Pap Smear Testi Yaptırmanın Faydaları

 

pap smear testi

Pap Smear Testi Yaptırmanın Faydaları

 

Pap smear testi özellikle rahim ağzı kanseri tespiti ya da önlemeyi amaçlı kadınlar için son derece önemli olan bir testtir. Pap smear testi bir kadın doğum uzmanı tarafından rahim ağzından hücre alınması ile yapılır. Alınan hücrelerin kontrolü sırasında kanser ya da kansere dönüşebilme riski taşıyanlar belirlenir. Pap smear testi kanseri en erken dönemde tedavi edilebilir yola sokabilen en güvenli kontroldür.

 

Pap Smear Testini kimler yaptırmalıdır?

 

Pap smear testi 21-65 yaş arasındaki tüm kadınların düzenli olarak yaptırması gereken bir testtir. 21 yaş altı genç kızlarda rahim ağzı kanseri riski düşük olduğundan her 3 senede bir bu taramanın yararı vardır. Yaşla birlikte ve aynı zamanda aile öyküsü içerisinde risk faktörleri varsa,  tarama zamanı çok daha sık rutinler halinde olmalıdır.

 

Pap smear uygulaması pelvik muayene şeklinde olur. Kadın doğum uzmanı tarafından gerçekleştirilen bu kısa süreli işlemde kadın muayene masasında rahim ağzından hücreleri toplayabilmek için vajina spekulum aleti ile açılır ve işlem gerçekleştirilir. Alınan hücrelerin laboratuvarda incelenmesi sonucu kanser hücresi olup olmadığı anlaşılır. Adet esnasında pap smear testi yaptırılmamalıdır. Pap smear testi herhangi bir risk içermez.

 

pap smear testi

Pap Smear Testi Sonuçları

 

Pap smear testi sonuçları , rahim ağzı hücrelerin normal ya da anormal olduğuna dair gerekli ayrıntıları verir. Anormal bir hücre gelişimi fark edilirse tedavi kaçınılmaz hal alır. Normal bir pap smear testi demek hücrelerin normal çıktığı anlamını taşır. 3-5 yıl içinde yeni bir tarama istenir. Bazen net olmayan sonuçlar elde edilir ki; bu noktada başka bir test istenebilir. Anormal pap smear testi sonuçları söz konusu ise hücrelerin anormal gelişimi tespiti olur. Bu durumda hücrelerin genel durumunun incelenmesi için hasta takibe alınır. Bazen hücreler normale döner, bazen kanser hücresine döner. İşte bu nokta pap smear testinin faydasının işaretidir.

 

Pap smear testi ve rahim ağzı kanseri ilişkisi kapsamında ; bu kanser türü kadınlarda kanserden ölümde ilk sıralarda gelir. Ancak bu test ile erken teşhis paydası ağır basmış ve ölümler de beraberinde azalmıştır. Bu nedenle cinsel hayatı aktif 30 yaş sonrası her kadının hayatında pap smear testi olmak zorundadır. Smear testi düzenli bir tarama ile önleme payı olan bir jinekolojik muayenedir. Kanser öncüsü olan tüm hücrelere kalkan görevidir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Pelvic Kas Nedir, Nasıl Güçlendirilir?

Meme Kanseri Farkındalık Günü

Meme Kanseri Riskini Azaltın

Fiziksel Aktivite Göğüs Kanseri Riskini Azaltıyor

Rahim Ağzı Kanseri

Yorum Gönder

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

Daha yeni Daha eski

Ads

Ads