Pelvik Kas Nedir-Ne Gibi Sağlık Sorunlarına Neden Olur? Pelvik Kası Güçlendirecek Egzersizler

Pelvis Kası Nedir? Pelvis Kası Egzersizleri Nelerdir?Pelvik taban neden bu kadar önemli?

İyi eğitimli bir pelvik kas - birçok kadın bunun hayalini kurar. Vücudumuzda birçok önemli olan ancak gizli çalışan kaslar vardır. Hakkında konuşulması yakın zamana kadar tabu olan bu kaslardan biri - pelvik taban kaslarımız. Genelde biliyor ancak umursamıyor ve çalıştırmıyoruz. Sadece idrar kaçırma gibi sorunlar yaşadığımızda, her gün bizim için ne yaptığını anlıyoruz. Çünkü avuç içi büyüklüğünde, üç kas katmanından oluşan pelvik çıkışımızı kapatmaktan çok daha fazlasına yarar pelvis kas. “Pelvik taban (Pelvik) vücudumuzun ortasındaki güç merkezidir” diyor uzmanlar . “Etkinleştirmek hayatınızı tamamen değiştirebilir, daha yetenekli ve formda, daha iyi, daha genç ve daha genç hissedebilirsiniz.” Pelvik taban, ayakları ve bacakları üst gövdeye bağlar ve duruşumuzu düzenlemede etkilidir. Kasık kemiği etrafındaki bu kaslar tüm hareketlerimizin, iyi duruşun, dinamik, istikrarlı dengenin ve uyumlu koordinasyonun anahtarıdır.
Eğer güçlü ve aktifse, tüm vücutta sağlıklı bir gerginlik oluşur. Bilinçli olarak pelvik tabanı kullanırsak, birkaç saniye içinde karın daha düz, iç kalçalar kalkık, daha dinamik oluruz, daha iyi hissederiz ve hemen daha iyi görünürüz.


Böyle bir duruş sadece güzelliği ve gücü yaymakla kalmaz, aynı zamanda zihinsel olarak daha esnek, istikrarlı ve rahat olmanızı sağlar. Ve bize enerji sağlar. İster Yoga, Çigong, ister Aikido olsun, hepsi yaşamın akışını iyileştirmek için - bu gücü farklı olarak adlandırsalar bile - aktif pelvik tabanını kullanır. Uzmanların yaptıkları  ölçümler, pelvik tabandaki Pc kasının (pubococcygeus kas) hedeflenen geriliminin, omurilikten beyine akan daha fazla enerjiye izin verdiğini göstermiştir, bu nedenle aktif bir pelvik taban, bir tür dinamo gibi işlev görür .
Pelvik taban kaslarını düzenli olarak eğitmek için yeterli sebep çok. Hepsinden iyisi, ilk zayıflıklar ortaya çıkmadan önce - özellikle menopoz sırasındaki östrojen düşüşünün çok fazla gevşemesine neden olur ve idrar kaçırma  veya uterus prolapsusuna neden olur. Ve hepsinden önemlisi, pelvik taban eğitimi günlük hayata entegre edilebilir. Yürüme, merdiven çıkma, kutu kaldırma, bahçecilik, tüm bunlar gerekli gerginliği hissettiğimizde pelvik tabanını eğitebilir. Başlangıçta, vücudun bu bilinmeyen bölgesini daha iyi tanımak için pratik yapmak için bilinçli olarak biraz zaman ayırmak anlamlıdır.

 Pelvik tabanın eğitiminin cinsellik üzerinde bir etkisi olduğu doğru mudur?

 Evet. Egzersizler, leğen kemiğindeki kasları güçlendirir, kan dolaşımını arttırır ve muhtemelen ayrıca leğen kemiğinin ana sinirini oluşturan pudendal siniri olumlu yönde etkiler. Çoğu zaman, libido artar, klitoris stimülasyona daha duyarlıdır ve orgazm iyileşir. Her şeyden önce, kadınlar karınlarını, kadınlıklarının merkezini, çok daha bilinçli ve yoğun hissederler. Bu şekilde, vücutlarının duygusal yeteneklerini yeniden keşfediyorlar ve kendi cinselliklerini daha iyi belirleyebiliyorlar.  Düzenli olarak pelvik taban egzersizleri yapan kadınların yapay stimülasyona ihtiyacı yoktur.


Bu tür egzersizler menopoz sonrası negatif etkilenen cinsel hayatı iyileştirebilir mi?

Özellikle bu egzersizler kasları güçlendirmek için çok önemlidir. Menopoz sırasındaki östrojen düşüşü, seks arzusunu azaltır.  Düzenli pelvik taban antremanı, çoğu zaman yaşlılık çağında, çok fazla arzu duymadan bile kadınların olgun bir cinselliğin tadını çıkarmalarına yardımcı olur.

Hangi egzersizler özellikle isteği ve tutkuyu arttırır?

Pelvik taban alanındaki tüm çok özel kasılmalar. Kasları sıkıp, gevşeterek güçlendirebilirsiniz. Artık bu amaçla satılan hazır aletler de var ancak kullanımı herkes için pratik olur mu bilemiyorum. Yine de denemekte yarar var :)

Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre, son tıbbi tabulardan biri, genellikle zayıf bir pelvik tabanla tetiklenen idrar tutamamadır: Sonuçta, 25 yaşın üzerindeki birçok kadında idrar yapma ve idrar kaçırma konusunda zorluklar yaşanmaktadır. Kadın Sağlığı Koalisyonu tarafından yapılan bir araştırmaya göre, yüksek sıkıntı ve iyi iyileşme şansına rağmen, etkilenenlerin sadece yüzde 60'ı doktora gidiyor.
 Bir yandan hamile olan kadınlar ve hamilelik ve doğum sırasında pelvik tabanı gerilmiş olan genç anneler, ilk risk grubunda.  Ancak çocuğu olmayan kadınlar da var, pelvik kas esnemesinden yakınan. Sonra karın ağrısı, menstrüel bozukluklar ve kontinans problemleri de yaşananlar arasındadır.
Ek olarak, pelvik taban yaşlılıkta zayıflayabilir - bu kısmen değişmiş hormon dengesinden kaynaklanır. Fazla kilo ve genel bağ dokusu zayıflığı nedeni olabilir. Her durumda günlük yaşamlarında bu kadınlara yardımcı olacak özel egzersizler ve teknikler öğrenmeleri tavsiye edilir..

Pelvik Kasındaki Zayıflama Nasıl Anlaşılır?

Bu genellikle kadınların bir şekilde kendilerini yumuşak hissettiği gerçeğiyle başlar ve sonra yavaşça hafif bir mesane zayıflığı eklenir: İlk başta sadece bir damla kaybedebilirsiniz, bir yıl sonra aniden iki  olur .

Genellikle sırt, boyun ve omurga bölgesinde gerginlikler vardır. Ek olarak, karın ağrısı ve hazımsızlık meydana gelebilir - hemoroitler bile pelvik tabanla ilgili problemlerle tetiklenir.
Birçok kadın, özellikle doktorları veya özel danışmanlık merkezleri ile, idrar kaçırma konusunda konuşmaya cesaret edemiyor.
Doğum sonrası en kısa zamanda pelvik taban egzersizlerine başlayıp, bunları ömür boyu uygulamak gerekiyor.

Tedavi İçin Hangi Uzmana Başvurmalı?

“Ürojinekolojik” bir eğitime sahip jinekologlar , ürologlar ve proktologlar yardımcı olabilir. Birçok şehirde ayrıca pelvik taban merkezleri de bulunmaktadır. Ve şimdi daha fazla fizyoterapist pelvik taban üzerinde uzmanlaşmıştır.

Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Kegel egzersizlerinin yapılışını daha iyi anlamanız için örnek bir video ekliyorum.Pelvik Kasını Çalıştıran Başka Sporlar Var Mı?

Pelvik kasını çalıştırmaya yarayan egzersizler dışında birkaç farklı spor dalı da faydalıdır.  Örneğin, bisiklet sürmek, Nordik yürüyüş yapmak veya yüzmek gibi.

Pelvik Kası Güçlendiren Yoga Hareketleri

Yoga ve pilates, pelvik kası oldukça iyi çalıştırırlar. Evde kendi kendinize de aşağıda resimlerini eklediğim örnek hareketlerden hepsini veya birkaçını yapabilirsiniz.
İlginizi çekebilecek diğer konular:

Sezaryen sonrası neler yaşadım, iyileşme sürecinde bunlara dikkat edin
Doğum Sonrası Spor
Body Positivity-Vücudunuzla Barışık Yaşamak
Meme Kanseri Nedir-Meme Kanserine Karşı Alınabilecek Önlemler
10 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Ne kadar önemliymiş pelvik kas not aldım:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok önemli canım. Sen de yeni doğum yaptığın için bu egzersizleri uygulamalısın 😊.

   Sil
 2. Epey bir zaman önce bununla ilgili araştırma yapmıştım meraktan. Arada ilgili hareketleri yaparım ama daha düzenli olmalı tabiki. Biz kadınların işi zor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Düzenli yapmak önemli. Pelvis egzersizlerini ben de zaman zaman ihmal ediyorum ☺️

   Sil
 3. Yanıtlar
  1. Tüm kadınların bilmesi gereken temel sağlık bilgileri 😊

   Sil
 4. Gerçekten önemliymiş hiç bilmiyordum, videoyu kaydettim mutlaka yapıcam :)

  YanıtlaSil
 5. Uzun süredir pelvik kas çalışmaları yapmam gerektiğini biliyorum ama tembellik işte ne kadar detaylı açıklamışsın canım.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads