Afrika Dansı İle 15 Dakika'da Metabolizmanız Canlansın- Her Gün Dans Etmek İçin 8 Neden

Facebook sayfamda düzenli olarak egzersiz videosu ekliyorum. Aslında önceden bir egzersiz grubum vardı ancak takipçi sayısı artıp mesajlarla ilgilenemeyince kapatmak zorunda kaldım. O yüzden facebook sayfamda devam ediyorum. Oraya eklediğim dans videoları çok seviliyor. Türk milleti dansı seviyor azizim :) Hele kadınlarımız... Severek yapılan egzersiz en faydalı olanıdır derim ben hep.  O yüzden oraya eklediğim ve çok beğenilen Afrika dansları videosunu buraya da ekleyeyim dedim. 15 dakika ritmik müzik eşliğinde dans etmek inanılmaz faydalı. Daha önce de bu konuda yazmıştım ama bilgileri bir hatırlatayım dedim. 
evde spor önerileri


Her gün dans etmek için 8 neden

 Dans etmek kemik yoğunluğunu arttırır ve bu nedenle menopozdaki kadınlar için şiddetle tavsiye edilir. Ek olarak, kıkırdakta aşınma ve yıpranmayı önleyebileceği için eklemlere de fayda sağlar.
Dans etmek neredeyse herkes için eğlencelidir. Profesyonel olmak önemli değil, yalnız başına, partnerinizle veya bir grupta ritimden etkilenmenize izin vermek önemli.
Dans etmek hem eğlenceli hem de çok sağlıklı, fiziksel ve zihinsel olarak zinde kalabilmek için herkesin kolaylıkla yapabileceği bir spor disiplinidir.
Birçoğu için, spor salonundaki makinelerde egzersiz yapmaktan çok müziğin ritmine ayak uydurmak  çok daha keyifli.
Antik çağlardan beri dans çeşitli ritüeller, kutlamalar ve duyguları ifade etmek için kullanılmıştır. Günümüzde dans sadece hoş bir boş zaman eğlencesi değil, aynı zamanda çeşitli fiziksel ve duygusal rahatsızlıklar için de terapidir.

evde egzersiz


1. Güçlü kaslar


Her dans tarzında, tekrarlayan hareketler farklı kas gruplarını çalıştırır ve güçlendirir.
Yani düzenli olarak dans ediyorsanız, hemen yorulmadan veya diğer istenmeyen etkilerden muzdarip olmadan fiziksel dayanıklılığınızı artırmak için kullanabilirsiniz.
Örneğin bale, salsa veya bachata, bacakları eğitmek ve güçlendirmek için mükemmeldir. Flamenko,  kalçalarınızı ve kollarınızı güçlendirir.

2. Kardiyovasküler sağlık için faydalıdır

Diğer aerobik egzersizler gibi dans da kalp sağlığı ve kardiyovasküler sistem için iyidir.
Bu, kan basıncını düşürebilir, kan akışını iyileştirebilir ve kolesterol seviyelerini düzenleyebilir. Dans etmek bu nedenle kalp krizi veya felce karşı mükemmel bir koruyucu önlemdir.
Haftada üç ila dört kez 30 ila 40 dakika dans etmek en iyisidir.

3. Dans etmek kilo vermenize yardımcı olur


Ritim ne kadar hızlı ve tempolu olursa, o kadar çok kalori yakabilirsiniz. 40 dakika yoğun dans ederseniz 200 ile 400 kaloriden kurtulup aynı zamanda vücudunuzu zinde tutabilirsiniz.

4. Beyin sağlığı için faydalıdır

Beyin de danstan faydalanabilir. Bunun nedeni, aynı anda birkaç şeyi yapmanıza olanak tanıyan hafıza ve diğer becerilerin eğitilmesidir.
Düzenli olarak dans eden kişilerin bunama veya Alzheimer gibi diğer dejeneratif hastalıklara yakalanma olasılığının daha düşük olduğu bulunmuştur.

5. Dans etmek mutluluk verir


Dans, yaşam kalitesini doğrudan etkileyen depresyon, stres, anksiyete ve diğer olumsuz duygular için mükemmel bir terapidir.
Mutluluk hormonları olarak da bilinen serotonin ve endorfin dans sırasında salınır.

6. Daha özgüvenli olursunuz

Dans sadece fiziksel bir hareket biçimi değildir, daha çok duyguları ve kişinin kendi kişiliğini ifade eder. Dans, herkese bedenini ve ruhunu hissetme, özgüven ve özgüvenini güçlendirme fırsatı verir.
Dans etmeyi öğrenmek, kendinizi aşmanın ve kendini tatmin etmenin bir yoludur.
Tüm bu nedenlerden dolayı dans, sağlıklı bir öz sevgiyi ve güvenliği teşvik edebilir, bu da sosyal çevrenizdeki diğer etkinliklerle daha rahat hissetmenizi sağlar.

7. Daha fazla esneklik, hareketlilik ve koordinasyon


Dans etmeye başlamadan önce, biraz esneme ve ısınma egzersizleri yapmak iyi bir fikirdir.
Dans sırasında gerçekleştirilen hareketler esnekliği, çevikliği ve koordinasyon becerilerini geliştirir.
Bu beceriler, özellikle Parkinson hastalığı için risk grubunda bulunanlar için vücudun genel iyiliği için büyük önem taşımaktadır.

8. Dans etmek eklemleri ve kemikleri güçlendirir

Düzenli olarak dans etmek, özellikle menopoz dönemindeki kadınlar için önemli olan kemik yoğunluğunun korunmasına yardımcı olabilir.
Ayrıca eklemler de ritmik hareketlerden faydalanır: Bu, eklemleri adeta bir makine gibi yağlar, bu da kıkırdak dokusunun aşınmasını ve yıpranmasını önlemek ve ayrıca artrite karşı önemli olan eklemleri yağlar.
Gördüğünüz gibi tüm vücut bundan faydalanır ve aynı zamanda harika vakit geçirebilirsiniz.
Haftada birkaç kez ile başlayın ve düzenli olarak spor aktivitelerinizde dans edin.


Bunlar da ilginizi çekebilir:4 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!


  1. Yüksek tempo😇😇, zımba gibi yapar o kesin

    YanıtlaSil
  2. Aaa çok iyiymiş bunu hemen kaydediyorum. Hamilelik dönemi bittiğinde bu kilolar nasıl verilir diye düşünüp duruyorum. O sıralar bunu mutlaka yapacağım :) Bu arada hamilelik döneminde sağlıklı kilo almakla ilgili bi yazı da yazabilirseniz ne güzel olur. İnternettekiler hep aynı bilgiler

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads