Alt Karın Yağlarından Kurtulmanın Yolları-10 Dakikalık Örnek Egzersizler

Alt karın yağınızdan nasıl kurtulursunuz?

Artan bel çevresi sadece birçok insan tarafından sinir bozucu olarak algılanmakla kalmaz, aynı zamanda sağlık riski taşır. Alt karın yağı genellikle inatçıdır. Bu konuda ne yapabileceğinizi kısaca yazmaya çalıştım.
Genellikle sadece küçük bir çıkıntıdır, ancak karın altı yağları birçok insan için önemli bir sorun alanıdır. Can sıkıcı göbek yağından kurtulmak sadece refahı arttırmakla kalmaz, aynı zamanda sağlığa da büyük bir iyilik yapar. Kollardaki ve bacaklardaki yağların aksine, karın üzerindeki doku diyabete neden olabilir ve inme, kalp krizi ve yüksek tansiyon riskini artırabilir.

alt karın- lower abs


Alt karın yağı nasıl gelişir?

Obezite: Karındaki yağ dokusu, organları korumak ve vücuda enerji sağlamak için önemlidir. Ancak çoğu zaman olduğu gibi, fazlası zararlıdır. Artan kalori alımı nedeniyle, vücut artık fazla enerjiyi yakamaz ve çoğunlukla alt karın bölgesinde depolar. Kilo sağlıklı, dengeli bir diyetle düşer, böylece karın yağı da kaybolur. Bu nedenle şeker, yağ ve alkol içeren yiyeceklerden kaçınmalısınız.
Egzersiz eksikliği: Sağlıksız bir diyetle el ele günlük yaşamda genellikle çok az egzersiz gelir. Midenizdeki fazlalıklardan kurtulmak istiyorsanız, kesinlikle tekrar zinde olmalısınız. Hedeflenen fitness egzersizlerine ek olarak (aşağıdaki videoya bakın), günlük yaşamdaki küçük değişiklikler bile harikalar yaratabilir: arabanızı geride bırakın, daha fazla yürüyün ve asansör yerine merdivenleri tercih edin.
Stres: Vücut strese maruz kalırsa, kortizol ve adrenalin salınır ve bu da metabolizmayı yavaşlatır. Gıda istekleri ve hayal kırıklıklarının stres zamanlarında artma şansı daha yüksektir. Stres tuzaklarını tespit edin ve aktif olarak etkisiz hale getirin.
Uyku eksikliği: Çalışmalar, çok az uykunun iştahı uyardığını ve kilo alımını teşvik ettiğini göstermiştir. Ortalama olarak, yedi saatlik uyku idealdir - bazen daha fazla, bazen daha az. Güzellik uykusuna güvendiğinizden emin olun.

Egzersiz ile alt karın yağından kurtulun

Can sıkıcı alt karın yağıyla savaşmak için yukarıda belirtilen aşırı kilo, stres ve uyku eksikliğinin nedenleri ortadan kaldırılmalıdır. Ancak midedeki yağdan kurtulmak özellikle zordur. 

Dayanıklılık eğitimi (Kardiyo): Koşu, haftada iki ila üç kez Nordik yürüyüş veya yüzme şeklinde düzenli dayanıklılık eğitimi vücut için iyidir. Önemli olan terlemeye başlamanızdır. 
Kuvvet antrenmanı: Kilo vermek için kesinlikle kuvvet antrenmanına güvenmelisiniz. Çünkü daha fazla kas aynı anda daha fazla enerji ve yağ yakımı anlamına gelir. Göbek yağını yakmak isteseniz bile, büyük kas gruplarını kalça, bacak veya sırt kaslarını eğitmek önemlidir.
Hedeflenen karın egzersizleri: Alt karın bölgesindeki yağ dokusu özellikle inatçı olduğundan ve karın, bel ve kalçaların tanımı gerçek çalışma anlamına geldiğinden, karın kaslarının hedefe yönelik egzersizlerle güçlendirilmesi gerekir.
Size alt karına yönelik faydalı ve kolay hareketlerden oluşan bir egzersiz videosu ekliyorum. 


Bunlar da ilginizi çekebilir:


8 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. en zoru da bu alt karın geliyor hep bana en son hep orası eriyor :-(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Düzenli egzersizle eriyor ama inatçı bir bölge ☺️

   Sil
 2. Ah o alt karın yok mu? en zor eriyen yerlerden. Bilgiler için teşekkürler, deneyeceğim.

  YanıtlaSil
 3. İşte benim olayım:) Belim incecik, mide şişliği yok ama alt karın var:) Üşenmesem de yapsam egzersizleri. Paylaşım için teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uzun oturmaktan bile deforme olabilen bir bölge ama egzersiz çok fayda sağlıyor.

   Sil
 4. Derya hanım 30 lu yaşlara kadar göbek falan yoktu 40 an sonra sıkıntı başlıyor.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads