Kronik Ağrılar ve Tedavi Şekilleri

 

Kronik Ağrılar ve Tedavi Şekilleri

Kronik ağrılar önemli bir sağlık sorunudur. Bu sağlık sorunu hastada birbirinden farklı olumsuz durumun gelişmesine yol açar. Kronik Ağrılar ve Tedavi Şekilleri birçok kişi için merak edilenlerden biridir. Kronik ağrıların temelinde depresif bozukluklar olabilir.

Ağrı, var olan doku hasarları sonucunda ortaya çıkabilen duyusal bir durumdur. Kronik olarak adlandırılan ağrılar ise 3-6 ay arasında ve daha uzun sürelerde olmak üzere ortaya çıkar. Bu tür ağrıların geçmesi için de uzun süreli tedavilere ihtiyaç duyulur.Kronik Ağrı Nedir?

Kronik Ağrı Nedir? Sorusunun yanıtı birçok kişi açısından merak edilen bir konudur. Kronik olarak adlandırılan ağrılar belirli bir süre boyunca devam eden ve geçmeyen ağrılardır. Genellikle 3 ila 6 ay arasında sürebilen bu ağrılar bazı durumlarda daha uzun süreli de olabilmektedir.

Kronik ağrılar fiziksel bir bozukluğun göstergesi olabileceği gibi depresif bozukluklara bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Kronik ağrıların tespit edilmesi sırasında bazı kriterlerin göz önünde bulundurulması gerekir. Kronik ağrılar çoğu zaman hasarlı dokulardan kaynaklanmaz. Sık tekrarlayan kronik ağrılar sinir hücreleri tarafından doku hasarı olmamasına rağmen gönderilen ağrı sinyalleridir.

Hastada ortaya çıkan ağrı yakınması ile ilgili olarak başlangıç aşamasından itibaren ayrıntılı bir öykünün dinlenmesi gerekir. Kronik ağrıların tespit edilmesinin ardından tedavi için de çeşitli uygulamalardan yararlanılır.

Kronik Ağrı Tedavi Yöntemleri

Kronik Ağrı Tedavi Yöntemleri belirlenirken ağrının tipine ve hangi bölgede seyrettiğine bakılır. Ağrının tespit edilmesinin ardından nedenlerinin anlaşılması önemlidir. İlk aşamada hasta için bir ilaç tedavisi uygulanırken psikolojik ve fizyoterapik tedavi de ek olarak uygulanabilir.

Ağrı olarak adlandırılan durum kronik ve akut olarak iki grupta değerlendirilir. Tıp biliminin akut ve kronik ağrıları tanımlarken akut ağrıları bir belirti olarak kabul ettiği görülür. Akut ağrıların oluşması vücutta oluşan doku hasarları ile bağlantılıdır. Hasarlı dokuların beyne ilettiği sinyaller ağrı mesajlarıdır. Hasarlı dokuların iyileşmesi ile birlikte ağrıların ortadan kalktığı görülür.

Kronik ağrı ise bir hastalık olarak değerlendirilir ve bir belirti olarak kabul edilmez. Tedavi edilmesine rağmen belirli bir süre boyunca devam eden ağrılar kronik ağrı olarak adlandırılır. Kronik ağrılarda ağrının oluştuğu bölge, şiddeti ve süresindeki değişiklik kişiye bağlı olarak ortaya çıkar. Kronik ağrılara yanma, basınç ya da uyuşma hissi eşlik edebilir.

Kronik ağrılar vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkabilme özelliğine sahiptir. Bu tür ağrılar kişiyi fiziksel ve psikolojik olarak etkileyebilir. Günlük yaşamı zorlaştırmasının yanı sıra bireyin yaşam kalitesinin de düşmesine neden olan bu ağrılar uyku bozukluklarına yol açabilir.

Bireyde iş gücü kaybı ve kaygı oluşması da kronik ağrıların bir göstergesi olabilir. Kişinin bağışıklık sisteminde düşmeye neden olabilen bu tür ağrılar depresyona yol açabilme özelliğine de sahiptir. Kronik ağrıların zorlu ve uzun süren tedavi süreçlerine ihtiyacı olur.

Kronik ağrıların ortaya çıkması için bir hastalık olmasına gerek yoktur. Herhangi bir yaralanmaya veya hastalığa bağlı olmadan oluşabilen kronik ağrılar karmaşık tedavi süreçlerine yol açabilir. Ortaya çıkmasında etken olabilecek çeşitli olumsuzluklar bulunur. Bunlardan bazıları ise; sigara tüketimi, uyku bozuklukları, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, vitamin eksiklikleri, hareketsiz yaşam, alkol tüketimidir. Bu tür ağrıların tedavi edilmesi için erken dönemde tanı konulması daha etkili sonuçlar verir.

İlaç tedavisinin yanı sıra aerobik egzersizleri, masaj, sinir blokajları, girişimsel ağrı tedavisi uygulamaları, ağrılı nokta enjeksiyonları, meditasyon, yoga gibi uygulamalardan yararlanılır.

Kronik ağrılar kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir. Bu tür ağrıların çoğu zaman kesin nedeni konusunda bir sonuca varmak zordur. Akut ağrılardan farklı olarak kronik ağrıların yaralanma veya fiziksel hasarlarla bir bağlantısı bulunmaz.

Kronik ağrıların tanı ve tedavisinin yapılması diğer ağrılara göre biraz daha meşakkatlidir. Çeşitli şekillerde ortaya çıkan bu ağrıların uykusuzluk, eklem ağrıları, halsizlik, kas ağrıları şeklinde belirtileri olabilir.

Tedavileri sırasında ağrı kesici ilaçların yanı sıra fizik tedavi yöntemleri, cerrahi implantlar, akapunktur gibi uygulamalar kullanılabilir. Kronik ağrıların ortaya çıkması söz konusu olduğunda çeşitli risk faktörleri hakkında da bilinmesi gerekenler olur. Yaşlılık, genetik etkenler, ırksal özellikler, obezite geçmişi ve travmatik yaralanmalar risk faktörlerinden bazılarıdır. Bunun yanı sıra psikolojik risk faktörleri ve yaşam tarzına bağlı olan risk faktörleri de bulunur.

Çocukluk çağı travmaları arasında sorunlu bir çocukluk geçmişi, istismara maruz kalmak gibi durumlar yer alabilir. Yaşam tarzı risklerinden bazıları arasında ise yorucu işlerde çalışmak, sigara ve alkol gibi alışkanlıklar yer alabilir.Kronik Ağrı Belirtileri

Kronik Ağrı Belirtileri çeşitli biçimlerde kendini gösterebilir. Bu tür ağrıların tedavisi uzun süreli ve oldukça zorlu olabilir. Ağrıların ortaya çıkışı da kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.

·         Kas ağrıları

·         Eklem ağrıları

·         Uyku bozuklukları

·         Yorgunluk hissi

·         Yanma şeklinde ortaya çıkan ağrılar

·         Depresyon

·         Öfke hali

Kronik Ağrı Tedavisi

Kronik Ağrı Tedavisi için ağrı kesicilerden yararlanılabilir. Reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar bu tür ağrıların tedavisinde kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra ağrı kesicilerin yeterli olmaması durumunda cerrahi implant yöntemi, omurilik stimülasyonu, elektriksel sinir stimülasyonu kullanılabilir.

Tetikleme noktası enjeksiyonları da tedavi yöntemleri arasında yer alır. Bunun yanı sıra psikoterapi uygulamalarına da gerek duyulabilir. Tedavi sırasında yeterli miktarda ve bilinçli bir şekilde yapılan egzersizlere ihtiyaç olur.

Kronik ağrıların tedavisi sırasında yararlanılan egzersiz türleri ise esneme, güçlendirme, kardiyovasküler, solunum ve postural egzersizler olabilir. Bu egzersizlerin doğru uygulanması kronik ağrı tedavilerinde oldukça önemlidir.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Vücuttaki Basınç Noktaları Nedir, Nasıl Harekete Geçirilir?

Düzgün Nefes Almak İçin 3 İpucu

Kene Isırmaları, Belirtileri ve Tedavisi

Akupunktur Nedir, Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır

 

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. Her sene üç dört kez garanti sinüzit ağrısı ve burun tıkanıklığı yaşıyor arkadaşım.. gerçekten kronikleşmiş bu sıkıntılar fena.

    YanıtlaSil
  2. Bende migren var. Sürekli ağrı kesicim olur. 2 kez olmadığı zaman oldu ve bir eczane bulana kadar geçirdiğim zaman tam bir işkenceydi ikisinde de. Malesef tarlada yaşadım ve epey bir kırsal oralar.

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads