Home Ice-Sense IPL Laser Hair Removal Device Review

 

Laser hair removal

Since beauty salons are closed these days, we have to meet many of our body care needs at home. I make my manicure and pedicure at home. I am also coloring my hair at home. Epilation is one of them. Today, I wanted to give information about Lukelady Home Ice-Sense IPL Laser Hair Removal devices, which is a very practical form of home hair removal:

How IPL works?

IPL application body

With IPL, hair reduction of up to 50% can be achieved after 3-4 treatments. For a body treatment - excluding the face - you will achieve the best results with 4 treatments every 2 weeks, followed by 3 treatments every 4 weeks. Then repeat the treatment if necessary.

IPL application on the face

For treatment on the face, you will achieve the best results with 6 treatments every 2 weeks, followed by further applications every 4 weeks. Then repeat the treatment if necessary.

Only 3 treatment steps for permanent hair removal:To prepare

For use, the skin must be shaved, clean, and dry. Turn on the device.


To adjust

IPL energy levels: The device is initially set to the lowest level. With the help of the energy level table, you can see which level is suitable for you. After determining the appropriate level, you should definitely carry out a skin tolerance test before use.


Apply

Place the applicator on the surface of your skin and press the trigger button. Make sure that there is complete skin contact, otherwise no light pulse will be triggered. Change the treatment area after each light pulse.

Never treat the same area several times and avoid overlapping. But there are also no gaps in the application, otherwise, you run the risk of not hitting all of your hair.

If the control lamp lights up red, the skin is too dark or too tanned. No light pulse is triggered. Pressing the shutter button activates the flash slide function. A light pulse is automatically triggered every few seconds, which makes the application even more convenient and faster.

I chose the Lukelady IPL laser hair removal device. This model is only suitable for dark-colored hairs. There is another model of the device that is suitable for yellow, gray, and red hair. You can go to the Lukelady online sales page and get information about this.

laser hair removal


Güzellik salonları bugünlerde kapalı olduğu için, bakım ihtiyacımızın çoğunu evde karşılamak zorundayız. Manikür, pedikür ve saç boyasını evde yapıyorum. Epilasyon da bunlardan biri. Bugün evde epilasyonun oldukça pratik bir şekli olan IPL Lazer Epilasyon cihazları hakkında bilgi vermek istedim:


IPL ile tüyleriniz nasıl azalır?


IPL ile 3-4 uygulamadan sonra% 50'ye varan tüy dökülmesi sağlanabilir. Bir vücut bakımı için - yüz hariç - 2 haftada bir 4 uygulama ve ardından 4 haftada bir 3 uygulama ile en iyi sonuçları elde edeceksiniz. Ardından gerekirse işlemi tekrarlayın.

hair removal devices


Yüzde IPL uygulaması

Yüz tedavisi için, her 2 haftada bir 6 uygulama ve ardından her 4 haftada bir başka uygulama ile en iyi sonuçları elde edeceksiniz. Ardından gerekirse tedaviyi tekrarlayın.

Kalıcı epilasyon için sadece 3 tedavi adımı:

Hazırlık

Kullanım için cilt tıraşlı, temiz ve kuru olmalıdır. Cihazı açın.

Ayarlamak


IPL enerji seviyeleri Cihaz başlangıçta en düşük seviyeye ayarlanmıştır. Enerji seviye tablosu yardımı ile hangi seviyenin size uygun olduğunu görebilirsiniz. Uygun seviyeyi belirledikten sonra mutlaka kullanmadan önce cilt tolerans testi yaptırmalısınız.

Uygulama


Aplikatörü cildinizin yüzeyine yerleştirin ve tetik düğmesine basın. Tam cilt teması olduğundan emin olun, aksi takdirde ışık atımı tetiklenmez. Her ışık darbesinden sonra tedavi alanını değiştirin.


Aynı bölgeyi asla birkaç kez tedavi etmeyin ve üst üste tekrardan kaçının. Ancak uygulamada da boşluk yoktur, aksi takdirde saçınızın tamamına vurmama riskiyle karşı karşıya kalırsınız.


Kontrol lambası kırmızı yanıyorsa, cilt çok koyu veya çok bronzdur. Işık darbesi tetiklenmez. Deklanşör düğmesine basmak flaş kaydırma işlevini etkinleştirir. Birkaç saniyede bir otomatik olarak bir ışık darbesi tetiklenir, bu da uygulamayı daha rahat ve daha hızlı hale getirir.

Ben kendim için Lukelady IPL lazer epilasyon cihazını seçtim. Cihazın sarı, gri ve kızıl saçlara uygun olan başka bir modeli var. Bu model sadece koyu tüyler üzerinde etkili. Eğer sarı, gri veya kızıl tüyleriniz varsa, Lukelady online satış sayfasına gidip bununla ilgili bilgi alabilirsiniz.

Yorum Gönder

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

Daha yeni Daha eski

Ads

Ads