Doğal Taşların İyileştirici Gücü Ve Diğer Faydaları

şifalı taşlar

 

 

Doğal taşlar ve kristal taşlar yoğun bir enerji deposudur. Bu özelliklerinden dolayı birçok alanda kullanılır. Cilt gençleştirme ve şifa verici özelliğinden dolayı birçok hastalığın önlenmesi ve iyileştirilmesinde şifalı taşlardan faydalanılır. Enerjiyi arttırmak, negatif enerjiden arınmak ve temizlenmek için de kullanılır. Doğal ve kristal taşları mümkün olduğu kadar yanınızda, çantanızda, odanızda, arabanızda veya evinizin herhangi bir köşesinde özellikle yatak odalarınızda bulundurmanız size pozitif bir enerji sağlar. Bunun yanı sıra meditasyon yapanlar meditasyon süresince doğal taşlardan faydalanabilirler. Doğal taşlar her zaman kişinin kendisini iyi hissetmesine yardımcıdır.

 

Cilt Bakımında Kristal Taşların Kullanımı


 

Kristal taşlar iyileştirici olmasının yanı sıra cilt bakımında da kullanılır. Kristal taşı bir gün boyunca suda bekletin ve o su ile cildi temizleyin. Cilt üzerinde detoks etkisi yapar. Ciltteki yağlanma oranı dengelenir ve özellikle siyah noktaların oluşumunu engeller. Kristal taşlardan faydalanılarak yapılan cilt bakımlarında, cildin çok daha sağlıklı olduğu kanıtlanmıştır. Kuvars kristali yüz yogasında oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra doğal kristallerle yüz masajı yapmak kan dolaşımını hızlandırdığı gibi o bölgede kolajen üretimini tetikler. Toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Doğal kristallerle cilt bakımı uygulandığında cildin uzun vadede sağlıklı bir görünüm kazandığını fark edersiniz.

 

Cilt Bakımında Doğal Kristallerden Nasıl Yararlanılır?


 

Cilt bakımının öncelikleri arasında cildin derinlemesine ve doğru temizlenmesi gelir. Bunun için cilt tipine uygun temizleyici ürünler kullanmak gerekir. Cilt dış faktörlerden son derece hızlı ve olumsuz etkilenir. Özellikle kirli hava makyaj yapan kişilerin cildini çok daha hızlı yıpratır. Cilt kurur ve özellikle güneşin zararlı ışınlarından etkilenir. Bu da erken yaşlanmaya sebep olur. Bir gün süre ile suda bekletilen doğal taş iyileştirici özelliğini suya geçirir ve bu suyla temizlenen ciltte özellikle yaşlanma etkisi oluşmaz.

 

Şifalı Taşların Faydaları


 

Doğal mineral olarak adlandırılan kristal taşlar insan enerjisi ile çok fazla benzerlik gösterir. Dolayısıyla kristal taşları yakınınızda veya çantanızda taşımak yüksek enerji depolamanıza sebep olur. Bunun yanı sıra iyileştirici özellikleri özellikle stres ve depresyon durumlarında antidepresan kadar etkilidir. Özellikle büyük şehirlerde yoğun iş temposunda çalışan kişiler doğal ve kristal taşlardan yararlanabilirler.

 

İnsan Vücudunda Oluşan Enerji Tıkanıklığında Kristallerden Nasıl Yararlanılır?


 

Vücudun belli bölgelerinde enerji tıkanıklığı yaşanır. Bunun periyodik olarak doğal taş ve doğal kristallerden faydalanılarak yapılması gerekir. Bunun yanı sıra doğru ve dengeli beslenmek vücut enerjisinin toparlanmasına yardımcı olur. Kristallerden masaj sırasında yararlanmak enerji tıkanıklığının giderilmesini sağlar. Bu aynı zamanda vücut kaslarını rahatlatır, damarları genişletir. Meditasyon sırasında kristallerden yararlanmak çakraları temizler ve daha dengeli çalışmasını sağlar. Bu aşamada kristal kullanmanın çok başarılı sonuçları vardır.

 

Çakra Taşlarının Gücü


 

Çakralar için doğru kristallerin kullanılması oldukça önemlidir. Çakra çalıştırmak için doğru kristaller şunlardır;

 

Kök Çakra


 

Kendinizi mutsuz hissediyor ve özgüven sorunu yaşıyorsanız bu sizin kök çakranızın iyileştirilmesi gerektiğini gösterir. Depresif bir ruh hali ve kendini ifade etme konusunda sıkıntı yaşamanız durumunda kök çakranızın iyileştirmeye ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz. Bunun için öncelikle dumanlı kuvars taşından faydalanmalısınız. Ayrıca siyah bir kristal kullanın. Siyah negatif enerjiyi topladığı için, siyah kristal kullanarak kendinizi serbest bırakın ve daha sonra yenilenmek ve iyi hissetmeniz için kırmızı kristali kullanın. Siyah renk genellikle olumsuz enerjileri çağrıştırır. Bu nedenle siyah taşla negatif enerjiden arının, kırmızı kristal ile de pozitif enerjiyi geri kazanın. Ayrıca dumanlı kuvarsı yanınızda taşırsanız kendinizi iyi hisseder ve güven duygunuzun geliştiğini fark edersiniz.

Kristal taşlar 

Sakral Çakra Kristalleri


Sakral çakranızın iyileştirilmesi gerektiğini ikili ilişkilerinizde hissedersiniz. Sosyal ve ikili ilişkilerde yaratıcı olma konusunda sorun yaşamanızda, günlük yaşamınızda yaptığınız hiçbir şeyden keyif almadığınızda bu sizin Sakral çakranızın iyileştirmeye ihtiyacı olduğunu gösterir.  Bunun için kullanılması gereken taş Güneş taşıdır.  Güneş taşının Sakral çakra için şifa veren özelliği vardır.  Ayrıca Sakral çakra turuncu renk ile özdeştir.  Bu nedenle turuncu ve açık mavi doğal taşları tercih etmeniz sizin Sakral çakranız üzerinde şifa oluşturur.  Kendinizi canlı hissedersiniz ve uzun vadeli işlerinizde güçlü ve çok daha başarılı olursunuz.  Sakral çakra çalıştırılmasının ardından mutlaka Güneş taşını yakınınızda çantanızda veya yanınızda bulundurmanız uzun süreli sağlıklı kalmanızı sağlar.

Solar Pleksus Çakrası


Solar Pleksus çakrasının çalıştırılması gerektiğini kendinizde özgüven sorunu yaşadığınızda,  cesaretinizin kırıldığı noktalarda,  reddedileceğiniz korkusu yaşadığınızda ve aidiyet duygusunu kaybettiğiniz durumlarda hissedersiniz. Solar Pleksus çakrası için önemli kristal Sitrin taşıdır. Rengi sarı ve kahverengidir. Güneşin rengi ile ve onun sağladığı sıcaklıkla özdeşleştirilmiştir.  Bu renkteki kristalleri kullanmak solar Pleksus çakrasını çalıştırır.  Aynı zamanda kendinizi iyi ve çok daha pozitif hissedersiniz.  Sağlıklı ilişki ve iletişimler kurarsınız.

Kalp Çakrası


Kendinizi haset,  kıskanç,  yalnız ve öfkeli hissettiğiniz durumda mutlaka kalp çakranızın iyileştirmeye ihtiyacı vardır. Bunun için faydalanmanız gereken kristaller özellikle yeşil ve pastel tonlarındaki pembe kristaller olabilir.  Yeşil ve pembe kristaller kalp çakrası ile etkileşime girer.  Yeşilin enerjisi özellikle kalp bölgesindeki dengeyi sağlamaya yardımcı olur. Duygusal ihtiyaçlarınızı daha rahat algılar ve ilişkilerinizde karşınızdaki kişiyi daha iyi anlarsınız.  Öfkelerinizden kurtulur kendinizi rahat ve arınmış olarak hissedersiniz.

Boğaz Çakrası


Boğaz çakrasının iyileştirilmesi gerektiği durumlarda genellikle kişi de kendini ifade etme sorunu yaşanır ve iradenizin kırıldığını hissedersiniz.  Boğaz çakranızın mutsuzluk yaşadığınız durumda mutlaka iyileştirilmesi gerekir.  Boğaz çakrasının iyileştirilmesinde size yardımcı olacak taş koyu mavi kristal taşlar olmalıdır.  Lapis,  Aquamarine taşının boğaz çakranız üzerinde iyileştirici etkisi vardır.  Boğaz çakrasının iyileşmesi ile kendinizi sabırlı,  içinde bulunduğunuz olumsuz kalıpları kıran,  öfkeyi kontrol altında tutan ve pozitif neşeli insan yapar.   Aynı zamanda acı ve üzüntülerinizle başa çıkmanızı sağlar.

Göz Çakrası


Kendinizi duygusal olarak kötü,  üzgün,  negatif veya herhangi bir işe odaklanma sorunu veya konsantrasyon bozukluğu yaşadığınızda bu göz çakralarınızın mutlaka iyileştirmeye ihtiyacı olduğunu gösterir.  Bunun için faydalanmanız gereken kristaller koyu mavi kristallerdir.  Lapis göz çakrası iyileştirilmesinde kullanabileceğiniz kristallerden biridir. Çivit unu renginde olan Lapis kendi iç gözleminizi sağlamanıza yardımcı olur.  Bilincinizi açar kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.  Daha teşvik edici ve ilişkilerinizde ki karmaşıklığın aşılmasında size yardımcı olur.

Tepe Çakrası


Tepe çakrasının etkili olduğu durumlar genellikle maneviyat ve inanç konusunda yaşanır.  Kendinizi depresif ve değersiz,  kendini kaybolmuş amaçsız hissettiğinizde tepe çakrasının çalıştırılması iyileştirilmesi gerekir.  Bu konuda ametist tepe çakra çalıştırmanız da size yardımcı olur.  Bunun yanı sıra ikinci bir renk beyazdır.  Beyaz kristaller sezgilerinizi güçlendirir.  Hayal gücünüzü harekete geçirir,   kendinizi daha asil ve özgüveni gelişmiş hissedersiniz.  Yaptığınız birçok şeyden zevk almaya çalışırsınız ve çok enerjik olursunuz.  Tepe çakrası çalıştığınızda kendinizi yenilenmiş hissedersiniz.

Hamilelikte Şifalı Taşlar Kullanılır Mı?


Hamilelikte şifalı taşların kullanılması sakıncalı olmadığı gibi birçok taşın hamilelik döneminde yaşanan sorunları ortadan kaldırdığı bilinmektedir. Taşların her dönemde olduğu gibi hamilelik döneminde de olumlu ve iyileştirici etkisi vardır. Özellikle ametist taşının gebelik döneminde yaşanan duydu durum bozuklukları, hormonlardan kaynaklanan duygusal durumu dengelemeye yardımcı olur.  Bununla birlikte normal doğum yapan kadınlarda doğumu kolaylaştırdığı bilinir.  Ayrıca hamilelik döneminde sık sık karşılaşılan kan basıncının dengesizliği şifalı taşlar ile kontrol altına alınır.  Damarları koruyucu özelliği ve karın çatlaklarının oluşmasını önlediği bilinir.  Sevimli ve dekoratif taşlardan biri olan Aytaşı parlayan ve duygusal dengeyi sağlayan taşlardan biridir.  Aynı zamanda şans taşı olarak da bilinir.  Yıldızı düşük olan kişileri nazara karşı koruduğu bilinir.  Ayrıca hormonlar üzerinde olumlu etkisi vardır.  Çocuk sahibi olmak isteyen, ovulasyon konusunda sorun yaşayan anne adaylarının gebe kalmasına yardımcı olur.  Ayrıca zor hamilelik döneminin rahat geçirilmesinde de etkilidir.  Menopoz döneminde yaşanan hormonal sorunlardan kaynaklı ateş basması gibi sıkıntılı durumların oluşumunu da önler. Hamilelik döneminde anne adaylarının kendini iyi hissetmelerini sağlayan diğer bir doğal taş ise zirkon taşıdır.  Zirkon vücudu rahatlatır.  Kasları gevşetir rahat uykuya geçmeyi sağlar.  Bunun yanı sıra özellikle hipertansiyonu kontrol altında tutar.  Hormonlar üzerinde etkili olan bu taş hamilelik döneminin rahat geçirilmesini sağlar.

Doğal Taşların Şifa Sağladığı Hastalıklar


Taşların dekoratif görünümlerini yanı sıra şifalı olma özellikleri bilinen en eski ve etkili yöntemlerden biridir. Taşları yakından tanımak şifalanma açısından oldukça önemlidir. Hastalıkların iyileştirilmesinde kullanılan etkili doğal taşlar şunlardır;

Elmas


Elmas hem maddi hem de manevi olarak en değerli taşlardan biridir.  Elmas aynı zamanda aşk taşı olarak bilinir.  Özellikle evlilik yüzüklerinde elmasın kullanılması aşkı pekiştirir.  Elmas takı olarak kullanıldığında kişiye özgüven ve cesaret verdiği söylenir.

Safir


Safir kırmızıya yakın  renkte olduğu gibi,   yeşil,  pembe, siyah renkleri de bulunur.  Safir özellikle depresif durumlarda ve duygusal travmalar da etkili,  şifa veren taşlardan biridir.  Gök Yakut taşı olarak da adlandırılır.

Yakut


Yakut insan psikolojisi üzerinde oldukça etkili olan ve akıl hastalıklarında sıklıkla kullanılan taşlardan biri olduğu bilinmektedir.  Çok yoğun bir enerjiye sahiptir. Yaydığı enerji kişi de olumlu yönde ruhsal bir rahatlık sağlar.

Ametist


Son derece dekoratif olan ametist taşı mor renginden dolayı da son derece şık taşlardan biridir.  Ayrıca birçok hastalığa iyi gelmesi sebebiyle en şifalı taş olarak kabul edilir.  Ametist yine psikolojik sorunlar ve stres üzerinde oldukça etkilidir. Ayrıca,  migren ataklarında,  hazımsızlık ve iştahsızlıklarda,  göz hastalıklarında ve akciğer hastalıklarında son derece etkili olduğu söylenir.  Bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi uyku sorunu olan kişilerde de rahat uykuya geçmeyi sağlayan taşlardan biridir.  Alkol ve sigara bağımlılığının tedavisinde de ametist taşı oldukça etkilidir.

Akik


En bilinen taşlardan biridir.  Bolluk ve bereketi simgeler.  Akik taşını üzerinde taşıyan kişiye şifa kaynağı olduğu gibi aynı zamanda da şans bereket ve bolluk getirir. Bunun yanı sıra kan dolaşımını hızlandırır ve cinsel performansı arttırıcı özelliği ile aynı zamanda uzun ömrün simgesi durumunda etkili taşlardan biridir.

Aquamarine


Aquamarine özellikle unutkanlık,  ilişkilerin güçlendirilmesi ve nazara karşı oldukça etkilidir.   Üst solunum yolu hastalıklarında da Aquamarine taşının iyileştirici etkisi vardır.

Kehribar


Kehribar amber taşı olarak da bilinir.  Özellikle tiroit,  astım,  alerjik reaksiyonlar ve bronşit hastalıklarında çok etkilidir.  Bunun yanı sıra şans taşı olarak ta bilinir.

Turkuaz


Turkuaz şifalı özelliğinin yanı sıra şans ve talih taşıdır.  Ayrıca tansiyon ve kalp hastalıklarında oldukça etkilidir.  Panik atak ve kaygı giderici özelliği vardır.  Turkuaz taşını üzerinde taşıyan kişiler de kendini daha iyi ifade etme ve özgüven geliştirdiği bilinir.

 Aromaterapi yazılarım için tıklayın 

4 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Ne güzel bir bilgi olmuş Deryacım ♥

  YanıtlaSil
 2. Doğal taş alacağım derken sahtesini satarlar diye alamıyorum. Nereden alacağını iyi bilmek lâzım. Komodinimde ametist duruyor yıllardır. Kehribar kolyem var. Baltık denizinden. Bir de karma taşlardan olan bir bilekliğim var:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de maalesef o sebepten güvenemiyorum. Evde kehribar var ve çocukların diş çıkarma zamanı inanılmaz yardımı oldu. Bana uygun olanlar mercan ve ay taşı ama gerçeğini bulana kadar emin olup alamıyorum.

   Sil
 3. Harıka ozet olmus ellerıne saglık. Bende ametıst var gercekden harıka bır taş . Kımısı odada bulundurmayın dıyor kımısı bulundurun cok araştırma yaptım bır ara :D benım odamda bır zararı yok yanı.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads