Şu Yağ Yakma Derdimiz...

kılo vermek

Yağ yakımı konusuna oldukca sık değineceğim.  Yağ yakımı nasıl olur? Nasıl yağlarımı yakarım? Yağ yaktığımı nereden anlarım? Bana en çok gelen sorulardan... Ben de size aşama aşama yağ yakımının nasıl gerçekleştiğini anlatmak istedim. Fazla kilolarımızı vermiş de olsak bu vücudumuzdaki gereksiz yağları yaktık anlamına gelmiyor. Oldukça zayıf insanlarda bile göbek görülebilmesi, vücutta hala yağ olduğunun göstergesi. Yani tartı bu konuda illa ki en iyi dostumuz değil. Kilo verirken önemli olan kas kütlemizi arttırıp kaslarımızı güçlendirirken, yağ yakmaktır.


Profesyonel anlamda bu işle uğraşanlar için %10 civarı yağ en idealdir deniyor sporla ilgili yayınlarda ancak bu da iyice zayıflayacak ve yağ yakmanızı sağlayacak kadar spor ve diyet yapılacak demek oluyor ki, normal bir insanın ne kadar ihtiyacı oldugu tartısılır. Ben hep sporun ve sağıklı beslenmenin (asla diyet lafını sevmiyorum), öncelikle sağlıklı kalmak, sonra da fit olmak için yapılmasından yanayım. Aşırı takıntılı olarak bu konuyla uğraşmak zamanla psikolojik rahatsızlıkk haline de dönüşebiliyor. Normal olan yağ oranı erkeklerde %20nin, kadınlarda %30un altı.
Gelelim yağ yakımı konumuza... Bölgesel yağ yakımı diye bir şey ne yazık ki olmuyor. Bu yüzden saglıklı beslenme ve kardio türü sporlarla yağımızı yakıp, öte yanda vücudun değisik bölgeleri ile ilgili yapacağımız çalışmalarla da kaslarımızı güçlendireceğiz. Bu işin formülü bu...


Ilk olarak dış yağlarimiz yanmaya baslayacak, o sırada da vücudun birçok bölgesi şekillenmeye, incelmeye başlayacak. Sonra sıra iç yağlara ve en son da deri altı yağlarına gelir ki bu da çok çok düşük bir yağ oranı kalacak anlamına geliyor. Karın bölgesi ne yazık ki bircok insanda bu yüzden en son ve en zor eriyen bölge.

12 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Çok güzel bir yazı olmuş , günde kaç litre su içmemiz gerekiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kilonuzu 32 ile carpacaksiniz. Kilo basina 32 gram icilmesi gerekiyormus. Internette otomatik hesaplayicilar da var.

   Sil
 2. harika bilgiler için teşekkürler

  YanıtlaSil
 3. Ahh bu yağlarrr... Güzel bir yazı olmuş, teşekkürler... Sevgiler... Aysel http://bizimmutfakdan.wordpress.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim. Evet başımızın belası yağlar. Sevgiler.

   Sil
 4. Bölgesel yağlardan kurtulmak kilo vermekten daha zor. İdeal kiloda olan çoğu kişi bile bölgesel yağlardan şikayetçi. Problemin çözümünün sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz olduğuna katılıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yağ yakmakla kilo vermenin aslında farklı şeyler olduğunu insanlar anlayamıyor. İlk öncelik yağ yakmak ve kas kaybetmeden kilo vermek olmalı.

   Sil
 5. Yağ yakımı oldukça zor bir olay cidden.

  YanıtlaSil
 6. Karın bölgesinin en zor eriyen bölge olduğunu duyduğumda yıkılmıştım bende (:

  YanıtlaSil
 7. aslında enerjiye dönüşmediğinden oluyor bunlar ah ah :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaza bir şey kalmadı elimizi çabuk tutalım :)

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads