Tamanu Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir? Tamanu Yağı Kullanım Alanları

Egzotik bir güzellik iksiri:

Tamanu yağı, kirli ve kuru ciltler için içten bir destek

Tamanu Yağının Faydaları


 


Doğal cilt bakımı altın devrini yaşıyor: Giderek daha fazla marka temiz formüllere güveniyor ve kozmetik ürünlerinin tüplerinden ve kavanozlarından çevreye ve sağlığa zararlı kimyasalları yasaklıyor. Öte yandan, örneğin besleyici bitkisel yağlar biçiminde doğal güzellik artırıcılar çok popüler oldu son zamanlarda. Jojoba, badem veya kuşburnu yağı en çok kullanılanlar arasında olsa da, Tamanu yağı ilerleyen yıllarda daha çok tanındıkça favori yağımız olabilir. Bakım yağını neyin bu kadar özel kıldığını ve neden kuru ve hatta lekeli ciltler için ideal olduğunu yazımda anlattım.
Tamanu Yağı, güzel ve ışıltılı bir cilt için çok yönlü fayda sağlayan bir yağdır.

Tamanu yağı nedir?

Tamanu Yağının Faydaları


Tamanu yağı yeni ve nispeten bilinmeyen bir güzellik trendi, ancak  favori bir bakım yağı olma potansiyeline sahip. Besleyici yağ, Doğu Afrika, Güneydoğu Asya ve Kuzey Avustralya'da yetişen tropikal bir ağaç olan Tamanus'un tohumlarından elde edilir. Koyu yeşil yağ, orada yüzyıllardır doğal bir çare olarak kullanılmıştır. Ve güzellik endüstrisi şimdi kendisi için değerli yağı keşfetti ve cilde pek çok fayda sağladığını farketti ...

Tamanu Yağı Sivilcelere İyi Gelir Mi? Yaşlanmayı Önleyici Etkisi Var Mı?


Tamanu Yağı, yeni cilt bakımı favorisidir. Tamanu Yağı ciltte şu şekilde çalışır:

Nem sağlayıcı: Tamanu yağı, cilde yoğun nem sağlayan ve kuru, pürüzlü alanları ortadan kaldıran omega yağ asitleri bakımından zengindir.

Anti-sivilce etkisi: Yağ bazlı bakım ürünleri genellikle lekeli ciltler için tavsiye edilmez. Bununla birlikte, Tamanu Yağı, sivilceleri önlemeye yardımcı olabilecek antibakteriyel ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Bilim adamları, yağın iltihaplı akne veya egzama için doğal bir çare olarak da kullanılabileceğini düşünüyorlar.

Yara iyileşmesini uyarır: Tamanu Yağı, hücrelerin yenilenmesini ve kolajen üretimini tetiklediği için cilt üzerinde iyileştirici bir etkiye sahiptir. Sonuç olarak sivilceler daha hızlı iyileşir ve düzenli kullanımla izler iyileşir.

Yaşlanma karşıtı bakım: Yağ, kolajen üretimini ve hücre büyümesini uyardığı ve serbest radikallere karşı güçlü bir antioksidan görevi gördüğü için Tamanu Yağı aynı zamanda genç, dolgun bir cilt sağlar ve kırışıklıkları önler.

Tamanu Yağının Faydaları - Doğal Yağlar


 

Tamanu Yağının Saçlara Etkisi Nedir?

 Tamanu yağı hem saçta hem de saç derisinde kullanılabilir ve hemen hemen tüm saç tipleri için tavsiye edilir. Ürün yoğun kıvamda olmasına rağmen saça kolaylıkla sürülür ve saç yapısına ve cilde hızla emilir. Tamanu yağı, doymamış ve doymuş yağ asitleri (linoleik asit ve oleik asit) dahil olmak üzere besleyici maddeler açısından zengindir. Bu maddeler saçın ve saç derisinin genel durumundan sorumludur.
Tamanu yağı tek başına besleyici bir ürün olarak veya maskelerde, şampuanlarda veya saç kremlerinde bir bileşen olarak kullanılabilir ve hem ıslak hem de kuru saça uygulanabilir. Tamanu yağı sebum üretimini azaltır ve saç derisinin doğru pH'ını korur ve ayrıca uygulamadan sonra saçlar hızlı bir şekilde yağlanmaz. Saç köklerini güçlendirir, büyümeleri için uyarır, saç dökülmesini azaltır, derin nemlendirme ve beslenmeyi garanti eder. Bu yağın başka hangi özellikleri var? Saç tellerini güneş ışınlarının zararlı etkilerinden ve şampuan ve saç boyaları gibi bazı kozmetik ürünlerde bulunan güçlü temizlik maddelerinden korur. Saç, kullanımdan sonra kimyasal ve mekanik hasara karşı dayanıklıdır. Tamanu yağı ayrıca saçı ve saç derisini saç maşası, düzleştirici ütü veya saç kurutma makinesi gibi bazı cihazların ürettiği sıcak havadan ve saç boyama, saç ağartma veya perma gibi kuaförde yapılan müdahalelerden korur. Yağ saçı pürüzsüzleştirir ve nemlendirir, parlaklık verir ve düzenli kullanımdan sonra saçın şekillendirilmesi kolaylaşır.


Tamanu Yağı nasıl doğru kullanılır?


Saf Tamanu Yağı günlük, sabah ve / veya akşam kullanılabilir ve her zaman tonik ve serum gibi hafif bakımlardan sonra uygulanır. Yalnızca birkaç damla kullanın - yağ çok zengindir. Ardından iyice yedirin ve yüzünüzün her yerine masaj yapın.

Ekstra ipucu: Bu doğal bir ürün olduğu için nadir durumlarda reaksiyonlar olabilir. Elinizin arkasındaki küçük bir alanda yağı önceden test etmek en iyisidir. 

 Tamanu yağını kullanmanın birçok yolu vardır. Yağı uygulamadan önce ürün miktarını belirlemeniz gerekir. Kozmetik ürünün miktarı uzunluk, yoğunluk, gözeneklilik, hasar ve cilt tipine göre ayarlanmalıdır. Saç derisinin ve saçın durumunu iyileştirmek için maskeler veya şampuanlar gibi diğer kozmetik ürünlerinize Tamanu yağı da eklenebilir. Unutmayınız ki tamanu yağı tam olarak maske veya saç kremi ile karıştırılmalıdır. Daha sonra ürünü eskisi gibi saça uygulayabilirsiniz.

Tamanu yağı ile tedavi, ilk etkiler ortaya çıkana kadar sürmelidir. Düzenli olarak kullandıktan sonra saçlarınız beslenecek, daha sağlıklı ve güzelleşecektir. Ürünü hem kuru hem de ıslak saça uygulayabilirsiniz. Saç ve saç derisinin temizlenmesi gerektiğini unutmayın. Kırık uçlardan, mekanik ve kimyasal hasarlardan korumak için az miktarda tamanu yağını saçın uçlarına masaj yapın. Yağı saçınızın her tarafına sürmeniz de iyi olacaktır. Ardından sıkı bir örgü yapın ve başınızın etrafına bir havlu sarın. Yaklaşık 40 dakika sonra saçınızı nazik bir şampuanla dikkatlice yıkayın. Tellerin havayla kurumasına izin verin veya soğuk havayla kurutun. Aynı şekilde yağ ıslak saça uygulanmalıdır. Saçınıza bir çorba kaşığı tamanu yağı sürün. Ayrıca az miktarda yağı kafa derisine masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Sıkı bir saç modeli yapın ve başınızın etrafına bir havlu sarın. Isı sayesinde besleyici maddeler saç derisine daha iyi ve daha hızlı emilir ve cilt hücrelerindeki kan dolaşımı iyileştirilir. Baş masajı aynı zamanda saç köklerini ve saç köklerini güçlendirir.

Tamanu yağı, yağ maskesi olarak da kullanılabilir. Bu müdahale nedir? Bu popüler bir saç ve saç derisi bakımı yöntemidir. İşlemden önce sebum, toz, hasarlı epidermis ve pulları çıkarmayı unutmayınız. Sonra fazla suyu süzmek için başınızın etrafına bir havlu sarın. Bu prosedür için sadece iki yemek kaşığı tamanu yağına ihtiyacınız var. Kozmetik ürün hem saça hem de saç derisine uygulanabilir. Yaklaşık bir saat sonra kafa derisi dikkatlice yıkanmalıdır. Saçınız hala yağlı mı? Başınızı SLS içeren şampuanla bir kez daha yıkayın ve saç kremi sürün.

Orijinal tamanu yağı oda sıcaklığında tutulmalıdır çünkü düşük sıcaklıkta sertleşir.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Doğal Taşların İyileştirici Gücü Ve Diğer Faydaları

Aromaterapi Nedir? Aromaterapi'nin Faydaları 

Badem Yağının Faydaları Ve Kullanım Alanları 

Lavanta Yağı Faydaları Ve Kullanım Şekilleri 

Kuşburnu Yağının Faydaları Ve Kullanım Alanları 

Hint Yağının Saç, Kirpik Ve Cilt Üzerindeki Yararlı Etkileri

Gül Suyu İle Cilt Bakımının Avantajları

Yorum Gönder

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

Daha yeni Daha eski

Ads

Ads