Kuvvet Antremanı Mı Dayanıklılık Antremanı Mı? Hangisi Tercih Edilmeli?

kuvvet egzersizi ve kardiyo

Kuvvet antremanı mı, dayanıklılık antremanı mı tercih edilmeli? Yoksa ikisi birden mi yapılmalı? Bunun yanıtı aslında çok basit. Şöyle kolay anlaşılır bir örnekle anlatayım: Okula gideceksiniz kalem mi defter mi alsam, yoksa ikisini birden mi alsam diyorsunuz. Ne kalem deftersiz bir işe yarar, ne de defter kalemsiz. İkisi birbirini tamamlar.
İşte egzersiz konusunda da aynı şey geçerlidir. Kuvvet antremanı ve dayanıklılık antremanı birbirini tamamlar. İkisi bir yapılırsa daha sağlıklı bir egzersiz uygulanmış olur.

Kuvvet Antremanı Nedir?


Daha önce de sıkça yazdığım gibi, kuvvet antremanı hem kendi vücut ağırlığınızla; hem de ağırlık veya başka yardımcı egzersiz araçlarıyla yaptığınız hareketlerdir. Kasları güçlendirmeye ve sistemli çalışmalarda kas geliştirmeye yararlar. Özellikle ileri yaşlarda kas kaybı yaşamamak için kuvvet egzersizleri yapmamız çok önemlidir.Güçlü kaslar, yüksel yaşam kalitesi ve uzun sağlıklı bir yaşam demektir.
Ağırlık olmadan yapılabilecek kuvvet antremanına örnek olarak popsugar fitness' ten kendi vücut ağırlığınızla yapabileceğiniz bir egzersiz videosu eklemek istiyorum.Dayanıklılık Antremanı Nedir?


Dayanıklılık antremanı, kardiyo da dediğimiz; kondisyon arttırıcı kilo vermeye veya korumaya yani yağ yakımına yarayan egzersizlerdir. Bunlara örnek olarak yürüyüş, yüzme, tenis, bisiklet gibi sporları verebileceğimiz gibi daha farklı hareketleri de içerirler.
Dayanıklılık (cardio) antremanına örnek olarak da yine popsugar fitness' dan bir örnek egzersiz videosu ekliyorum.Anahtar kelimeler dengeyi bulmaktır. Tıpkı hayatta her konuda olduğu gibi. Daha önceki yazılarımda da belirtmiştim bu çalışmaları bir haftaya bölerek yapabilirsiniz. Örneğin gün aşırı bir gün kardiyo, bir gün kuvvet egzersizi yapılıp bir gün de kas dinlenmesi için boş bırakılabilir. Sadece yürüyüş yaparak da yaşanabilir, ancak vücudumuzun ikisinin karmasına da ihtiyacı var. Güçlü kaslar ve güçlü beden sağlığı bu karma ile mükemmel şekilde uygulanmış olur. Sağlıklı ve fit günler dilerim.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Ağırlık Kaldırsak Mı Kaldırmasak Mı?
Evde Egzersiz-Full Body Workout
Vücut Sıkılaştırma-Tüm Problem Bölgelerden Doğru Egzersizlerle Kurtulun

8 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. bana bir ortak gerek. :) Yağ yakmak önemli.

  YanıtlaSil
 2. Derya hanım ortaokul yıllarım aklıma geldi. Yeni yeni futbol oynamaya başlıyoruz. Isınma hareketlerinden önce düz koşu ardından ısınma hareketleri. Çift kale maç antrenman bitti. Lise döneminde öğrendik kuvvet ve dayanıklık antrenmanını. Yaş 44 oldu faal futbolu 40 yaşında noktaladım. Şimdilerde sadece yürüyüşle yetinmeye çalışıyoruz. Bu aralar çocuklarla basket oynuyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yürüyüş de cok faydalı. Eşim de oğlumuz Ada ile basketbol oynar oldukca faydasını görüyor.

   Sil
 3. ben ikisini karma yapıyordum bir ara daha iyi oluyor..

  YanıtlaSil
 4. This is really informative! It is super important to do a bit of both, I think. Thank you for sharing.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yes we have to do cardio and weight training for e better workout routine ☺️

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads