Corona (Corona) Nedir? Kimler Risk Altındadır? Korona' dan Korunma Yolları


KORONA NEDİR?
Korona virüsü, kamuoyu tarafından 2020 yılında ortaya çıktığı bilinen birtakım zararlı ve ölümcül bakteriler içeren ve tedavi edilmez ise ölümcül olan bir virüs çeşididir. Ancak ilk olarak 2020 yılında ortaya çıkmamıştır. Covid 19 adı verilen bu virüs 1960 yılından beri meydana gelen virüs hastalıklarının mutasyona uğramış halidir. 2002 yılında Sars virüsü olarak 2012 yılında da Mers virüsü olarak 2020 yılında Korona adı ile mutasyona uğrayarak ilk çıktığı yer olan Çin’ de binlerce kişinin ölümüne neden olmuştur.

Sars virüsünden ölen sayısı Çin’ de daha fazladır. Ayrıca Sars virüsü aniden öldürdüğü için dünya geneline yayılma fırsatı bulamamıştır. Ancak Korona virüsünün 14 gün kuluçka süresi olduğu için dünya geneline yayılmasında da daha fazla çeşitlilik ortaya çıkmıştır. Korona virüsü, yarasa ve Çin topraklarına özgü bir fare türünde bulunan bir virüstür. Ancak yarasa yemeği yolu ile bulaşmadığı sadece yarasa ile temas yolu ile insanlara geçebilmesi kanıtlanmıştır. Yarasa, domuz, fare gibi kemirgenlerde bulunan ve dokunma, aynı havayı soluma ile ortaya çıkan ve insandan insana hızlı yayılma gösteren bir virüs çeşididir.Korona Virüsü Belirtileri • Öksürük – nadiren
 • Yüksek ateş
 • Hastalığın son evreleri titreme ve bilinç kaybı
 • Sık bir şekilde meydana gelen kas ağrısı, baş ağrısı, eklem ağrısı ve kemik ağrısı
 • İshal
 • Solunum güçlüğü – hastalığın son evrelerinde
 • Korona virüsü rahatsızlığında burun akıntısı ve hapşırma vakalarına rastlanmamıştır.

Korona Virüsü Risk Aralığı


Korona virüsü bebeklerde ve çocuklarda yakalanma oranının %0 - % 1 aralığıdır. Çocuklar sadece taşıyıcı olabilir ancak bu hastalığa yakalanan herhangi bir vakada görülmemiştir.

Ancak yaşın ilerlemesi ile birlikte Korona virüsü vakalarından taşıyıcı konumundan virüslü hasta konumuna geçiş meydana gelmektedir.

50 – 60 yaş aralığı virüsün sık

60 yaş üzeri de virüsün çok sık görülme oranını ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle orta yaş ve yaşlı kesimin kendine virüsten korunma önlemleri açısından daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir.

Korona’ dan Korunma YollarıKorona virüsü hastalığı ilk olarak Çin’ in Wuhan kentinde ortaya çıkmıştır. Bu hastalığın görülme zamanı ise oldukça soruyu beraberinde getirmiştir. Çünkü Çin takvimine göre yılbaşı zamanında, Çinliler 2 hafta sürecek olan yeni yıl tatili yapmışlardır. Korona virüsünün ise bu 2 haftalık tatil süresinde ortaya çıkması, ülkeler arası seyahatte Çin’ in başka şehirlerine ve aynı zamanda Çin’ den başka ülkelere geçiş yapan taşıyıcı hastalar yolu ile hızla dünyaya yayılma göstermiştir.

Son verilere göre dünya genelinde 118 tane ülkede görülen Korona virüsüne yakalanan hasta sayısı resmi rakamlara göre 120.000 i geçmiş durumdadır. Resmi ölü sayısı ise 4.000 bandında tutulmaktadır. Ancak uygu görüntüleri ile birlikte İran ve Çin’ de meydana gelen yüksek vaka sayılarının toplu mezar görüntüleri ya da cenaze yakılma görüntülerine bakılarak daha fazla olabileceği kanısına varılmaktadır. Ülkeler arası kaos ortamı yaratılmamak adına, Korona virüsü denetim altında tutulmaktadır.

Son olarak 1 korona virüslü hastanın yakın çevresi ile alınan takip sonucunda Türkiye’ de de 5 tane korona virüs vakasına rastlanmıştır. Umreden dönen 12 000 kişinin de 15 Mart 2020 tarihinden itibaren dönüş yapmaya başlaması ile birlikte son güncellenen bilgi Korona virüsü vakasının Türkiye’ de 6 ya yükselmesidir. Giderek artmakta olan vakaya önlem alınması için ülke genelinde 1 hafta tatil, 1 hafta da online eğitim olmak üzere, 2 hafta öğrencilere Korona virüsü tatili verilmiştir. Kamu kurumlarında ve belediyelerde 12 yaş altı çocuğu olan kişilere izin verilmiştir. Yurt dışından gelen çalışanlara da 14 gün idari izin ve karantina süresi verilmiştir. Devletin bu gibi önlemlerinin yanında insanların da Korona virüsü hakkında kendi önlemlerini alması gerekmektedir. Korona’ dan korunma yolları hem fiziksel anlamda hem de ruhsal anlamda olmalıdır.
Benim yaşadığım Avusturya' da da alınan katı önlemler var. Korona salgını döneminde günlük hayatın içinde yaşadıklarımızı Korona Günlükleri yazılarımda anlatıyorum.

Korona’ dan Vücut ve Ruh Sağlığımızı Nasıl Koruyabiliriz?

 • Korona virüsü havaya değil yere yerleşmektedir. Bu nedenle hava yolu ile bulaşmak yerine temas yolu ile bulaşmaktadır. Virüs insan vücuduna geldiği zaman 10 dk sürede ellerde ve ciltte yaşamaktadır. Kumaş ve tekstil ürünlerinde 9 saat ve metal yüzeylerde ise 12 saat yaşamaktadır. Ek sıkışmaktan, sarılmak ve temastan kesinlikle kaçınılmalıdır.


 • Bu nedenle kişisel olarak birtakım basit önlemler alınarak bu virüsten korunma yolları oluşturmak mümkündür. Kıyafetler sık sık yıkanmalıdır. Virüsün 25 derece üzerinde yaşamadığı tespit edilmiştir. Bu nedenle kıyafetler güneşte kurutulmalı ve havalandırılmalıdır. Bilgisayar, televizyon kumandası, cep telefonu, tablet vb. sık kullandığımız metal yüzeyleri sık sık dezenfektan ile temizlemek virüsün ellere bulaşmasını önleyecektir.


 • Bu süre zarfında kişilerin ellerini sık yıkaması ve ağız yüz çevresinde gezdirmemeleri gerekir.


 • Günde 3 kere dişleri fırçalamak ve günde en fazla 3 kere tuzlu su ile gargara yapmak akciğerleri de koruyacaktır. Akciğeri zaman içerisinde çürüterek solunum yetmezliğine neden olan bu virüsün akciğere inmesi kendi imkanlarımız ile önlenebilmektedir.


 • Maske ve eldiven kullanmak ve günlük maske ve eldiven ise bunların gün aşırı değiştirilmesine özen göstermek önemlidir.

Kişisel korunma yöntemleri UNICEF’ in kişisel basit önlemleri şeklinde açıklanmıştır. Bunun yanı sıra, Korona virüsü ile alakalı olan gerçek üstü halkı galeyana getirmeye çalışan çok fazla haber bulunmaktadır. Mantık dışı haberlere inanmamak ve kendi kişisel önlemlerimizi aldıktan sonra, panik havası yaratmadan sadece önlem alarak bu süreci atlatmak, ruh sağlığımızı da korumaya yönelik atılacak adımlar arasında bulunmaktadır.
Bu dönemde kendinizi yoğun baskı altında hissediyor ve sorunlarınızı tek başınıza aşmakta zorlanıyorsanız bir uzmana danışmaktan çekinmeyin. İşbirliği içinde olduğum ve zaman zaman bloguma da faydalı yazılarıyla konuk olan Psk. Danışman, Aile Danışmanı, Pozitif Psikoterapi Temel Danışmanı Yurdagül Çelik Hanım' dan yardım talep edebilirsiniz. Kensidi online da hizmet vermektedir. Yurdagül hanıma dahamutluyuz.com blogundan ulaşabilir ve randevu talep edebilirsiniz.

Corona' ya İyi Gelen Besinler

Tam olarak tıbben kanıtlanmamış olsa da bazı besin ve katkıların corona hastalığına karşı bağışıklık sistemini güçlendirdiği söylenmektedir. Bunlar :

Propolis
A, C, D ve E vitaminleri
Sağlıklı ve çeşitten bol bir beslenme şekli. Sebze ve meyveler, protein, süt ürünleri, baklagiller, posalı ve lifli gıdalar tüketilmeli ve bol miktarda sıvı alımına da özen gösterilmelidir. Ancak unutulmamalıdır ki bu önlemler ilaç değil, sadece bağışıklığı virüse karşı güçlü tutmak adına yapılması gerekenlerdir.

Sağlıklı kalın, mutlu kalın...

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Kriz Dönemlerinde Depresyon Riski - Psikiyatri' Nin Çalışma Alanları
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir? Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Kapsar, Neleri Kapsamaz?


10 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Useful postI I wish you to be helthy )))

  YanıtlaSil
 2. Çok güzel bir yazı olmuş emeğine sağlık ♡♡♡

  YanıtlaSil
 3. Genelde olduğu gibi sağlıklı beslenmek, hijyen kurallarına uymak her şeyin başı. Mesela ben yıllardır bebeklerin şapır şupur öpülmesine karşıyımdır. Kimi tanımadığı sokaktaki çocuğu mıncıklar. Öyle herkesle öpüşmek de gereksiz bir adet kanımca.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de öpüşmekten hoşlanmam hele çocukları hiç öptürmedim küçükken.

   Sil
 4. Çok guzel bılgıler ahh deryam nereden geldı bu bızee :/

  YanıtlaSil
 5. Corona virüs giderek yayılıyor. Bu belirtileri bilip, sürekli insanın kendisini kontrol etmesi doğru diye düşünüyorum. Hafife almaya gelmez yani... Şu sıralar evde kalıp, sağlıklı beslenmek en iyisi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En iyisi mecbur olmayan evde kalsın ve kendi bireysel önlemini alsın.

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads