Vücuttaki Basınç Noktaları Nedir Nasıl Harekete Geçirilir?


 

Vücuttaki Basınç Noktaları Nedir Nasıl Harekete Geçirilir?

Çin tıbbi literatürü vücutta 54 basınç noktasının olduğundan söz etmektedir. Bu basınç noktaları arasında yer alanlardan bazıları daha fazla kullanılır. Vücuttaki Basınç Noktaları Nedir Nasıl Harekete Geçirilir? Sorusu merak edilebilecekler arasındadır.

Kalp meridyeninin 7. Akapunktur noktası diğerlerine göre daha fazla kullanılmaktadır. Özellikle uyku ile ilgili sorun yaşayan bireylerde bazı uygulamalar yapılarak probleme çözüm üretilmeye çalışılır. Akupresür uygulaması ile vücudun belli noktalarına basınç uygulanır.

Bu yöntemde parmaklar, avuç içi ya da bilek bantları kullanılarak basınç uygulaması yapılır. Çin’de geleneksel tıp yöntemi olarak kullanılan bu uygulama sayesinde kas gevşemesi sağlanır. Kan dolaşımı da artırılarak vücut rahatlatılır.

Bu yöntem temel yaşam gücünü destekleme amacı güder. Tıbbi masaj teknikleri arasında yer alan akupresür uygulaması evrendeki enerji akışı ile ilintilidir. Evrendeki enerji akışının uyumlu ve dengeli olabilmesi için bu metottan yararlanılır.

Sağlıklı bireylerde yaşam enerjisinin dengede olduğu düşünülür. Doğu Tıbbı’nda yaşam enerjisinin merdiyen olarak isimlendirilen kanallarda dolaştığı düşünülür. Yaşam enerjisinde ortaya çıkabilecek tıkanıklık veya bozukluklar kişinin hastalanmasına yol açar.

Akupresür olarak adlandırılan yöntemde vücutta yer alan meridyen noktaları üzerinden hareket edilir. Bu meridyen noktalarına basınç uygulandığında ise enerji akışının düzeldiği düşünülmektedir. Bu sayede bireyin yaşam enerjisinde artış sağlanabilir.Akupresür Nedir?

Akupresür Nedir? Merak edilenler arasındadır. Bu uygulama ağrının azaltılmasında kullanılan ve Doğu Tıbbı’nda sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Farmokolojik olmayan yöntemler arasında yer alan metot, iğnesiz akapunktur olarak da bilinir.

Akapunktur noktalarına el ve parmaklar aracılığı ile basınç uygulanarak vücutta tıkandığı düşünülen enerji kaynakları harekete geçirilmeye çalışılır. Bu sayede enerjinin vücuda dengeli bir dağılım gerçekleştirmesi amaçlanır.Vücuttaki Basınç Noktaları

İnsan vücudunda zaman zaman çeşitli nedenlerle ağrılar ortaya çıkabilir. Ağrı, vücuttaki doku hasarlarına bağlı olarak oluşabilmektedir. Her birey yaşamı boyunca ağrı ile karşılaşabilir. Kişisel özellikler ağrının her bireyde farklı hissedilmesine neden olur. Fizyolojik ve psikolojik birçok değişiklik vücutta ağrı oluşmasına yol açar. Vücuttaki Basınç Noktaları aracılığı ile ortaya çıkan ağrıların yok edilmesi amaçlanır.

Farmokolojik olmayan yöntemler ağrıların giderilmesinde tek başına ya da tedavilere ek olarak kullanılabilmektedir. Ağrının azaltılmasında ya da giderilmesinde bu uygulamalar çok eski zamanlardan beri kullanılır.

Farmokolojik olmayan uygulamalarda vücutta yer alan endorfinlerin salınımının artırılması amaçlanır. Bu yöntemlerin vücut için zararlı yan etkileri bulunmaz. Geleneksel Çin Tıbbı bireyin yaşamını sürdürmesinde chi enerjisinin önemli olduğunu düşünür.

Çin felsefesine göre kişinin yaşamı için gerekli olan faktörler; yiyecekler, içecekler, hava ve chi’dir. Organizmalarda dolaşan chi enerjisi yaşam süreçlerinde belirleyici rol oynaması ile dikkat çeker. Ying ve Yang chi enerjisinin iki temel niteliğini temsil eder.

Ying ve Yang insan vücudunda dengeli bir halde olduğunda kişi sağlıklı yaşam sürebilir. Ying meridyenleri vücutta ön ve orta kanalda bulunur. Yang meridyenlerinin bulunduğu yer ise vücutta arka orta kanaldadır.Ying’in Ana Organları

Ying’in Ana Organları vücuttaki ön orta kanallarda yer almaktadır. Salgı ya da depo organlardan söz edileceği zaman Ying meridyenleri devreye girer.

·         Kalp

·         Böbrek

·         Dalak

·         Pankreas

·         Karaciğer

·         AkciğerYang’ın Ana Organları

Yang’ın Ana Organları ise vücutta arka orta kanalda bulunmaktadır. Geleneksel Çin Tıbbı’na göre bu meridyenler arasında yer alan enerji akışının dengeli olması gerekir. Yang’ın ana organları şunlardır:

·         İnce bağırsak

·         Kalın bağırsak

·         Mide

·         İdrar kesesi

·         Safra kesesi

Bireyde ağrı oluşması durumunda farmokolojik olmayan yöntemlerle tedavi edileceği zaman vücuttaki belirli anahtar noktalara uyarı gönderilir. Bu uyarma işlemi sırasında ise el ve parmaklar aracılığı ile masaj yapılır. Akapunktur noktaları olarak adlandırılan bu bölgeler vücudun meridyenleri üzerinde yer alır.

Vücutta 12 çift ve 2 tek meridyen bulunur. Vücudun iki yarısında dizili olan bu meridyenler aynı bir dizilim örneği gösterir. Bu meridyenler hayali çizgiler olarak düşünülür ve üzerinde 365 adet akapunktur noktası bulunur.Bu noktalara el ve parmaklar aracılığı ile uygulama yapıldığında tıkanıklık giderilerek enerji akışı düzenlenebilir. Enerji akışının normal hale gelmesi ile de sağlıklı bir yaşam sürmek mümkün olur. Bu sayede ağrıların azaltılabilmesi ya da giderilebilmesi mümkündür.

Akapunktur uygulaması sırasında vücudun belirli noktalarına ince uçlu steril iğneler batırılır. Akupresür yönteminde ise belirli noktalara el ve parmaklar aracılığı ile basınç uygulaması yapılmaktadır. Bu uygulama meridyenler üzerine yapılır ve bu sayede de ağrı hissinin azaltılması sağlanır.

Akupresür olarak adlandırılan basınç uygulama yönteminin yan etkisi olmaz. Etkili ve güvenli bir tedavi yöntemi olarak tercih edilir. Bu uygulamanın çeşitli yararları bulunur. Vücutta bazı değişikliklerin oluşmasında etkilidir.

·         Otonom sinir sistemini dengeler

·         Sempatik sinir sistemini baskılar

·         Parasempatik sinir sistemini uyarır

·         Kas gevşemesini sağlar

·         Endorfin salınımını artırır ve ağrıların azalmasında etken olur

·         Vücut enerjisinin dengeli akışını sağlar

·         Bağışıklığı güçlendirir

·         Kan dolaşımını hızlandırır

·         Solunum sistemini düzenler

·         Ruh sağlığını korur

·         Stresi azaltır

·         Depresyonu azaltır

Vücuttaki Basınç Noktalarının Kullanılması

Vücuttaki Basınç Noktalarının Kullanılması sırasında ağrıların azaltılması ya da giderilmesi amaçlanır. Bu uygulama akapunktur ile benzer özellikler göstermesine rağmen birbirinden farklı yöntemlerle yapılır.Akapunkturda iğneler kullanılırken basınç noktalarının harekete geçirilebilmesi için parmaklar ve eller aracılığı ile bazı noktalara basınç uygulanır. Basınç uygulaması sırasında ortamın ılık olması, akapunktur noktalarının doğru saptanmış olması gerekir.

Bu yöntemde aşırı basınç uygulaması yapılmaz. Uzman kişiler tarafından yapılması gereken uygulama sırasında dikkat edilmesi gerekenler olur. Varisli damar oluşumları, cerrahi girişim noktaları, çürük bölgeler, bulaşıcı hastalıklar için uygulama yapılmamalıdır. 

 

 Kaynaklar:

YANIK, T. Ç., & UĞRAŞ, G. A. (2020). Akupresür Kullanımının Cerrahi Girişim Sonrası Uyku Kalitesine Etkisi. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hemşirelik Dergisi2(2), 105-112.

ÖZKAN, T. K., & BALCI, S. (2018). Çocuklarda Ağrı Kontrolünde Akupresür Kullanımı. Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dergisi7(1), 234-239.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Hipnoz Konusunda Seyfettin Babat İle Röportaj

Nefes Koçluğu Nedir? Nefes Koçluğu Bize Neler Öğretir?

Cultivating Presence Nedir? Nasıl Uygulanır? Kendini Geliştirme Yolculuğu

Pozitiv Düşünce-Olumlama Nedir, Nasıl Yapılır?

Doğal Taşların İyileştirici Gücü ve Diğer Faydaları

Kristal Taşlarla Kilo Verilebilir Mi ve Nasıl Uygulanır?

Yorum Gönder

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

Daha yeni Daha eski

Ads

Ads