Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin 10 Önemli Gıda

Güçlü bir bağışıklık sistemi, sağlığın da altın anahtarıdır. Bu günlerde bu konu özellikle büyük önem taşıyor, o yüzden bağışıklık sistemin iyi gelen gıdalardan bahsetmek istedim.

1. Demir içeren gıdalar


Demir, bağışıklık fonksiyonunda önemli bir rol oynar. Düşük demir diyeti anemiye ve zayıf bir bağışıklık sistemine yol açabilir .

Bu nedenle yeterince demir içeren yiyecekler yemek önemlidir. Kadınlar günde 10 miligram ve erkekler 15 miligram demir almalıdır.

Et, kümes hayvanları, balık ve kabuklular demir bakımından zengindir. Karaciğer veya dil gibi sakatat, 100 gram başına yaklaşık 7 miligram demir yüksek demir içeriğine sahiptir.

Demir içeren sebzeler özellikle bezelye, ıspanak, çeşitli lahana veya siyah köklülerdir. Bezelye, 100 gram başına 5 miligram demir ile dikkat çeker. Aynı miktarda ıspanak yaklaşık 3,5 miligram demir içerir.

Sert kabuklu yemişler, tohumlar ve baklagiller ve kuru meyveler de değerli demir kaynaklarıdır. 100 gram kuru mercimek 8 miligram, kabak çekirdeği yaklaşık 11 miligram demir içerir.

Kahve ve çaydan yemek sırasında kaçınılmalıdır, çünkü bunlar vücudun demir emilimini engeller. Öte yandan, C vitamini içeren gıdalar demir emilimini arttırdığı için bir bardak portakal suyu önerilir.

Kandaki çok fazla demir zararlıdır ve bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Demir takviyeleri sadece demir eksikliği varsa ve bunlar doktor tarafından tavsiye edilirse alınmalıdır .

NOT!
Optimal bir demir kaynağı zayıf bir bağışıklık sistemini güçlendirir. Demir içeren gıdalar arasında kümes hayvanları, balık ve sebzelerin yanı sıra baklagiller, fındık, tohumlar ve kuru meyveler bulunur.

2. Probiyotikler


Probiyotik gıdalar bağışıklık fonksiyonunu destekler ve zayıf bir bağışıklık sistemine karşı yardımcı olur. Probiyotikler, insan organizması, özellikle bağırsak üzerinde sağlığı geliştirici bir etkiye sahip canlı mikroorganizmalardır.

Sağlıklı bir bağırsak florasına katkıda bulunurlar ve böylece vücudu zararlı maddelerden ve enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olurlar .

Çalışmalar probiyotik almanın solunum problemleri riskinizi yüzde 42'ye kadar azaltabileceğini gösteriyor.

Ayrıca düzenli olarak probiyotik alan kişilerin hastalık durumunda antibiyotiklere ihtiyaç duyma olasılıklarının daha düşük olduğu ve probiyotik almayan insanlardan daha hızlı iyileştiği kanıtlanmıştır .

Probiyotikler takviye olarak alınmak zorunda değildir, aynı zamanda probiyotik gıdaların tüketimi ile de alınabilir .

Zayıf bir bağışıklık sistemine karşı yardımcı olan probiyotik gıdalar arasında lahana turşusu, yoğurt, kefir, kimchi, miso veya kombucha bulunur.

NOT!
Probiyotik gıdalar bağışıklık sistemini güçlendirir, sağlıklı bağırsak florasına katkıda bulunur ve böylece zararlı maddelere ve enfeksiyonlara karşı korur.

3. C vitamini içeren gıdalar


C vitamini antienflamatuar, antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahiptir ve bu nedenle bağışıklık hücrelerini virüs veya bakteri gibi zararlı maddelerden korur.

Ayrıca, özellikle cilt olmak üzere sağlıklı dokuların inşasında ve korunmasında önemli bir rol oynar. Sağlam cilt enfeksiyona karşı etkili bir bariyer oluşturur .

Bu nedenle C vitamini zayıf bir bağışıklık sistemini destekler ve enfeksiyon olasılığını azaltır. Hastalık durumunda, artan C vitamini alımı sağlığa daha hızlı geri dönmeye yardımcı olur .

C vitamini meyve ve sebze şeklinde alınmalıdır. Değerli vitaminlere ek olarak, bunlar vitamin preparatlarının içermediği diğer sağlığı teşvik edici bileşenler içerir.

Portakal, greyfurt veya mandalina gibi narenciye meyveleri C vitamini bakımından zengindir. Ancak biber, koyu yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, nar ve meyveler de önemli miktarda bağışıklık arttırıcı vitamin sağlar.

NOT!
C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendiren anti-enflamatuar, antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahiptir. Enfeksiyonları önler ve hastalık durumunda hızlı iyileşmeye yardımcı olur.

4. Zencefil


Zencefil, zayıf bir bağışıklık sistemi için etkili bir ilaçtır. Kök antioksidan, antienflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve enfeksiyon riskini azaltabilir .

Zencefilin antimikrobiyal özellikleri, E. coli veya salmonella gibi tehlikeli bakterilerin büyümesini önleyebilir .

Zencefil, enfeksiyonlarla en etkili şekilde mücadele etmek için koruyucu bir önlem olarak kullanılmalıdır .

Bu yüzden  Zencefili düzenli olarak tüketmek ve körilere, çorbalara, güveçlere veya smoothie'lere eklemek gerekir. Kök ayrıca çay olarak sıcak su ile demlendiğinde de lezzetlidir.

Zencefil, bulantı, hazımsızlık ve karın kramplarını yatıştırdığı kanıtlanmıştır. İçindeki gingeroller, semptomları hafifleten safra ve tükürük üretimini ve sindirimini uyarır .

NOT!
Özellikleri ile zencefil enfeksiyonları azaltmaya ve zayıf bir bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur. Zencefil ayrıca bulantı, karın krampları ve hazımsızlığı giderebilir.

5. Sarımsak


Sarımsak, enfeksiyon riskini azaltan ve zayıf bir bağışıklık sistemini güçlendiren allisin gibi aktif maddeler içerir .

Başlangıçta sarımsakta ilk aşamasında "Alliin" bulunur. Sarımsak karanfilini soyarken, keserken veya doğrarken, alliinaz adı verilen bir enzim salınır. Bu havadaki alisin ile reaksiyona girer.

Reaksiyon, bağışıklık hücrelerini güçlendiren ve soğuk algınlığına ve gribe karşı koruyan allisin üretir .

Allisinin etkinliğini araştırmak için günlük olarak bir test grubuna allisin takviyesi verildi. Diğer gruba etkisiz bir destek verildi. Her gün allisin tüketen grup yüzde 63 daha az soğuk algınlığı geçirdi ve hastalık durumunda plasebo grubundan ortalama üç buçuk gün daha hızlı iyileşti .

Sarımsak, her gün sadece kısa bir süre ısıtılan iki ila üç diş sarımsak tüketilirse, zayıf bir bağışıklık sistemine karşı etkilidir .

6. Meyveler


Çilek, sağlığı geliştirici ve antimikrobiyal etkileri olan fitokimyasallar açısından zengindir. İkincil bitki maddesi antosiyanin meyvelere yoğun renk verir, iltihap önleyici etkiye sahiptir ve zayıf bir bağışıklık sistemini güçlendirir.

Meyveler ne kadar koyu olursa, sağlıklı renk içeriği de o kadar fazla olur .

Meyvelerdeki fitokimyasallar ayrıca zararlı bağırsak bakterilerine ve stafilokok, salmonella veya E. coli gibi enfeksiyonlara karşı koruma sağlayabilir ve büyümelerini önleyebilir .

Daha önce de belirtildiği gibi, meyveler iyi bir C vitamini kaynağıdır ve zayıf bir bağışıklık sistemini güçlendirir.

NOT!
Meyveler, viral ve bakteriyel enfeksiyon riskini azaltan fitokimyasallar açısından zengindir. Ayrıca C vitamini bakımından zengindirler ve zayıf bir bağışıklık sistemini güçlendirirler.

7. Hindistan Cevizi Yağı


Hindistan cevizi yağı, antimikrobiyal özelliklere sahip orta zincirli yağ asitlerinden oluşur. Bu, bakteri gibi mikroorganizmaların büyümesini engellediği anlamına gelir.

Orta zincirli yağ asidi laurik asit, hindistancevizi yağında büyük miktarlarda bulunur. Bu vücuttaki monolaurine dönüştürülür. Her ikisi de zararlı virüs, bakteri ve mantarlarla savaşabilir ve böylece zayıf bir bağışıklık sistemini güçlendirebilir .

Yüzde 90 doymuş yağ asidi içerdiğinden, bağışıklık arttırıcı özelliklerine rağmen, hindistancevizi yağının ölçülü tüketilmesi önerilir. Bunlar yağ metabolizması bozuklukları riskini artırabilir.

Günde yaklaşık iki yemek kaşığı hindistancevizi yağı zayıf bir bağışıklık sistemi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Günlük yağ alımının geri kalanı, çoklu doymamış yağ asitleri içeren yüksek kaliteli yağlar olmalıdır. Bunlar örneğin fındık, avokado, zeytinyağı, kolza tohumu yağı veya keten tohumu yağında bulunur.

NOT!
Hindistan cevizi yağında bulunan yağ asidi laurik asit, viral ve bakteriyel enfeksiyonların yanı sıra mantar enfeksiyonlarına karşı koruyabilir.

8. Meyan kökü


Meyan kökü subtropikal meyan bitkisinin köküdür. Meyan kökü için başlangıç ​​malzemesidir ve binlerce yıldır doğal tıpta kullanılmaktadır.

Kökün bakteri, virüs ve mantarların büyümesini engellediği gösterilmiştir .

Meyandaki glisirizik asit, vücudun kendi kortizonunun parçalanmasını engeller ve bu şekilde örneğin gastrointestinal sistem gibi iltihaplanmaya karşı hareket eder .

Bununla birlikte, meyan kökü içeren yiyeceklerin genellikle şekerde çok yüksek olduğuna dikkat edilmelidir. Düşük şeker alımını önemseyen herkes meyan kökü çay şeklinde tüketebilir.

Genel olarak, meyan kökü sadece küçük miktarlarda tüketilmelidir, çünkü aşırı alım yüksek tansiyon ve kalp aritmilerine yol açabilir.

Hamile kadınlar meyan kökü kullanmaktan kaçınmalıdır, çünkü kök almak erken doğum riskini arttırır .

NOT!
Meyan kökü çeşitli virüsleri, bakterileri ve mantarları önlemeye yardımcı olur. Kök sadece küçük miktarlarda tüketilmelidir. Aşırı alım, yüksek tansiyona ve düzensiz kalp atışına yol açabilir.

9. Fındık ve tohumlar


Fındık ve tohumlar birçok değerli besin içerir. Diğer şeylerin yanı sıra selenyum, bakır ve vitamin içerirler.
E ve çinko. Bu bileşenlerin tümü zayıf bir bağışıklık sistemine karşı etkilidir .

Örneğin, susam tohumları ve badem çok fazla bakır ve E vitamini içerirken, kabak çekirdeği ve kaju fıstığı çinko bakımından zengindir. Tek bir Brezilya fıstığı günlük selenyum ihtiyacını karşılayabilir.

Fındık ve tohumlar da lif bakımından zengindir, sağlık üzerinde olumlu bir etkiye sahip olan ve zayıf bir bağışıklık sistemini güçlendiren değerli omega-3 yağ asitleri ve antioksidanlar içerir .

NOT!
Fındık ve tohumlar, sağlıklı bir bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynayan bakır, selenyum, E vitamini ve çinko gibi değerli bileşenler içerir.

10. A vitamini içeren gıdalar


A vitamini ayrıca zayıf bir bağışıklık sistemini destekler. Çalışmalar, A vitamini eksikliğinin zayıf bir bağışıklık sistemine ve dolayısıyla enfeksiyonlara karşı daha yüksek duyarlılığa yol açtığını göstermektedir .

60 çocuk üzerinde yapılan bir araştırma, A vitamini bulunmayan çocukların solunum problemlerinden muzdarip olma olasılığının A vitamini eksikliği olmayanlara göre yüzde 35 daha yüksek olduğunu göstermiştir .

Bununla birlikte, aşırı A vitamini alımı, bulantı, baş ağrısı veya kırılgan kemikler gibi istenmeyen yan etkilere neden olabilir.

Bu nedenle, A vitamini vitamin tabletleri biçiminde değil, sadece diyet yoluyla alınmalıdır .

A vitamini içeren gıdalar arasında tatlı patates, havuç, kabak, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı biber, kuru kayısı, balık ve sakatat bulunur.

NOT!
A vitamini zayıf bir bağışıklık sistemini destekler ve enfeksiyon olasılığını azaltır. Örneğin, tatlı patates, havuç, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı biber veya balık da A vitamini içerir.

Birkaç Bilgi Daha 😉

Et, kümes hayvanları, balık ve sebze gibi demir içeren gıdaların yanı sıra baklagiller, kabuklu yemişler, tohumlar ve kuru meyveler zayıf bir bağışıklık sistemini güçlendirir
Probiyotik gıdalar, örneğin lahana turşusu, yoğurt, kefir, kimchi, miso veya kombucha, zararlı maddelere ve enfeksiyonlara karşı korur.
C vitamini içeren gıdalar, örneğin narenciye, biber, brokoli, koyu yeşil yapraklı sebzeler veya meyveler, anti-enflamatuar, antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahiptir.
Zencefil diyete düzenli olarak dahil edilmelidir. Kök, enfeksiyonları önlemek için en etkili şekilde çalışır.
Sarımsak, ezildiğinde ve sadece ısıtıldığında kısa bir süre tüketildiğinde en iyi sonucu verir.
Meyveler fitokimyasallar ve C vitamini bakımından zengindir. Zayıf bir bağışıklık sistemini güçlendirir.
Hindistan cevizi yağı, viral, bakteriyel ve mantar enfeksiyonlarına karşı korur. Bununla birlikte, çok fazla doymuş yağ asidi içerdiğinden ölçülü bir şekilde tadı çıkarılmalıdır.
Meyan kökü çeşitli bakteri, virüs ve mantarlarla savaşmaya yardımcı olur. Ancak dikkatli olun: Aşırı tüketim, yüksek tansiyona ve düzensiz kalp atışına yol açabilir.
Fındık ve tohumlar, sağlıklı ve güçlü bir bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynayan bakır, selenyum, E vitamini ve çinko gibi değerli bileşenler içerir.
Tatlı patates, havuç, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı biber veya balık ve sakatat gibi A vitamini içeren yiyecekler.
Diyet önemli bir rol oynar ve zayıf bir bağışıklık sistemini güçlendirebilir. Listelenen gıdalar düzenli olarak tüketilirse, enfeksiyon olasılığı azaltılabilir.

Buna ek olarak, değerli bileşenleri olan yiyecekler, hastalık durumunda sağlığa daha hızlı geri dönmeye yardımcı olur.

Düz Bir Karına Sahip Olmak İçin Tüketilmesi Gereken 6 Gıda
Sağlıklı Yemek Pişirmenin Sırları - 10 Sağlıklı İpucu
Limonun Başlıca 10 Faydası - Mucizevi Bir Meyve

14 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. saaaol teşekkürler faydalı bilgiii, amaa zencefil ve zerdeçal doktorlar virüs geçene dek yemeyin dedi, korona içeriyomuuş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Avusturyada böyle bir uyarı yapılmadı deepcim. Gerci genel olarak bağışıklığa iyi gelen şeyleri yazdım ☺️

   Sil
 2. Yanıtlar
  1. Bağışıklık sistemini korumak çok önemli, hele de corona salgını varken :)

   Sil
 3. Bu aralar özellikle karabiber tüketmeye özen gösteriyorum bende.

  YanıtlaSil
 4. teşekkürler canım,çok faydalı bir paylaşım olmuş

  YanıtlaSil
 5. We really need all of those things to boost our immune body!
  Thanks for sharing!
  Stay well!

  YanıtlaSil
 6. Sağlıklı olabilmek için bağışıklık sistemi geçekten çok önemli. Bende elimden geldiğince sağlıklı şeyler yemeye çalışıyorum korkudan :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bağışıklık sistemini güçlü tutmak çok önemli :)

   Sil
 7. Kırmızı meyveler ve meyan kökü hariç çok sık tükettiğim gıdalar hepisde, muhteşem faydalı bir yazı olmuş :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads