Evde Egzersiz - Full Body Workout

Herkese merhaba. Eve tıkılıp kaldığımız bu günlerde, evde egzersiz yapmanın önemi bir kez daha arttı. Ne kadar evi derleyip toparlamak da bir anlamda aktivite olsa da, bilinçli egzersizin yerini tutamaz. Evde hangi egzersizleri yapalım hem bu stresli dönemi değerlendirelim hem canımız sıkılmasın diye soran çok okurum oldu. Ben de bu ay sık sık egzersiz önerilerinde bulunacağıma söz verdim.


Öncelikle size bir hafta içinde evde neler yapabileceğinizi haftalık program şeklinde yazmak istiyorum:

Esneme Egzersizleri / Stretching


Haftaya esneme egzersizleri ile başlayarak vücudun esnekliğini arttırabilirsiniz. Evde hareketimiz biraz da olsa azalacağı için kasları açmak faydalı olacaktır.

Evde Yürüyüş

Haftanın her günü evde yürüyüş videoları ile veya televizyon karşısına geçip yürüyüş yapabilirsiniz. Bunun zamanını kendinize göre ayarlayın. Örneğin gün aşırı kuvvet egzersizleri yapacaksanız o günlerde 30 dakika yürüyüş, diğer günlerde 1 saat yürüyüş yapabilirsiniz.

Kuvvet Egzersizleri

Gün aşırı tüm vücuda yönelik kuvvet egzersizleri yapabilirsiniz. Bunun için you tube da hem Türkçe, hem de full body workout adıyla bulabileceğiniz tek videoda olanları seçebileceğiniz gibi; tek tek kısa videolarla üst vücut, karın/core bölgesi ve alt vücut egzersizleri yapabilirsiniz.

Yoga/Pilates/Barre workout

Diğer egzersizlerin yanı sıra rahatlamak için de yoga, kuvvet egzersizleri yerine pilates ve barre workout seçeneklerini de kullanabilirsiniz.


Gördüğünüz gibi evde egzersiz yapmak için seçeneğimiz oldukça fazla. Bunları bir haftaya bölüp, evde çocuklarınız varsa onları da egzersiz yapmaya teşvik ederek hem zamanı iyi değerlendirmiş, hem de sağlığınız için iyi bir iş yapmış olursunuz. Bağışıklık sistemini güçlendirmek sadece yiyecek ve vitaminlerle olmaz, egzersiz de bunun önemli bir parçası.
Bugün için sevgili Blogilates' ten, tüm vücuda yönelik 12 dakikalık bir video seçtim. Bunun yanı sıra yarım saat ile bir saat arası yürüyüş ve esneme egzersizleri de yapabilirsiniz.


Evde yapabileceğiniz diğer egzersizler:


8 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. en iyisi bu aralar evde bol hareket başka ne çare sevgiler

  YanıtlaSil
 2. Ben de bu tarz şeyler denemeyi düşünüyordum, yazınız güzel bir referans oldu. Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 3. Aynen ben de evde takılıyorum bu günlerde. 40 dakikalık plates ya da cassey'den parça parça bir kaç bölge egzersizi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de kafama göre egzersizler yapıyorum her yere yönelik çok zorlamadan :)

   Sil
 4. Bu aralar 16 dakikalık bir yürüyüş videosunu hemen her gün uyguluyorum. Bana çok iyi geliyor. Bazen üşenecek gibi oluyorum, ama kendime bu izni vermiyorum. Gayet de iyi oluyor. Alışkanlık haline gelmesini çok isterim - ki gelecek gibi. İnsanın bedeni istemeye başlıyor sanki bir süre sonra.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kısa çalışma dahi olsa düzenli egzersiz çok işe yarıyor :)

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads