Atıştırarak Kilo Verelim - 8 Maddede Badem' in Faydaları

deryanin spor gunlugu-8 maddede bademin faydaları

Kim demiş tüm diet yiyecekleri tatsız tuzsuzdur diye? Çoğu insanın severek tükettiği bademler protein, sağlıklı yağ kaynağı olmaları, çeşitli vitaminler ve demir içermeleri dolayısıyla son derece sağlıklı atıştırmalıklardır. Kolesterol ve insülini düzenler, konsantre olmamıza yardımcı olur, uzun süre tok tutmaları nedeniyle de diyetlerde tercih edilir. İçindeki sağlıklı yağları ihtiyacımız kadar alıp gerisini idrar yoluyla atmamız da olumlu yanlarından biridir. Kemikler için faydalı olduğu kesin kanıtlanmamakla birlikte yaygın bir inanıştır. Kalp sağlığını korur.
kuruyemişler

Tabii ki abartmamak şartıyla. Günde bir avuç kavrulmamış badem  sağlık için yeterlidir. Badem yerken çok iyi çiğnememiz gerekir çünkü hem hazmı zordur, hem de içindeki faydalı maddeler iyice çiğneyip öğütülünce açığa çıkar. Yüksek protein içermesi nedeniyle vejetaryen mutfağın vazgeçilmezlerindendir. İçerdiği demirden faydalanmanın en iyi yolu c vitamini içeren besinlerle tüketilmesidir.

8 Maddede Badem' in Faydaları

bademin faydaları

1. Badem sağlıklı besin değerleri içerir

Avucunuza aldığınız bademlerde (28 gram), 2 gram karbonhidrat ve 14 gram yağ altına 6 gram yüksek kaliteli protein bulunur. Yağ asitlerinin çoğu, sağlıklı tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ asitleridir. Ek olarak, bademler mükemmel bir lif, E vitamini, B2 vitamini, magnezyum ve manganez kaynağıdır.
Salisilik aside aşırı duyarlı olan insanlar için, bademler uzak durulması gereken kuruyemişlerdendir. Bu doğal koruyucuyu bademler diğer besinlerden daha fazla içerirler.

Çıtır badem çekirdeğin bir kısmı yaklaşık 162 kilokalori verir. Daha önceki çalışmalardan, çekirdeklerde bulunan enerjinin görünüşe göre sadece kısmen vücut tarafından kullanılabileceği bilinmektedir. Bunun nedeni, besinleri kaplayan ve emilimini zorlaştıran badem hücresi duvarlarının lif içeriği veya stabilitesidir. Bu nedenle kalorilerin yüzde 10 ila 15'i vücut tarafından kullanılmıyor.

NOT!

Badem, sağlıklı bir yağ, protein ve lif kaynağıdır. Ayrıca magnezyum, E vitamini ve diğer mikro besinler bakımından da zengindirler. Enerjinin küçük bir kısmı kullanılmadan vücut tarafından atılır.

2. Badem bağışıklık sistemini güçlendirir

E Vitamini, tokoferoller ve tokotrienoller grubundan sekiz farklı madde için ortak bir terimdir. Bu maddeler vücutta bir antioksidan görevi görür. Birçok metabolik süreç, antioksidanlar tarafından nötralize edilebilen potansiyel olarak zararlı serbest radikalleri üretir.

Bu şekilde, E vitamini hücrelerde bulunan değerli doymamış yağ asitlerini korur. Koruyucu etki, bağışıklık ve sinir sistemlerinden, kaslardan gözlerin retinasına kadar uzanır. E vitamininin kardiyovasküler hastalıklar, kanser ve artrite karşı koruyucu bir etkisi olduğuna dair göstergeler de vardır.

Badem gibi kuruyemişler, radikal temizleyicileri için harika bir kaynaktır. Bir avuç zaten günlük E vitamini ihtiyacının yüzde 35'inden fazlasını kapsıyor . Diğer sağlıklı E vitamini kaynakları kolza tohumu ve buğday tohumu yağı veya avokado'dur.

NOT!

Badem, önemli bir antioksidan olan çok fazla E vitamini içerir. Vücutta radikal temizleyici görevi görür ve böylece hücrelerin sağlığını destekler. Yeterli bir alım sayısız hastalığa karşı korur.

3. Badem metabolizma için faydalıdır

Düzenli olarak badem ve diğer kuruyemişlerden yerseniz, magnezyum alımı için endişelenmenize gerek yoktur, çünkü gevrek tohumlar önemli mineraller için mükemmel bir kaynaktır. 23 gram zaten günlük ihtiyaçların yüzde 20'sini sağlıyor .

Magnezyum vücuttaki tüm doku ve sıvılarda bulunur. Sinir ve kaslar arasındaki uyarıların iletilmesinde önemli bir rol oynar. Magnezyum ayrıca karbonhidrat ve yağların metabolizması için de önemlidir .

Çeşitli gıdalardan oluşan diyetler uyguladığınız sürece, magnezyum eksikliği konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Magnezyum sebzelerde, meyvelerde, baklagillerde ve tahıllarda yeterli konsantrasyonda bulunur. Çoğu insan magnezyum ihtiyaçlarını diyet yoluyla kolayca karşılayabilir . Dolayısıyla, pahalı besin takviyelerine başvurmak için hiçbir sebep yoktur.

NOT!

Magnezyum, sinirlerin ve kasların düzgün çalışması için gereklidir. Badem, iyi bir magnezyum kaynağıdır. Düzenli tüketiminiz bu nedenle ihtiyaç temelli bir diyetin önemli bir parçasıdır.

bademin yararları

4. Badem cildinizi genç tutar

Kahverengi badem kabuğu, vücudu erken yaşlanmanın ve bazı kanserlerin etkilerinden koruyabilen sayısız antioksidan içerir . Bahsedilen E vitaminin yanı sıra, sağlığa belirleyici bir katkı yapan polifenol grubudur.

Polifenolleri kaybetmemek için bademler soyulmamış ve çiğ olarak tüketilmelidir. Beyazlatılmış, bademler hala sağlıklı yağ asitleri sağlar, ancak çok daha az antioksidan sağlar. Bir çalışma, beyazlatılmış bademlerin kızarmış bademlerle antioksidan etkisini karşılaştırdı. Bilim adamları, kavurma işleminin antioksidan etkisini arttırdığını buldular .

Öyleyse koyu renkli bademleri taze bademlerden daha çok kullanmayı tercih ederseniz, suçluluk duymadan bunu yapabilirsiniz. Sadece kalorileri göz önünde tutun. Çünkü bademler sağlıklı olsa bile, uzun vadede aşırı tüketim karın çevresi için yağlanma nedenidir.

NOT!

Badem sağlıklı antioksidanlar içerir. En iyi kaynaklar çiğ badem veya koyu bademdir. Beyazlatılmış bademler daha az çok radikal temizleyicileri içerir.

5. Badem iştahı azaltır

Yüksek oranda protein ve lifli badem  iştahınızı azaltabilir.
Bu nedenle badem iyi bir aperatifdir ve yiyecek isteklerini önleyebilir. Önümüzdeki birkaç saat boyunca sizi tok tutmak için küçük bir avuç yeterlidir. Ayrıca tatlı isteğini de azaltıyor, tarafımdan denenmiştir :)

6. Badem kolesterolü düşürebilir

Badem, tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ asitlerinin mükemmel bir kaynağıdır. Bu sağlıklı yağların nispeten yüksek alımının kolesterol seviyesi üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

Bir çalışmada, günde 42 gram badem (yaklaşık 2 avuç) sağlıksız LDL kolesterol seviyesini 5.3 mg / dL düşürürken, sağlıklı HDL kolesterol seviyesi sabit kalmıştır .

Bademlerdeki antioksidanlar ayrıca kandaki LDL kolesterolün okside olması ve bunun sonucunda damar duvarlarına zarar vermesi gerçeğine karşı koruma sağlar. Bu kalp krizi veya felç olasılığını azaltır .

NOT!

Bademlerdeki doymamış yağ asitleri sağlıklı bir kolesterol seviyesini destekler. Çok sayıda antioksidan nedeniyle, düşük bir LDL-cholersterin oksidasyon oranı meydana gelir. Bu, arterioskleroz riskini azaltır.

bademin faydaları

7. Badem tip 2 diyabet konusunda da yardımcıdır

Düşük karbonhidrat içeriği, yüksek lif içeriği ve yüksek düzeyde sağlıklı yağlar sayesinde, bademler şeker hastalarının diyetine harika bir katkı sağlar. Araştırmalar sağlıklı yağlara badem eklenmesinin bir karbonhidrat öğünü alımı sırasında insülin sekresyonunu azaltabildiğini göstermektedir .

Magnezyum, kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesinde de rol oynar. Badem iyi bir magnezyum kaynağı olduğu için kan şekerini sağlıklı tutar.

Araştırmalar magnezyum ile ek takviyenin diyabet hastaları için faydalı olabileceğini göstermektedir. Sıklıkla, katılımcılar düşük magnezyum seviyelerine sahipti. Magnezyum alınması, insülin duyarlılığının arttırılmasına yardımcı oldu. Hücreler tekrar insüline daha iyi tepki verdi .

NOT!

Badem şeker hastalarına yardımcı olabilir. Yağları ve lifleri kan şekeri seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olur. Magnezyum hücrelerin insülin duyarlılığını destekler.

8. Badem bağırsak florası için iyidir

Sağlıklı bir bağırsak florası, kendi sağlığınıza ve genel refahınıza gelince çok önemli bir faktördür. Bağırsak floramız bağışıklık sistemimizin çok önemli bir parçasıdır. Uygun bakteriler patojenik organizmaların yerini alır, bağışıklık hücrelerimizle iletişim kurar ve bağırsak duvarımızı korur. Ek olarak, çok sayıda besin maddesinin sindirilmesine yardımcı olurlar ve bağırsak duvarı hücrelerine kısa zincirli yağ asitleri sağlayarak sağlıklı ve fonksiyonel olmasını sağlarlar .

Bağırsak floramızın ne kadar sağlıklı olduğu diyetimize büyük ölçüde bağlıdır. Badem, sağlıklı bir bağırsak florasını destekleyen bol miktarda lif, sağlıklı yağ ve temel besinleri sağlar. Örneğin, günlük badem  tüketimi, patojenik clostridia'nın yerini alırken sağlıklı bifido ve laktobakterilerin büyümesini destekler .

Bademleri iyi sindirmek için yavaş yemek ve dikkatlice çiğnemek tavsiye edilir. Ancak o zaman tüm besinler emilebilir ve bağırsak floramıza faydası olur.

Ancak badem her zaman saf yenmek zorunda değildir. Lezzetli tariflerdede badem kullanabilirsiniz.

NOT!

Badem, sağlıklı bir bağırsak florasını destekler. Sağlıklı bakteriler sağlıklı yağlarını ve liflerini severler. Ne kadar çok çoğalırlarsa, bağırsakta o kadar az zararlı bakteri bulunur.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

10 Maddede Avokado'nun Faydaları
Şifalı Yağlarla İlgili Tüm Yazılar

5 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Badem tadı da güzel, faydası da güzel! Acıktığımda ya da ekmek niyetine bile kur yemişleri ceviz,badem,fındık bir avuç yiyorum, Karatay'dan öğrenmiştim, hemen tokluk hissi veriyor ;) Güzel bir posttu, bilgilendirme için teşekkürler...

  YanıtlaSil
 2. Yaz oncesi harika bir yazi olmus tesekkurler tam da diyete basladigim sirada destek oldu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yine de badem miktarıno abartma derim ben :)

   Sil
 3. Teşekkürler canım.Yavaş yavaş başladım yürüyüşlere dışarı çıkamazsam evde Lesliyle yürüyoruz:))

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads