehlikesini ortadan kaldırmaz. Ayrıca da şansınız varmış ki olmamış. Üstelik de ben bir konunun olumsuz yanlarından bahsederken kendim uydurmuyor, bu konudaki araştırma ve makalelerden yola çıkıyorum. Ne yazık ki özellikle hanımlar güzellik uğruna yapılan işlerin tehlikelerini göz ardı etmeye meyilli oluyor.


dukan-diyet-zayıflamak


Şimdi gelelim araştırmalarım sonucunda edindiğim bilgilere:
Aslında aylardır süren makale ve araştırma sonucundan sonra en son öğrendiğim bilgi beni en çok şok eden oldu. Diyeti uygulayanlardan hayatını kaybedenler olunca, Pierre Dukan'ın doktor olarak çalışma ruhsatı elinden alınmış. Ve bu da birkaç yıl önce olmuş. Bu olay basında birçok yerde yer almışken, dünyada milyonlarca kadının hala bu diyeti uygulamaya çalışması beni gerçekten çok şaşırttı.
Diyetin konsepti protein zengini, karbonhidrat ve yağ fakiri olması. Yapılışından burada bahsetmeyeceğim çünkü bu bir tavsiye yazısı değil. Ayrıca kitabı iyice okuyup anlamadan yapılmaması ve uygulamaya başlamadan ve uygularken de sürekli doktor kontrolünde olunması gerektiği tavsiye ediliyor. Şimdi siz kendinize bir sorun kaç kişi internette bulduğu her diyeti uygularken doktor kontrolünden geçiyor?
Yüksek protein tüketimi nedeniyle vücut toksik maddeleri depolayabiliyor. Bu yüzden de bol bol su içilmesi tavsiye ediliyor. Birkaç evreden oluşan diyetin en tehlikeli evresi olarak ilk evresi görülüyor. Böbreklere çok zorlayıcı etkisi olduğundan, böbrek rahatsızlığı olanlara kesinlikle tavsiye edilmiyor.
Vitamin alımı bakımından da beslenme uzmanları tarafından yetersiz bulunan diyet, üç yıl arka arkaya dünyanın en tehlikeli diyeti seçilmiş. Jo jo efekti olarak bilinen kiloların geri alınması olayı sık yaşanan olaylardanmış bu günlük hayattaki sağlıklı kabul edilen beslenme düzeninden uzak diyette.
Dukan diyetinde tatlandırıcı veya şeker kullanılması da karaciğer açısından tehlikeli bulunuyor. Uzmanların dikkat çektiği risk altındaki diğer organımız da kalbimiz. Bir diğer tehlikesi de diabet riskini arttırması. Bağışıklı sisteminin zayıflaması ve konsantrasyon bozukluğu da diyeti yapanlarda rastlanan tehlikelerdenmiş. Hayvansal protein tüketimine dayalı beslenme şekillerinde ayrıca kemik erimesi, kanser riskinde artış, kalp kasında zayıflama da görülebiliyormuş.
İnsanların kısa yoldan aldıkları kiloları vermek istediğini biliyorum. Bu uğurda en sağlıklı yöntemlerden biri olan hareket etmekten de kaçınmalarını anlayamasam da herkesin kendi için vereceği karara saygı duyuyorum. Doktorumuzun bize verdiği ilaçların bile yan etkilerini okuyoruz içmeden. Tabii ki bu tehlikeler herkesin başına gelecek demek değil ama birkaç kişinin bile bu diyet yüzünden hayatını kaybetmiş olması ve yine birçok kişinin ciddi sağlık problemleri yaşıyor olması bana göre yeterli. Diyeti bulan doktorun artık doktor olarak çalışma izni olmaması da yeterli zaten sadece bunu bile başta okumuş olsaydım uygulayacağım bile varsa vazgeçerdim.
Biliyorum ki yine biz yaptık bir şey olmadı diyenler ve inanmayı reddedenler olacak. Karar sizin. Herkese sağlıklı günler dilerim.
dukan-diet-diyetKaynaklar: Beslenme uzmanı Silke Schwartau' nun makaleleri, Shape dergisi ve Stern gazetesi makaleleri, Fransa Sağlık Bakanlığı demeci, British Dietetic Association, Prof. Canan Karatay' ın konu hakkındaki görüşleri, Oxford üniversitesinden Dr. Nico Kessler, Dr. T. Collin Campbell, Dr. Ernst Walter raporları, Avustralyalı araştırmacılar Bilsborough ve Crowe, Dr. Rüdiger Dahlke' nin araştırmaları ve forumlarda sağlık sorunu yaşayan insanların anlattıkları deneyimler.

75 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Canimm gerçekten baştan sonuna kadar sabirla okudum. Çok iyi bilgilendirici bir paylaşımda bulunmuşsun. Isteyen inanır isteyen inanmaz. Sen boşver. Sen doğru bir paylaşımda bulundun. Ben hemşireym ve bu diyetin tehlikeli olduğunu bir çok doktordan da duydum. Güzellik çok tehlikeli bir silahtır unutma. Ucunda ölüm de olsa yapıyor insanlar güzellik uğruna..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklisin Hazalcim. Güzellik ugruna saglik yok sayilabiliyor.

   Sil
 2. bunu ben de okumuştum aşırı protein karaciğerde yağlanmaya da sebep olabiliyor ..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uzun vadede de bazi zararlari ortaya çikiyor.

   Sil
 3. beslenme piramidi o zaman boş yere var görmezden geliniyor. bedenin ihtiyacı herşey. Bütün dukan yapan tanıdığım kişiler sürekli grip nezle ve yorgunlar. beden eksik kalıyor.
  dukan diyeti için verdiğin açıklamalı bilgi için teşekkürler deryacım

  YanıtlaSil
 4. yaa evet nedense olumsuz özellikleri söylendiğinde herkeste bi savunma mekanizması bence de dikkatli olmak lazım ya insan sağlığı sonuçta.. sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Insanlar mantikli olan seye tepki vermeyi pek seviyor nedense 😊

   Sil
 5. Saglikli beslenmenin yerini diyet listeleri almis. Insanlar hizli kilo vermek adina farkli isimlerdeki diyetleri once uyguluyor eger zayiflamislarsa, verdikleri kilolari kisa surede geri aliyorlar " Beslenme Alışkanıklarımızı Değiştirebiliriz" isimli yayinimda ben de bazi yanlislar ve saglikli yaşam konusunda kendini ispatlamis bir uzmanin fikirlerini yazmistim. Her diyet dedigin gibi fayda getirmez, hatta zarar bile verebilir. Guzel bir yazi olmus teşekurler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En iyisi saglikli yasam tarzina yönelmek. Sadece kilo vermek için degil hayat kalitesini arttirmak adina.

   Sil
 6. Bu çok önemli bir bilgilendirme ve teşekkür ediyoruz Derya.Daha evvel duymadık mı diyet yaparken canlarından olanları? Hemen çıkmayabilir zararı ama bu her şey düzgün gidecek demek değildir. Bence hemen uygulayanlar kobay oluyorlar güzellik tutkusundan dolayı. Halbuki hareketle verilen kilo en sağlıklı olanıdır. Sevgilerimle Derya :)

  YanıtlaSil
 7. Deryacığım bilgilendirme için çok teşekkürler. Benim şu andaki sağlıklı yaşam tarzım da dukan usulü. Ancak belirtmek isterim ki bilinçsiz yapılan her diyette sağlık sorunları riski var. Dukan konusunda savunma yapmak gibi de bir niyetim yok. Ancak akşama kadar oturarak çalışan, vücuduna karbonhidrat ve bakliyat kilo olarak dönen biri olarak söylüyorum ki, dukan usulü protein diyeti ile 6 ayda 14 kilo verdim. Fakat burada belirtmem gereken nokta, insanların vücutlarını iyi tanıyor olmalarıyla da alakalı. Diyetisyene gittiğim dönemlerde maalesef listede olan bakliyatlarla ekstra 3 kilo aldım ve ben bünyemi tanıyorum. Bakliyatlar ve karbonhidratlar bana yaramıyor. İstediğim kiloya ulaştıktan sonra da kilo almamak adına daha dikkatli olacağım.Fakat bu diyeti uygularken kış dönemine de denk geldiğinden hemen her gün fırında balık tükettim ve belki de bu açıdan bana zararı olmadı. Ancak herkese yararlı olacak diye de bir şart yok. Bu nedenle ben bu diyeti yapacak herkese de söylüyorum. Anlamadan, dinlemeden uygulamayın diye. Mutlaka doktor kontrolünde diyet yapın diye. Ben 20 seneden fazladır kilo problemi yaşayan biri olarak bana neyin yarayıp yaramadığını biliyor ve ona göre hareket ediyorum. Bana yada başkasına iyi gelen size iyi gelecek diye bir şart yok.Bu arada son zamanlarda hareket anlamında evde iş yaparken kulaklıkla mezdeke oynayarak iş yapma yöntemini geliştirdim. İşe yaradığını da söyleyebilirim. Senin söylediklerin ve araştırmaların konusunda da daha dikkatli olacağım. Çok teşekkürler. Sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumun için tesekkür ederim. Ufak bir düzeltme yapmak istiyorum çünkü bu önemli bir konu. Dukan bir beslenme düzeni degil sistem diyeti. Yani belirli bir sürede baslayip biten ve belli bir sisteme dayanan bir diyet. Saglikli beslenme düzeni ise ömür boyu uygulanan bir sey. Balik tüketmen çok iyi bir sey. Karbonhidratin da dogal olanini tüketirsen kilo yapmaz. Saglikli günler dilerim canim.

   Sil
  2. Evet biliyorum ve evrelerini tamamlamadan bıraktığında da daha fazlasıyla kilolara kavuşabileceğin bir diyet. Bu nedenle sistemi iyice anlamadan, araştırmadan sadece protein bazlı beslenilecek diye başlanılmaması gerekiyor. Çünkü bu süreçte sebze tüketimi de var ve ilerleyen evrelerde karbonhidratlar ve bakliyatlar da sisteme dahil oluyor. Maalesef ki sağlık sorunlarım nedeniyle bende ideal kiloma ulaştıktan sonra eskiye dönmemek adına daha da fazla dikkat etmek zorundayım. Zira eski günlere dönüş, hem ruhen, hem de fiziken yara bırakacaktır. Tavsiyelerin için çok teşekkürler. Sevgiler :)

   Sil
 8. Oldum olası diyet listelerini sevmem çünkü herkesin bünyesi farklı ve aynı diyetlerde herkeste işe yarayacak diye bir kural yok. Kendimden örnek vereyim ben zayıflamaya karar verdiğim dönemde yemek yemeyi kesmedim her şeyden belirli miktarda yiyip kendimi bol spora vermiştim ve gayet işe yaramıştı. Bilinçsizce yapılan diyetler yahut muayene olunmadan yapılan sporlar yarardan çok zarar verebiliyor. Emeğine sağlık harika bir yazı olmuş <3 :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok tesekkürler canim. Ben de saglikli beslenme ve spordan yanayim biliyorsun. En iyi çözüm o sagligin bozulmamasi için.

   Sil
 9. Ben de bir ara bu kadar çok diyet mi olur, öyle ki çoğu da birbiriyle çelişiyor düşüncesiyle küçük bir araştırma yapıp yazmıştım. Benim için iyi oldu, bilgilerim artmış oldu. Benim o araştırmadan sonra geldiğim nokta, bunların sonu yok en baştan dengeli ve düzenli beslenme, küçük porsiyon, bol hareketle işi baştan sıkı tutmak oldu. Örneğin paleo tarzı dyet de ne kadar sağlıklı diye düşünüyorum. Mümkün olduğunca doğal besin, spor ve düzenli öğünler anahtar kelimeler. Yurt dışını bilmem ama bizim ülkemizde özellikle kadınların bol kalorili ortamlarda bu diyet işlerini konuşmaları da tatlı bir ironi. Yazınız için, elinize sağlık. Sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Paleoyu da yazacagim arastirma isi biraz zaman aliyor. En dogrusu saglikli yasam tarzi. Sevgiler 😊

   Sil
 10. Kesinlikle katılıyorum çok faydalı bir yazı olmuş, emeğine sağlık...

  YanıtlaSil
 11. Derya'cım çok güzel düşünüp hazırlamışsın bu yazıyı. Dukan diyetini hiç yapmadım ama çok eskiden bir protein rejimi yapmıştım. Üç haftada 11 kilo verip normal düzene dönünce de geri almıştım. Düşün o vücudun halini. Çok tehlikeli çok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet maalesef geri dönüyor. Protein saglikli ama ona da dikkat etmek gerekli.

   Sil
 12. Çok yararlı bir yazı olmuş..insanlar zayıflama uğruna hala saçma ilaçlardan, sağlıksız diyetlerden medet umuyor. Bilgisiz kişilerin paylaşımlarının peşine düşüyor.Çok dikkatli olmak lazım

  YanıtlaSil
 13. Benim de 2 arkadaşım yaptı bu diyeti onlara gönderdim şimdi yazını.Teşekkürler canım.

  YanıtlaSil
 14. Bu diyetle çok çabuk kilo veren insanlar tanıyorum. Oldukça cezbedici bir durum ama ben protein sevmediğimden hiç bulaşmadım. Yani öyle günlerce et yiyeyim, cık bozar beni

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben protein severim de balik baklagil yumurta filan. Kirmizi et pek yiyemem.

   Sil
 15. Derya'cım ellerine sağlık... Ben diyetisyen kontrolü olmadan, kendi kendine bir yöntem uygulamaktan yana asla olmadım. Düzgün diyetisyenler, zaten kişiden belli testler istiyorlar, önce bir iç hastalıkları uzmanına görünmeyi istiyorlar. Bu sayede bir hastalığın var mı, kan değerlerin nasıl bunu bilip, bir yönlendirme yapıyorlar. Ben bu şekilde 2 yıl doktor kontrolünde sağlıklı bir kiloya ulaştım, troidden dolayı aldığım kiloları da verdim. En doğrusu hareket etmeyi arttırmak ve düzenli beslenmek, zaten doktorlar da buna yönlendiriyor. Ellerine sağlık canım benim, öpüyorum❤️

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uzman diyetisyen kisiye özel hazirliyor bu çoj önemli. Diger internette dolasan diyetleri herkes uyguluyor bilinçsizce.

   Sil
 16. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 17. Sebze meyve delisi olduğumdan bu diyet beni hiç çekmemişti, ikinci gün öğk derim proteinden diye ;)

  YanıtlaSil
 18. Güzel bir yazı sağol canım.Herkesin bünyesi farklı .

  YanıtlaSil
 19. Bende yıllardır aynı kilodayım ve çok zayıfım. Metabolizmamım çok hızlı olduğunu düşünüyorum belki birgün benimle röpörtaj yaparsınız :) Doktorum bana günlük kalorinin üstüne çık dedi uyguladım fakat hiçbir işe yaramadı :D Boynum çok uzun olduğu için çok cılız duruyorum bende bu durumdan kurtulmak istiyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel sansliymissin. Sana tavsiyem biraz kaslarini gelistirerek fit bir vücuda kavusabilirsin.

   Sil
 20. Merhabalar 😊 Zaten bu diyet beni rahatsız ederdi, şimdi iyice uzaklaştım. Sevgiler 😊

  YanıtlaSil
 21. Çok güzel ve bilgi dolu bir yazı olmuş Deryacığım😘😘😘 Teşekkür ederim😘😘😘

  YanıtlaSil
 22. Doğrusu bu diyette aynı şeyleri bir hafta boyunca yemek en tuhaf bulduğum noktaydı. Et ürünleri sabah akşam, mesela.
  Bu diyeti yaparak kilo verenleri biliyorum, sonrasında sanki günlük beslenme düzeninde zorlanmıştılar.
  Bir erkek arkadaşım 7-8 ay sonra bıraktığında kilo almaya başladığını söyledi.
  Kişinin kendisine uygun beslenme düzeni güzel. O bile, zaman içinde hormonal veya yaşa bağlı metabolizma hızındaki düşüşte ayarlamaları gerekiyor..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet tekrar alinabiliyor. En sagliklisi diyetisyene basvurmak.

   Sil
 23. Ben ara ara bu konuda bir yerlerden hep yazıyorum sana ama hazır konunun başlığı açılmış buraya da yazmak isterim Ben de 2012 ekim 2013 temmuzu arası 9 ayda 10 ya da 11 kiloya inmiştim ama sınırlandırılmış bir listeyle kitabını iyice okuyarak başlamıştım guatr olayım yüzünden ağır ağır eksilmiştim çok da hoşuma gitmişti ama sonrasında 3-4 günlük bir akraba ziyaretinde uygulamam da aksaklıklar oldu her yere taşıyamıyorsun yeme düzenini ve bir yıl sonrasında verdiklerimi geri aldım . Sistemi 3 yıl boyunca uygulamak çok bana göre gelmedi. bir süre sonra devamlı hazır ürünlerin reklamları akmaya başladı mail adresime hepsi yabancı ürünlerdi ve biraz da parası olan yapar diyeti olduğunu gördüm bu benim fikrim,
  gerçek anlamda bir diyet Dukan yapabilene bravo ama 56 -58 bedenlerden 38 bedenlere inmiş pek çok kişi maalesef kilolarını yıllar sonra tekrar aldılar:(
  Ben 2016 eylül sonu tartıda tok karnına 90 kiloyu görünce aman tanrım sen kendine ne yapıyorsun dedim :(
  O aralar Karatay beslenme tarzını inceledim beslenme diyorum çünkü un ve şeker dışında pek çok şeyi aynı anda bile yiyebiliyorsunuz. Dizlerimden dolayı uzun yürüyüş ve ağır eğzersiz yapamıyorum minik egzersizlerle senin dizleri yormayan diye başlık attıkların gibi yapabiliyorum ancak bunun yanı sıra çok sıkı uygulamadım hafta sonları ikramlıkları geri çevirmediğim de oldu 3-5 kaşık bulguru bir tabak dolusu(kısır) tükettiğim de oldu yine de 6 ayda 12 kilo verdim 2 öğün yiyorum (çok eskiden beri evde bu şekildeydi zaten) 3 litre su içiyorum bir de gece meyve yemeyi bıraktım,bütün olayım bu .Bizim toplumumuzun masa düzeni karışık beslenme her şeyden biraz biraz ben de aynen uyguladım ,Şimdi eşimle beraber devam ediyoruz o da 4,5 kilo kadar verdi.Kısıtlamaların fazla olduğu beslenme bize göre değilmiş:)
  Bu arada her iki dizimde de kemik ve kıkırdakta iç kısımlar da aşınma var sağ dizimdeki aşınma biraz sıkıntı yaptı biraz da ödem yapmış ilaç verdi Dr. uzun yürüyüş ve uzun süreli ayakta kalmak yok dinlendirip buz koy dedi şükür şu iğne ve 3 yıllık hap tedavisini başlatmadı kilo vermemin işe yaradı.
  Çok uzun yazdım ama uyarı anlamın da çok yerinde bir yayın oldu eline sağlık canım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuz için çok tesekkür ederim. Kilo verme sürecinizi takip ediyorum çok basarili. Insanlar trhlikeyi bilse de görmezden geliyor ne yazik ki. Sevgiler 😊

   Sil
 24. Harika ve bilgilendirici bir yazı olmuş Derya. Emeğine sağlık.

  YanıtlaSil
 25. O kadar güzel yatırmışsinki bu olayı masaya. Yüreğine sağlık. Diyetten ziyade sağlıklı beslenmeyi başarabilsek tüm sorunlar ve yağlar çözülecek. Yüreğine sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Saglikli beslenme anahtar kelime. Begenmene sevindim canim sevgiler 😊

   Sil
 26. Ben de bu diyeti uygulayanlardanım. 2 kez yaptım ve her ikisinde de gayet iyi sonuç aldım. Ama tabii senin kadar araştırmadım, umuyorum kendime zarar vermemişimdir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ileriye dönük sorunlar olabiliyor. Herhangi bir sorun yasarsan bir uzmana basvurmanda yarar var canim. Saglikli günler dilerim.

   Sil
 27. Gayet yerinde ve düzgün bir şekilde anlatmışsın bence. Bu diyetle biz zayıfladık diyenler, yok ama ben hiç kilo veremedim diye belirtenler falan... herkesin geni, yaşayış şekli, beslenmesi, spor düzeni, uyku düzeni, stres seviyesi, metabolizma hızı farklı ki bu uzar da gider daha. O kadar protein zaten zarar demek. Bir de eleştirilince insanlar genelde gardını alıyor, ilginç ve haklısın. Yazının başında sağlıklı beslenme ve düzenli hareket demişsin bence nokta atışı orada zaten ;) alkışlıyorum valla. Emeğine sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok tesekkür ederim. Aslinda beslenme de spor da kisiye uygun olmali ve sürdürülebilir seçimler yapilmali.

   Sil
 28. Çok yakın akraba ve dostlarımda bu diyeti yapan birçok kişi oldu ve benim gözlemleyebildiğim kadarıyla da kimse verdiği kiloları korumuyor. Normal beslenme düzenine dönüldüğü anda kilo alımı oluyor ve ani kilo alıp vermeden dolayı çatlaklıklar oluşuyor,vitaminsizlik,kan değerlerinin düşmesi gibi ciddi sağlık sorunları da cabası. Dukan diyetiyle kilo verip mutlu olanlardan ben 5 yıl önce verdim verdiğim kiloda kaldım diyenini de hiç duymadı çok yararlı bir yazı gerçekten,eline sağlık.Takipteyimm:)

  YanıtlaSil
 29. Hiç bana göre bir diyet değil zaten. Tatlandırıcı, zero kola'nın serbest olması zaten pek mantıklı değildi.

  YanıtlaSil
 30. Adı her ne olursa olsun diyetlere hiçbir zaman ilgi duymadım.Normal ölçülerde yenilip egzersiz yaptığında sorun çözülüyor zaten ....

  YanıtlaSil
 31. Çok faydalı bir yazı olmuş..Sırf hızlı kilo verilecek diye sağlığı kaybetmeyi göze almamak lazım...

  YanıtlaSil
 32. ayrıca genel olarak biz bayanların hep dikkat ettiği bir konuya değinmek istiyorum; fazla protein tüketimi nedeni ile dişlerde sararmaya neden oluyor ve bu sararma profesyonel diş beyazlatma teknikleri ile ancak giderilebiliyor ( bende olmadı demeyin bu şikayetle gelen hastam ciddi manada çoktu) sevgiler,eline sağlık derya sultan :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu çok güzel bir katki oldu yazim için. Güzel yorumun için ayrica tesekkürler 😊

   Sil
 33. Disiplin gerektiren faaliyetleri gerçekleştirmekte zorlanıyorum. Diyette bunların arasında. Denemeye kalkışmıyorum bile, huyumu biliyorum.
  Dukan diyetiyle ilgili çok tartışma olduğunu biliyordum, okumuştum. Yazınızla birlikte tartışmanın sebeplerini hatırlamış oldum.
  Sevgiler diliyorum :)

  YanıtlaSil
 34. Yazını daha önce okumuştum ama zaman darlığından yorum yapamamıştım.
  Bir zamanlar dukan yapmış biri olarak yazmam lazım dedim, şimdiye kısmet oldu.
  Bundan 4 sene önceydi sanırım bu maceraya atıllmam ve yaklaşık 2,5 sene gibi sürdü. Tam 36 kilo verdim. Bu benim için muhteşemdi. Fakat sonradan aksi giden şeyler oldu. Dediğin gibi inanılmaz derecede hastalandım. 3 gün iyiysem 5 güm grip nezle ne ararsan oldum. Halsizliğim inanılmazdı. Ve evet vücudum dayanmadı. Sürekli istek haline büründüm. Tek yönlü beslenmenin en kötü hali... Azar azar kaçırmaya başladığımda inanılmaz aç gözlü bir canavara dönüşmüştüm. Sistem diyetini tamamlayamadım ve geri kalan zamanlarda verdiğim tüm kiloları da aldım maalesef. Birde safra kesemi hkaybettim tabi ki. Aşırı protein yüklemesinden dolayı taş yapmaya müsait olan bünyem safra kesemi doldurdu maalesef. Yapılması gerekenleri, harfiyen yaptığım ve suyumu, hareketimi eksik etmediğim halde durum bu oldu bende...

  O günden bu yana da diyete girememem işin farklı bir hali üstelik :(

  Çok güzel bir yazı olmuş ellerine sağlık arkadaşım ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok üzüldüm yasadiklarina geçmis olsun canim.

   Sil
 35. Okunup bilinmesi gereken şeyler, sonuçta tercih yine kişiye kalıyor. Makale yazarlığı yapmaya başladığım ilk zamanlarda mucize diyet tarzı...yoksa mucize diyet ilacı mıydı...neyse işte, öyle birkaç yazı yazmıştım başkaları için, yazarken rahatsız oldum, bir daha da ne başkalarına, ne kendi sitelerime yazdım. O tarzda yani...Daha önce pek ilgilenmediğim konulardı, makale yazmak gerekince araştırmak gerekti ve o zaman anladım korkunç bir pazar olduğunu. Sadece avantajlar, şahane sonuçlar falan yazılıp hiçbir yan etkiden veya sakıncadan söz edilmezse rahatsız oluyorum. Sağlık açısından yanlış ve umut sömürdüğü için çirkin. İnsanların kısa sürede, zahmete girmeden kilo vermeyi isteme eğiliminden geçiniyorlar. =(

  YanıtlaSil
 36. Her yönüyle bilmek lazım, sonuçta tercih yine kişiye kalıyor. Makale yazarlığı yapmaya başladığım ilk zamanlarda mucize diyet tarzında...yoksa mucize diyet ilacı mıydı...neyse işte, öyle birkaç yazı yazmıştım başkaları için, yazarken rahatsız oldum, bir daha da yazmadım. Kendi sitelerimde zaten o tarz yazmam. Daha önce pek ilgilendiğim konular değildi, makale yazmak gerekince araştırmak da gerekti, o zaman anladım ne kötü bir piyasa olduğunu. Sakıncaları, yan etkileri mikroskopla görülecek boyutlarda falan yazıyorlar, şişirme lafları kocaman yanar döner harflerle. Hem sağlık için kötü, hem umut sömürüyorlar. Sahte fotoğraflar kullananlar oluyor. Şöyleydi, muhteşem ilacımızı kullanınca kilo verip böyle oldu - ama aslında fotonun konuyla alakası yok, başka bir yerden alınmış öncesi - sonrası fotoğrafı o, veya belki de üstünde oynanmış.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads