Fiziksel Aktivite Göğüs Kanseri Riskini Azaltıyor...

Düzenli spor yapan kadınlar göğüs kanseri riskini büyük oranda azaltıyor. Talihsiz bir şekilde göğüs kanserine yakalanmış olanlarda da fiziksel aktivite terapi edici özellik taşıyor. Haftada en az dört kez, nabzımızı hızlandıracak tempolu en az yarım saatlik fiziksel aktivite sağlığımız üzerinde mucizeler yaratabilir. Aynı zamanda menopoz başlangıcında olan ya da menopoza girmiş kadınlarda da sporun getirdiği hayat kalitesi tartışılmaz.


göğüs sağlığı

İster tempolu yürüyüşler yapın, ister koşun, ister spor salonlarında terleyin, ister bahçede çalışın sizi zorlayacak, terletecek aktiviteler bu hastalığa karşı bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor.
göğüs sağlığı
Bu hastalığı spor sayesinde yenmiş ya da risklerini hafifletmiş hastalar birçok forum açmış. Benim okuduğum Almanca forumlarda gerçekten sporun hastalık üzerinde büyük etkisi olduğuna inanıyor kadinlar. Özellikle tavsiye ettikleri, iyi geldiğini gözlemledikleri spor dalları tempolu yürüyüş ve koşu. Bir kez göğüs kanserine yakalanıp terapi olan kadınlarda da hastalığın yeniden nüksetmesini önlüyormuş.

göğüs sağlığı
Uzmanlarca kanıtlanmış veriler de düzenli spor yapan kadınların, östrojen, insülin gibi hormon düzeylerinin olumlu yönde etki gördüğü, bağışıklık sisteminin güçlendiği, organ iltihaplanma riskinin azaldığı ayrıca kanser hücreleriyle savaşan hücreleri çoğalttığını gösteriyor. Uzmanlar da, koşu, tempolu yürüyüş, thai chi, yoga, pilates gibi sporları tercih etmenin yanı sıra alışverişe yürüyerek gidip gelmek, asansör yerine merdiven çıkmak, köpeğimizi gezdirmek, bahçe çalışması yapmak gibi aktivitelerle günümüzü hareketli geçirmemizi tavsiye ediyorlar.

14 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Spora tekrar başlamam şart. Eskiden ne güzel yapıyordum düzenli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Düzen bozulunca yeniden dönmek zor oluyor. 3 hafta ara verince maalesef vücut formu eskiye dömeye başlıyor.

   Sil
 2. Merhaba Derya hanımcım...bir ara düzenli bir yıl kadar yürümüştüm ne güzeldi...keşke tekrar başlayabilsem...sevgiler iadei ziyaret yaptım:)) bloğunuza da üye oldum... +googledan da takibe aldım

  Selma'nın Organik Mutfağı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam hanım çok teşekkür ederim ben de sizi D.Soygül olarak takipteyim.

   Sil
 3. Çok güzel bilgiler. Uygulamak istiyorum.

  YanıtlaSil
 4. Yanıtlar
  1. Çok haklısınız sağlık için yapmamız şart.

   Sil
 5. Spor her anlamda iyi. Sadece fiziksel sağlığı korumuyor. Özellikle açık havada yapılan yürüyüş insanın gününü de güzelleştiriyor

  YanıtlaSil
 6. Yanıtlar
  1. Aaa taze anne ziyaretime gelmiş :)Bebiş çok tatlı maşallah :)

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads