Cultivating Presence Nedir, Nasıl Uygulanır? Kendini Gerçekleştirme Yolculuğu

cultivating-presence-nedir

 

Cultivating Presence –Kendini Gerçekleştirme Yolunda Adımlar

CultivatingPresence, kendini gerçekleştirme yolculuğu nedir hiç duydunuz mu? Özetle iç dünyamızla iletişime geçip varoluşumuzun farkına varmak diyebiliriz. Niyet ve uygulamalar ile varoluşumuzun farkında varır ve mevcut olmaya hazır oluruz. Farkındalık uygulamaları ile, şefkat ve anlayışla; yargılamadan ve kabullenerek kendi varlığımızı geliştirebiliriz. Bu yolculukta sanat, yaratıcılık, müzik veya doğada olmak farkındalığımızı arttıran ve içimizdeki doğal varoluşu serbest bırakan yardımcılardır.

Cultivating Presence, yani kendini gerçekleştirme bize hayatımızda nasıl fayda sağlar derseniz; fiziksel, ruhsal ve duygusal farkındalığımızı arttırır ve özgüvenimizi, bilincimizi ve irademizi geliştirir.

Birkaç ipucu ile kendinizi geliştirebilirsiniz:

Duraklayın

 

Bir an durmak ve etrafınızda olan bitenin, güzelliklerin farkında olmak mevcudiyete açılmanın en güçlü yollarından biridir. Bu zor bir durumu yaşarken de uygulanabilir. Duraklayarak, o an yaşadığınız deneyimi yavaşlatmış ve etrafınızda bir alan yaratmış olursunuz. Bu şekilde tam olarak ne deneyimlediğinizi ve size neyin engellediğini görebilirsiniz. Bu duraklamaları gün boyunca, bilinçli nefes alıp vermelerle uygulayabilirsiniz. Bu, içsel meşguliyetinizi yavaşlatmaya ve deneyiminiz hakkında daha derin bir farkındalık yaratmaya yardımcı olur.

Günlük Yavaşlama Pratiği

Duraklamayı hayatınıza dahil etmek için günlük yavaşlama pratiği önerilebilir. Her gün yaptığınız bir aktiviteyi seçin. Örneğin ofiste çalışmak, evde ev işi yapmak, bulaşık yıkamak, yürümek gibi. Bu aktiviteyi normal hızının yarısına kadar yavaşlatın. Bunu yapabilmek için o işi her yaptığınızda durmak ve bir nefes almanız, mevcudiyetinizin ortaya çıkmaya başlaması için bir alan yaratacaktır.

Yavaş Yürümek

Günlük hayatınızda yürürken, hızınızı yarıya indirmek, o anda cep telefonu kullanmamak da çevrenizde olan biteni farketmeniz konusunda size yardımcı olur. Bu sırada duyularınızı açmaya, detayları görmeye, kokuları almaya ve sesleri dinlemeye çalışın. Attığınız her adımda ayaklarınızın farkında olun. Yürüyüşünüzün ritminin, nefes ritminizle senkronize olduğunu bilinçli olarak fark edin. Anın tadını farklı bir şekilde çıkardığınızı göreceksiniz.

Nefes Alıp Vermek

Derin ve yavaş nefes almak, vücudu o an’a açılmaya hazırlamak için en mükemmel yöntemdir. Uzun ve yavaş nefes almak, sempatik sinir sisteminin sakinleşmesine ve sakinleştirici parasempatik sinir sisteminin aktivasyonuna izin verir. Bu şekilde varlığın ortaya çıkması için sağlıklı bir ortam oluşmuş olur.

 

Nefesin ritmini yavaşlatmanın ve ayarlamanın yöntemleri:


 • Nefes alırken 3e kadar sayın, verirken 4e kadar sayın.
 • Nefes alış ve verişin süresini beşer saniye uzatıp egzersizi tekrarlayın. Her seferinde nefes verirken daha uzun bir süre harcayın

cultivating-presence

 

 

Varlık Niyeti

 

Varlık için bir niyet belirlemek, beyni tam olarak anın içinde olma deneyimine hazırlamanın güçlü bir yoludur. Sabah uyandıktan sonra veya belki bir görev veya kişi ile önemli bir toplantı veya etkileşimden önce bir mevcudiyet niyeti belirlenebilir. Örneğin bu alanda yıllardır çalışmaları olan klinik psikolog Dr. Shari Geller’in kitabından bazı ipuçları kullanabilirsiniz:

 

     • Kendinizi orada olmaya davet ederek zihninizde mevcudiyet için bir niyet belirleyin. Gün boyunca şefkatli ve bilinçli olun.

     • Ayaklarınızdaki farkındalığınızdan başlayarak farkındalığınızı tüm vücudunuza doğru arttırın.

Bacaklarınızdan, karnınızdan, gövdenizden, orta bedeninizden, vücudunuzun üstünden yukarı doğru hareket edin. Omuzlar, boyun ve başınızın, yüz kaslarınızın farkında olun. Yüz ifadenizi yumuşatın. Vücudun her bir parçasının farkına vardıkça derin nefes alın.

     • 4-5 tam nefes alın ve şu sözleri tekrarlayın " şimdiki andayım‘‘ nefes verirken de ‚‘‘meşguliyetten vazgeçtim‘‘ Nefes alıp verme sırasında ulaşma ve bırakma gibi kelimeler kullanmak önemlidir.

     • Kendinizi daha derine davet ederken, şimdi sizi an’a getiren vücudunuzdaki hissin farkına varın.

Daha fazla detay için Dr. Shari Geller’in Therapeutic Presence Book kitabını okuyabilirsiniz.

Terapötik Varlık nedir?

Terapötik mevcudiyet,veya terapötik varlık  fiziksel, duygusal, bilişsel ve ruhsal olarak  bir danışanla tam olarak aynı an'da olmayı içerir. Bir terapistin varlığı, danışanı karşılandığını, anlaşıldığını ve güvende hissetmesini sağlayarak doğal bütünlüğe doğru harekete izin verir.

Bir terapistin terapötik mevcudiyet deneyimi, (a) sağlıklı bir benlik duygusuna dayanırken, (b) o anda dokunaklı olana açık ve dalmış olmayı ve (c) daha geniş bir ferahlık duygusu ve farkındalığın genişlemesi ve algı anlamına gelir. Bu temellenmiş, derinleştirilmiş ve genişletilmiş farkındalık, (d) danışanın iyileşme sürecine hizmet etmek üzere bir başkasıyla ve bir başkası için olma niyetiyle oluşur.

 

Terapistin mevcudiyet süreci, (a) danışana açık bir şekilde açık olmayı, (b) kendi deneyimlerine içsel olarak bağlı olmayı ve (c) terapistlerin iç deneyimlerini danışanla kelimeler, imgeler ve iletişim yoluyla iletişim kurmak için genişletmeyi içerir. Terapötik mevcudiyet, danışanda sakinlik, açıklık ve etkili terapötik çalışmaya katılım hissi veren nörofizyolojik bir güvenlik deneyimini davet eder.

Terapötik mevcudiyet, çeşitli disiplinlerde etkili terapinin temelidir. Danışanla temel temel bir mevcudiyet yaklaşımı, müşterinin ihtiyaçlarına uyumlu bir yanıt vermeyi sağlar ve bu nedenle yanıtlar ve teknikler, kişiye ve o anki ihtiyaçlarına uygun olacaktır.

Cultivating Presence Terapisi Kim Tarafından Yapılır?

Cultivating Presence terapileri, uzmanlar tarafından gerçekleştirilir ve bireysel, çift iletişimi, ebeveyn çocuk iletişimi gibi alanlarda kullanılır. Yukarıda verilen önerileri günlük hayatta kendinizi geliştirmek için uygulayabilirsiniz ancak bu deneyimi tam olarak yaşayabilmek için bir uzmandan yardım almakla başlayabilirsiniz.

 • Yazıdaki bilgiler sadece konu hakkında bilgi vermek amaçlı olup Dr. Shari Geller’in verdiği bilgilerden derlenmiştir.

 

Bu konuda yardımcı olabilecek bir de yoga çalışması eklemek istiyorum. Son derece rahatlatıcı bir çalışma olduğunu denediğim için garanti edebilirim:) Yoga ve meditasyon, hayatın birçok alanında olduğu gibi, kendimizi gerçekleştirme yolculuğunda da bize destek oluyor.


 Bu makaleler de ilginizi çekebilir:

Nefes Koçluğu Nedir, Nefes Koçluğu Bize Neler Öğretir?

Sırça Köşkün Sakinleri: Introvert-İçe Dönük Kişilik Nedir?

Kriz Dönemlerinde Depresyon Riski-Psikiyatrinin Çalışma Alanları 

Hipnoz Ve Hipnoterapi Hakkında Bilmemiz Gerekenler

 

5 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Her zamanki gibi çok detaylı bilgi vermişsin canım.

  YanıtlaSil
 2. Çok detaylı ve güzel bir anlatım olmuş. Aklımdaki tüm soru işaretlerini cevaplamışsın

  YanıtlaSil
 3. Çok detaylı ve güzel anlatmışsın canım

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads