Nordic Walking

Nordic Walking
Nordic Walking elde kayak sopası benzeri sopalarla yapılan bir yürüyüş çeşididir. Dağcılar ve kar yürüyüşçülerinden esinlenen bu spor dalı, 1979`da kayak sporcularının yazları antreman yapabilmesi için uygulanmaya başlanmış. 1997`de ise ilk sopalar Exel firması tarafindan üretilip satışa sunulmuş. O günden bu güne dünyanın bir çok yerinde severek uygulanıyor.
Kullanılan sopalar sayesinde basit bir yürüyüş sırasında, vücudun üst bölümündeki kaslar da çalışmış oluyor. Normal yürüyüşe göre vücut daha zorlandığı için %5 daha fazla enerji harcanıyor. Bu sopaların doğru kullanımını öğreten kurslar bile var. Temel olarak vücuda yakın tutulan sopalardan biri yere değerken diğeri kalkıyor ve bu şekilde devam ediyor. Sopaların üstünde ellere geçen kayışlar var. Birçok spor eksperti savunurken yine çok sayıda uzman da aslında bu sopaların sadece para kazanmak amaçlı üretildiğini ve çok da gerekli olmadığını düşünüyor. Ancak ortada olan gerçek motive edici yönü olduğu ve birçok insanın bu sayede hareket ettiği. Benim yaşadığım yerde Avrupa'nın birçok ülkesinde yolda ellerinde NordicWalking sopaları ile yürüyen insanlar günlük hayatın bir parçası.7 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. hareket etmeye tesvik ettiği için güzelmiş bence:) yakında türkiye dede yaygınlaşabilir ;)

  YanıtlaSil
 2. Spor olarak kullanıldığını sizden duydum. Demekki daha öğreneceğimiz çok şey var.

  YanıtlaSil
 3. İlk kez gördüm.Bilgilendirme için teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 4. İlk kez gördüm ve duydum. Uzun zamandır spou bıraktım ne yazık ki ve bel çevemde bir yağlanma bir büyüme var çapım git gide daha da artıyor evet yakında dünya nın çapını gececek:)
  Acaba ne yapsam evde kolay ve basit bir kaç hareket önere bilir misiniz ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Süleyman bey yag yakmaniz lazim bu da ya yürüyerek ya da vücut agirligi veya baska agirliklarla yapacaginiz hareketlerle olur. Kondisyon ve saglik durumunuzu bilemedigimden detay verebilmem için bazi bilgilere ihtiyacim var. Isterseniz özel mesaj yazabilirsiniz. Burdan örnek vermek gerekirse sinav yani push up cok yag yakicidir kick box tarzi calismalar yag yakicidir benim nisan ayi challenge i olarak tavsiye ettigim tüm hareketler yag yakicidir. Kalbinizle sorununuz yoksa deneyebilirsiniz. Yok daha hafif bir seylere ihtiyacim var derseniz evde yapilan yürüyüs videolarindan önerebilirim.

   Sil
 5. Grand Canyon da herkesin elinde bu sopalardan vardı.

  YanıtlaSil
 6. Vücudun üst bölümündeki kasları da çalıştırdığı için bölgesel incelmeye yardımcı olabilir diye düşünüyorum. Bu anlamda birçok kişi faydasını görebilir.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads