Hipnoz ve Hipnoterapi Hakkında Bilmemiz Gerekenler - Seyfettin Babat İle Röportaj


Sevgili arkadaşım Yurdagül Çelik, Sn. Seyfettin Babat ile aşağıda okuyacağınız değerli bilgiler içeren röportajı gerçekleştirdi. Her ikisine de bloguma kattıkları değer için teşekkür ederimJ

Söyleşideki bilgiler tıbbi teşhis, tedavi planı veya reçete özelliği taşımaz, sadece bilgilendirmeye yöneliktir. En doğru bilgiyi hekiminizden veya bu alandaki bir uzmandan alabilirsiniz.


1.Deryanın Spor Günlüğü’ ne hoş geldiniz Seyfettin Bey. Kısaca bize kendinizden bahseder misiniz?


Bin sevgi ve selamla, hoş buldum.
1965 yılında İskenderun doğumluyum.30 yılı aşkın süredir diş hekimliği yapıyorum. Bunun yanında Halkla İlişkiler ön lisans mezunuyum. St. Clements Üniversitesinde Klinik Psikoloji alanında bir doktora tezi yazdım.
Hipnoz ile uğraşıyorum. İlk Hipnoterapi eğitimimi, Dr John Butler tarafından kurulan ve yönetilen (HTI) Britanya Hipnoterapi Enstitüsü’ne bağlı bir kurum olan Türkiye Hipnoterapi Enstitüsü'nde (HTIT), Dr John Butler'dan aldım. Aynı zamanda Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde Sağlık Bakanlığı Onaylı Hipnoz Uygulama Sertifika Kursunu tamamlayarak Sağlık Bakanlığı onaylı sertifikamı aldım. Kişisel gelişim alanında da sertifikalı eğitimlere katıldım. Pozitif Yaşam Becerileri, Motivasyon ve Etkili iletişim konularında eğitimler veriyorum.
 Tiyatro ve radyo oyunlarının yanı sıra kısa öyküler yazıyorum. Ayrıca Tiyatro oyunlarında oynuyorum. Şu anda da Sosyoloji lisans 3. Sınıf öğrencisiyim. İki kız çocuğu babasıyım.

2.Hipnoz nedir?


Hipnozu tek başına tanımlamak çok zordur. Hipnoz tanımlanamadığı için de çokça istismar edilen bir sözcüktür. Ancak sahip olduğu özellikleriyle anlatılabilir. Oluşan bir duruma göre kabul ettiğimiz bir zihinsel hale verilen isimdir hipnoz. Ancak illa bir tanım yapmak gerekiyorsa Amerikan Tıp Birliğinin de kabul ettiği şekliyle tanımlayabiliriz:  “Hipnoz bilincin eleştirel faktörünün bir kenara itilerek ve bilinçaltında seçici ve kalıcı düşüncenin yerleştirilmesi halidir.”
Hipnozun tam bir tarifi yapılamasa da telkine dayalı bir tür yönlendirmeyle bireylerin beyinlerinde de bir takım fiziksel farklılıkların oluştuğu kanıtlanmış durumda. Bu yöntemin, kişilerin hayatında oldukça önemli değişikliklere sebep olabileceği de bir gerçek. Fakat dikkat edilmesi gereken nokta ise hipnozu yapacak olan uzmanın güvenilirliği ve bu yöntemin iyi amaçlar için kullanılması konusunda emin olmak gerektiği.


3.Hipnoz genellikle bilinmeyen bir konu olduğu için uzak durulan bir uygulama, bu konuda ne söylemek istersiniz?


Az önce de söylediğim gibi, hipnoz hem sözcük olarak, hem de uygulama olarak çokça istismar edilmektedir. İnsanların izledikleri filmlerden, okudukları kimi hayal ürünü kitaplardan bildiklerini sandıkları hipnozun, günümüzde sağlık çalışanları ve klinik psikologlar tarafından uygulanan hipnoz ile hiçbir ilgisi yoktur. Altının çizilmesi gereken bir diğer konu da sahne hipnozunun, bizlerin uyguladığı hipnozdan farklı bir uygulama olduğu, bizlerin uyguladığı hipnozun şifaya yönelik, sahne hipnozun ise eğlenceye yönelik olduğudur. Ayrıca hipnoz hakkında doğru olduğu sanılan o kadar yanlış bilgiye sahibiz ki, bunlar yüzünden birçok kişi hipnozun kendilerine sağlayabileceği yararlardan uzak durmayı tercih ediyor.

En basitinden kilo kontrolünde, sigara bırakma gibi sağlığa zararlı bağımlılıklarından kurtulmada, sağlıklı yaşamı teşvik etmede, eğitim ve öğrenmede, diş hekimliğinde diş hekimi korkusunun giderilmesinde, diş gıcırdatma gibi alışkanlıkların kırılmasında hipnoz; alternatif,tamamlayıcı, bütünleştirici bir araç olarak kullanılabilmektedir.

4.Hipnoterapi nedir?


Hipnoz; hekim, diş hekimi veya klinik psikoloğun alanlarında kullanabileceği önemli araçlardan sadece birisidir. Hipnoterapi, terapi seanslarında hipnozun bir araç olarak kullanılarak terapinin yapılması sürecidir. Ancak şunu unutmamak gerekiyor: Hipnoz, tek ve en etkili bir terapi aracı değildir. Diğer terapi tekniklerine kimi üstünlükleri olduğu gibi zayıf tarafları da bulunmaktadır.
Ancak hipnoz, çok geniş kullanım alanı olan bir araç olduğu da yapılan araştırmalarda gösterilmiştir.
Yine de şunu belirtmekte yarar var: Hipnozun kendisi değil, klinikte veya terapi sürecinde enstrüman gibi ustalıkla kullanılması ve tekniklerin terapiye entegre edilebilmesi şifayı sağlamaktadır. Yani sadece hipnoz bilmek tek başına bir işe yaramaz, onu terapi sürecinde nasıl kullanacağınızı bilmeniz önemli. İşte bu yüzden hipnoz uygulayıcısı olmak isteyen hekim, diş hekimi ve klinik psikologlar, oldukça ciddi bir teorik ve pratik eğitimden geçirilmektedir. Eğitim, aldım bitti değimiz bir süreç değildir, bu alanda yetkinliğini arttırmak isteyen her uygulayıcı bu eğitimlerine devam ediyor. Ben de öyle…


5.Hipnoterapide başarılı sonuca ne kadar sürede ulaşılır? Başarı oranı nedir?


Çalışılan vakanın doğru seçimi, zorluğu ve terapiyi uygulayan terapistin bu aracı doğru ve etkili kullanılmasına bağlı olarak süre veya seans sayıları değişebilir. Başarı oranı da oldukça yüksektir diyebiliriz.

6.Herkese hipnoterapi uygulanabilir mi? Yaş sınırı var mıdır?


Hipnozun nasıl etki ettiği halen nörobilim uzmanları ve psikiyatrlar tarafından büyük bir gizem. İşe yarayabileceğini biliyorlar ancak “nasıl” işe yaradığı hakkında bir fikirleri yok. Ancak son yıllarda gelişmiş beyin görüntüleme teknikleri ile yapılan kimi çalışmalar, hipnozun işe yaradığını göstermiştir. Oluşan hipnotik durumun derinliği kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Kimilerimiz çok yatkınız, kimilerimiz ise daha az yatkınız. Bu konuda yapılan araştırmalar yedi yaşından başlayarak hipnoz uygulanabileceğini göstermiştir. Yaş ilerledikçe hipnoza yatkınlığın azaldığı gözlenmiştir.
Bunun yanı sıra hipnozun uygulanamayacağı, daha doğrusu uygulanmaması gereken durumlar vardır. Şizofrenide, patolojik kişilik özellikleri gösterenlerde, alkol ya da ilaç psikozuna sahip olanlarda, senilitede (yaşlılığa bağlı bunama), epilepsi ve narkolepside, bipolar durumlar ve intihar eğilimi olan klinik depresif kişilerde, ciddi kalp hastalığı olanlarda hipnoz uygulamasından uzak durulmalıdır.


7.Herkes hipnoterapist olabilir mi?


 Sağlık Bakanlığı tarafından 2014 yılında yayınlanan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği ve 2015 yılında yayınlanan Sağlık Alanı Sertifikalı Eğitim Standardı -  Hipnoz Alanı Standardına göre hipnoz uygulama yetkisi kendi branşlarında kullanılmak üzere tıp hekimlerine, diş hekimlerine ve klinik psikologlara  verilmiştir.

8. Bize verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederiz.

Ben teşekkür ederim

Daha ayrıntılı bilgi için:


32 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Seyfettin Babat,aynı zamanda öykü yazarıdır.Benim blogumda da konuk yazar olarak yazıyor.
  Derya'cığım seninle de yaptığımız ortak işleri çok seviyorum.Dilerim hep yaparız böyle şeyler...
  Kocaman sevgilerimle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de hem bu güzel röportaj için çok teşekkür ediyorum. Dilerim güzel çalışmalarımız devam eder :)

   Sil
 2. bu tür bir terapiye katılmak isterim ama gerçekten güvenilir bir terapist bulmak o kadar zor ki..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kafana takılan soruları Seyfettin Bey' e sorabilirsin :)

   Sil
 3. Hep merak edilen bir konu gerçekten de, ben bazen durduk yere bir sahne yaşıyorum ve bu vaktiyle gördüğüm bir rüya sahnesi mi yoksa gerçekten yıllar önce yaşadığım bir olay mı bir türlü hatırlayamıyorum.

  Hem sana, hem Yurdagül'e, hem de bu değerleri bilgileri veren Seyfettin beye çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
 4. Bilgilendirme için teşekkürler Deryacım, röportajlarının devamını bekliyoruz :)

  YanıtlaSil
 5. Birçok insanın ilgisini çeken bir konu, harika bir röportaj. İlgiyle okudum .

  YanıtlaSil
 6. Diş Hekiminin hipnoz yapabilme yetkisi olduğunu bilmiyordum ilginç geldi :)

  YanıtlaSil
 7. Çok merak ettiğim bir konu hipnoz. röportaj harika olmuş. teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Faydalı olmasına ve beğenilmesine sevindim. Biz de teşekkür ederiz :)

   Sil
 8. Seyfettin Bey sâyesinde yeni şeyler öğrendik. En önemlisi gerçek hipnozun ne demek olduğunu anlamış olduk. Teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Faydalı olmasına sevindim. Biz teşekkür ederiz :)

   Sil
 9. bir yakın akrabam bu yöntemle sigarayı bıraktı oğlu da obeziteden kurtuldu....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hipnoz doğru yapıldığında bir çok konuda yararlı oluyor :)

   Sil
 10. Bu çok değerli bilgiler için Sayın Seyfettin Babat Beye teşekkürlerimizi sunuyoruz. Okurken bir ara umutlanmıştım uygulatabilir miyim diye ama bipolar bozukluğum olduğundan dolayı o umudum yok oldu ve gerçekten üzüldüm. Yoksa sizin gibi değerli bir insanla bu uygulamayı denemek isterdim. Bazı sorunlarımın hallinde yardımcı olabilirdiniz vaktiniz nispetinde. Başarılarınızın devamı dileklerimle :)
  Sevgili Derya'ya sizi konuk ettiği için çok teşekkür ediyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kafanıza takılan detayları Seyfettin beye sorabilirsiniz :) Biz teşekkür ederiz :)

   Sil
 11. sigarayı bırakmak için bir ara hipnoz düşünüyordum ama sonra daha önce sadece kendi irademle bırakabildiğim geldi aklıma (13 sene sonra tekrar başladım maalesef) gerçekten güvenilir kişilerle denemek istiyorum ama

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uzman kişiler yardımı ile daha sağlıklı olacaktır canım 😍

   Sil
 12. Discim hipnoz kursuna gitmis hic birbirimizi sevmeyiz ama tutturdu seni hipnoz yapayim:))saka tabi bir rahatsizligim var ona cozum bulmak istiyor bakalim deneyecegiz bu arada gayet guzel bir roportaj olmus❤

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım problemin çözülür canım, yorumun için teşekkürler ☺️

   Sil
 13. Hipnoz ve hipnoterapi çok ilgimi çeken bir konudur. Mentalist dizisi geldi aklıma. Oradaki karakter hipnoz uygulayıp, suçluların ağzından laf alıyordu. :) Değerli bir röportaj olmuş birçok bilgiyi öğrendim sayenizde teşekkürler.

  YanıtlaSil
 14. GENELDE HİPNOZ KONUSU YANLIŞ ANLAŞILMAKTA; BU FAYDALI PAYLAŞIM İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER.

  YanıtlaSil
 15. Hipnoz gerçekten hem tv programları hem de çeşitli diziler tarafından istismar ediliyor. Asıl anlamından uzaklaştırılıyor. Hipnoz ve hipnoterapi hakkında bilgiye doyduk. Keyifli bir röportajdı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de doğru bilgileri verecek bir uzmana yer verdiğim için mutlu oldum. Faydali olmasına sevindim 😊

   Sil
 16. Hipnoz ne kadar ilginc bir konu ama korkutucuda hala discim hipnoz diyor korkumdan yaptiramiyorum.

  YanıtlaSil
 17. Hipnoz konusunda yanlış bildiğimiz ne çok şey varmış. Teşekkürler bilgiler için.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads