Hanımlar!!! Ağırlık Kaldırsak Mı, Kaldırmasak Mı?

Yağ yakmak için en iyi yöntem kardiyo dedik. Peki ağırlık çalışmaları ile de yağ yakabilir miyiz? Evet yakabiliriz. Vücudumuzda 600 kas var. Ağırlık çalıştığımızda kaslarımız güçlenir ve spor yapmadığımız zaman da yağ yakabilir duruma geliriz. Üstelik kas kitlesi çok olan insanlar yemek konusunda da daha rahatlar çünkü kasları yediklerini yakmalarına yardımcı olur.

kuvvet egzersşzleri


Bayanlar genelde erkek gibi vücuda sahip olacağından korkar. Oysa bizlerin erkekler gibi olması çok da mümkün değil ağırlık çalışmalarıyla. Bu işten korkmamıza hiç gerek yok. Mutlaka spor salonunda başlamamıza da gerek yok ama tabii ki neyi nasıl yapacağını bilmeyenler için bir uzmandan yardım almak en doğrusu.
Ağırlık çalışmalarına başlamak için ihtiyacınız olan ilk etapta bir çift dumbel ya da su şişeleri. Ayrıca push up(şınav), squat, plank gibi kendi vücut ağırlığıyla yapılacak hareketler de kaslarımızı güçlendirecek temel hareketlerdendir.

ağırlık çalışmalarının önemi


Kuvvet egzersizleri dediğimiz bu ilave ağırlıklar ve vücut ağırlığıyla yapılan egzersilerle kaslarımızı güçlendirmezsek 40 yaşından sonra her yıl %1 kas kütlesi kaybetmeyi göze almalıyız. Spor yapmayan bir insanın karın ve kalça bölgesinde depolanan yarım kilo fazlalığı da her yıl kabullenmeliyiz. Bunun sonucunda Diabet, kalp damar hastalıkları, Alzheimer, hareketsiz yaşamın neden olabildiği rahatsızlıklarla karşılaşma riski artar.
Haftada 2 kez bile kuvvet egzersizi yapmak 12 hafta sonunda sağlığımızda olumlu etkilerini göstermeye başlar. Üstelik iyi haber de geç yaşlarda bile kuvvet egzersizlerine başlanabilir. Seçeceğiniz 8-10 hareketi 10-12 tekrarlık setlerle bile yapsanız yeterli olur.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Nordic Walking Nedir?
Spor Başlarken Nelere Dikkat Edelim?

30 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Ben bir ara dikkat ediyordum. 30 dan sonra tuzluk dediğimiz yerlerde sarkmalar oluyor. Bunlar için ağırlık kaldırmak lazim. Çünkü bu kaslar çok çalışmayan kaslarımız. Hatırlatmanız iyi oldu. Şişelerle başlayalım simdilik;))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Su şişelerş çok işe yarıyor gerçekten de.

   Sil
 2. Teşekkürler, yazıların çok faydalı, sıkı takipçinim ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim nasıl mutlu oldum bilemezsin :)

   Sil
 3. Faydalı biz yazı olmuş yine. Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 4. Özellikle kol ve bacak kaslarını güçlendirip, ileride oluşabilecek sarkmaları önlemek adına ağırlık kaldırmanın faydalı olacağını düşünüyorum. Bunu yaparken vücudu fazla zorlamazsak faydasını görebiliriz...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet haklısınız çok faydalı vw az bir direnç vermek bile yetiyor. İlla bodybuilding yapmamıza gerek yok.

   Sil
 5. Buna nasıl uymamız gerektiğini hepimiz zaman içinde farkediyoruz. Faydalı bir yazı olmuş,teşekkürler...

  YanıtlaSil
 6. Evde 2 kg luk dambıllar var evet biraz fazla agir almışım ama bayağı isimi göruyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii önemli olan kasa biraz direnç vermek.

   Sil
 7. Spor yapmayı seviyorum ama bazen zor geliyor

  YanıtlaSil
 8. Ben yarımşar kiloluk ağırlıklarla bacak falan çalışıyorum ara ara. Ama dizimdeki sorun yüzünden zorlamamaya özen gösteriyorum açıkcası...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ağırlığı bacak ya da koldakullanman farketmez. Dizinde sorun varsa oturarak üst vücutta kullan ağırlıkları. İki büyük kas grubu bacak ve omuz göğüs sırt kasları olduğu için hangisini çalıştırırsan çalıştır yağ yakarsın.

   Sil
 9. Aslında haftanın 3-4 günü düzenli yurusem bir sorun yok da işte ah ah ağırlık su şişesi kaldırayım bari :)

  YanıtlaSil
 10. doğum sonrası tekrar göz atacağım ;)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şimdilik hamilelik bölümümden faydalanabilirsin canım. Doğum sonrası egzersizlerimi de mutlaka tavsiye ederim.

   Sil
 11. ara sıra hatırlayıp çalıştırıyorum sonra epey bir süre tekrar unutuyorum
  hatırlamak iyi geldi teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim Lerzan hanım. Umarım faydasını görürsünüz.

   Sil
 12. ben de ağırlık kaldırmanın vücut formunu bozmasından endişe edenlerdenim. Bu yüzden hiç denemedim bu sporu yapmayı.. Ama şimdi öğreniyorum ki boş yere uzak durmuşum..:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hiç korkmanıza gerek yok. Ben 2 yıldan fazladır kullanıyorum hiç erkeksi bir görünümüm olmadı tam tersine kollarımın yumoşluğu ve sarkıklığı gitti sıkılaştı.

   Sil
 13. Süpersin D.Soygul! sayende sağlam alt yapımız olacak, dediklerine dikkat edeceğim ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım benim umarım yardımım dokunuyordur. Aslında bunlar eski ama dikkatten kaçan yazılarım. Tekrar gündeme getirmem iyi oldu.

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads