Autumn/Winter 2020 Shoe TrendsIt's All About Shoes Today !!!Autumn/Winter 2020 Shoe Trends

Hello to everyone. What would you say if I say I have shopping suggestions today? I don't know about you, but I hardly did any shopping in the summer. I guess the corona epidemic has minimized most of us. I do not go shopping unless necessary. But still, people need new clothes and shoes every once in a while. We buy lots of shoes for kids especially during school time. Of course, it is not possible without shoes :) I would like to talk about the innovations of shoes by saying that comfortable shoes are the most suitable for minimal life. Autumn means the beginning of long walks for me. That's why I always prefer flat and comfortable shoes, thinking that I will walk long in autumn and winter. Comfortable sneakers and casual boots are always in my closet. Fashionable heels are very rare, but I use them on special occasions.
If you remember, I mentioned before shoessee online shopping page. If you haven't read that article, you can read it here(Summer 2020 Sneaker Trends). I was immediately attracted by the rich variety of shoes and I was surprised which model to look for.


Autumn/Winter 2020 Shoe Trends
For today, I made collages of sneakers and boots from the  collection shoes for women. The color and model varieties are so rich that I recommend you to visit the page and examine all the models. In the sneaker models, the bright and fancy ones as well as the plain ones caught my attention. If you are one of those who use a lot of sneakers like me, having a variety of sneaker shoes allows you to wear them all year round without getting tired. It is now possible to find models and colors suitable for almost every outfit.


Autumn/Winter 2020 Shoe Trends

Boots are the ones we cannot give up when the weather gets colder. It can be worn comfortably with both dresses, skirts and trousers. I especially loved the fringed ones. Sheepskin boots are also shoes that will keep our feet warm on the cold days of winter. Among the comfortable boot models, there were also ethnic models and patterns that caught my attention. Those that resemble Indian shoes, those that fit the boho style are very nice.
Sports and flat shoes are good, but if you say I still can't give up evening dresses and heels, I recommend you to take a look at the article on my deriasworld blog.

2020 Sonbahar/Kış Spor Ayakkabı Ve Bot Trendleri


Herkese merhaba. Bugün alışveriş önerilerim var desem ne dersiniz? Sizi bilmem ama ben yazın hemen hiç alışveriş yapmadım. Corona salgını çoğumuzu minimalleştirdi sanırım. Gerekmedikçe alışverişe gitmiyorum. Ama yine de insan arada bir de olsa yeni giysi ve ayakkabılara ihtiyaç duyuyor. Özellikle okul zamanı çocuklara bolca ayakkabı alıyoruz. Ayakkabısız da olmuyor tabii ki :) Minimal hayata en çok rahat ayakkabılar yakışır diyerek yine ayakkabı yeniliklerinden bahsetmek istiyorum. Sonbahar demek benim için uzun yürüyüşlerin başlaması demek. O yüzden sonbahar ve kış aylarında uzun yürüyeceğimi düşünerek hep düz ve rahat ayakkabılar tercih ederim. Rahat sneakerlar ve botlar dolabımdan hiç eksik olmaz. Şık ve topuklu ayakkabıları çok ender, ancak özel durumlarda kullanırım. 
Hatırlarsanız daha önce shoessee online alışveriş sayfasından bahsetmiştim. O yazımı okumadıysanız buradan ulaşıp okuyabilirsiniz. Zengin ayakkabı çeşitleri ile hemen ilgimi çekmiş ve hangi modele bakacağımı şaşırmıştım. 
Bugün için de kadın ayakkabıları kolleksiyonundan sneaker ve botlardan oluşan kolajlar yaptım. Renk ve model çeşitleri o kadar zengin ki sayfaya mutlaka uğrayıp tüm modelleri incelemenizi tavsiye ederim. Sneaker modellerinde sade görünümlüler kadar parlak ve daha süslü olanlar dikkatimi çekti. Siz de benim gibi çok sneaker kullananlardansanız, çeşit çeşit sneaker ayakkabınız olması bıkmadan tüm yıl boyunca giymenizi sağlar. Hem neredeyse her kıyafete uygun modeller ve renkler bulmak artık mümkün. 
Botlarsa, havalar daha soğuyunca vazgeçemediklerimizden. Hem elbise, hem etek, hem de pantolonla rahatlıkla giyilebilir. Özellikle saçaklı olanlara bayıldım. İçi kürklü botlar da tam kışın soğuk günlerinde ayaklarımızı sıcacık tutacak ayakkabılar. Rahat bot modelleri arasında ayrıca dikkatimi çeken etnik model ve desenler oldu. Kızılderili ayakkabılarını andıranlar, boho tarzına uygun olanlar çok hoş. 
Spor ve düz ayakkabılar iyi güzel de, ben yine de abiye ve topuklu ayakkabıdan vazgeçemiyorum diyorsanız deriasworld blogumdaki makaleye göz atmanızı tavsiye ederim. 
  • Tüm linklere İngilizce tekstten ulaşabilirsiniz. 

4 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

  1. pembe converse ile şu sarı papatyalı siyah sneaker nefismiş aklımda olsuun :)

    YanıtlaSil
  2. Pembe botlar ve leoparlı converse favorim oldu <3

    YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads